Hrací automaty z města nezmizely

23. ledna 2014, zprávy z MěÚ, přečteno: 2997×

Ačkoli Město Blansko vydalo v loňském roce Obecně závaznou vyhlášku o zákazu provozu loterií a jiných podobných her na území města s účinností od 1. listopadu 2013, zdá se, že výherní automaty z Blanska nezmizely a že herny zde čile provozují svou činnost i nadále.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Pane starosto, jak je možné, že blanenské herny dosud pokračují ve své činnosti? Kde je problém?
„Problém je v ministerstvu financí, v rámci kterého musí proběhnout celý proces, jehož výsledkem bude ukončení činnosti těchto podniků. I když se na první pohled může zdát, že je to dlouhá doba, není tomu tak. Myslet si, že přestanou fungovat ze dne na den, by byla skutečně naivní představa. Mám však zprávy o tom, že zmíněné ministerstvo se konkrétně naší vyhláškou začalo již zabývat. Bohužel nedokážu v tuto chvíli určit zcela jednoznačně časový horizont, ale jsem přesvědčen, že během dvou až tří měsíců by se celá záležitost mohla uzavřít a herny by tak měly v Blansku konečně fyzicky zaniknout.“

Herny v Blansku
Ilustrační foto

V závěru loňského roku v Blansku proběhla ohledně tohoto tématu poměrně živá diskuze. Jaký je Váš osobní názor na tuto problematiku, jste zastáncem této vyhlášky nebo jejím odpůrcem?
„Chápu odpůrce této vyhlášky, protože sportovním oddílům chybějí finance, o které díky tomuto nařízení kluby přišly. Problém však podle mě nastal už mnohem dříve, když Český svaz tělesné výchovy a teď jeho nástupnická organizace přestala pravidelně přispívat na sportovní oddíly, to také souvisí s kauzou Sazky a. s., kde lidé, mimochodem, také prosázejí nemalé peníze. Došlo k citelnému výpadku v rekreačním odvětví, kde se finance skutečně shánějí jen velmi těžce. Částečně je nahradily výtěžky z hazardu, které byly podle zákona odváděny do městské pokladny formou daní a chodily pak na sport a na kulturu. Je škoda, že sportovní oddíly strádají a potažmo vlastně i výchova mládeže, ale připadá mi naprosto absurdní, abychom dávali peníze právě do oblastí, které mají být do jisté míry prevencí kriminality a přitom všichni vědí, že v hernách se točí také peníze právě z trestné činnosti. Stavět budoucnost na neštěstí druhých se mi zdá nelogické. Je pravda, že na zastupitelstvu tehdy zazněly různé hlasy, každý má však právo na svůj názor. I když výsledek hlasování byl těsný, já osobně jsem rád, že to tak dopadlo, protože i já sám jsem hlasoval pro zavedení této vyhlášky a za svým názorem si stojím.“

Domníváte se, že řešení této problematiky na úrovni měst a obcí je dostatečné? Nemělo by větší dopad rozhodnutí o zákazu hazardu v rámci celé společnosti?
„Legislativa jako taková by měla být podle mě rozhodně nějakým způsobem upravena. Každopádně se však nejedná o nějaký krátkodobý proces, pokud se obce rozhodnou podobným způsobem jako Blansko, musejí počítat s tím, že to bude běh na dlouho trať. Přál bych si, aby ekonomika tohoto státu vzrůstala, snad by tak do sportu a kultury chodilo mnohem více peněz. Jistě má na všem svůj podíl i ekonomická krize. Ruku na srdce, peníze z automatů jsou samozřejmě velmi lehce vydělané peníze. Přesto však nejsem pro to, aby se vše zakazovalo plošně. Bohužel je také pravda, že Česká republika patří ke státům s nejvyšším počtem hracích automatů. Jde tedy o proces, kterým si patrně každý musí projít. Např. i v Brně se nyní bude rozhodovat o osudu heren v části Brno-střed. Co člověk, to jiný názor. Záleží, jak to vnímají sami občané, jaký má přímo na ně dopad přítomnost takových provozoven ve městě a svůj názor mohou ostatně vyjádřit i ve volbách.“

Za rozhovor poděkovala Jana Franchi