Blansko.cz
Masopustní veselí v …

 

Masopustní veselí v městských částech

4. února 2008, kultura

V sobotu 2. února po obědě se daly do pohybu tradiční masopustní průvody v městských částech Blansko-Těchov a Blansko-Obůrka.

Masopust je třídenní lidový svátek, který ve své podstatě sice nemá nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Slaví se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivým svátkem i masopust.

masopust1
Občerstvení na Obůrce.

Obchůzky masek nemají závazná pravidla; záleží na vtipu a pohotovosti "maškarádů", jaké taškařice budou provádět. Masky byly všude pohoštěny – něčím k zakousnutí a především pálenkou a pivem, které ještě zvyšují rozpustilost a veselí.

masopust4
Průvod maškar na Těchově.

O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.

masopust2

masopust3

masopust5
Fotografie: Vladimír Jančík

Mgr. Vladimír Jančík

 

Městský úřad Blansko, nám. Svobody 3, Blansko 678 24, tel. 516 775 111
Internetové stránky a jejich obsah spravuje KSMB, Hybešova 1, Blansko 678 01.
Bez předchozího písemného souhlasu správce stránek není povoleno další šíření fotografií, článků, ani jejich částí uveřejněných na www.blansko.cz.

Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek

 

Blansko.cz, RSS článků - informace z Blanska a okolí