24. srpna 2013, sport, přečteno: 3046×

Letošní školní rok se žákům – atletům ze ZŠ Dvorská mimořádně vydařil. Značný podíl na níže popsaných úspěších mají atleti a odchovanci z Atletického klubu Blansko Dvorská, který se za více jak desetileté působení stal již součástí této základní školy. Pro ilustraci uvádíme výběr úspěchů od našich nejmladších svěřenců až po ty starší.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Prvního významného úspěchu jsme v letní sezóně dosáhli na 15. ročníku Olympiády žáků prvních tříd, kde naše škola zásluhou všech zúčastněných vyhrála v celkovém pořadí škol. Za zmínku stojí výkon člena AK Blansko Dvorská Kryštofa Kroupy, který nenašel přemožitele v dětském „maratonském běhu“. Kryštof tak zhodnotil své dosavadní závodní zkušenosti z letošního Brněnského běžeckého poháru.

6. června se konal v Kunštátě krásný atletický závod pro ZŠ z celého Blanenska zvaný „O pohár krále Jiřího“. Závod byl vyhlášen jako soutěž družstev (2.–3. třída) a (4.–5. třída) a zároveň i soutěží jednotlivců ve vypsaných disciplínách. Navzdory velké konkurenci se nám podařilo v obou kategoriích uspět a do Blanska jsme si odvezli dva poháry za celkové 1. místo ve starší kategorii a 2. místo mezi mladšími. I přes to, že se jednalo opět o kolektivní práci, je na místě vyzdvihnout některé dílčí výkony: Anička Kalincová (roč. nar. 2002) nejdříve vyhrála 600 m časem 2:04. Následně po chvilkovém odpočinku přidala stříbro v dálce. V autobuse nechyběla ani vítězná píseň, poháry kolovaly z ruky do ruky – prostě nefalšovaná radost z atletiky a z vítězství.

Úspěch se nevyhnul ani nejstarší kategorii, kdy družstvo starších žákyní (8.–9. třída) nenašlo přemožitele v okresním, ani v krajském kole Poháru rozhlasu. Vrchol celé soutěže, republikové finále, se konal v Litomyšli. V konkurenci nejlepších družstev škol z celé České republiky byly atletky z Dvorské v průběžném bodování dokonce na 1. místě. Po vyhodnocení všech disciplín nakonec obsadily bronzovou příčku.

Tyto výsledky nejsou dílem náhody, ale výsledkem systematického a pravidelného tréninku. Mimo školní atletické soutěže se členové AK Blansko Dvorská účastnili řady nejrůznějších atletických soutěží. Hned v úvodu letošní dráhové atletické sezony naši svěřenci naznačili, že budou patřit mezi favority.

ateltika běžci

Tréninková dvojice mladších žáků Zouhar-Beránek se velmi dobře představila na letošním Mistrovství Brna, kde Zouhar vyhrál 60 m překážek, Beránek zde obsadil 3. místo. Dále Zouhar přidal 3. místo ve skoku vysokém. Ještě lépe si tato dvojice vedla na Mistrovství JM, kde Zouhar vyhrál 60 m př. a kvalifikoval se tak do prestižní reprezentace na Letní olympiádu dětí a mládeže. Ve skoku vysokém přidal ještě stříbrnou příčku. Beránek si odvezl z tohoto šampionátu dvě bronzové medaile – 60 m př. a 300 m.

Následně naše atletická přípravka „řádila“ v technických disciplínách rovněž v Brně, kdy v rámci přeborů pořádaných Moravskou Slávií a společností BacLine nenašla přemožitele Kalincová (výška, dálka), R. Dítě (výška), Nečas a Manová (hody, skoky).

Další úspěchy jsme zaznamenali ve vícebojích (Svitavy, Tišnov, …) především díky Manové, Zouharovi, Beránkovi, Kalincové a Nečasovi, kteří pravidelně v těchto soutěžích obsazují nejvyšší příčky.

Naši svěřenci se úspěšně účastní také závodů Okresní běžecké ligy. Na posledním předprázdninovém závodu OBL, kde byly vypsány dětské a žákovské kategorie, získala naše omladina – 5 zlatých, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Letošní ročník byl závodně neskutečně pestrý a zároveň velmi úspěšný. Zdaleka neuvádíme všechny závody a letošní úspěchy – bylo by to dlouhé čtení.

Závěrem bychom rádi poděkovali vedení ZŠ Dvorská za umožnění realizace jarního atletického soustředění, které umožnilo úspěšný vstup do dráhové sezóny. Rovněž velký dík patří představitelům města Blanska a odboru školství za podporu směrem k našemu atletickému klubu.