3. října 2016, tiskové zprávy, přečteno: 2337×

První říjnovou sobotu patřil blanenský Sportovní ostrov Ludvíka Daňka mládeži na trialových kolech. Klub Biketrial Blansko ve svém  zrekonstruovaném areálu hostil další díl letošních Cyklotrialových her mládeže.

Článek měl omezenou platnost.
Informace v něm uvedené nemusí být již aktuální.

Možnosti vyzkoušet zdejší překážky využil rekordní počet osmdesáti pěti závodníků nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska.Ani silná konkurence domácí jezdce nezaskočila a čtyři z nich odcházeli ze závodů s medailí.

Pořadatelé připravili sedm různorodých tratí, které každý z cyklotrialistů absolvoval dvakrát. Novinkou byl postupný start věkových kategorií. „Letos jsme navštívili několik zahraničních soutěží a dovezli jsme si plno inspirace pro pořadatele. Tím, že je na tratích vždy jen jedna kategorie, se vyhneme frontám před sekcí a závod má mnohem větší tempo,“ vysvětluje důvod ředitel závodu Jiří Sehnal. „Děti to pak víc baví,“ dodává.

Cyklotrialové hry mládeže

V kategorii poussin zvítězil teprve sedmiletý blanenský jezdec Jiří Sehnal mladší. Vyhrál i přesto, že tato kategorie je určena pro jezdce ve věku 9 až 10 let. „Jirka patří mezi výrazné talenty, a pokud u cyklotrialu vydrží, určitě má šanci uspět i v mezinárodním měřítku. Zatím si ale musí počkat, protože dolní věková hranice je ve světě 9 let a na rozdíl od domácích závodů výjimky nejsou povoleny,“ chválí mladého závodníka Radek Janka, jeden z hlavních organizátorů domácího seriálu.

Kromě dětských kategorií se konal volný závod pro dospělé jezdce, do kterého se zapojily dvě desítky soutěžících. V kategorii elite zvítězil nejúspěšnější blanenský jezdec Václav Kolář. „Závodní sezona byla letos velmi náročná a rád bych si konečně odpočinul. Dnešní soutěž jsem si ale nemohl nechat ujít,“ komentoval spokojeně sobotní akci Kolář při pohledu na zástupy přítomných.

Klub Biketrial Blansko má v současnosti více než 25 jezdců především v dětských kategoriích. Pod vedením trenérů a rodičů trénují třikrát týdně, věnují se cyklotrialu i biketrialu.

Fotografie: S. Mrázek

Blanenská soutěž byla součástí seriálu soutěží Cyklotrialové hry mládeže pro jezdce do šestnácti let. Ten je pořádán pod Českým svazem cyklistiky podle pravidel vycházejících z UCI. Nejúspěšnější jezdci jsou nominováni na mládežnické mistrovství světa (UCI Trials World Youth Games).

Letos se v konkurenci více než 160 závodníků z osmnácti zemí světa podařilo šesti českým reprezentantům postoupit ve svých kategoriích do finále, dvě závodnice pak dosáhly až na stupně vítězů: Alžběta Pečínková zvítězila v kategorii girls (12–15 let), Eliška Hříbková skončila na druhém místě v kategorii youth girls (9–11 let).