Zprávy za rok 2020

Blansko opět zajišťuje hlídání dětí zaměstnanců IZS

/Aktualizováno 8. ledna/ Na základě nařízení vlády o přechodu do 5. stupně PES je v Blansku opět zajištěna péče o děti zaměstnanců složek integrovaného záchranného systému. Pro děti od 3 do 10 let věku ji poskytuje Základní škola a Mateřská škola Blansko, Dvorská 26. Hlídání je zajištěno do 22. ledna 2021, vždy v čase od 6:00 do 16:00 hodin.

V případě zájmu je třeba nahlásit kontaktní údaje zaměstnance (jméno a telefon), požadovaný datum nástupu, jméno a věk dítěte. Informace zasílejte vedoucí odboru správy a rozvoje města Petře Skotákové e-mailem na pskotakova@blansko.cz, nebo přímo na ředitele školy Dušana Krumnikla na e-mail: krumnikl@zsdvorska.com

Děti s sebou musí mít:

* přezůvky, případně oblečení na převlečení

* roušku

* svačinu + pití (teplý oběd bude zajištěn školou)

* pokud budou chtít, tak učení a úkoly z distanční výuky

* pokud bude potřeba zajištění on-line připojení se k distanční výuce kmenové školy, např. přes notebook/tablet/mobil, bude možné se domluvit přímo ve škole

Na hlavním vstupu do školy je vyvěšena informace, na který zvonek, případně telefonní číslo je třeba zazvonit, aby si děti převzal dohled.

31. 12. 2020


Nemocnice Blansko zahájila očkování proti COVID-19

Blanenská nemocnice dnes obdržela prvních 120 dávek vakcíny a zahájila dobrovolné očkování proti COVID-19. Očkovací látku přivezenou z Nemocnice u svaté Anny v Brně nyní dostanou zdravotníci a vytipovaní pacienti na lůžkových odděleních, jejichž zdravotní stav to dovolí. Další várku vakcín by nemocnice měla získat příští týden ve čtvrtek. I ta bude určená primárně pro zdravotnický personál, který pečuje o nemocné s COVID-19, a pacienty zařízení. Po spuštění očkování veřejnosti by se Nemocnice Blansko měla stát jedním z očkovacích center.

30. 12. 2020


Finanční úřad lidem po telefonu pomůže s daňovým přiznáním

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj nabízí telefonické konzultace pro lidi, kteří podávají přiznání k dani z nemovitých věcí. Úřad tak chce předejít kumulaci lidí na podatelnách a na odborných odděleních. Poplatníkům proto budou k dispozici pracovníci majetkových daní, kteří zodpoví veškeré dotazy týkající se daně z nemovitých věcí, nebo je spojí přímo na konkrétní pracovníky.

„Telefonicky rovněž pomůžeme poplatníkům s vyplněním daňového přiznání, přičemž se s poplatníkem dohodneme na formě pomoci, a to v takové míře, aby nebyla nutná návštěva finančního úřadu, nebo jeho územního pracoviště, respektive aby bylo možné přiznání poslat poštou, elektronicky prostřednictvím daňového portálu, případně je podat prostřednictvím sběrného boxu,“ uvedl ředitel Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj Martin Komárek s tím, že telefonické konzultace potrvají od 4. ledna do 5. února 2021.

Kontakty na jednotlivá územní pracoviště v pdf.

30. 12. 2020


Vánoční stromky se budou svážet v lednu

Žádáme občany města Blanska i městských částí, aby odkládali vánoční stromky do bezprostřední blízkosti míst, kde jsou umístěny nádoby na separaci (barevné kontejnery). Obyvatelé sídlišť mohou stromky odkládat i vedle kontejnerových stanovišť. Odtud budou sváženy svozovou firmou v lednu 2021, a to každé pondělí. Doporučujeme stromky řádně odstrojit a zbavit je všech háčků, řetězů a jiných ozdob, protože budou dále zpracovány na kompostárně. Občané města Blanska a jeho místních částí mohou využít k odkládání vánočních stromků i obě sběrná střediska odpadů (SSO) – v Horní Lhotě a v ul. Na Brankách. Obě SSO mají provozní dobu úterý až čtvrtek od 10 – 17 hod., v pátek od 10 – 18 hod. a v sobotu od 8 – 12 hod. Obě SSO slouží zároveň i jako místa zpětného odběru vyřazených elektrozařízení. SSO Horní Lhota u Blanska – Tel.: 728843790, SSO v ul. Na Brankách – Tel.: 723 57 80 34

28. 12. 2020 | SRM


Vláda zavedla zpřísněná protiepidemická opatření

V neděli 27. prosince začala na území republiky platit opatření spojená s 5. stupněm protiepidemického systému PES. V platnosti přitom zůstala všechna dosud zavedená nařízení. Nově se například rozšířil zákaz nočního vycházení a platí již od 21:00 hodin. Na veřejnosti se mohou setkat nejvýše dva lidé. Uzavřela se také většina obchodů a služeb, kromě například potravin, lékáren nebo čerpacích stanic.

Na středních školách a druhých a částečně i prvních stupních základních škol se opět zavedlo distanční vyučování. Mateřské školy a první a druhé ročníky základních škol jsou bez omezení. Nařízení platí do 10. ledna.

Zjistěte podrobnosti o platných opatřeních.

27. 12. 2020


Sběrná střediska odpadů se o svátcích uzavřou

Obě sběrná střediska odpadů (SSO) ve městě se o vánočních svátcích a na Nový rok uzavřou. SSO v Horní Lhotě bude mimo provoz od 24. do 26. prosince 2020 a 1. ledna 2021. SSO Na Brankách zůstane uzavřené ve stejné dny a z technických důvodů navíc ještě 31. prosince 2020 a 2. ledna 2021.

21. 12. 2020 | SRM


Knihovna začne vydávat rezervované čtivo přes okénko

Městská knihovna od pátku 18. prosince přechází až do odvolání opět do režimu knihovního okénka. Výdejní okénko je určené pouze registrovaným čtenářům, kteří je mohou využít k vracení knih a k vyzvednutí předem objednaných knihovních dokumentů. Pobočky knihovny budou od pátku zcela uzavřeny. Zjistěte si podrobnosti, jak knihovně sdělit objednávku.

Otevírací doba knihovny v režimu okénka:

Pátek 18. prosince: oddělení pro dospělé, studovna 8:30 – 11:30 hodin a 12:00 – 20:00 hodin, dětské oddělení 8:30 – 11:30 hodin a 12:00 – 18:00 hodin

Pondělí 21. prosince:  8:30 – 11:30 hodin a 12:00 – 18:00 hodin

Úterý 22. prosince: zavřeno

Středa 23. prosince: 8:30 – 11:30 hodin a 12:00 – 18:00 hodin

Od 24. prosince 2020 do 3. ledna 2021 je knihovna zcela uzavřena.

17. 12. 2020


Zájemci se mohou objednat na antigenní testy

Nemocnice Blansko spustila rezervační systém na dobrovolné antigenní testování pro veřejnost. Antigenní testy se provádí v přízemí nemocničního objektu u laboratoří. Zájemci se musí předem zarezervovat na konkrétní čas. Testy jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Více o testování najdete na webu blanenské nemocnice.

Předpokládá se, že o antigenní testy bude mezi lidmi velký zájem. Nemocnice proto v této souvislosti upozorňuje, že antigenní testy mohou provádět také praktičtí lékaři. Zájemci se tak mohou obracet i na své ošetřující lékaře. Další možnosti, jak absolvovat antigenní test, najdete na webu ministerstva zdravotnictví.

17. 12. 2020


Svoz odpadů se uskuteční i o vánočních svátcích

Na základě sdělení zástupce svozové firmy AVE CZ odpadové hospodářství, s.r.o. proběhne svoz zbytkového komunálního odpadu od občanů i během svátků, a to 24. a 25. prosince 2020 a 1. ledna 2021. Upozorňujeme, že je i v tyto sváteční dny nutné přistavit popelnice jako v běžném termínu svozu a umožnit také svoz z kontejnerových stání i z míst na separace odpadů. 

16. 12. 2020 | SRM


V pátek se opět uzavřou restaurace, muzea nebo vnitřní sportoviště

Česká republika se od pátku 18. prosince vrátí do čtvrtého stupně protiepidemického systému (PES) a začnou platit některá další protiepidemická opatření. Opět se uzavřou bary a restaurace, zoologické zahrady, muzea či koupaliště a další vnitřní sportoviště. Od 23:00 do 5:00 hodin bude platit zákaz vycházení, přes den bude omezen volný pohyb a na jednom místě na veřejnosti se bude moci sejít maximálně šest osob.

Oproti předchozímu období, kdy byl na území republiky vyhlášen čtvrtý stupeň PES, nebude zakázaný nedělní prodej a zůstanou otevřené všechny obchody a služby. Školáci budou mít delší vánoční prázdniny. Všichni žáci a studenti základních a středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol, základních uměleckých škol, jazykových škol zůstanou doma i v pondělí 21. a v úterý 22. prosince. Omezí se také provoz vysokých škol a ubytování studentů.

Přečtete si podrobnosti o změnách v protiepidemických opatřeních.

16. 12. 2020


Městský úřad bude mít upravenou otevírací dobu

Městský úřad v Blansku zůstává i nadále v souvislosti s opatřeními vlády otevřený vždy v pondělíve středu po dobu pěti hodin. V pondělí 21. prosince i 28. prosince bude úřad přístupný v době od 8:00 do 10:00 hodin a poté odpoledne od 13:00 do 16:00 hodin. Před Štědrým dnem a před Silvestrem se ale otvírací doba změní. Ve středu 23. prosince i ve středu 30. prosince bude otevřeno v době 8:00 – 13:00 hodin

I mimo uvedené dny a termíny dál funguje také objednávání on-line. Lidé mohou se zaměstnanci městského úřadu komunikovat bez omezení také e-mailem, telefonicky i písemně, podání bude možné i nadále učinit také do označených podacích schránek na budovách úřadu na náměstí Svobody i náměstí Republiky.

Stále ještě platí dočasné omezení činnosti stavebního úřadu z důvodu nemoci. Veřejnost může využívat podatelnu nebo pokladnu umístěné v přízemí budovy. S referenty úřadu je možné komunikovat telefonicky nebo e-mailem. U probíhajících řízení je možné zajistit nahlížení do spisového materiálu, domluvit se lze u vedoucí odboru Ing. Petrou Reisiglovou na telefonním čísle 516 775 701.

14. 12. 2020


Dbejte zvýšené opatrnosti v okolí zastávky Bezručova

V úterý 15. prosince ráno dojde v blízkosti autobusové zastávky v Bezručově ulici ke kácení bříz. Zásah, který je nutný kvůli plánované rekonstrukci kanalizační sítě a odvodu dešťové vody, začne v 7 hodin ráno. Upozorňujeme obyvatele sousedního bytového domu i veřejnost, která se bude v okolí místa pohybovat, aby dbali zvýšené opatrnosti.

14. 12. 2020


Nádrž Palava se opět plní vodou

Ve čtvrtek začalo napouštění nádrže Palava I. Prostor se bude plnit vodou z nádrže Palava II (Vrbice) ještě několik příštích dnů do doby, než se dosáhne zimní úrovně hladiny, která je o jeden metr nižší než v letním období. „Palava totiž slouží hlavně jako retenční nádrž a její hladina se na zimu snižuje, aby byla schopná zachytit vodu z jarního tání sněhu,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Pavel Konečný.

Minulý týden specializovaná firma provedla rekonstrukci potrubí v hrázi. Do původního ocelového vedení dělníci vsunuli pryskyřicový rukávec, který je utěsnil a zpevnil. Opravoval se také vypouštěcí ventil. Přečtěte si podrobnosti o rekonstrukci potrubí v hrázi vodní nádrže Palava.

11. 12. 2020 | ŽP


Město hledá firmu, které opraví budovu Zámek 3

Upozorňujeme, že se blíží termín k podání nabídek na provedení stavebních prací v projektu Obnova podzámčí – Zámek 3. Předmětem zjednodušené podlimitní zakázky je rekonstrukce budovy včetně přístavby druhého nadzemního patra. Stavební práce budou zahrnovat například obnovu fasády, zhotovení nové konstrukce stropů nebo střešního pláště. Zájemci o rekonstrukci budou mít k dispozici již zpracovanou projektovou dokumentaci. Detaily zakázky jsou zveřejněny na městském profilu zadavatele pod  zakázkou Obnova podzámčí – Zámek 3. Termín pro podání nabídek je stanoven na úterý 15. prosince v 10:00 hodin. Po dokončení této fáze rekonstrukce podzámčí dojde k vytvoření zázemí pro ZUŠ Blansko a také vedení a administrativu Muzea Blanenska, které tím uvolní prostory přímo budově blanenského zámku.

9. 12. 2020


Vláda od středy zpřísnila některá protiepidemická opatření

Od středy 9. prosince vláda opět zpřísnila některá pravidla, která je nutné dodržovat v rámci protiepidemických opatření. Třetí stupeň protiepidemického systému (PES) zůstává ale stále na třetím stupni rizika.

Vyhlášení vlády tak například změnilo otevírací dobu restaurací. Ty jsou stále v provozu, zavírat ale musejí už ve 20:00 hodin. Po tomto čase nemohou mít ani otevřená svoje výdejní okénka. Ve veřejných prostorech začal opětovně platit zákaz konzumace alkoholu, na trzích se nesmí prodávat ani žádné občerstvení, které by zákazníci konzumovali na místě. Provoz farmářských trhů je ale možný. Stánky ale musejí být umístěny ve čtyřmetrových odstupech, k dispozici zákazníkům musí být také dezinfekce..

Provozovny služeb jako jsou kadeřnictví, kosmetické služby, masáže apod. musí dbát na to, aby v provozovně připadalo na každého zákazníka nejméně 15 metrů čtverečních.

Profesionální i amatérské sportovní soutěže se konají bez přítomnosti diváků. Na vnitřních sportovištích je možné provozovat pouze individuální sporty a v jeden čas může být na místě nejvýše 10 osob. V provozovnách jako jsou plavecké bazény nebo wellness zařízení platí pravidlo 15 metrů čtverečních na jednu osobu vnitřní plochy. Skupinové aktivity lze provozovat v maximálním počtu 10 lidí.

9. 12. 2020


Zastupitelé budou schvalovat rozpočet města na rok 2021

Zastupitelstvo města Blanska čeká 10. zasedání, které se uskuteční v úterý 8. prosince od 15:30 hodin ve velké zasedací místnosti městského úřadu na náměstí Republiky. Kromě jiného budou zastupitelé schvalovat rozpočet města na rok 2021 nebo cenu tepla z CZT. Program 10. zasedání zastupitelstva najdete zde.

Jednání je přístupné veřejnosti. K dispozici bude také přímý přenos, který mohou zájemci sledovat na webu města. Na městských internetových stránkách najdou také materiály, které budou zastupitelé projednávat.

7. 12. 2020


Činnost stavebního úřadu je dočasně omezena

Z důvodu nemoci je dočasně omezena činnost stavebního úřadu. I nadále lze využívat podatelnu a pokladnu umístěné v přízemí budovy. Nové věci lze ovšem s referenty až do odvolání projednávat pouze telefonicky nebo e-mailem. U probíhajících řízení je možné zajistit nahlížení do spisového materiálu, domluvit se lze u vedoucí odboru na telefonním čísle 516 775 701.

7. 12. 2020


Farmářské trhy opět nabídnou svůj sortiment

Ve čtvrtek 3. prosince se na náměstí Republiky opět objeví stánky s produkcí lokálních farmářů. Nakoupit tak bude možné čerstvé pečivo, mléčné a masné výrobky, víno, ovoce, zeleninu, ale i textil.

Asi dvacítka farmářů bude prodávat své produkty od 8:00 do 16:00 hodin nebo do vyprodání zásob. Vzhledem k epidemické situaci bude na náměstí k dispozici dezinfekce, nakupující by stále měli dodržovat bezpečné rozestupy a mít zakrytá ústa.

2. 12. 2020


Ve čtvrtek se otevírají obchody a restaurace, začne platit 3. stupeň PES

Od čtvrtka 3. prosince vstupuje v platnost dílčí rozvolnění protiepidemických opatření. Česká republika přechází do režimu 3. stupně protiepidemického systému PES. Znovu se otevřou všechny obchody a služby včetně restaurací, heren, sportovišť nebo koupališť. Návštěvníky přivítají také zoologické zahrady, muzea, galerie a knihovny.

Od čtvrtka 3.prosince se také ruší zákaz nočního vycházení, prodeje v neděli a konzumace alkoholu na veřejnosti. Nově se bude moci na jednom místě shromáždit deset osob uvnitř a padesát osob venku. Zatím bez diváků se znovu rozjedou amatérské sportovní soutěže. Uzavřené ale zůstanou pro veřejnost lanovky a lyžařské vleky.

Od soboty 5. prosince jsou opět povolené návštěvy v zařízeních sociálních služeb. Podmínkou ale bude negativní antigenní test na covid-19, PCR test nebo doklad o prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 90 dnech.

Od pondělí 7. prosince se do škol vrátí zbylé ročníky středních škol. Nařízené je ale u nich střídání po týdnu prezenční a distanční výuky.

Přečtěte si podrobnosti o rozvolnění protiepidemických opaření.

2. 12. 2020


Začaly opravy hráze vodní nádrže Palava

Práce na opravě netěsnícího potrubí zahájili v pondělí ráno dělníci na hrázi vodní nádrže Palava. Přehrada je kvůli tomu vypuštěná, od poloviny listopadu je také bez rybí obsádky. Ryby ze zdejšího revíru po výlovu putovaly do vodní nádrže Palava II (Vrbice) na Češkovicích. Dělníci musejí vyčistit potrubí a prověřit jeho stav pomocí pojezdové kamery. Aby mohli netěsnící potrubí vyspravit bezvýkopovou metodou, postaví dnes přímo v tělese hráze zaváděcí věž. Zítra pak budou u nádrže vytvářet pryskyřicový rukávec, který zavedou do netěsnícího čtyřicetimetrového potrubí. Specializovaná firma, která opravy provádí, musí rukávec ohřát a vytvrdit, vytvoří tak novou stěnu, která zamezí všem netěsnostem. Přehrada se začne opět napouštět po opravě uzávěru, který reguluje průtok hlavním a vedlejším potrubím nádrže. Vodní hladina by na běžnou zimní úroveň mohla vystoupat zhruba za týden od zahájení napouštění.

30. 11. 2020


Linka 222 MHD ve středu neobslouží některé zastávky

Důvodem výluky je úplně nová pokládka povrchu silnice na ulicích 9. května (od křižovatky s ulicí Erbenovou směrem nahoru) a Nad Žlíbkem. Ve středu 2. prosince tak mezi 9:00 a 11:00 pojede linka (mimo spoje 13, 15, 16 a 18) obousměrně mezi zastávkami Erbenova ZŠ a Poliklinika přímo přes ulici Erbenova. Vynechá zastávky Podlesí a Sadová.

Naopak spoje 13, 15, 16 a 18 linky 222 pojedou mezi zastávkami Náměstí Míru a Poliklinika obousměrně ulicí Leoše Janáčka. Vynechají zastávky Erbenova ZŠ, Ulice 9. května, Podlesí a Sadová. Cestující směrem z a na Podlesí mohou využít linky 233 s možností přestupu na městské linky v zastávkách Poliklinika a Autobusové stanoviště.

Informace o dočasné změně budou vyvěšeny také na příslušných zastávkách.

27. 11. 2020


Městská knihovna otevírá výdejní okénko pro své čtenáře

Od středy 25. listopadu bude možné tři dny v týdnu vyzvedávat a vracet výpůjčky z knihovny. V pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin budou knihovníci předávat čtenářům předem objednané výpůjčky.

Objednávku lze zadat on-line přes čtenářské konto pomocí služby Odlož knihu. Až do odvolání je tato služba poskytována zdarma. Knihy si lze zamluvit i telefonicky nebo e-mailem – dospělé oddělení: 777 836 463, informace@mk.blansko.cz, dětské oddělení: 777 485 565, detske@mk.blansko.cz. Objednávku lze zaznamenat i na lísteček – napsat názvy knih, jméno čtenáře, číslo čtenářské průkazky a telefonní kontakt. Takto sepsaný seznam stačí vhodit do schránky knihovny nebo odevzdat ve výdejném okénku.

Objednat si lze maximálně 5 knih a 10 časopisů. Jakmile bude objednávka připravena (většinou do následujícího pracovního dne), knihovna čtenáře vyzve k vyzvednutí výpůjčky.

Současné výpůjčky jsou automaticky prodloužené do 14. prosince, zpozdné je minimálně do té doby pozastaveno. Všechny pobočky knihovny jsou jinak stále do odvolání uzavřeny.

24. 11. 2020


Hlasování v participativním rozpočtu bude trvat už jen týden

Participativní rozpočet nabízí obyvatelům možnost přímo rozhodovat o tom, co se ve městě vybuduje. O letošních projektech participativního rozpočtu Společně PRO Blansko můžete hlasovat ještě týden, a to do 30. listopadu. Této možnosti v on-line anketě využilo přes 600 obyvatel města, desítky dalších odevzdali své hlasy pomocí tištěných lístků vhozených do podacích schránek umístěných na budovách městského úřadu.

Hlasovat můžete pomocí papírového hlasovacího lístku nebo on-line pomocí aplikace Mobilní rozhlas. Své hlasy můžete dát až třem z deseti finálních návrhů. Jejich celé znění včetně fotografií, a v některých případech i video prezentací, naleznete v sekci Samospráva – Společně PRO Blansko.

23. 11. 2020 | OVV


Zákaz vycházení začíná ve 23:00 hodin, žáci a studenti se vrátí do škol

Na území republiky začal od pondělí 23. listopadu platit čtvrtý stupeň protiepidemického systému PES a s tím došlo k mírnému uvolnění některých protiepidemických opatření. Nově je povoleno shromažďování až šesti lidí namísto dosavadních dvou. Svateb, pohřbů nebo bohoslužeb se může účastnit až dvacet lidí. Zákaz vycházení se posunul o dvě hodiny a platí od 23:00 hodin. Knihovny mohou půjčovat knihy z výdejních okének. Konat se mohou teoretické i praktické závěrečné testy autoškol.

Dalšího rozvolnění se dočkalo také školství. Od 23. listopadu je možné konání mezinárodně uznávaných zkoušek. Od středy 25. listopadu se do škol vrátí závěrečné ročníky středních a vyšších odborných škol a konzervatoří. Povolena bude i individuální prezenční výuka jeden na jednoho na základních uměleckých a jazykových školách. Na vysokých školách bude možná praktická, laboratorní, experimentální či umělecká výuka posledních ročníků ve skupinách o maximálně dvaceti studentech a realizace individuálních studijních plánů studentů doktorského studia. Od pondělí 30. listopadu by pak měla být umožněna prezenční výuka celých prvních stupňů a 9. tříd základních škol a turnusová výuka druhých stupňů základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií.

Přečtete si podrobnosti o uvolnění protiepidemických opatření.

23. 11. 2020


Pořadatelé venkovních veřejných akcí mohou žádat o výjimku z vyhlášky o nočním klidu

Město připravuje i v roce 2021 změnu Obecně závazné vyhlášky o nočním klidu. Všichni zájemci o pořádání venkovních veřejných produkcí v roce 2021 si mohou požádat o zařazení termínu jejich akce do vyhlášky a zajistit si tak v tomto termínu zkrácení nočního klidu. Žádost s uvedením pořadatele, názvu, termínu a času akce, místem konání a s předpokládaným počtem účastníků je třeba zaslat do 31. 1. 2021 na e-mail: horakova@blansko.cz. Zastupitelstvo potom na svém zasedání v březnu rozhodne o novém znění obecně závazné vyhlášky.

20. 11. 2020 | SRM


Svoz bioodpadu končí příští týden

Poslední svoz kompostovatelného, biologicky rozložitelného odpadu (BRO) v letošním roce (ovoce, zelenina a odpady ze zahrad, např. tráva, listí, plevele atd.) od rodinných domků a bytových domů proběhne dle původního rozpisu ve městě ve středu 25. listopadu 2020 a v místních částech ve čtvrtek 26. listopadu 2020

Další svozy se uskuteční až v dubnu 2021. BRO mohou obyvatelé města uložit celoročně v provozních hodinách na sběrných střediscích odpadů v Horní Lhotě nebo v ul. Na Brankách v jejich provozních hodinách.

Kontakty:
SSO Horní Lhota u Blanska – tel.: 728 843 790
SSO na ul. Na Brankách – tel.: 723 578 034

Obyvatelé místních částí, kteří ještě mají zájem o hnědé kontejnery na BRO, se mohou obrátit na Pavla Viktorina, odd. komunální údržby a pozemků, tel.: 725 116 563.

19. 11. 2020 | SRM


Blanenští rybáři vylovili Palavu

Zhruba deset metráků ryb vylovili v sobotu blanenští rybáři z vodní nádrže Palava. Rybí obsádku pak přemístili do nádrže Palava II (Vrbice). „Jednalo se o standardní druhy ryb, jako je kapr, lín, amur nebo plotice. Co nás ale překvapilo, bylo devatenáct tolstolobiků, každý o hmotnosti asi dvacet kilogramů a délce zhruba devadesát centimetrů, a také úhoři, které jsme před dvěma roky nasazovali jako rybky o délce pět až osm centimetrů a teď mají kolem pětatřiceti centimetrů,“ upřesnil předseda blanenské pobočky Moravského rybářského svazu Martin Sklář.

Při výlovu se potvrdil také výskyt škeble rybničné. Kvůli těmto chráněným živočichům se teď hladina Palavy znovu zvýší. „Voda zaplaví bahno, ve kterém škeble žijí, a tím se zajistí, aby nedošlo k narušení jejich životního cyklu,“ podotkl Jaroslav Konečný z blanenského odboru životního prostředí. V příštích dnech pak dojde ke sběru škeblí nacházejících se mimo vodní hladinu a jejich umístění do zvodnělé části nebo do horní vodní nádrže Vrbice.

14. 11. 2020


Opravy Brněnské ulice začnou až v půli ledna

Stavebníci odložili začátek oprav Brněnské ulice. Město o tom informovali zástupci Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí. Rekonstrukce rozvodů vody i kanalizace a s ní spojená dopravní omezení měla začít v pondělí 16. listopadu. Nově se začátek stavebních prací stejně jako změny v dopravě posouvají nejdříve na polovinu ledna 2021. „Projektantům se s ohledem na současnou situaci bohužel v požadovaném termínu nepodařilo zajistit stavební povolení,” vysvětlil tajemník svazku Petr Tioka.

13. 11. 2020


Blanenské kino vysílá filmy on-line

Kino Blansko je kvůli koronavirové epidemii uzavřeno, diváci ale i přes to o filmy nepřijdou. Díky projektu Moje kino LIVE je možné sledovat filmy, přednášky a další obsah on-line.

Vysílaný program naleznete na https://program.kinoblansko.cz/, kde je možné si přes webové rozhraní zaplatit vstupenku na konkrétní čas projekce. On-line projekt chce co nejvěrněji navodit atmosféru kina. Program se tak vysílá v konkrétní čas a bez přestávek přesně jako v kině. Před a po projekci je navíc možné propojit se s ostatními diváky v chatu. Zakoupením lístku podpoříte také přímo své kino.

Blanenské kino nabízí program od pátku 13. listopadu po celý víkend. Připravený je český film Krajina ve stínu, polské drama Corpus Christi nebo pohádkový příběh pro děti Mlsné medvědí příběhy. Po pohádce navíc bude následovat on-line workshop pro nejmenší diváky.

Před zakoupením lístků si projděte základní manuál a zjistěte, zda vaše připojení bude vyhovovat parametrům potřebným pro bezproblémový příjem sledování. https://www.ksmb.cz/soubory/2020-11/Zakladni-manual-mojekinolive-0911202011261090893.pdf

12. 11. 2020


Ve středu 18. listopadu se znovu otevřou základní školy. Zatím jen pro děti z prvních a druhých tříd

Do základních škol se opět vrátí žáci první a druhých ročníků. Prezenční výuka jim začne ve středu 18. listopadu. V ten den se znovu otevřou také speciální školy. Pro výuku na základních školách Ministerstvo školství stanovilo přesné podmínky. Děti i pedagogové budou muset mít ochranu úst a nosu po celou dobu a ve všech prostorách. Zakázán bude zpěv a sportovní činnost a bude nutné pravidelně větrat. Pro ostatní žáky základních škol a pro studenty středních a vysokých škol platí i nadále distanční výuka. Mateřské školy zůstávají stále v provozu. Přečtěte si podmínky výuky na základních školách.

12. 11. 2020 | SRM


Na vodní nádrži Palava bude platit zákaz rybolovu

Moravský rybářský svaz vydal zákaz rybolovu z důvodu mimořádné manipulace s vodním dílem. Zákaz je účinný od 11. listopadu a vztahuje se na mimopstruhový rybářský revír Podomský potok 1 nádrž Palava I. Svaz tak žádá všechny rybáře o pochopení a respektování zákazu lovu. Ten bude přímo na místě možného lovu oznámen umístěním tabulek.

Vodní nádrž se podle rozhodnutí městského úřadu upouští už od minulého týdne. V sobotu 14. listopadu pak blanenští rybáři udělají výlov ryb, které přemístí do vodní nádrže Palava II na Češkovicích.

10. 11. 2020


Lidé mohou nosit potraviny do svatomartinského sběru potravin do 11. listopadu

Oblastní charita Blansko spolu s farností pořádá sběr potravin Rozděl se o jídlo. Dárci mohou potraviny nosit až do středy 11. listopadu do centra Okno dokořán – Komenského 19 (naproti kostelu sv. Martina).

Konzervy, zavařeniny, nakládané ovoce i zeleninu, mouku, rýži, těstoviny, dětské přesnídávky, trvanlivé mléko, čaje, sirupy, kávu a podobně lze nosit v pracovní dny vždy od 7:30 do 15:30 hodin, s výjimkou polední přestávky (od 11:30 do 12:00 hodin). Mezi trvanlivými potravinami je největší nedostatek konzerv, hlavně masových, ze kterých je možné si připravit i teplý oběd.

Nashromážděné jídlo bude rozděleno mezi azylové domy pro matky s dětmi, lidi bez domova a další potřebné z regionu.

9. 11. 2020


Začalo hlasování o projektech 2. ročníku participativního rozpočtu Společně PRO Blansko

Ode dneška až do konce listopadu můžete dát hlas návrhům přihlášeným do participativního rozpočtu Společně PRO Blansko. Do finálního hlasování letos postoupilo deset projektů, z celkem 18 námětů, které letos navrhovatelé do participativního rozpočtu přihlásili. V participativním rozpočtu stejně jako loni vyčlenilo město z rozpočtu 600 tisíc korun. Za ně zrealizuje návrh, který u veřejnosti získá nejvíce hlasů.

Letos poprvé může každý hlasovat pro jeden až tři projekty, každému projektu ale lze udělit pouze jeden hlas. 

Představení všech projektů, které postoupily, naleznete v sekci Samospráva – Společně PRO Blansko – Přihlášené projekty 2020. Autoři postupujících návrhů mají možnost své návrhy prezentovat také prostřednictvím krátkých videí, které naleznete jednotlivých projektů. 

Hlasovat je možné elektronicky přes Mobilní Rozhlas na www.blansko.cz/anketa/problansko. Pro hlasování není nutná registrace v aplikaci Mobilní Rozhlas. Každý hlasující musí pro vstup do ankety vyplnit ověřovací kód, který mu bude zaslán na číslo mobilního telefonu, které uvede. Kromě Mobilního Rozhlasu je možné odevzdat svůj hlas i pomocí hlasovacího lístku, který jsou součástí Zpravodaje č. 18.

Vytištěné anketní lístky jsou k dispozici také na podatelnách městského úřadu. Své hlasy můžete odevzdávat přímo na podatelnách nebo je můžete vhodit do podacích schránek, které jsou umístěné na budovách městského úřadu. Pro započítání hlasu je nutné vyplnit osobní údaje – jméno a příjmení, adresu trvalého pobytu a datum narození, ty jsou nezbytné pro následné ověření hlasujícího a to, zda splnil podmínky pro účast v hlasování – jde o občana Blanska staršího 18ti let.

9. 11. 2020


Informační kancelář Blanka zůstává uzavřená

Blanenská informační kancelář Blanka oznamuje, že vzhledem k platným protiepidemickým opatřením zůstává do odvolání mimo provoz. Infocentrum, které sídlí v Rožmitálově ulici, bude uzavřené minimálně do 20. listopadu. Peníze za vstupenky na zrušené kulturní akce se budou vracet, až se kancelář znovu otevře.

4. 11. 2020 | OVV


Autobusy budou od pondělí jezdit jako o prázdninách

Autobusy MHD v Blansku začnou od pondělí 2. listopadu jezdit v omezeném režimu. Vzhledem k aktuální situaci přechází všechny autobusové linky v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) na jízdní řády, které jsou platné o velkých letních prázdninách. Na linkách MHD Blansko číslo 221, 222 a 223 i na všech ostatních regionálních linkách tak ubude spojů. Vyhledávač na webu IDS JMK začne spojení v omezeném režimu zobrazovat během pátku 30. října. Jízdní řády v PDF verzích se na webu budou objevovat postupně, přímo na zastávky se zatím vylepovat nebudou. Vlaky v rámci IDS JMK pojedou podle současných jízdních řádů.

30. 10. 2020


V domech s pečovatelskou službou se uskutečnila ozonizace

Blanenské domy s pečovatelskou službou prošly dezinfekcí pomocí ozonizátoru. Přístroj, který likviduje viry a bakterie, zdarma poskytla organizace Akademické centrum studentských aktivit (ACSA). Ta zajišťuje různé formy pomoci v souvislosti s omezeními kvůli koronaviru. V úterý se ozonizovalo v Domě s pečovatelskou službou v ulici 9. května. Dezinfikovaly se společné prostory v přízemí a kancelář pečovatelek. V pondělí s pomocí ozonizátoru odborní pracovníci pročistili prostory Domu s pečovatelskou službou Pod Javory.

27. 10. 2020 | SOC


Vláda zavedla zákaz nočního vycházení a omezila maloobchodní prodej

Na území České republiky začnou od středy 28. října platit další protiepidemická opatření. Vláda rozhodla o zákazu volného pohybu mezi 21. hodinou v noci a 4:59 hodin ráno. Výjimkami jsou například cesty do zaměstnání nebo venčení psa do vzdálenosti 500 metrů od bydliště. Zakázaný bude také maloobchodní prodej mezi 20:00 a 5:00 hodin a v neděli. Zákaz platí také pro prodej na tržištích a tržnicích. Toto opatření se však nevztahuje na prodej ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z mléka, masa, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, vyrobených na území České republiky. Zaměstnavatelům vláda nařídila, pokud je to možné, využívat práci z domova. Nemocnice mají poskytovat pouze akutní péči.

27. 10. 2020


Pytlový svoz bioodpadu bude již v úterý

Připomínáme, že se kvůli státnímu svátku ve středu 28. října uskuteční pytlový svoz biologicky rozložitelného odpadu (BRO) od rodinných domků a bytových domů na území města již v úterý 27. října. Termín pro odvoz BRO z hnědých kontejnerů z místních částí zůstává pro tento týden beze změn, tedy ve čtvrtek 29. října. Zjistěte si více o svozu BRO ve městě.

26. 10. 2020 | SRM


Nebytové prostory k pronájmu jsou k dispozici v budově kina

Kulturní středisko města Blanska nabízí v budově kina pronájem nebytových prostor. Na adrese Hybešova 6 jsou v prvním patře k dispozici tři místnosti s vlastním sociálním zařízením. Částečně vybavené prostory tak mohou být využívány pro kancelářské účely či lékařskou ordinaci.

Budova kina není celý den volně přístupná, proto je nutné jednotlivé návštěvníky těchto prostor vpouštět do budovy pomocí videotelefonu. Ve fotogalerii na stránkách Kultury Blansko se můžete podívat, jak nabízené prostory vypadají

Pro více informací piště na e-mail: ksmb@blansko.cz

26. 10. 2020


Připomínáme povinnost uhradit poplatky za odpad

Upozorňujeme občany, že k 30. září 2020 byl splatný místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Žádáme všechny, kteří poplatek dosud neuhradili, aby tak učinili v nejkratším možném termínu. Vyhnou se navýšení poplatku a dalšímu vymáhání tohoto poplatku v souladu s daňovým řádem. Všichni občané mají možnost platit poplatek pomocí SIPO, nebo si požádat o e-mailovou komunikaci, ve které je budeme upozorňovat na blížící se splatnost poplatku a také na případné nedoplatky. Dotazy zodpoví Ing. Jan Šustáček na telefonu 516 775 194 nebo na e-mailu: sustacek@blansko.cz. Kontaktovat můžete také Bc. Lenku Švancarovou – telefonicky na 516 775 213 nebo na e-mail: svancarova@blansko.cz.

23. 10. 2020 | FIN


Vláda vyhlásila nová opatření včetně zákazu volného pohybu

Vláda v souvislosti se zhoršující se koronavirovou epidemií rozhodla o dalších mimořádných opatřeních. Od čtvrtka 22. října od 6:00 hodin do 3. listopadu včetně bude zakázán volný pohyb osob a bude také uzavřená velká část obchodů a služeb.

Otevřené zůstanou prodejny potravin a drogerie, lékárny, optiky, prodejny v potřebami pro zvířata nebo trafiky. Výjimku v oblasti služeb mají například prádelny a čistírny, autoservisy, prodej textilního materiálu a galanterie. Velkoobchodních prodejen se uzavření netýká. Lidé nebudou moci navštěvovat provozovny kadeřníků, kosmetiky a dalších služeb, uzavřené budou hotely, nedostanou se ani do knihoven.

Vláda omezuje pohyb občanů na cesty do práce, nezbytné cesty za rodinou, k lékaři nebo na nákup potřebného zboží a potravin. Povolené jsou ale vycházky v přírodě. Podmínkou je maximální počet dvou osob, pokud se nejedná o členy domácnosti. Omezena je také účast na svatbách a pohřbech na deset lidí. Právo shromažďovací je omezeno maximálním počtem sta lidí, ve skupinách po dvaceti.

Vláda od čtvrtka omezí i provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů, a to na nezbytné minimum nutné k zajištění chodu veřejné správy. Úřední hodiny zůstávají omezeny na pět hodin denně, dva dny v týdnu. U klientů, kteří mají předem potvrzený termín, by nemělo dojít ke změně. 

Rozhodnutí kabinetu z 21. října najdete na webových stránkách Vlády ČR.

21. 10. 2020


Škola a školka pro děti záchranářů bude fungovat i během podzimních prázdnin

Základní a mateřská škola Salmova bude zajišťovat péči o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému a sociálních služeb z celého blanenského okresu i během podzimních prázdnin. Do školy a školky tak mohou tito rodiče umístit děti ve věku od 3 do 10 let až do 30. října s výjimkou státního svátku  – středy 28. října. Instituce zajišťuje péči vždy v pracovní dny od 6:00 do 16:00 hodin.

Zájemci o umístění dítěte mohou zaslat svůj požadavek na e-mail: pskotakova@blansko.cz, je nutné jej zaslat den před předpokládaným nástupem dítěte do školy. V e-mailu by nemělo chybět jméno a příjmení rodiče a jeho telefonní spojení, název zaměstnavatele, jméno dítěte, jeho věk a datum předpokládaného nástupu do školy. Rodiče obdrží e-mailem potvrzení o doručení požadavku a také potvrzení možnosti docházky dítěte do zařízení. Je také možné zkontaktovat přímo ředitele školy Josefa Škvařila, a to na telefonním čísle 777 541 175.

21. 10. 2020


Roušky budou od středy povinné také na veřejných prostranstvích

Vláda vyhlásila další protiepidemická opatření. Od středy 21. října bude nově platit povinnost nosit roušku nebo jinou ochranu úst a nosu také na všech veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, a to v případě, že se jedná o setkání v menší než dvoumetrové vzdálenost a nejde o členy jedné rodiny. Mimo zastavěné oblasti povinnost nosit roušky neplatí. Roušky ale budou povinné v autě. Povinnost se nebude vztahovat pouze na řidiče, kteří pojedou sami nebo se členy rodiny. Přečtěte si podrobnosti o nových opatřeních.

20. 10. 2020


COVID BUS pomůže s testováním pacientů

Ve dnech 26. – 27. října29. – 30. října bude v Blansku přistaven COVID BUS Fakultní nemocnice Brno. Osádka specializovaného autobusu bude testovat pacienty na přítomnost viru SARS-CoV-2. Odběry budou zdravotníci v uvedené dny provádět od 13:00 do 19:00 hodin na parkovišti u nově opravené budovy zázemí sportovních aktivit naproti budovy krytých lázní na ulici Mlýnská s výjimkou půlhodinové přestávky od 16:00 do 16:30 hodin.

Stěry se budou provádět pouze u pacientů indikovaných praktickým lékařem nebo krajskou hygienickou stanicí. K testování se lze objednat výhradně prostřednictvím rezervačního systému (termíny pro odběrové místo v Blansku jsou vyznačeny fialovo-růžovou barvou). Na mapce naleznete přesné umístění specializovaného autobusu. Zdravotníci mohou v COVID BUSU denně otestovat přes 130 pacientů. Ti se mohou k testování objednat také v Nemocnici BlanskoNemocnici Boskovice.

20. 10. 2020


Oprava kanalizačních vpustí finišuje

Upozorňujeme řidiče, že jsou stále prováděny opravy propadlých kanalizačních poklopů na ulici Poříčí. Zvýšené pozornosti je třeba dbát při příjezdu ze směru od Ráječka do středu města. Většina opravných prací bude dokončena do půlky tohoto týdne. Zbývající dvojice kanalizačních vpustí bude kvůli dopravní situaci dokončena v následujícím týdnu.

Hlavní průtah městem ulicemi Vodní a Svitavská bude průjezdný po celou dobu prací. Prosíme řidiče, aby věnovali zvýšenou pozornost aktuálnímu dopravnímu značení.

19. 10. 2020


Sběrný dvůr Na Brankách bude mít ve středu otevřeno jen odpoledne

Provozovatel Sběrného střediska odpadů v ulici Na Brankách oznamuje, že ve středu 21. října bude otevřeno pouze v odpoledních hodinách, a to od 13:00 do 17:00 hodin. Ve čtvrtek 22. října už bude středisko v provozu v obvyklé době od 10:00 hodin. Připomínáme, že občané mohou k ukládání odpadů využívat také Sběrné středisko odpadů v Horní Lhotě, které bude mít otevřeno beze změn. Přečtěte si podrobnosti o provozu Sběrných středisek odpadů v Blansku.

19. 10. 2020 | SRM


Informační kancelář Blanka pozměňuje otevírací dobu

Turistická informační kancelář Blanka v Rožmitálově ulici má pozměněnou otevírací dobu. Vzhledem k epidemické situaci je zařazena od 12:00 do 13:00 hodin sanitační a obědová pauza. Vše potřebné tak můžete vyřídit v pracovní dny od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00 hodin. Sobotní otevírací doba platí beze změny: 9:00 – 12:00 hodin. Vstup je možný pouze s nasazenou rouškou. Pro zákazníky je k dispozici také dezinfekce na ruce. 

19. 10. 2020 | OVV


Farmářské trhy se ve čtvrtek nekonají. Individuální prodej je možný

KMSB upozorňuje, že organizované farmářské trhy se dne 22. října z důvodu nouzového stavu a trvajících vládních nařízení omezujících hromadné akce konat nebudou. Další farmářské trhy, které se konají vždy ve čtvrtek lichý týden, zatím KSMB neruší, reagovat bude na aktuální protiepidemická opatření.

Prodejci, kteří mají zájem o stánkový prodej v Blansku, se ovšem mohou domluvit na podmínkách individuálního prodeje přímo na Městském úřadu Blansko – kontaktujte prosím pracovníky oddělení odboru správy a rozvoje města, a to na emailu: marvanova@blansko.cz, tel.: 516 775 125, případně na emailu: mynarikova@blansko.cz, tel.: 516 775 145. Upozorňujeme, že pro individuální prodej budou na plochu nám. Republiky umísťovány současně max. 4 stánky, pro individuální stánkový prodej je ovšem možné využít i kterýkoliv jiný den než liché čtvrtky.

18. 10. 2020


Finanční odbor upozorňuje občany na nezaplacené poplatky za odpady

Upozorňujeme občany, že k 30. září 2020 byl splatný místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění využívání a odstraňování komunálních odpadů.  Žádáme ty občany, kteří poplatek dosud neuhradili, aby tak učinili v nejkratším možném termínu. Vyhnou se navýšení poplatku a dalšímu vymáhání tohoto poplatku v souladu s daňovým řádem.

Všichni občané mají možnost platit poplatek pomocí SIPO, nebo si požádat o e-mailovou komunikaci, ve které je budeme upozorňovat na blížící se splatnost poplatku a také na případné nedoplatky.

Dotazy zodpoví Ing. Jan Šustáček na telefonu 516 775 194 nebo na e-mailu: sustacek@blansko.cz. Kontaktovat můžete také Bc. Lenku Švancarovou – telefonicky na 516 775 213 nebo na e-mail: svancarova@blansko.cz.

17. 10. 2020 | FIN


Domov pro seniory v Černé Hoře hledá dobrovolníky

Domov pro seniory v Černé Hoře žádá veřejnost o pomoc. Instituce hledá dobrovolníky, kteří by byli ochotni pomoci s péčí o seniory. V domově se od minulého týdne začala výrazně šířit nákaza virem COVID-19. Nakažení jsou nejen senioři, ale také velká část pečovatelek. Nedostatek personálu je akutní. 

Dobrovolníci mohou pomáhat s převozem vozíků s jídlem na jednotlivá oddělení, napomáhat při podávání jídla a pití klientům, asistovat s oblékáním nebo vyměňovat lůžkoviny. Zapojit se mohou také do vyplnění volného času pro seniory, kteří o to budou stát.

Dobrovolníci budou zaškoleni, ochranné pomůcky budou k dispozici. Personál domova bude vděčný za jakoukoliv i krátkodobou pomoc.
Pokud chcete nabídnout svou pomoc, volejte na telefonní číslo 516 426 442 nebo na mobil 739 478 605 v pracovních dnech od 6:30 do 15:00 hodin. Psát můžete také ředitelce domova Věře Veselé na e-mailovou adresu: vera.vesela@domovch.cz.

16. 10. 2020


Nemocnice Blansko omezuje neakutní ambulantní péči

S ohledem na nepříznivou epidemiologickou situaci a nedostatek zdravotnického personálu Nemocnice Blansko od 16. října 2020 omezuje neakutní ambulantní péči. Pacienty prosí, aby zvážili nutnost návštěvy nemocničních ambulancí v případě, že nemají akutní zdravotní potíže. Pokud máte plánované kontroly, preventivní vyšetření a odběry krve, prosíme, ověřte si, zda termín, který je domluvený, je platný. Pro případy, které vyžadují kontrolu či zákrok, zůstávají původní termíny v platnosti. Stav každého pacienta zhodnotí lékař, který rozhodne, zda lze zákrok odložit. V případě, že potřebujete pouze vystavit recept, spojte se s ambulancí telefonicky.

Omlouváme se, nemocnice reaguje na aktuální situaci a nutný přesun zdravotnického personálu z ambulancí na lůžková oddělení. Prioritou zůstává zajištění péče o lůžkové pacienty v těžkých stavech. Děkujeme za pochopení. Omezení se týká pouze ambulancí Nemocnice Blansko, nikoliv privátních lékařů, kteří z velké většiny ordinují v prostorách Polikliniky Blansko. Doporučujeme ověřit dostupnost jimi poskytované péče také telefonicky. Aktuální informace naleznete na webových stránkách Nemocnice Blansko. Připomínáme, že ve vnitřních prostorách nemocnice platí pro všechny osoby povinnost mít zakrytá ústa a nos rouškou.

16. 10. 2020


Noclehárna pro muže zavedla nepřetržitý provoz

Charita od pátku 16. října zavedla nepřetržitý provoz v noclehárně pro muže v Luční ulici v Blansku. Zařízení běžně slouží jen pro přespání, teď v něm mohou lidé bez domova trávit celý den. Charita tím chce omezit pohyb klientů po městě a eliminovat tak případný přenos nákazy koronavirem.

„Tímto rozhodnutím na sebe bereme velkou zodpovědnost. Jsme si vědomi toho, že v případě pozitivního nálezu infekce koronaviru by šlo do karantény celé zařízení včetně našich zaměstnanců z vícero služeb, kteří se na nepřetržitém provozu podílejí. Na možné komplikace se však připravujeme a vše konzultujeme s blanenskou hygienou,“ uvedl ředitel blanenské charity Pavel Kolmačka s tím, že k nepřetržitému provozu noclehárny přistoupili po dohodě s městem Blanskem. Noclehárna pro muže fungovala v nepřetržitém režimu již letos na jaře.

16. 10. 2020


MHD pojede od 16. do 30. října podle jízdních řádů podzimních prázdnin

Linkové autobusy MHD budou od pátku 16. října do pátku 30. října jezdit podle jízdních řádů platných pro podzimní prázdniny. Platit zde začne rozšířená poznámka č. 50 a 51. Spoje označené těmito poznámkami nejezdí v době školních prázdnin (běžně dne 29. a 30. října). Nově nepojedou vybrané spoje na lince 221, 222 a 223 v období od 16. do 30. října včetně. Změna souvisí s vyhlášeným nouzovým stavem a omezením školní výuky v následujících dvou týdnech. Změny jízdních řádů avizovala v celém kraji společnost Kordis, která zajišťuje IDS JMK. Ostatní linkové spoje budou jezdit podle aktuálních jízdních řádů. Platné jízdní řády naleznete na stránkách IDS JMK.

15. 10. 2020 | SRM


Vítání občánků i gratulace jubilantům čekají na náhradní termín

Komise pro občanské záležitosti upozorňuje, že během nouzového stavu, jsou pozastaveny návštěvy jubilantů. O blahopřání a drobnou pozornost oslavenci nepřijdou, návštěvy se pouze odsouvají na dobu, kdy je aktuální protiepidemiologická opatření a situace umožní. Ze stejného důvodu je zatím na neurčitou odloženo také vítání občánků. „Bohužel, kvůli nouzovému stavu jsme rušili vítání občánků už v březnu. Náhradní termín byl naplánovaný právě na říjen. Připravené bylo vítání občánků na sobotu 17. října a další na sobotu 31. října. Posunout teď musíme oba termíny,” uvedla vedoucí správního oddělení odboru vnitřních věcí Yvona Havlíčková. O novém termínu budeme rodiče i jubilanty informovat.

15. 10. 2020 | VNV


Nový pořadník žadatelů o byt je platný od začátku října

Odbor správy a rozvoje města, oddělení bytového a nebytového hospodářství, vydalo nový pořadník žadatelů platný od října 2020. V něm je necelá stovka žadatelů. K dispozici má město byty v domě na Údolní 23 a v ulici A. Dvořáka 4a v Blansku. V případě, že se některý uvolní, je nabídnut dalším nájemníkům dle pořadníku. Celý pořadník žadatelů si můžete přečíst v odkazu. Občané města mohou žádat i o nájem sociálních bytů. Zájemci o podání žádosti se mohou obracet na oddělení sociální pomoci odboru sociálních věcí Městského úřadu Blansko. Po podání žádosti provede sociální pracovník šetření sociálních poměrů u žadatele. Pokud splní podmínky stanovené v pravidlech upravujících poskytování nájmu v sociálních bytech, bude žadatel zařazen do evidence.

15. 10. 2020 | SRM | SOC


V Blansku funguje škola a školka pro děti záchranářů

Na základě usnesení vlády je v Blansku od 14. října zajištěna péče o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému a také sociálních služeb pro celý okres Blansko. Ti mohou své děti ve věku od 3 do 10 let umístit v Základní a mateřské škole Salmova 17 Blansko. Tato škola bude zajišťovat péči od pondělí do pátku vždy od 6:00 do 16:00 hodin. Poskytnutí služby je zatím naplánováno v termínu od 14. do 23. října včetně.

Zájemci o umístění dítěte mohou zaslat svůj požadavek na e-mail: pskotakova@blansko.cz, je nutné jej zaslat den před předpokládaným nástupem dítěte do školy. V e-mailu by nemělo chybět jméno a příjmení rodiče a jeho telefonní spojení, název zaměstnavatele, jméno dítěte, jeho věk a datum předpokládaného nástupu do školy. Rodiče obdrží e-mailem potvrzení o doručení požadavku a také potvrzení možnosti docházky dítěte do zařízení. Je také možné zkontaktovat přímo ředitele školy Josefa Škvařila, a to na telefonním čísle 777 541 175.

Mateřské školy vládním usnesení uzavřeny nejsou. V případě, že dojde k uzavření mateřské školy mimo Blansko a bude potřeba zajistit péči o děti předškolního věku, jejichž rodiče pracují v rámci IZS či sociálních službách, bude i toto zajištěno.

14. 10. 2020 | SRM


Registr vozidel funguje od 14. října jen pro objednané

Z důvodu nemoci bude pracoviště registru vozidel Oddělení dopravně správních agend Městského úřadu Blansko včetně pracoviště techniků ode dne 14. října až do odvolání obsluhovat pouze klienty, kteří jsou objednaní. Na konkrétní termín a hodinu se můžete objednat online na webu města. Objednávat se lze i mimo nově stanovené úřední hodiny, v nichž je úřad přístupný veřejnosti. Ty jsou po dobu nouzového stavu z nařízení vlády omezeny na pondělí a středu od 8:00 do 10:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin.

14. 10. 2020 | VNV


Koupí bílé pastelky podpoříte nevidomé

Ve středu 14. října můžete v ulicích potkat dvojice dobrovolníků v bílých tričkách, kteří příspěvek do kasičky odmění symbolickou bílou pastelkou. 

Darem na 21. ročník veřejné sbírky na pomoc nevidomým podpoříte například výcvik vodicích psů, sociálně právní poradenství pro nevidomé, výuku práce s náročnými kompenzačními pomůckami, vydávání časopisů v Braillově písmu či zvukové podobě a další speciální služby pro zrakově postižené.
Přispět je možné i bezhotovostně, a to prostřednictvím QR kódu umístěného na pokladničce.

Pokud dobrovolníky v ulicích nepotkáte, můžete přispět dárcovskou SMS ve tvaru DMS PASTELKA 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, 60 Kč nebo 90 Kč. Organizace obdrží 29 Kč, 59 Kč nebo 89 Kč). Přispět lze i bezhotovostní platbou na sbírkový účet 888332222/0800.

14. 10. 2020


Městský klub důchodců omezuje provoz

Nejnovější protiepidemická opatření vyhlášená vládou se dotknou také provozu Městského klubu důchodců Blansko (MKD). Od středy 14. října už nebude možné v budově konzumovat obědy a jídlo se bude lidem vydávat pouze přes výdejní okénko. Od středy skončí také všechny kroužky a aktivity pro seniory, které se odehrávaly uvnitř objektu ve Dvorské ulici. Přečtěte si podrobnosti o opatřeních v MKD.

13. 10. 2020 | SRM


Od středy se uzavřou školy i restaurace

Vláda vyhlásila další protiepidemická opatření. Od úterý 13. října se rozšířila povinnost nosit roušky i zastávky, nástupiště a v čekárny hromadné dopravy. Od středy 14. října se uzavřou restaurace a bary. Zůstane pouze možnost prodej přes výdejové okénko, a to do 20:00 hodin. Ve stejný den začne platit zákaz shromažďování uvnitř i na veřejnosti v počtu nad šest osob a konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích. Vláda také rozhodla o úplném uzavření základních škol. Přečtěte si podrobnosti o nových protiepidemických opatřeních.

13. 10. 2020


Fontány a kašny budou bez vody

Vodní prvky v centru města tento týden (42. týden) ukončí provoz. Kohoutky se uzavřou na přívodech vody do fontány na náměstí Republiky i do kašen na náměstí Svobody a v zámeckém parku. Ještě před zazimováním těchto prvků na nich odborní pracovníci provedou nezbytnou údržbu. Se zahájením provozu fontán a kašen v centru města se pak znovu počítá na konci dubna příštího roku.

12. 10. 2020 | ŽP


Opravy na kruhovém objezdu úplně uzavřou příjezd ze Starého Blanska

Upozorňujeme řidiče na zpřesnění informací o dopravním omezení v souvislosti s opravami propadlých poklopů na kruhovém objezdu u bývalé pošty. Práce, které dělníci provádějí od pondělí 12. října, a měly by skončit do pátku, si vyžádají obousměrné uzavření příjezdu z Rožmitálovy ulice od železniční zastávky na kruhový objezd. Průjezd přes okružní křižovatku je možný pouze pro složky Integrovaného záchranného systému a pro autobusy IDS. Objízdná trasa pro veškerou dopravu je vedena přes Olešnou. Celkové řešení dopravního značení naleznete v odkazu.

Kvůli prováděným opravám bude také uzavřen vjezd na kruhový objezd z ulic Sv. Čecha, Rožmitálova (pěší zóna) a ulice Smetanova. V době oprav bude aktuální možný průjezd okružní křižovatkou upraven pomocí přechodného dopravní značení, to se bude s postupem prací měnit.

Stále také pokračují opravy kanalizačních poklopů v komunikaci na ulicích Vodní, Poříčí, Mlýnská a Na Řadech. Z kapacitních důvodů realizační firmy budou opravy prováděny až do konce měsíce října.

Hlavní průtah městem ulicemi Vodní a Svitavská bude průjezdný po celou dobu prací. Prosíme řidiče, aby věnovali zvýšenou pozornost aktuálnímu dopravnímu značení.

12. 10. 2020 | SÚ


K odběru na covid-19 se lze v Blansku objednat i telefonicky

Od pondělí 12. října zřizuje Nemocnice Blansko telefonní linku pro registraci k testování na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2. Indikovaní pacienti starší 18-ti let, tedy ti, které na odběry odešle ošetřující lékař nebo hygiena, mohou pro objednání využít telefonní linku +420 601 086 145. Telefonická registrace je možná v pracovní dny od 13:00 do 15:00 hodin. Stále také zůstává možnost registrace on-line přímo přes rezervační systém dostupný na webových stránkách Nemocnice Blansko. Odběrový kontejner v blanenské nemocnici funguje od 1. října. Objednaní pacienti by se měli k odběru v areálu nemocnice poblíž vstupu u lékárny dostavit maximálně pět minut předem, v roušce, měli by také dodržovat předepsané rozestupy.

11. 10. 2020


Pokračují opravy propadlých poklopů. Termín dokončení prací se posune

Upozorňujeme řidiče, že v termínu 12. – 15. října budou dělníci provádět opravy na kruhovém objezdu u bývalé pošty, a tak bude od pondělí 12. října uzavřen vjezd na kruhový objezd z ulic Sv. Čecha, Rožmitálova (pěší zóna) a Smetanova. V době oprav bude provedeno přechodné dopravní značení, které se bude postupem prací měnit. Řešení dopravního značení naleznete zde.

Stále také pokračují opravy kanalizačních poklopů v silnici na ulicích Vodní, Poříčí, Mlýnská a Na Řadech. Z kapacitních důvodů realizační firmy budou opravy prováděny nikoliv do 15. října, jak byl avizován původní termín, ale až do konce měsíce října.

Hlavní průtah městem ulicemi Vodní a Svitavská bude průjezdný po celou dobu prací. Prosíme řidiče, aby věnovali zvýšenou pozornost aktuálnímu dopravnímu značení. 

11. 10. 2020 | SÚ


Pomáháme Blansku spouští nový seriál akcí

Seriál akcí a aktivit, do kterých se lze pustit i během nouzového stavu a po dobu platnosti vládních opatření omezujících hromadné akce, nyní spustil koordinační tým projektu Pomáháme Blansku. Na každý týden vyhlásí některá z blanenských organizací či spolků tip na aktivitu, do které se může zapojit kdokoliv. Hlavním účelem je vzájemně se inspirovat k decentralizované kulturní a společenské činnosti v různých koutech a okrajích města. Seriál Pomáháme s… odstartuje sdružení Ulita. V neděli 11. října na poli nad sídlištěm Zborovce spustí namísto původně plánované drakiády celotýdenní pouštění draků v Blansku pod názvem Pomáháme s Ulitou. Zájemci se mohou kdykoliv od 9. do 18. října sami pustit do výroby draků a vyzkoušet si kdekoliv ve městě či poblíž svého domu, jak létají. Fotky a záznamy označené #pomahameblansku můžete pro inspiraci ukládat do facebookové události sdružení Ulita nebo zasílat skupině Pomáháme Blansku. Cílem je podpora aktivního trávení volného času a udržování sociálních kontaktů v podobě, která neodporuje platným nařízením. Podrobnosti i informace o právě probíhající aktivitě i zmínku o tom, co je v plánu na další týden, najdete na portálu www.pomahameblansku.cz.

9. 10. 2020 | OVV


Koronavirus: 13 nejčastějších otázek

Město Blansko ve spolupráci s hygieniky sestavilo modelové situace, které mohou nastat ve spojitosti s koronavirem. Obsahují návod, jak postupovat, setkáte-li se s člověkem pozitivním na COVID-19, koho kontaktovat, když se chcete objednat na odběr i jaký je rozdíl mezi izolací a karanténou. Stránka obsahuje důležité kontakty na hygieniky i Ministerstvo zdravotnictví, odkaz na seznam odběrových míst ale také aktuální přehled zemí pro cestovatele do zahraničí. Účelem je nabídnout základní informace přehledně na jenom místě a seznámit veřejnost se základními postupy, aby lidé nemuseli odpovědi na základní otázky složitě vyhledávat nebo kvůli nim kontaktovat hygieniky. Modelové situace mají poradit i lidem, kteří po pozitivním testu zatím marně čekají na telefonát z hygieny. Telefonní linky hygieniků jsou v současnosti přetížené a trasování probíhá s několikadenním zpožděním. Návody a jejich dodržování mohou pomoci zmírnit šíření koronaviru. Přehled modelových situací a návody, jak postupovat, najdete zde. 

9. 10. 2020 | OVV


Městský úřad má od pondělí 12. října omezenou otevírací dobu

Na základě usnesení vlády České republiky č. 994 ze dne 8. října bude mít městský úřad v Blansku s účinností od pondělí 12. října 2020 omezené provozní hodiny. Otevřeno bude vždy v pondělí a ve středu 8:00 – 10:00 a 13:00 – 16:00 hodin. Mimo výše uvedenou dobu bude úřad uzavřený. Zájemci se mohou objednat i na jiný termín pouze přes rezervační systém dostupný na webových stránkách města Blanska. Ve stanovený čas pak budou obslouženi individuálně. K dispozici bude online objednávání týkající se těchto agend: občanské průkazy, řidičské průkazy, cestovní doklady, matrika, registr vozidel, evidence obyvatel, ověřování podpisů a listin. Pověřený zaměstnanec si bude objednané klienty vyzvedávat osobně před vstupem do budovy. Lidé ale mohou dál se zaměstnanci městského úřadu komunikovat bez omezení e-mailem, telefonicky i písemně, podání bude možné i nadále učinit také do označených podacích schránek na budovách úřadu na náměstí Svobody i náměstí Republiky.

9. 10. 2020


Vláda vyhlásila nová opatření kvůli koronaviru

Na území České republiky začala platit další opatření kvůli šíření epidemie covid-19. Od pátku 9. října se uzavřely například sauny, vnitřní bazény a sportoviště nebo zoologické zahrady a zájmové kroužky pro děti. Restaurace nově musí zavírat nejpozději ve 20:00 hodin a u jednoho stolu smí sedět nejvýš čtyři lidé.

Další opatření začnou platit od pondělí 12. října. Zrušeny budou všechny kulturní, sportovní a společenské akce včetně divadel, galerií a kin nebo bohoslužby, pokud se na nich sejde více než deset osob uvnitř či dvacet osob venku. Omezena bude i účast lidí na svatbách či pohřbech a následných hostinách.

Opatření se týkají také školství. Od pondělí 12. října přejdou vysoké a střední školy na distanční studium s výjimkou praktické výuky. Žáci druhých stupňů základních škol se rozdělí na dvě poloviny tříd, které se budou po týdnu střídat ve výuce. S výjimkou individuální výuky je zakázán i provoz základních uměleckých a jazykových škol a úplný zákaz postihne i střediska volného času a školní kluby. Školákům se prodlouží podzimní prázdniny o pondělí a úterý 26. a 27. října, potrvají tak celý poslední říjnový týden. Provoz mateřských škol zůstává bez omezení.

Platí také zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče a omezení činnosti úřadů a institucí. Opatření platná od pondělí 12. října budou platit 14 dnů. Přečtěte si podrobnosti o zaváděných opatřeních.

9. 10. 2020


Město vybralo ředitele Kulturního střediska města Blanska

Novým ředitelem Kulturního střediska města Blanska se stane dramaturg a hudebník Vít Šujan. Do funkce ho jmenovala Rada města Blanska s účinností od 1. listopadu 2020. 

Absolvent brněnské JAMU a současný dramaturg Společenského centra Dělnický dům Jamborova v Brně zvítězil ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo celkem sedm zájemců. „Chtěl bych se pokusit o propojení jednotlivých institucí a segmentů i větší zapojení veřejnosti, jen na základě spolupráce se dá zlepšit kulturní vzdělanost,“ uvedl Vít Šujan, který působí také jako umělecký vedoucí Divadelního spolku Slawjena a člen několika hudebních uskupení, mimo jiné i smíšeného pěveckého sboru Rastislav. 

8. 10. 2020


Zakoupením koláče podpoříte mobilní hospic

Na stánku v Rožmitálově ulici můžete ve středu 7. října od 9:00 hodin zakoupit koláč a přispět tak na činnost Mobilního hospice sv. Martina. Po celý den až do doby, než dojdou koláče, budou pracovníci Charity Blansko k dispozici, aby odpověděli na otázky týkající se hospicové péče. Koláče se budou prodávat také na Masarykově náměstí v Boskovicích a na Masarykově náměstí v Letovicích. Výtěžek letošního prodeje půjde na nákup léků pro hospicové pacienty.

Pokud nestihnete zakoupit koláč na stánku charity, můžete podpořit práci hospice příspěvkem na sbírkový účet 4200065931/6800 s variabilním symbolem 236.

Mobilní hospic sv. Martina pečuje už 10 let o klienty v posledním stádiu nemoci, kteří chtějí závěr života strávit doma se svými blízkými. Hospicový tým se o klienty stará 24 hodin denně, kromě lékařů a zdravotních sester jsou klientům k dispozici i sociální pracovníci nebo psychologové. 

7. 10. 2020


Dělníci na Poříčí opravují propadlé poklopy

V pondělí 5. října začíná oprava propadlých poklopů v ulici Poříčí od odbočky na Dolní Lhotu po kruhový objezd s ulicemi Svitavská, Rožmitálova a Smetanova.

Práce Vodárenské akciové společnosti začnou u odbočky na Dolní Lhotu a budou postupovat dále směrem do středu města. Poklopy na kruhovém objezdu budou dělníci opravovat ve dnech 12. – 15. října. V tomto termínu bude na kruhovém objezdu provedeno přechodné dopravní značení, které se bude postupem prací měnit. Od pondělí 12. října bude uzavřen vjezd na kruhový objezd z ulic Sv. Čecha, Rožmitálova (pěší zóna) a Smetanova.

Hlavní průtah městem ulicemi Vodní a Svitavská bude průjezdný po celou dobu prací. Prosíme řidiče, aby věnovali zvýšenou pozornost aktuálnímu dopravnímu značení. Řešení přechodného dopravního značení naleznete v příloze přechodných úprav provozu.

5. 10. 2020 | SÚ


Přihlaste se zdarma do programu Obezita není dědičná

Výzkumný tým Lékařské fakulty Masarykovy univerzity nabízí rodičům předškoláků možnost zapojit se do projektu zaměřeného na prevenci dětské obezity. Osmitýdenní program projektu Obezita není dědičná začíná 12. října. Registrace je zdarma.

Cílem projektu je podpořit rodiče v aktivnímu přístupu při řešení obezity a nevhodných návyků vlastních dětí spojených se špatným stravováním a nedostatkem pohybové aktivity. Děti přejímají životní styl rodiny, ve které vyrůstají.

Podstatou programu je tak motivovat rodiče předškolních dětí k celkové úpravě životního stylu tak, aby se snížilo riziko vzniku nadváhy a obezity u dětí i jejich rodičů a zlepšilo se jejich zdraví a kondice. Podmínkou zapojení není povinnost nákupu žádných produktů.

5. 10. 2020 | OVV


Začal platit nouzový stav. Trvat bude 30 dní, na dva týdny vláda omezila i hromadné akce

Od půlnoci z neděle na pondělí 5. října 2020 začal na území České republiky platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na dobu 30 dnů kvůli zhoršení epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru. Vláda současně s účinností na 14 dní vydala také mimořádná opatření omezující hromadné akce.

Zakázány jsou hromadné akce konané v počtu vyšším než deset osob ve vnitřních prostorech staveb a v počtu vyšším než dvacet osob ve vnějších prostorech, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, svateb a pohřbů atp. Konat se také mohou soudní jednání, zasedání ústavních orgánů ale také například jednání zastupitelstev.

Zakázány jsou ovšem koncerty, divadelní představení a jiná umělecká představení a slavnosti, při kterých se převážně zpívá, včetně zkoušek. Hygienici mimořádným opatřením současně na 14 dní, tedy do 18. října včetně, omezili provoz vysokých i středních škol, základních uměleckých škol a jazykových škol i provoz středisek volného času.

V základních i mateřských školách je zakázán zpěv, žáci druhého stupně základních škol mají zakázaný i tělocvik. Na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví už od 18. září stále platí povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorech a v prostředcích veřejné dopravy. Své naplánované akce tak na následující dva týdny omezují, ruší či přesouvají i instituce a organizace v Blansku.

5. 10. 2020 | OVV


Farmářské trhy se ve čtvrtek 8. října neuskuteční

V návaznosti na usnesení vlády a po konzultaci s krajskou hygienou stanicí bylo rozhodnuto o zrušení farmářských trhů, které byly plánované na čtvrtek 8. října 2020. Vzhledem k nouzovému stavu a vyhlášeným mimořádným opatřením není možné zajistit, že se této venkovní akce zúčastní maximálně 20 lidí. Dle informací od hygieny se v týdnu od 5. října budou podobné akce rušit v celém kraji. Opatření je prozatím vyhlášeno na 14 dní. Pokud opadnou omezení, budou se farmářské trhy na náměstí Republiky konat i nadále každý lichý čtvrtek od 8 do 16 hodin nebo do vyprodání zásob.

3. 10. 2020


Dobrovolní hasiči na Klepačově pomohou se sběrem kovového šrotu

V sobotu 3. října dopoledne se v městské části Klepačov bude sbírat kovový šrot a vysloužilé elektrospotřebiče. Obyvatelé Klepačova by měli věci pro svoz připravit před dům. Sběr odpadu se uskuteční přibližně od 8:00 hodin. Klepačovští dobrovolní hasiči mohou případně vypomoci s objemnějšími kusy odpadu. Prosí také obyvatele, aby ke svozu nechystali starý papír, ten se už nevykupuje.

2. 10. 2020 | OVV


V Blansku se dnes otevírá 30 volebních místností

Celkem tři desítky volebních místností se dnes úderem 14:00 hodin otevřou blanenským voličům. Ve volbách do Zastupitelstva Jihomoravského kraje bude možné hlasovat v pátek 2. října do 22:00 hodin a v sobotu 3. října od 8:00 do 14:00 hodin. Ve volebních místnostech platí zvýšená hygienická opatření. Vstup je možný pouze s rouškou, voliči by si měli dezinfikovat ruce a dodržovat rozestupy. Roušku bude možné sundat pouze na výzvu, aby mohli členové komise voliče identifikovat podle průkazu totožnosti. Souběžně probíhá hlasování také do přenosných uren, se zvláštní přenosnou nádobou pak speciální volební komise navštěvuje také pacienty s covid-19 u nich doma. Ve třiceti okrscích může v Blansku svého volebního práva využít celkem 16 159 voličů.

2. 10. 2020


Oprava v centru města se odsouvá na jaro

V důsledku kapacitního výpadku způsobeného COVID-19 se rekonstrukce části Rožmitálovy ulice a náměstí Republiky posune na jaro 2021. Opravy měly původně začít příští týden a trvat do konce listopadu. Nyní jsou práce přesunuty na jarní měsíce. O začátku prací vás budeme s předstihem informovat.

30. 9. 2020 | SRM


Oslava Dne seniorů je zrušena

Akce, kterou přichystalo město na středu 30. září ke Dni seniorů, se ruší. Původně naplánované divadlo, country muzika a občerstvení už bylo v minulém týdnu omezeno pouze na konání divadla. Na základě zpřísňujících se epidemiologických opatření a nařízení vlády bude středeční oslava Dne seniorů zrušena úplně!

29. 9. 2020 | SRM | OVV


Poskytovatelé sociálních služeb mohou žádat o dotace

Rada města Blansko vyhlásila dotační program pro poskytovatele sociálních služeb pro rok 2021. Žádost lze podávat od 1. do 16. října 2020. K tomuto datu musí být žádost doručena v tištěné podobě, její předání k poštovní přepravě nestačí. Cílem dotačního programu je finanční podpora poskytovatelů sociálních služeb zapsaných v registru poskytovatelů sociálních služeb dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Podporu mohou získat poskytovatelé sociálních služeb, které jsou součástí Základní sítě sociálních služeb v Jihomoravském kraji pro rok 2021 a Minimální sítě sociálních služeb okresu Blansko, které projdou hodnocením dle Pravidel řízení o stanovení a přiznání finanční podpory Jihomoravského kraje pro léta 2021 – 2022 v oblasti podpory poskytování sociálních služeb. Přečtěte si podrobnosti o dotačnímu programu pro poskytovatele sociální služeb pro rok 2021.

25. 9. 2020 | SOC


Sousedská univerzita zahajuje nový ročník

Městská knihovna Blansko zve všechny zájemce k zápisu do cyklu přednášek Sousedské univerzity. Nový ročník zahajuje v pátek 25. září od 17:30 hodin v budově kina první přednáškou Miloše Gregora z Masarykovy univerzity na téma Pošli to dál! Týkat se bude takzvaných řetězových e-mailů. Miloš Gregor představí praktické tipy a rady, jak se v informačním prostředí nenechat napálit. Přednášející se v letošním cyklu celkem deseti přednášek dotknou různých oblastí lidského vědění, budou reflektovat i současné dění – od problematiky klimatické krize, stavu lesů nebo sociálních témat, například osamělosti. Chybět nebudou ani témata z oblasti kultury, zdraví nebo například astronomie. Zápis do Sousedské univerzity probíhá osobně v knihovně na ekonomickém oddělení nebo ve studovně, přihlásit se do celého cyklu zájemci mohou v průběhu podzimu také přímo v kině před začátkem jednotlivých přednášek. Zvýhodněné zápisné na celý školní rok je 300 korun. Vstup na jednotlivé přednášky bude možný ale i pro nepřihlášené, vstupné na jednotlivé přednášky je 70 korun. Všech deset přednášek letošního ročníku se uskuteční v blanenském kině.

24. 9. 2020 | VNV


Restaurace a bary zavírají ve 22:00 hodin, nová omezení se dotkla i hromadných akcí

Ministerstvo zdravotnictví od čtvrtka 24. září zavedlo další protiepidemická opatření. Provozovny stravovacích služeb, tedy restaurace, hospody nebo bary, musejí mít nově zavřeno od 22:00 do 6:00 hodin. Omezení se dotkla také hromadných akcí. V areálech členěných do sektorů se v případě vnitřních akcí limit snížil na 1000 osob, u venkovních na 2000 osob. Nadále ale platí, že u ostatních akcí, kde nejsou možné sektory, zůstává limit 500 osob uvnitř a 1000 osob venku. Účinnost nových opatření je 14 dnů do 7. října. Podrobnosti najdete zde.

24. 9. 2020 | OVV


Blanenská charita hledá dobrovolníky

Blanenská charita hledá dobrovolníky pro Mobilní hospic sv. Martina, který pomáhá nevyléčitelně nemocným v celém okrese Blansko. Dobrovolník dochází domů za těžce nemocnými lidmi, kterým dělá společnost, povídá si s nimi nebo jim čte. Nemusí mít žádné odborné zkušenosti ani zdravotnické vzdělání. Před nástupem každého proškolí hospicový tým. Zájemci mohou kontaktovat koordinátorku dobrovolníků Charity Blansko Vladěnu Jarůškovou na e-mailu: vladena.jaruskova@blansko.charita.cz nebo na telefonním čísle 733 628 106.

23. 9. 2020 | OVV


Výluka na trati Blansko – Brno omezí vlakovou dopravu

Na železničním úseku Blansko – Brno potrvá výluka téměř dva týdny. Omezení provozu nastane od neděle 20. září od 8:30 hodin do čtvrtka 1. října do 20:30 hodin. Po dobu výluky pojedou vlaky na trati R19 v posunutých časech oproti běžnému jízdnímu řádu. Vybrané spoje linky S2 nahradí autobusová doprava. Spojení mezi Blanskem a Brnem budou zajišťovat autobusy na linkách B a M dle výlukového jízdního řádu. Další dvě linky pojedou přes zastávky v Adamově a Bílovicích nad Svitavou.

18. 9. 2020 | OVV


Svitavskou ulici uzavře havárie potrubí

Úplná uzavírka silnice II/374 včetně přilehlého chodníku omezí provoz na ulici Svitavská. Od pondělí 21. do pondělí 28. září 2020 bude neprůjezdný úsek v délce asi 120 metrů od křižovatky s ulicí Kollárova včetně směrem k autobusovému nádraží. Řidiči neprojedou až po křižovatka s ulicí Mahenova. Důvodem je odstraňování poruchy na kanalizační přípojce rodinného domu. Obousměrná objízdná trasa pro všechna vozidla bude vedena od uzavřeného úseku po ulici Svitavská ke kruhovému objezdu, dále ulicí Smetanova a po ulici Masarykova až ke křižovatce se silnicí u ředitelství ČKD. Odtud vede objížďka ve směru do centra města k uzavřenému úseku na ulici Svitavská. Obousměrná objízdná trasa pro autobusy linkové osobní dopravy bude vedena po ulici Svitavská a dále po ulicích Nádražní, Masarykova a Fügnerova. Vozidlům IZS bude k přímým zásahům průjezd umožněn. Mapu objízdných tras najde zde.

17. 9. 2020 | SRM | SÚ


Na Starém Blansku začnou opravy plynového potrubí

V termínu od 16. září do 20. prosince se kvůli rekonstrukci plynového potrubí úplně uzavřou ulice Jungmannova a Luční. Vjezd bude uzavřen pro veškerou dopravu s výjimkou vozidel s povolením stavby a složek integrovaného záchranného systému. Součástí stavby bude při vybudování napojení také částečná uzavírka Brněnské ulice, která uzavře část silnice a chodník v daném místě. Přesune se autobusová zastávka Blansko, Brněnská. Pro směr do centra města bude dočasně přeložena za křižovatku s ulicí Jungmannova.

14. 9. 2020 | SÚ


Městská galerie zahájí dvojici nových výstav

Vernisáž zahájí v sobotu 12. září v 17:00 hodin dvojici nových výstav v Galerii města Blanska. Autorkou instalace nazvané Krajina tisíců zpřetrhaných nití je Marta Fišerová Cwiklinski. Návštěvníci také uvidí expozici Práce autora Jiřího Havlíčka. Obě výstavy potrvají do 1. listopadu.

11. 9. 2020 | OVV


Pošta na Dvorské změnila otevírací dobu

Česká pošta od 1. září změnila otevírací dobu některých poboček. Úprava provozu pro veřejnost se týká také pošty Blansko 3 ve Dvorské ulici 1960/32, PSČ 678 03. Nově je pobočka otevřena v pondělí a ve středu od 10:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 18:00 hodin, v úterý, ve čtvrtek a v pátek od 8:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin. Provozní doba pošty Blansko 1 v Hybešově ulici 584/53, PSČ 678 01 zůstává beze změn, tedy od pondělí do pátku od 8:00 do 18:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 11:00 hodin.

11. 9. 2020 | OVV


V září a v říjnu se budou čistit dešťové vpusti

Do konce září bude v Blansku provedena další etapa plošného čištění dešťových vpustí. Konkrétně se jedná o oblast Starého Blanska a ulice Vodní, K. J. Mašky, Družstevní, A. Skotáka, Žalkovského, Divišova, Krátká, U Vodárny a Mlýnská. Současně s tímto plánovaným čištěním bude řešeno i dočištění vpustí zanesených po srpnových přívalových deštích. V říjnu se plánuje čištění vpustí v ulicích Zborovecká, Erbenova, Jiráskova, U Garáží, Cihlářská, Pekařská, Kamnářská, Sloupečník a Okružní. Touto částí bude letošní čištění dokončeno. Termín dalšího plošného čištění se předpokládá v měsících březnu a dubnu roku 2021.

10. 9. 2020


Roušky jsou nově povinné ve všech vnitřních prostorách

Ministerstvo zdravotnictví zavedlo od čtvrtka 10. září povinné nošení roušek až na některé výjimky ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve společných prostorách škol. Nadále také platí celostátní povinnost nosit ochranné prostředky ve veřejné dopravě. Více informací najdete zde.

10. 9. 2020 | OVV


Kvůli pokládce inženýrských sítí se postupně uzavřou tři ulice

Kvůli pokládce inženýrských sítí dojde k úplné uzavírce ulic Křížkovského, Konečná a Příkrá, práce jsou naplánované hned v několika etapách. První je v plánu od 10. září do 16. října, kdy se uzavře ulice Konečná a ulice Křížkovského (od křižovatky s ul. Konečná po křižovatku s ul. Čelakovského). Druhá etapa naváže 10. října a potrvá do 13. listopadu. Uzavře se ulice Křížkovského od ulice Konečná po ulici Příkrá, včetně části ulice Příkrá. Poslední etapu dělníci zahájí 13. listopadu a potrvá do 14. prosince. Uzavřena bude ulice Křížkovského od ulice Příkrá po ulici Mánesova. Během úplné uzavírky bude vjezd umožněn pouze vozidlům s povolením stavby.

9. 9. 2020 | SÚ


Farmářské trhy rozšíří nabídka držitelů ocenění Regionální potravina JMK

Speciální farmářské trhy se uskuteční ve čtvrtek 10. září na náměstí Republiky. Kromě tradičního sortimentu budou k ochutnání a zakoupení produkty výrobců, kteří získali ocenění Regionální potravina Jihomoravského kraje. K dostání tak bude například pečínková paštika, dlouho zrající kozí sýr nebo bramborové lokše s makovo-povidlovou náplní. Další výrobci, kteří jsou držiteli stejného ocenění nejen z letošního ročníku, představí na svém stánku Regionální agrární komora Jihomoravského kraje. Prodejci budou svůj sortiment nabízet od 8:00 do 16:00 hodin nebo do vyprodání zásob.

9. 9. 2020 | OVV


Práce na vedení vysokého napětí uzavřou panelovu cestu na Češkovice

Panelová cesta vedoucí od parkoviště nad Myslivnou směrem na Češkovice bude od 10. září uzavřena kvůli ukládání nového vedení vysokého napětí. Práce zde potrvají do 16. listopadu, uzavře se kvůli nim úsek dlouhý asi 300 metrů. Obchůzná trasa povede po přilehlé silnici vedoucí na Češkovice.

8. 9. 2020 | SÚ


V sobotu se centrum Blanska uzavře pro automobily. Podívejte se na objízdné trasy

Hned dvojí dopravní omezení čeká v sobotu 12. září řidiče v Blansku. V centru města se odehraje sousedská slavnost, festival Zažít Blansko jinak. Jeho součástí bude uzavírka vybraných ulic v době od 10:00 do 20:00 hodin. Neprůjezdné bude náměstím Svobody, část ulice Seifertova před budovu ZUŠ Blansko a část Rožmitálovy ulice od náměstí Svobody po náměstí Republiky. Objízdná trasa z ulice Seifertova bude vedena přes Dolní Palavu, Úvoz a Dvorskou ulici. Ulice Dolní Palava bude ve směru od centra až po křižovatku s ulicí Úvoz jednosměrná. Autobusová zastávka „náměstí Svobody“ bude přesunuta k restauraci U Štěpánků, zastávky „náměstí Republiky“ a „Seifertova“ budou přesunuty na obousměrnou zastávku pod kinem. Mapku najdete zde. Současně se od 6:00 do 18:00 hodin uzavře část ulice Poříčí kvůli závodu Blanenská desítka. Uzavřena bude od křižovatky s ulicí Mlýnskou až po odbočku na Ráječko. Objízdná trasa je vedena po ulici Bezručově přes Horní Lhotu. Do Dolní Lhoty se řidiči dostanou přes Horní Lhotu a Spešov.

7. 9. 2020 | SÚ


Městská knihovna hledá ekonoma/ku

Městská knihovna Blansko vyhlašuje výběrové řízení na obsazení místa: ekonom/ka. Zájemci mohou podávat nabídky do 21. září. Hledáme kolegyni / kolegu, která / který zvládne vést účetnictví menší organizace, orientuje se v účetních výkazech, má zkušenosti s evidencí majetku a se sestavováním rozpočtu, případně se ráda / rád zapojí do nadstavbových projektů knihovny. Podrobnosti najdete zde.

5. 9. 2020 | SRM | OVV


Zahrádkáři nabízejí moštování ovoce

Blanenští zahrádkáři oznamují, že v pondělí 7. září zahajují moštování ovoce. Svou úrodu si mohou zájemci nechat zpracovat jako tradičně v Domě zahrádkářů v Křížkovského ulici. Minimální dávka na den pro jednoho zákazníka je 30 kilogramů, pro moštárnu celkem asi 300 kilogramů. Cena za moštování je 5,50 Kč za kilogram ovoce. „Ovoce myjeme před moštováním a biologický odpad (zbytky z jablek) lze ponechat v Domě zahrádkářů. Slevu moštování za 4,50 Kč může uplatnit pouze člen Základní organizace ČSZ Blansko po předložení členského průkazu s vylepenou známkou rok 2020,“ oznámili zahrádkáři. Objednávky přijímá a informace podává: Lubomír Demo, tel. 775 857 581 ve všední dny od 19:00 do 21:00 hodin. Předpokládaná doba moštování je od 13:00 do 18:00 hodin.

4. 9. 2020 | OVV


CzechInvest v Blansku pořádá poradnu pro podnikatele a firmy

Regionální kancelář agentury CzechInvest pořádá konzultační den pro podnikatele a firmy z Blanska a okolí. Uskuteční se v pondělí 14. září od 9:00 do 13:00 hodin v malé zasedací místnosti (č. 104) v budově MěÚ Blansko na náměstí Republiky 1. Zájemcům budou k dispozici zástupci agentury CzechInvest (podpora podnikání a investic), CzechTrade (podpora exportu), TAČR (podpora výzkumu a vývoje) a API (programy podpory z OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). Konzultace jsou bezplatné. Zájemci se mohou registrovat do 11. září. Podrobnosti najdete zde.

2. 9. 2020 | OVV


Povinnost nošení roušek se 1. září na některých místech vrací

Upozorňujeme, že od úterý 1. září je znovu stanovena povinnost nosit roušky na úřadech, ve volebních místnostech, v MHD, v meziměstské dopravě (v autobusech i ve vlacích),  ve vozech taxi služby a v zařízeních zdravotnických a sociálních služeb. Povinnost nosit roušky i nadále platí u organizovaných vnitřních akcí nad 100 osob. Maximální kapacita akcí, které se konají převážně ve vnitřních prostorách, zůstává 500 osob. Pokud je akce konaná převážně venku, zůstává omezení na maximálně 1000 účastníků. Lidé by měli dodržoval základní hygienická pravidla – mytí rukou a rozestupy od ostatních. Výjimku z povinnosti nošení roušek mají například děti do dvou let, osoby s poruchou intelektu, někteří řidiči veřejné dopravy či uživatelé v zařízeních sociální péče. O podrobnostech a výjimkách v nošení roušek si přečtěte v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví.

31. 8. 2020 | OVV


Kvůli stavbě se změní parkování v okolí základní školy

Stavba jídelny v areálu ZŠ TGM v Rodkovského ulici od úterý 1. září omezí parkování v okolích ulicích. Zákaz zastavení bude platit v ulici Boženy Němcové po levé straně komunikace vždy od pondělí do soboty od 7:00 do 17:00 hodin. Na pravé straně bude možné v pracovní dny od pondělí od 7:00 do 17:00 hodin pouze krátkodobé zastavení pro výstup a nástup školáků. V ulici Sladkovského bude parkovací stání na straně komunikace podél školního hřiště od pondělí do pátku od 7:00 do 17:00 hodin vyhrazeno pouze pro potřeby školy. Mapku se změnami parkování v okolí školy najdete zde. K parkování mohou lidé využít například parkoviště nad nemocnicí nebo okolní ulice.

31. 8. 2020 | SÚ


Meteorologové varují před bouřemi a silným větrem

Před velmi silnými bouřkami s lokálními srážkovými úhrny kolem 30 mm, většími kroupami a nárazy větru kolem 70 km/hod dnes varují meteorologové. Varování platí od soboty 29. srpna večer až do nedělních ranních hodin. Ještě silnější lokální bouře hrozí v neděli odpoledne. Bouře, které v neděli 30. srpna meteorologové očekávají mezi 12. a 22. hodinou, bude doprovázet vítr o rychlosti 70 až 110 km/hod, větší kroupy a lokální srážkové úhrny kolem 40 mm. Přívalový déšť hrozí rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů i sklepů i podemletím komunikací. Vítr může lámat větve a vyvracet stromy. Komplikace lze očekávat v dodávkách energie i v dopravě. Hrozí nebezpečí zásahu bleskem i úrazy padajícími a poletujícími předměty. Lidé by měli zajistit volně položené předměty. Nedoporučuje se vstupovat do proudící vody a zatopených míst. Kvůli bouři je zrušeno i nedělní divadelní představení Bez předsudků, které se mělo odehrát v neděli od 19 hodin v Kulturním centru sokolovna v Rájci-Jestřebí. Větrná smršť zničila kulisy během představení pod širým nebem. Divadlo se uskuteční v náhradním termínu. Podrobnosti o aktuální předpovědi najdete na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

29. 8. 2020 | OVV


Stavba na náměstí Svobody dočasně zruší parkovací místa

Přestavba bývalého obchodního domu Družba na náměstí Svobody na bytový dům si vyžádá dopravní omezení. Od 1. do 19. září bude dočasně zrušeno dvanáct parkovacích míst (kolmá parkovací stání u rekonstruované budovy) a bude omezen pohyb osob v bezprostředním okolí budovy. Průchod po hlavních chodnících ale zůstane zachovaný. Další dopravní omezení budou následovat v návaznosti na jednotlivé fáze výstavby a budeme o nich průběžně informovat.

27. 8. 2020 | SÚ


Uzávěrka fotosoutěže Živé poklady Blanenska se blíží.

Už jen pět dní můžete posílat své fotografie fauny a flóry do soutěže Živé poklady Blanenska. Stačí vyrazit do přírody, nafotit zajímavé snímky a nahrát je do jedné z aplikací – iNaturalist nebo BioLog. Ty si každý může zdarma stáhnout do mobilního telefonu či počítače. Díky tomuto postupu pomůžete i ochranářům, ve spolupráci s nimiž město soutěž vyhlásilo. Aplikace také obratem napoví, jaké zvíře či rostlina je na snímku. Chcete-li se ale zapojit do samotné soutěže, pošlete svoje snímky také na e-mail: infocentrum@blansko.cz. Nejlepší fotografie zveřejníme a jejich autory čeká odměna. Podrobnější informace o soutěži naleznete zde.

27. 8. 2020 | OVV


Zajímá vás historie? Doplňujeme pro vás postupně historická vydání Zpravodaje

V současné době obsahuje archiv Zpravodaje města Blanska, dříve Blanenského kulturního zpravodaje, naskenovaná vydání z let 1970, 1972, 1973 a 1975–2020. V plánu je postupně zveřejnit všechny ročníky od začátku vydávání, od roku 1958, a to včetně mimořádných vydání. Z archivu je poznat, jakou cestu Zpravodaj ušel, jak se v průběhu času měnil a že ty největší změny/proměny přišly až v posledních 15 letech. Pro badatele jsou v elektronické podobě k dispozici rovněž kroniky města Blanska.

27. 8. 2020


Pavel Langr rezignoval na post zastupitele. Novým zastupitelem je Lukáš Němec

Pavel Langr, bývalý ředitel Kulturního střediska města Blanska, který na vlastní žádost ze zdravotních důvodů skončil na postu ředitele KSMB, rezignoval ze stejného důvodu také na svůj mandát člena zastupitelstva města. Rezignaci podal do rukou starosty Blanska dne 14. srpna 2020. Na uprázdněný post nastupuje podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí následující den náhradník z kandidátní listiny téže strany. V tomto případě se tak členem Zastupitelstva města Blanska stal dnem 15. srpna 2020 Lukáš Němec. Radní na svém úterním zasedání osvědčili, že se Lukáš Němec stal členem blanenského zastupitelstva za volební stranu ODS. Slib zastupitele složí na zasedání zastupitelstva dne 8. září 2020.

25. 8. 2020 | SEKR


Pozor, blíží se splatnost poplatku za psy

Poplatek za psa je nutné uhradit do konce srpna. Původně stanovený dubnový termín byl posunutý kvůli nouzovému stavu právě na konec prázdnin. Kromě data splatnosti doznalo placení poplatku ze psů letos několik drobných změn, zejména pokud jde o poplatky, které mají uhradit občané starší 65 let či invalidní důchodci. Bližší informace o sazbách poplatku naleznete v tomto článku.

24. 8. 2020 | FIN


Svoz bioodpadu firma dokončí během pátku

Upozorňujeme obyvatele místních částí Těchov, Obůrka a Lažánky, že svoz biologicky rozložitelného odpadu (BRO) z tamních domácností bude dokončen během pátku 21. srpna. Vzhledem k současnému zvýšenému množství odpadu ze zahrádek se svoz BRO bude až do odvolání probíhat kromě čtvrtku také v pátek. Děkujeme občanům místních částí za pochopení a žádáme je, aby hnědé nádoby na ukládání BRO před svými nemovitostmi nechávali připravené ke svozu po oba dny.

21. 8. 2020 | SRM


Poplatek za odpad je nutné zaplatit do konce září

Začátkem měsíce září začne město občanům rozesílat složenky s místním poplatkem za svoz odpadu. Splatnost tohoto poplatku je k 30. září 2020. Všem poplatníkům, kteří požádali o e-mailovou komunikaci, bude namísto složenky zaslán s dostatečným předstihem e-mail s platebními údaji. Ostatní poplatníci naleznou složenku ve schránce. Žádáme občany, kteří platí poplatek za komunální odpad pomocí SIPO, a toto SIPO jim je následně inkasováno z jejich bankovního účtu, aby si zkontrolovali a případně navýšili maximální hranici inkasa. Tento poplatek již nebude placen ve dvou splátkách, ale pouze v jedné, a to právě v měsíci září. „Pokud by částka SIPO překročila maximální částku, kterou mají lidé povolenou ve své bance, nebude platba pomocí SIPO provedena vůbec. V důsledku toho navíc lidé nebudou mít uhrazenu žádnou platbu, kterou mají do SIPO zapojenou,” vysvětlil Jan Šustáček z finančního odboru.

19. 8. 2020 | FIN | SRM


Zkrácení otevírací doby informační kanceláře

Dne 18. srpna 2020 bude z technických důvodů (celodenní plánovaný výpadek elektřiny) zkrácena otevírací doba informační kanceláře Blanka. Otevřeno bude od 9:00 do 15:00 hodin a v otevírací době budou výrazně omezeny některé služby (kopírování, přístup na internet, platba kartou).

17. 8. 2020 | OVV


Svoz biologicky rozložitelného odpadu firma dokončí během pátku

Pracovníkům firmy Kaiser, která zajišťuje pro město Blansko svoz biologicky rozložitelného odpadu (BRO), se ve čtvrtek 6. srpna nepodařilo dokončit plánovaný svoz ve všech místních částech. Společnost přislíbila, že svoz BRO dokončí během pátku 7. srpna. Žádáme proto občany, aby hnědé nádoby na ukládání BRO nechali připravené ke svozu před svými nemovitostmi ještě v pátek.

7. 8. 2020 | SRM


Autoři nejpovedenějších sloganů získají odměnu

Máme pro vás letní soutěž! Inspirováni kampaní na podporu turistiky v České republice hledáme slogany pro Blansko! Autory těch nejlepších odměníme, nej claimy využijeme i dál! Použijeme je třeba na trička, placky nebo samolepky. Své nápady můžete psát do komentářů na FB profilu města nebo je zašlete na e-mail: infocentrum@blansko.cz, a to do neděle 9. srpna.

4. 8. 2020


Město hledá nového ředitele kulturního střediska

Město vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitel/ka Kulturního střediska města Blanska (KSMB). Dosavadní ředitel Pavel Langr na funkci rezignoval ze zdravotních důvodů. Vedením KSMB je do doby nástupu nového ředitele pověřena Helena Kintrová. Zájemci o tento post mohou podávat přihlášky do 14. září 2020. Podrobnější informace o výběrovém řízení naleznete zde.

29. 7. 2020


V Nemocnici Blansko bude od úterý 28. července platit zákaz návštěv

Z důvodu zhoršení epidemiologické situace a zvýšeného rizika nákazy onemocněním COVID-19 bude od úterý 28. července 2020 až do odvolání v Nemocnici Blansko vyhlášený zákaz návštěv na lůžkových odděleních. Důvodem je snaha ochránit zdraví hospitalizovaných pacientů a zaměstnanců nemocnice. Příbuzní mohou dál pacientům přinášet potřebné věci, předá jim je zdravotnický personál. Návštěvy u pacientů ve velmi vážném zdravotním stavu jsou možné po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Ambulance fungují v běžném režimu, objednávat se lze i na neakutní ošetření. Podrobnosti a aktuální informace naleznete na webových stránkách Nemocnice Blansko.

27. 7. 2020


Od soboty budou povinné roušky na akcích nad 100 lidí, pokud se konají ve vnitřních prostorách

Od půlnoci z pátku na sobotu 25. července bude opět povinné nosit roušky na hromadných akcích nad 100 osob, které se konají ve vnitřních prostorách budov. Nové opatření Ministerstva zdravotnictví se týká kulturních a sportovních akcí, ale také organizovaných soukromých akcí jako jsou svatby či pohřby konající se ve vnitřních prostorách. Pokud nejde o organizovanou akci, roušky povinné nebudou. Omezení se netýká cestování v MHD, obchodů ani situace, kdy se v restauraci neorganizovaně sejde více než sto návštěvníků. Od pondělí 27. července bude také platit přísnější omezení kapacity hromadných akcí, které se konají převážně ve vnitřních prostorách. Ze současných 1000 osob se limit sníží na 500 lidí. Pokud je akce konaná převážně venku, zůstává omezení na maximálně 1000 účastníků. Podrobnosti naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví.

24. 7. 2020


Upozornění na dopravní omezení na mostu přes Dolnolhotský potok

Upozorňujeme, že z důvodu havarijního stavu mostu přes Dolnolhotský potok bude od soboty 25. července až do odvolání snížena zatížitelnost tohoto mostu. Most, který se nachází na veřejně přístupné účelové komunikaci vedoucí od Poříčí do zahrádkářské kolonie u Bílé skály a Hluchova, bude přechodně uzavřen pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Omezení potrvá dokud nedojde k opravě mostu případně vybudování přemostění. Město nyní pracuje na zajištění nejvhodnějšího způsobu zkapacitnění mostu.

22. 7. 2020


Špatně vytříděný bioodpad ohrožuje chod kompostárny

Odbor komunální údržby žádá občany, aby k ukládání bioodpadu využívali k tomu určené separační nádoby. „Pro tříděný biologicky rozložitelný odpad jsou vyčleněné kontejnery hnědé barvy, které jsou rozmístěné po celém městě i v místních částech. Bohužel se velice často stává, že obsah kontejnerů je kontaminovaný klasickým směsným odpadem. Nejhorší situace je na sídlištích,“ uvedl Pavel Viktorin z odboru komunální údržby. „Tím je znehodnoceno úsilí těch, kteří odpad zodpovědně třídí. Vzniklou směs pak nelze zpracovat, hrozí dokonce poškození zařízení kompostárny, které může vyústit až v její odstávku. Opravy zařízení jsou pak velice nákladné,“ upozornil Pavel Viktorin. Komplikace řeší sběrová firma také pokud jde o plastové nádoby o objemu 240 litrů, které město letos zdarma rozdalo obyvatelům místních částí právě k vytřídění bioodpadu. „Někteří občané bohužel jako bioodpad třídí také suť a kamení, plastové nádoby jsou potom přetížené a při manipulaci a vyprazdňování hrozí zničení nejen samotného kontejneru ale také svozové techniky,“ dodal Viktorin s tím, že pracovníci svozové firmy v takovém případě mohou odmítnout odpad vyvézt.

21. 7. 2020 | KOM


Na náměstí se uskuteční farmářské trhy

Náměstí Republiky ve čtvrtek 16. července hostí tradiční farmářské trhy. Stánky trhovců budou na místě od 8:00 do 14:00 hodin nebo do vyprodání zásob. K dostání budou jako obvykle například masné a mléčné výrobky, čerstvé pečivo, ovoce a zelenina, nápoje a další výrobky.

15. 7. 2020


Dopravní hřiště bude tento týden otevřené dvakrát

Dětské dopravní hřiště se tento týden opět otevírá veřejnosti. Děti mladší šesti let si situace v silničním provozu mohou vyzkoušet zdarma ve středu 15. července od 9:00 do 11:00 hodin. Ve čtvrtek 16. července se pak na dopravním hřišti uskuteční den otevřených dveří. Od 12:00 do 18:00 hodin na děti od šesti let čeká program: zkoušky teoretické znalosti z pravidel silničního provozu, jízdy podle pravidel silničního provozu, jízdy zručnosti, základy první pomoci pod dohledem členů ČČK Blansko. Podmínky účasti jsou vlastní kolo či koloběžka a především helma. Děti musí vždy doprovázet osoba starší 18-ti let.

14. 7. 2020 | TISK


Na zimním stadionu už se bruslí

Osvěžení a netradiční letní zábavu nabízí zimní stadion v Blansku. Po nucené koronavirové pauze už se v Blansku opět bruslí! Tento týden až do neděle může veřejnost využít led denně od 14:00 do 15:15 hodin. Bruslit se bude každý den v různých časech i celý příští týden. Aktuální rozpis najdete na webu společnosti Služby Blansko.

9. 7. 2020


V anketě o informační centrum roku soutěží i kancelář Blanka

Zájemci již mohou hlasovat v anketě Oblíbené informační centrum roku, jejímž vyhlašovatelem je Asociace turistických informačních center ČR ve spolupráci s Vydavatelstvím KAM po Česku. Cílem soutěže je připomenout významnou roli turistických informačních center v cestovním ruchu a ohodnotit ta infocentra, která se v každém kraji těší největší oblibě veřejnosti. Nejpozději do 31. srpna 2020 lze hlasovat na tomto webu. Ankety se účastní 11 informačních center z Moravského krasu a okolí, a to včetně naší informační kanceláře Blanka v Blansku. Již 21 let je ve městě k dispozici nejen pro turisty hledající informace a tipy na výlety po Moravském krasu, ale také pro blanenské občany, kterým zajišťuje především předprodej vstupenek, kopírování a informace o firmách a službách v Blansku. Služeb informační kanceláře Blanka využije každý rok přibližně 25 tisíc návštěvníků, z nichž je zhruba 700 ze zahraničí. Pokud jste se službami informační kanceláře Blanka nebo jiného informačního centra v regionu spokojeni, podpořte je svým hlasem.

9. 7. 2020 | OKT


Lávka přes Svitavu se na tři týdny uzavře

Chodci a cyklisté, kteří využívají k přístupu na Sportovní ostrov lávku u Salmova jezu, budou muset na čas jinudy. Lávka totiž bude v době od pondělí 13. do pátku 31. července uzavřena. Státní podnik Povodí Moravy jako uživatel vodního díla Salmův jez oznámil, že na lávce budou probíhat údržbové práce – obnova nátěrů. „Upozorňujeme, že v tomto časovém úseku bude pěší lávka mimo provoz a nebude tak možné jí využívat k přístupu na Sportovní ostrov Ludvíka Daňka,“ upozornil Petr Havlík z Povodí Moravy.

7. 7. 2020


Snímky posílejte do konce srpna

Fotografická soutěž Živé poklady Blanenska prodloužila termín uzávěrky. Snímky rostlin a živočichů z Blanska a okolí lze posílat nově až do 31. srpna na e-mailovou adresu: infocentrum@blansko.cz. Další podmínkou je, aby zaslané fotografie autoři uložili přes aplikaci iNaturalist nebo BioLog a přispěli tak k poznání živé přírody Blanenska. Aplikace poradí, co se fotografům podařilo zachytit. Více najdete zde.

4. 7. 2020 | TISK


Během oprav se přesune autobusová zastávka u pošty

Od úterý 7. července se přesune jedna ze zastávek autobusů MHD Pošta. Zastávka, na které nyní cestující vystupují a nastupují ve směru jízdy z centra města na Masarykově ulici, bude do 30. srpna nově umístěna v Mahenově ulici. Lidé ji najdou zhruba 70 metrů od křižovatky s Masarykovou ulicí. Důvodem změny je oprava kruhového objezdu ve Svitavské ulici a s tím spojené objízdné trasy pro autobusy. Zastávka MHD Pošta pro směr jízdy autobusů do centra města zůstane v provozu beze změn.

3. 7. 2020


Informační kancelář Blanka rozšířila provozní dobu

Informační kancelář Blanka v Rožmitálově ulici také v letošní letní sezoně rozšířila svoji provozní dobu pro veřejnost na sedm dní v týdnu. Turisté tak mohou získat informace o regionu a tipy na výlety i v sobotu odpoledne a v neděli. V červenci a v srpnu je informační kancelář otevřena turistům i blanenským občanům následovně: Po – Pá 9:00-18:00 hodin, sobota 9:00-12:00 a 13:00-17:00 hodin neděle 13:00-17:00 hodin. Ve státní svátky ve dnech 5. – 6. července bude otevřeno v nedělním režimu, tedy v době 13:00-17:00 hodin. Blanka získává prostředky na rozšíření letního provozu z grantového programu Podpora zkvalitnění služeb turistických informačních center v Jihomoravském kraji, který vypisuje Krajský úřad Jihomoravského kraje. Letos bude dotace využita nejen na víkendový provoz informační kanceláře, ale také na dotisk propagačního materiálu Brána Moravského krasu otevřena.

2. 7. 2020 | OKT


Na úřady a do obchodů už lidé mohou bez roušky

Od středy 1. července už lidé nemusí nosit roušky ve vnitřních prostorech, jako jsou úřady nebo obchody, a také v autobusech nebo vlacích hromadné dopravy. Povinná ochrana úst a nosu ale i nadále zůstává ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb. Od 1. července navíc mohou být například opět otevřené provozovny stravovacích služeb mezi 23. a 6. hodinou a návštěvníci kin mohou opět konzumovat občerstvení v hledišti. Nynější uvolnění se netýká části Moravskoslezského kraje, kde povinné používání roušek a další opatření platí v lokálních ohniscích onemocnění covid-19, a také v Praze, kde si lidé musí chránit ústa a nos na větších akcích a v metru. Více najdete v tomto odkazu.

1. 7. 2020


Nájemníci si vyzvednou přeplatky také na pokladně

Město Blansko oznamuje nájemcům bytů v majetku města, že přeplatek z vyúčtování služeb za rok 2019 si mohou vyzvednout od 1. července také osobně na pokladně Městského úřadu Blansko v budově na náměstí Republiky 1. Pokladna je otevřená v úředních hodinách.

29. 6. 2020 | KOM


Děti si zdarma užijí dopravní hřiště

Dětské dopravní hřiště v Blansku se otevírá pro veřejnost. Děti starší šesti let si situace v silničním provozu mohou vyzkoušet zdarma ve čtvrtek 25. června od 14:00 do 18:00 hodin. O prázdninách jsou pak pro ně ve stejném čase vyhrazeny ještě termíny 23., 24. a 30. července. Děti mladší šesti let si budou moci hřiště užít 15., 21. a 28. července vždy od 9:00 do 11:00 hodin. Tradiční prázdninové dny otevřených dveří se na dopravním hřišti letos uskuteční 16. července a 20. srpna vždy od 12:00 do 18:00 hodin. Podmínky účasti jsou vlastní kolo či koloběžka a především helma, menší děti mohou mít i odrážedlo. Děti musí vždy doprovázet osoba starší 18-ti let.

25. 6. 2020 | VNV


Aquapark se otevře v pátek 26. června

Blanenský Aquapark zahájí provoz už tento pátek, o den dříve, než se původně plánovalo. Jako dárek za vysvědčení, které děti v pátek 26. června dostanou na všech blanenských základních školách, budou mít všichni školáci vstup do Aquaparku zdarma! Na plaveckou oslavu konce školního roku se mohou školáci těšit i při nepřízni počasí, zdarma si totiž poslední den školního roku budou moci zaplavat i v krytých lázních. Po zbytek sezóny se bude vstupné vybírat, jeho výši Služby Blansko, s.r.o. ponechaly na stejných částkách jako vloni. Podrobnosti naleznete na webových stránkách Aquaparku Blansko.

23. 6. 2020


Veřejný internet opět v provozu

Od dnešního dne je opět všem zákazníkům informační kanceláře Blanka k dispozici přístup k veřejnému internetu. Počítač lze použít za zvýšených hygienických opatření, pro zákazníky jsou připraveny latexové rukavice.

22. 6. 2020 | OKT


Upozornění pro občany platící poplatek za odpad pomocí SIPO

Finanční odbor Městského úřadu v Blansku žádá občany města, kteří platí poplatek za komunální odpad pomocí SIPO, a toto SIPO jim je následně inkasováno z jejich bankovního účtu, aby si zkontrolovali a případně navýšili maximální hranici inkasa. Poplatek za komunální odpad již letos nebude placen ve dvou splátkách, ale pouze v jedné splátce. Odečtena bude v měsíci září. Pokud by částka překročila maximální limit, který má plátce povolený ve své bance, nebude platba přes SIPO provedena vůbec. Uhrazena kvůli tomu navíc v daném měsíci nebude žádná platba, která je zapojená do SIPO.

22. 6. 2020 | FIN


Město vyhlásilo pětici výběrových řízení

Hned pět nových zaměstnanců hledá vedení městského úřadu v Blansku. Nově vypsaná výběrová řízení souvisí se změnou struktury úřadu, kterou schválili blanenští radní. Jejím cílem je racionalizovat chod úřadu, zefektivnit práci a urychlit probíhajících řízení. Dojde také k úspoře tří úřednických míst a město díky změnám ve struktuře úřadu ušetří zhruba milion korun ročně. Do 1. srpna, kdy má organizační změna začít platit, se nyní město pokusí najít vedoucí/ho nového odboru správy a rozvoje města, vedoucí/ho oddělení investic, vedoucí/ho oddělení školství, vedoucí/ho oddělení krizového řízení a redaktora/ku tiskového úseku odboru vnějších vztahů. Podrobnosti o vypsaných pozicích i dalších aktuálně probíhajících výběrových řízeních najdete zde.

18. 6. 2020


Ve čtvrtek se konají odpolední farmářské trhy

Lidé si ve čtvrtek 18. června poprvé nakoupí na odpoledních farmářských trzích. Stánky trhovců budou na náměstí Republiky od 13:00 do 17:00 hodin nebo do vyprodání zásob. K dostání budou jako obvykle například masné a mléčné výrobky, čerstvé pečivo, ovoce a zelenina, nápoje a další výrobky

17. 6. 2020


Aquapark už se napouští. První návštěvníky chce přivítat příští víkend

Blanenský aquapark už se napouští. Voda do něj putuje z vodovodního řadu. Provozovatel, Služby Blansko, se ji snaží co nejrychleji ohřát, aby se areál mohl otevřít veřejnosti. Předpokládaný termín zahájení provozu je v sobotu 27. června, konkrétní termín ale bude záviset na počasí. V provozu už je od 1. června krytý bazén, v něm budou návštěvníci moci plavat i po zprovoznění aquaparku. Cena vstupného se nemění, zůstává stejné jako v loňském roce. Dospělí zaplatí za celodenní vstupné 90 Kč, děti do 6 let 35 Kč, rodinné vstupné je 270 Kč. Více informací najdete na webových stránkách aquaparku.

16. 6. 2020


Snoubenci si mohou vybrat z termínů svatebních obřadů do konce roku

Blanenští radní schválili termíny svatebních obřadů na II. pololetí roku 2020. Od července do prosince mají snoubenci k dispozici celkem 13 termínů: sobota 11. 7. 2020, sobota 25. 7. 2020, sobota 1. 8. 2020, sobota 22. 8. 2020, sobota 29. 8. 2020, sobota 5. 9. 2020, sobota 12. 9. 2020, sobota 19. 9. 2020, sobota 10. 10. 2020, sobota 24. 10. 2020, sobota 14. 11. 2020, sobota 21. 11. 2020, sobota 12. 12. 2020. Obřady probíhají vždy v čase mezi 11. a 15. hodinou. Domluvit se lze i na jiném čase či termínu svatby, v takovém případě ale snoubenci zaplatí správní poplatek ve výši 1 000 Kč. Bližší informace podá správní oddělení blanenského odboru vnitřních věcí, tel.: 516 775 807 nebo 516 775 808.

15. 6. 2020 | VNV


Klub důchodců postupně obnovuje provoz

V měsíci červnu byl v městském klubu důchodců částečně obnoven provoz za dodržování určitých bezpečnostních opatření v souvislosti s prevencí COVID-19, například stanovení maximálního počtu účastníků, nošení roušek a další. „Věříme, že po prázdninách se v naší zemi vrátí vše do normálních kolejí a návštěvníci si opět budou moci vybírat z pestré nabídky akcí. Do programové nabídky zařadíme také některé z plánovaných akcí, které se v prvním pololetí neuskutečnily,“ uvedla za samosprávu městského klubu důchodců Marta Gronová. Výdej obědů bude u okénka v jídelně MKD v době od 9:30 do 11:30 hodin.

12. 6. 2020


Město spustilo anketu k úpravám zámeckého parku. Hlasovat lze do 30. června

Co by nemělo chybět v zámeckém parku? Na co by neměli zapomenout odborníci, kteří připravují studii revitalizace této lokality? Veřejnost může až do 30. června hlasovat o tom, na co by se při proměně celého zámeckého parku nemělo zapomenout. Studii připraví ateliér autorizovaného krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka, který připravoval obnovu řady veřejných prostranství včetně částí Lednicko-valtického areálu, zámeckého parku v Buchlovicích apod. Hlasovat v anketě k úpravám zámeckého parku můžete online na adrese bit.ly/zameckypark. Vybírat můžete jednu i více z několika variant, každý může určit, zda by uvítal více odpočinkových zón a laviček, okružní cestu kolem rybníka, květinové záhony, menší pódium pro komorní kulturní akce, umělecké objekty, sochy či spíše hrací prvky pro menší děti. V anketě je prostor také pro to, abyste uvedli i další možnosti. Stačí zadat telefonní číslo a vepsat potvrzující autorizační kód, který obdržíte na mobilní telefon. S hlasováním vám pomohou i v Informační kanceláři Blanka nebo na podatelnách. Odborníci výsledky ankety zapracují do studie, hotová by měla být do konce prázdnin. Na podzim už se chystá první etapa revitalizace. Podrobnosti o úpravách parku jsme psali zde.

10. 6. 2020


Gulášobraní v zámeckém parku letos nakonec nebude

Tradiční blanenské Gulášobraní se v letošním roce neuskuteční. Kulturní středisko města Blanska nechce riskovat případné problémy s dodržením hygienických podmínek a zejména nejistou situaci ohledně koronaviru. Je pravděpodobné, že v červenci se již budou moci konat akce ve venkovních prostorách s účastí do 1000 lidí. Tato akce je však založena na ochutnávce a konzumaci jídla, problémem by mohlo být dodržení hygienických podmínek jak u soutěžících, tak u návštěvníků a dále dodržování pravidla zachování odstupu mezi osobami nejméně 2 metry. Dalším aspektem k neuspořádání Gulášobraní je také nezájem případných týmů. Pandemie koronaviru způsobila, že se nám, oproti minulým letům, nedaří naplnit alespoň minimální počet týmů, které budou startovat. Nejistota určitě sehrála svou roli a jelikož se dá předpokládat, že i zájem návštěvníků by byl menší, tak jsme se rozhodli akci neuspořádat.

10. 6. 2020 | TISK


V části sídliště Sever ve středu nepoteče voda

Vodárenská akciová společnost a.s. oznamuje plánované přerušení dodávky pitné vody ve středu 10. června od 8:00 do 15:30 hodin. Odstávka se bude týkat ulice Absolonova a části ulic Dvorská a Salmova. Důvodem jsou opravy sekčního uzávěru. Cisterny s pitnou vodou budou přistaveny v ulici Salmova a v ulici Dvorská u prádelny. Bez záruky.

9. 6. 2020 | ŽP


Úterní jednání zastupitelstva bude možné poslouchat online. Materiály jsou nově k dispozici veřejně

Jednání blanenských zastupitelů, které začíná v úterý 9. června od 15:30 hodin, bude možné premiérově poslouchat online. Změnu jednacího řádu schválili zastupitelé na svém minulém zasedání v březnu. Veřejně dostupné jsou premiérově před jednáním kromě programu také všechny materiály. Živý přenos zvuku ze zasedání bude k dispozici na webových stránkách města v sekci samospráva. Osmé zasedání Zastupitelstva města Blanska proběhne ve velké zasedací místnosti MěÚ Blansko na náměstí Republiky 1316/1. Kvůli mimořádným hygienickým opatřením a povinnosti zachovat rozestupy budou místa v jednacím sále vyhrazena pro zastupitele a zástupce městského úřadu, veřejnost bude moci sledovat jednání na místě z balkónu přístupného z druhého patra budovy městského úřadu. Každý příchozí bude muset mít roušku.

8. 6. 2020


Městský úřad se od 8. června vrací k běžné otevírací době

Od pondělí 8. 6. 2020 bude Městský úřad Blansko opět otevřený v rozšířeném režimu jako před nouzovým stavem. Úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu od 8:00 do 17:00 hodin, v úterý od 8:00 do 14:00 hodin, v pátek od 8:00 do 12:00 hodin. Osobní styk s veřejností fungoval ve výše uvedených časech už od 27. dubna, dosud byly ale budovy městského úřadu s ohledem na karanténní opatření vždy v úterý a v pátek uzavřeny a pověřený zaměstnanec do budovy vpouštěl pouze ty, kteří byli objednaní v rezervačním systému. Nyní už budou budovy běžně dostupné, u agend odboru vnitřních věcí (doklady, vozidla, matrika) ale budou i nadále přednostně odbaveni příchozí, kteří využijí možnost objednání v rezervačním systému.

5. 6. 2020 | TISK


Informační kancelář Blanka obnovila běžný provoz

Blanenská informační kancelář Blanka je od pondělí 1. 6. 2020 opět otevřena dle běžné otevírací doby. V červnu bude otevřeno Po–Pá 9:00–18:00, So 9:00–12:00 hodin, bez polední přestávky. Po dobu trvání sběru potravin v prostorách informační kanceláře bude veřejný internet mimo provoz. Do informační kanceláře i nadále vstupujte s nasazenou rouškou, u pultu je pro všechny návštěvníky připravená desinfekce na ruce.

1. 6. 2020 | OKT


MŠ Rodkovského se otevře v úterý 2. června

Poslední mateřská škola ve městě, která zatím neobnovila provoz, se otevře od úterý 2. června. MŠ Rodkovského byla uzavřena kvůli karanténním opatřením, u jednoho z dětí umístěných po dobu nouzového stavu ve třídě pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému se objevil pozitivní test na COVID-19. Do dvoutýdenní izolace proto hygienici poslali i část personálu a školka neměla dost vyučujících, aby mohla po nucené koronavirové pauze otevřít. Všichni zaměstnanci ale mají negativní testy a obě budovy školky proto od úterý obnoví provoz. Hlídání zatím školka nabídne pro děti pracujících rodičů, otevřeno bude pět tříd denně od 6 do 16 hodin. Omezený provoz je vyhlášený do 31. srpna 2020. Více informací na webu školky.

1. 6. 2020 | ŠKOL


Blanenští atleti se přidají k akci Spolu na startu

Atletický klub Ludvíka Daňka Blansko se chystá restartovat letošní sezonu. V pondělí 1. června se přidá k celostátní akci Spolu na startu, ke které se připojí více než 170 atletických oddílům z celé České republiky. Akce se uskuteční na stadionu ASK od 14:00 hodin. „Jedná se o unikátní projekt Českého atletického svazu, kdy v jeden den ve stejný okamžik bude restartovaná atletická sezóna. V Blansku se akce koná jako kontrolní uzavřené závody přípravek, žactva a dorostu,“ uvedl za blanenský atletický klub Martin Bezdíček.

28. 5. 2020 | TISK


Blansko se připojí k tichému protestu „Černý den pro obce a kraje“

Poslanecká sněmovna se v úterý 26. května bude znovu zabývat vládním návrhem zákona o kompenzačním bonusu pro OSVČ. Podle něj peníze, které mají pomoci společníkům malých či rodinných firem, z části zaplatí obce. Jejich rozpočty by to podle plánů vlády snížilo dohromady až o 12 miliard korun. O další stovky milionů korun už ale obce přijdou kvůli nižším výnosům z rozpočtového určení daní. Senát proto původní vládní návrh vrátil poslancům. Senátoři požadují, aby kompenzace byly vypláceny bez dopadu na rozpočty obcí a měst. I obce, města a kraje věří, že podpora podnikatelům má být hrazena ze státního rozpočtu. Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Spolek pro obnovu venkova proto na úterý 26. května vyhlásili společný tichý protest samospráv. Vyzývají Vládu ČR, poslance a senátory, aby přijali taková opatření, která vrátí tyto finance zpět do jejich rozpočtů. Věří, že jen tak je možné pomoci rozhýbat regionální ekonomiku. Blansko se k tichému protestu nazvanému „Černý den pro obce a kraje“ připojuje zveřejněním této výzvy.

25. 5. 2020


Baseballová extraliga se rozjíždí, Olympia hostí v pátek Techniku

Sport v Blansku žije dál, byť jen v omezeném režimu. Od pátku 22. května se rozbíhá baseballová Extraliga, a to i s účastí Olympie Blansko. „Jsem rád, že začínáme soutěž, je důležité se vracet k normálu, i když víme, že je to těžké. Jsme bez diváků s omezeným zázemím, ale to vše se bude zlepšovat. Jsme první, ale věřím, že se k nám přidají i ostatní ligy Evropy,“ říká předseda baseballové ligy Petr Ditrich pro oficiální web České baseballové asociace.  Blanenští se už postupně připravují na ostré zápasy a první duel sehrají v pátek 22. května, kdy budou od sedmi hodin hostit brněnskou Techniku.

22. 5. 2020 | TISK


Mateřská škola Rodkovského zůstává do odvolání uzavřená

Preventivní karanténní opatření uzavřelo až do odvolání blanenskou mateřskou školu v Rodkovského ulici. Mateřská škola zajišťovala i po dobu nouzového stavu hlídání dětí zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Podle vyjádření hygieniků byl u jednoho dítěte zaznamenán pozitivní test na Covid-19. Žádný další případ se zatím nepotvrdil, část zaměstnanců školy ale zůstává v karanténě. O termínu znovuotevření mateřské školy rozhodnou hygienici, škola o něm bude informovat na svých webových stránkách. Všechny rodiče učitelé o odloženém obnovení provozu informovali telefonicky. Plánovaný provoz všech ostatních mateřinek i základních škol ve městě zůstává beze změn, otevřou se v pondělí 25. května.

21. 5. 2020 | ŠKOL


Na náměstí Republiky se ve čtvrtek konají farmářské trhy

Lidé si ve čtvrtek 21. května opět nakoupí na farmářských trzích. Stánky prodejců jako obvykle obsadí část náměstí Republiky. Prodávat se bude od 8:00 do 14:00 hodin nebo do vyprodání zásob. Lidé na stáncích nakoupí například masné a mléčné výrobky, pečivo, ovoce a zeleninu nebo rukodělné a další výrobky. Příští farmářské trhy se v centru města uskuteční ve čtvrtek 4. června.

20. 5. 2020 | TISK


Půlmaraton Moravským krasem byl pro letošní rok zrušen

S ohledem na nevyjasněnou epidemiologickou, finanční a ekonomickou situaci VV TJ ASK Blansko rozhodl o zrušení letošního Půlmaratonu Moravským krasem. Pokud to situace dovolí, závod se uskuteční 28. září 2021.

18. 5. 2020 | OKT


Přerušení dodávky pitné vody

Z důvodu opravy sekčních uzávěrů bude probíhat odstávka vodovodního řadu v Blansku ve středu 20. května 2020 od 8:00 do 15:30 hodin. Odstávka se bude týkat ulic: Větrná, Lesní, Erbenova, Purkyňova, Leoše Janáčka a části ulic Havlíčkova, 9. května a Chelčického. Cisterna s pitnou vodou bude přistavena u ZŠ Erbenovy a na ulici Lesní. Vodárenská akciová společnost, a. s., Poříčí 20a, Blansko.

18. 5. 2020


Poplatky ze psů se budou hradit až na konci léta

Z důvodu vyhlášení nouzového stavu městský úřad v měsíci dubnu zatím nerozesílal složenky za místní poplatek ze psů. Na zasedání zastupitelstva města v červnu bude přijata novela vyhlášky, která určí novou splatnost tohoto poplatku, patrně až na konec léta. Všem poplatníkům, kteří požádali o e-mailovou komunikaci bude zaslán s dostatečným předstihem e-mail s novým datem splatnosti a platebními údaji a ostatním poplatníkům bude rozeslána složenka. Také bude vše oznámeno ve Zpravodaji města Blanska a na internetových stránkách města. Případné dotazy odpoví Ing. Šustáček tel 516775194, e-mail: sustacek@blansko.cz, nebo p. Zukalová tel. 516775508, e-mail: zukalova@blansko.cz.

14. 5. 2020 | FIN


Stavba kanalizace se dotkne i části Klepačova

V Olomučanech se připravuje stavba nové splaškové kanalizace. Projekt se dotkne také území, které leží na katastru místní části Klepačov. V průběhu měsíce května každou nemovitost navštíví projektant Lubomír Horák, který s obyvateli probere umístění kanalizační přípojky a možnosti napojení splaškových vod z jejich nemovitosti na novou veřejnou splaškovou kanalizaci. Setkání s projektantem je nezbytné z důvodu upřesnění umístění odbočení přípojky a dále z důvodu navržení správného stavebně technického řešení. Nová splašková kanalizace bude napojená na čistírnu odpadních vod v Blansku. Další informace k průběhu stavby budeme postupně zveřejňovat.

14. 5. 2020 | INV


V místních částech už se bioodpad sváží jen v plastových nádobách

Pytlový svoz biologicky rozložitelného odpadu v místních částech dneškem končí. Od zítřka 14. května 2020 už lze v místních částech města, tedy v Lažánkách, Olešné, Hořicích, Horní a Dolní Lhotě, Obůrce, Češkovicích, Klepačově a Těchově biologicky rozložitelný odpad (BRO) umístit pouze do hnědých 240 litrových plastových nádob. Kontejnery je vhodné umístit u silnice vždy den předem, v den sběru nejpozději do 6:00 hod ráno. Plastové pytle už nadále nebudou vyváženy, u místních komunikací je proto neukládejte, v místních částech budou považovány za černou skládku. Ve městě Blansku zůstává plytlový svoz BRO zachovaný beze změny. Termíny svozu najdete zde.

13. 5. 2020 | KOM


Blanenští fotbalisté mají nového trenéra

Áčko fotbalistů Blanska povede do nové sezóny Oldřich Machala. Majitel 415 startů v nejvyšší soutěži vedl naposledy fotbalisty Prostějova. Současný kouč Moravanů, Zbyněk Zbořil, se přesunuje do nově vzniklé funkce generálního manažera.

12. 5. 2020


Zubní pohotovost se obnoví zřejmě až od července

Obyvatelé Blanenska ještě nějaký čas zůstanou bez víkendové zubní pohotovosti. O jejím ukončení představenstvo oblastní stomatologické komory rozhodlo v polovině března. Nyní oznámilo, že zubní pohotovost bude pravděpodobně obnovena od 1. července. „V současné době pracuje na plný provoz pouze okolo padesáti procent zubních ordinací na okrese. Ostatní jsou v nouzovém režimu pouze pro objednané nebo bolestivé pacienty a pro preventivní prohlídky. Zhruba polovina lékařů a lékařek je ve věkové kategorii šedesát let a výše a nejsme schopni ani ochotni je nutit ordinace otevřít,“ vysvětlil předseda oblastní stomatologické komory Pavel Kraml s tím, že oznámený termín obnovení zubní pohotovosti se ještě může změnit.

12. 5. 2020 | TISK


Morava Park Fest se uskuteční až v příštím roce

Oblíbený hudební festival v zámeckém parku má stanoven nový termín konání na sobotu 19. června 2021. Aktuálně probíhají jednání o programu, který bude jen lehce upravený oproti plánovanému programu v letošním roce – hlavní hvězdy Richard Müller, Mirai a Michal Hrůza však zahrají i v příštím roce. Pořadatelé žádají všechny držitele vstupenek o podporu formou ponechání si jich na příští ročník. Vstupenky zůstávají v platnosti.

11. 5. 2020 | OKT


Lidé si mohou koupit dřevo z městských lesů

Město nabízí k prodeji palivové dřevo vytěžené v městských lesích. Za metr krychlový zájemci zaplatí 598 Kč včetně DPH (520 Kč bez DPH). Dřevo je nařezáno na délku dvou metrů a k vyzvednutí je připravené v místní části Lažánky. Bližší informace: Karel Dufek tel.: 724327518, e-mail: dufek.karel@centrum.cz nebo Pavel Viktorin tel.: 516775126, 725116563, e-mail:viktorin@blansko.cz.

11. 5. 2020 | KOM


Ve městě se budou čistit dešťové vpusti

Ve městě bude pokračovat plošné čištění dešťových vpustí. V květnu se vyčistí celkem 141 vpustí na ulicích 9. května, Bartošova, Rožmitálova, Příkrá, Tylova, Sukova, Mánesova, Konečná, Čapkova, Údolní, Lipová a vpusti v městské části Dolní Lhota. Následně v měsíci červnu se pak bude čistit celkem 146 vpustí na ulicích Podlesí, Nad Žlíbkem a Svatopluka Čecha, vpusti u zimního stadionu a u garáží SÚS a v městských částech Klepačov a Češkovice.

7. 5. 2020


Na náměstí Republiky se zítra konají farmářské trhy. Od poloviny června bude i odpolední prodej

Náměstí Republiky ve čtvrtek 7. května opět obsadí stánky trhovců. Uskuteční se tam další farmářské trhy. Prodávat se bude od 8:00 do 14:00 hodin nebo do vyprodání zásob. Lidé na stáncích nakoupí například masné a mléčné výrobky, pečivo, ovoce a zeleninu nebo rukodělné a další výrobky. Příští farmářské trhy se uskuteční ve čtvrtek 21. května. Od poloviny června budou farmáři nabízet své výrobky vždy jednou za šest týdnů odpoledne. Každé třetí farmářské trhy budou od 13 do 17 hodin. První odpolední prodej je naplánovaný na čvrtek 18. června.

6. 5. 2020


Ve městě začaly zápisy dětí do mateřských škol

Od úterý 5. května až do pondělí 11. května potrvají zápisy dětí do mateřských škol v Blansku pro školní rok 2020/2021. Letos se uskutečňují bezkontaktní formou. Žádosti k přijetí do školek tak mohou zákonní zástupci dětí posílat elektronicky nebo poštou a vyplněný formulář lze také vhodit přímo do schránky školy. Podrobnosti k zápisům do mateřských škol v Blansku najdete zde.

5. 5. 2020


Platba místního poplatku za komunální odpad

Z důvodu vyhlášení nouzového stavu nebudou v květnu rozesílány složenky za místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění využívání a odstraňování komunálních odpadů. Na červnovém zasedání zastupitelstva města bude přijata novela vyhlášky, která určí novou splatnost tohoto poplatku. Předpokládáme, že bude stanoven konec září. Všem poplatníkům, kteří požádali o e-mailovou komunikaci, bude zaslán s dostatečným předstihem e-mail s novým datem splatnosti a platebními údaji, ostatním poplatníkům budou rozeslány složenky. Ty lze zaplatit i bezhotovostně. Informace o termínech splatnosti a způsobu platby budou zveřejněny ve Zpravodaji města Blanska a na internetových stránkách města. Případné dotazy odpoví Ing. Jan Šustáček tel 516775194, e-mail: sustacek@blansko.cz, nebo Bc. Lenka Švancarová tel. 516775213, e-mail: svancarova@blansko.cz. Finanční odbor MěÚ

5. 5. 2020 | FIN


Podnikatelé si budou žádat o ošetřovné za duben

Ministerstvo průmyslu a obchodu v týdnu od 4. května 2020 vyhlásí pokračování dotačního programu Ošetřovné pro OSVČ, který se bude týkat měsíce dubna. Žádosti bude možné přijímat od 11. května 2020. Žádáme podnikatele, aby vyčkali, až bude zpřístupněn potřebný dotační formulář a následně se řídili pokyny uvedenými na této webové stránce.

4. 5. 2020


Dětský den v zámeckém parku letos nebude

Pandemie koronaviru společně s přísnými vládními opatřeními notně komplikují kulturní život nejen na Blanensku. V souvislosti s tím se muselo vedení KSMB rozhodnout, že zruší další plánovanou akci – Dětský den. Akce měla v letošním roce proběhnout 30. května v zámeckém parku. „Stejně jako v případě Pálení čarodějnic jsme se museli rozhodnout s co největším předstihem i v případě Dětského dne. Ačkoli máme většinu programu zajištěnou, tak jsme se rozhodli, že pro letošní rok tuto akci zrušíme. Vládní opatření by nám její uspořádání stejně neumožnily," uvedla Helena Kintrová z Kulturního střediska města Blanska.

1. 5. 2020


Změna termínu divadelního představení Na ostro

Divadelní představení Na ostro, které se mělo uskutečnit v dubnu v Dělnickém domě, se přesouvá na nový termín – 16. února 2021. Vstupenky zůstávají v platnosti. Komu nový termín nevyhovuje, může vstupenky vrátit v informační kanceláři. Pozor – vstupenky je možné vrátit pouze do 30. června!

30. 4. 2020 | OKT


Město rozdalo 19 tisíc roušek. Výdej v kině končí

V rámci projektu Město šije dobrovolníci za uplynulý měsíc a půl v Blansku ušili přes 19 tisíc roušek. Pokrýt se tak podařilo akutní nedostatek ochranných pomůcek v prvních týdnech mimořádných opatření pro zdravotníky, sociální pracovníky i seniory. Město všem lidem nad 65 let dodalo do schránky jednoduchou roušku i dvojitou verzi s kapsičkou na filtr. Roušky zdarma si ale mohl vyzvednout každý, výdej probíhal v Dělnickém domě, od minulého týdne je přesunutý do Kina Blansko. Dneškem zde výdej končí. „Předpokládáme, že akutní potřebu jsme pokryli a ti, kdo potřebovali, už si roušku vyzvedli. Děkujeme moc všem, kteří se zapojili, vážíme si jejich pomoci i času, který dobrovolníci u šití strávili,“ poděkoval místostarosta města František Hasoň. Výdej roušek nyní nahradí sběr potravin pro potřebné v rámci projektu Pomáháme Blansku. Dobrovolníci zapojení do projektu Město šije roušky vyrábějí dál. Město si je ponechá pro další případnou akutní potřebu. Bude-li někdo roušku potřebovat, požádat o ni může i nadále v úředních hodinách na podatelnách městského úřadu.

30. 4. 2020


Svatební obřady se obnovují, maximálně ale pro 10 osob

V rámci uvolňování mimořádných opatření vlády je opět možné konat svatební obřady, účastnit se jich ale může maximálně 10 osob. Svatby se podle nařízení Ministerstva zdravotnicví může účastnit oddávající, matrikář, snoubenci, svědci a pak maximálně další 4 osoby. Sňatečného obřadu se nemohou účastnit jiné osoby ze strany orgánu veřejné moci než oddávající a matrikář (přítomný tedy nemůže být např. hudebník zajišťovaný obcí, ceremoniář apod.). Osoby účastnící se sňatečného obřadu jsou povinny nosit ochranný prostředek dýchacích cest, který brání šíření kapének. Snoubenci ochranu nosu a úst během obřadu mít nemusejí. Obřady je možné konat jak v místech stanovených pro konání obřadů radou obce, tak na jiných vhodných místech povolených na základě § 12 zákona o matrikách.

27. 4. 2020


Informační kancelář znovu otevře v pondělí 27. dubna

Kancelář bude prozatím v provozu ve zkrácené otevírací době Po–Pá 9:00–16:00, So 9:00–12:00 hodin a za zvýšených bezpečnostních pravidel. Vstup bude povolen maximálně dvěma osobám najednou, s nasazenou rouškou. Pro zákazníky je připravena desinfekce i rukavice. Veřejný internet bude až do odvolání mimo provoz.

24. 4. 2020 | OKT


Vláda uvolnila další omezení. Zrušila zákaz volného pohybu

Ode dneška, pátku 24. dubna 2020, už neplatí omezení volného pohybu osob. Lidé se venku mohou pohybovat ve skupinách až deseti osob. Povinnost nosit roušky ale zůstává. Otevřely se opět hranice a lze vycestovat do zahraničí (podmínky najdete zde). Vláda také zrychlila postupné uvolňování mimořádných opatření, zrychlí se harmonogram otevírání obchodů a kulturních institucí i obnovení podnikání ve službách. Podrobnosti najdete zde.

24. 4. 2020


Cesta k baseballovému hřišti se uzavřela. Dělníci dokončují parkoviště u Salmova mlýna

Na parkovišti u Salmova mlýna finišují práce na novém parkovišti. Cesta vedoucí k baseballovému hřišti i areálu firmy Expal se uzavřela. Dělníci dnes a zítra pokládají finální vrstvu povrchu i na obratišti a spojnici vedoucí přes nový most kolem skateparku až k zimnímu stadionu. Po dokončení firma přiraví podklady pro kolaudaci. Od května zde bude možné využívat parkoviště pro 82 osobních automobilů a 8 autobusů i zrekonstruovaný most u Salmova mlýna. Parkoviště by mělo pokrýt potřeby Sportovního ostrova, slouži tbude i návštěvníkům aquaparku.

23. 4. 2020


Festival Čarovné tóny Macochy se uskuteční až v příštím roce

Letošní červnový hudební festival Čarovné Tóny Macochy se dle informací pořadatele přesunuje na červen roku 2021. Účinkující budou i v následujícím roce stejní, vstupenky zůstávají v platnosti. Nové termíny: 9. 6. 2021 (středa) – Petr Malásek a Lenka Nová; 10. 6. 2021 (čtvrtek) – Dan Bárta a Illustratosphere; 11. 6. 2021 (pátek) – Arrhythmia a Moravská škola tance; 12. 6. 2021 (sobota) – Boni Pueri; 13. 6. 2021 (neděle) – Jaroslav Svěcený a Lucie Tóth.

20. 4. 2020 | OKT


Blansko otevřelo venkovní sportoviště

Venkovní sportoviště v Blansku, která provozuje společnost Služby Blansko, se otevřela. Užívat je lze ale pouze za podmínek stanovených mimořádnými opatřeními vlády. Společně mohou sportovat skupiny maximálně o dvou osobách. Mezi jednotlivými skupinami je nutné dodržovat rozestup nejméně dva metry. Vstup je možný pouze s rouškou, respirátorem či jinou ochranou dýchacích cest. Informační cedulky s uvedeným textem jsou rozmístěny u vstupů na sportoviště. Tenisové kurty se otevřou do konce týdne. WC, šatny a sprchy zůstávají prozatím mimo provoz.

20. 4. 2020


Výdej roušek zdarma se přesouvá do kina

Roušky zdarma vyrobené dobrovolníky v rámci projektu Město šije rozdává Blansko dál. Výdej se ale od zítřka kvůli opravě Dělnického domu přesune do Kina Blansko. Pro roušky, které dobrovolníci šijí z materiálu zakoupeného městem, si sem zájemci mohou přijít v pracovních dnech vždy od 8 do 16 hodin. Lidé si zatím zadarmo vyzvedli přes 2,5 tisíce roušek, dalších 9 tisíc roušek dodalo město ve dvou vlnách do schránek všem seniorům nad 65 let. Na začátku projektu ale roušky sloužily zejména zdravotníkům a pečovatelkám, kterým chyběly jakékoliv ochranné prostředky. Děkujeme všem, kteří pomáhají.

16. 4. 2020


Velkoobjemové kontejnery přistaví poprvé 20. dubna. Svoz nebezpečných odpadů zůstává zachován

Připomínáme, že kvůli vyhlášení nouzového stavu se odkládá umisťování velkoobjemových kontejnerů. Původní harmonogram se změnil. První kontejnery budou přistaveny v pondělí 20. dubna. Na místa, na nichž se kontejnery měly objevit před tímto datem, budou velkoobemové kontejnery umístěny v náhradních termínech. Velkoobjemové kontejnery budou přistaveny vždy od 16 do 18 hodin. V případě naplnění odjíždí dříve. Podrobné informace včetně časového harmonogramu naleznete zde. Termíny svozu nebezpečných odpadů zůstávají zachované, začínají už zítra, v pátek 17. dubna. Harmonogram naleznete zde.

16. 4. 2020


Vlastníci si mohou vyzvednout ztracené věci

Město Blansko oznamuje nález těchto ztracených či opuštěných věcí: Rádio (ulice Absolonova), Finanční hotovost (ulice Salmova), Brýle (Pekárna Benešov), Různé klíče. Vlastníci věcí si je mohou vyzvednout na podatelně MěÚ Blansko, nám. Svobody 3, vždy v pondělí a středu od 14:00 do 17:00 hodin.

14. 4. 2020


Na Písečné se úplně uzavře část ulice Nad Čertovkou

Změny v dopravě si od čtvrtka 9. dubna vyžádají stavební práce v ulici Nad Čertovkou na sídlišti Písečná. Úplně uzavřen bude v první etapě úsek u křižovatky s ulicí Na Pískách, ve druhé pak část u křižovatky s ulicí Jasanová. Objízdná trasa povede přes ulici Pod Javory. Na stávající jednosměrné ulici Jasanová bude dočasně povolen provoz v obou směrech a bude v ní platit zákaz zastavení. Mapky změn v pdf zde. Důvodem uzavírek je budování přípojky vodovodu a kanalizace pro novostavbu bytového domu. Stavební práce potrvají zhruba měsíc.

8. 4. 2020


Kvůli opravám bude o víkendu uzavřený přejezd ve Spešově

Úplnou uzavírku si o víkendu vyžádá rekonstrukce železničního přejezdu ve Spešově. Veškerá doprava včetně autobusů bude vyloučena v sobotu 4. a v neděli 5. dubna, vždy v době od 8:00 do 18:15 hodin. Objízdná trasa v obou směrech povede přes Dolní Lhotu.

3. 4. 2020


Oba sběrné dvory už jsou v provozu

Po sběrném dvoře u Horní Lhoty, který funguje od včerejška, se ode dneška otevřel i sběrný dvůr na Starém Blansku na ulici Na Brankách. Obě střediska sběrného odpadu (SSO) se uzavřela v polovině března kvůli opatřením spojeným se šířením koronaviru. Nyní budou mít otevřeno jako před omezením provozu, tedy od úterý do čtvrtka vždy 10:00–17:00 hodin, v pátek 10:00–18:00 hodin a v sobotu 8:00–12:00 hodin. Telefon do SSO v Horní Lhotě je 728 843 790. Telefon do SSO na ul. Na Brankách je 723 578 034 nebo 608 474 097. Podmínkou návštěvy je používání roušek, bezkontaktní předávání dokladů a dodržování vzdálenosti 2 metry mezi občany.

2. 4. 2020


Řidiči teď mohou ve městě parkovat zdarma

Na všech placených parkovištích ve městě se od čtvrtka 2. dubna nehradí parkovné. Vybírání parkovného je ode dneška po dobu trvání nouzového stavu zakázáno po celé republice z rozhodnutí vlády. Na automatech všech placených parkovišť v Blansku se tak hned ráno objevila informace, která řidiče na změnu upozorňuje. Parkování zdarma se nově týká těchto parkovišť: parkoviště za ČSOB bankou, parkoviště pod výškovou budovu u kruhového objezdu, parkoviště na náměstí Svobody a na náměstí Republiky, parkoviště pod nemocnicí a nad nemocnicí. Změna platí až do odvolání.

2. 4. 2020


Nové popelnice na bioodpad město vyveze 8. dubna

Městu se po dohodě se svozovou firmou podařilo zajistit svoz plastových kontejnerů na bioodpad i v dubnu. Zatím jednorázově, lidé je mohou k silníčním tahům přistavit ve středu 8. dubna brzy ráno. Rozdávání nádob o objemu 240 litrů lidem žijícím v místních částech se kvůli vyhlášené karanténě nemohlo v březnu dokončit. Celý duben tak i v místních částech pokračuje svoz biologicky rozložitelného odpadu uloženého do plastových pytlů. Část obyvatel ale už bioodpad začala do nádob ukládat hned poté, co je od města zdarma dostali, proto příští týden mimořádně vyjede svozový vůz i na plastové popelnice. Pytlovaný bioodpad se bude svážet v centrální části města ve středu 15. 4. a 29. 4., v místních částech pak ve čtvrtek 16. 4. a 30. 4. 2020.

2. 4. 2020


Registr vozidel vyřídí jen záležitosti lidí z Blanenska

V souvislosti se zákazem volného pohybu osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest budou na registru vozidel obslouženi pouze klienti s trvalým pobytem v obvodu obce s rozšířenou působností (ORP) Blansko. Odbor vnitřních věcí tak reaguje mimo jiné i na personální situaci na pracovišti z důvodu čerpání ošetřovného a pracovní neschopnosti. Opatření bude platné pouze po dobu trvání nouzového stavu.

1. 4. 2020


Podnikatelé si mohou žádat o ošetřovné přímo na ministerstvu

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si ode dneška mohou požádat o „ošetřovné pro podnikatele“. Podrobný postup i formulář zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu na svých webových stránkách. Najdete jej zde. OSVČ, které projeví zájem o čerpání této dotace, upozorňujeme, že došlo ke změně místa podání žádosti. Žádost včetně příloh je nutné podávat přímo na Ministerstvo průmyslu a obchodu, nikoliv na živnostenském úřadě, jak MPO informovalo dříve. V případě potřeby při vyplňování žádosti bude ale žadatelům živnostenský úřad k dispozici, obrátit se mohou na Bc. Renatu Brychtovou, tel. 516 775 425 a Bc. Hanu Nedomovou, tel. 516 775 344.

1. 4. 2020


Sběrný dvůr u Horní Lhoty se od 1. dubna znovu otevře

Na základě rozhodnutí vedení divize společnosti SUEZ se od středy 1. 4. 2020 otevírá sběrný dvůr odpadu SSO Blansko u Horní Lhoty. Otevřeno bude ve standardních otevíracích hodinách jako před uzavřením, tedy: úterý 10.00–17.00 hodin, středa 10.00–17.00 hodin, čtvrtek 10.00–17.00 hodin, pátek 10.00–18.00 hodin a sobota 8.00–12.00 hodin. Personál bude vybaven ochrannými pomůckami, obsluha váhy respirátorem FFP2. Podmínkou návštěvy je používání roušek, bezkontaktní předávání dokladů a dodržování vzdálenosti 2 metry mezi občany. Telefon je 728 843 790.

31. 3. 2020


Lékaři si začali vyzvedávat další dodávku respirátorů

Další dodávku ochranných pomůcek proti nákaze COVID-19 určenou pro praktické lékaře, ambulantní specialisty, stomatology a lékárníky si dnes začali vyzvedávat zdravotníci. Respirátory a jednorázové roušky si lze převzít také v pondělí 30. 3. 2020  ve vestibulu budovy Městského úřadu Blansko na náměstí Republiky v době od 6:30 do 9:30 hod. Vydávány budou oproti razítku a podpisu.

29. 3. 2020


O ošetřovné si mohou OSVČ požádat až od 1. dubna

Osoby samostatně výdělečně činné si budou moci požádat o tzv. ošetřovné až od 1. 4. 2020. Usnesla se na tom vláda. Ta včera oznámila, že žádosti budou podnikatelé moci podat na příslušném živnostenském úřadě až po vyhlášení programu na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Vzory žádosti a dokladů, které je třeba doložit, budou zveřejněny na stránkách MPO. Živnostenský úřad žádost přijme a zašle ji MPO, které bude o poskytnutí podpory rozhodovat. Podrobnější informace ministerstvo zveřejní počátkem příštího týdne. Bližší informace naleznete na stránkách MPO.

27. 3. 2020


Další omezení: Na veřejnosti mohou lidé chodit jen po dvou

Pobývat na veřejně dostupných místech se nově může nejvýše v počtu dvou osob, omezení neplatí pro členy domácnosti, výkon povolání, účast na pohřbech a podnikatelskou činnost. Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví platí až do 1. dubna 2020 do 6.00 hod. Do tohoto data také platí zákaz volného pohybu osob na území ČR s výjimkou cest do zaměstnání či obstarávání základních životních potřeb, jako je například nákup potravin a léků. Při kontaktu s ostatními by lidé měli dodržovat odstup nejméně 2 metry, pokud je to možné. Důvodem nových omezení je snaha o maximální omezení sociálních kontaktů mezi lidmi, aby se v největší možné míře zamezilo komunitnímu přenosu onemocnění koronavirem.

25. 3. 2020


Živnostenský úřad zatím nepřijímá žádosti podnikatelů o ošetřovné

Blanenský živnostenský úřad upozorňuje podnikatele, že v současnosti ještě nepřijímá žádosti o ošetřovné. Věc je totiž zatím ještě v legislativním procesu a potřebné formuláře tak nejsou k dispozici. „Je třeba vyčkat, až bude legislativní proces ukončen a formuláře žádostí připraveny. V této chvíli lze pouze předpokládat, že tuto situaci lze očekávat během příštího týdne,“ uvedl vedoucí blanenského živnostenského úřadu Jaroslav Bárta.

25. 3. 2020


Na parkovišti u vlakového nádraží se začnou kácet topoly

Ve středu 25. března začne kácení pětice topolů, které stojí na parkovišti u vlakového nádraží. Kvůli tomu bude v této lokalitě až do soboty 28. března platit zákaz zastavení. Odbor životního prostředí MěÚ Blansko vydal ke kácení stromů kladné rozhodnutí. Na jednom ze stromů byly posléze zjištěny ve výšce asi 20 metrů dva otvory, na místě bylo provedlo šetření odboru životního prostředí a pracovníka Agentury ochrany přírody a krajiny ČR kvůli podnětu od občanů, že zde mohou mít hnízda veverky obecné. To nebylo možné ověřit ani vyloučit, bude to prověřeno při vlastním kácení s pomocí plošiny. Pokud se před kácením potvrdí, že se skutečně jedná o hnízdo tohoto živočicha, bude navrženo opatření ve smyslu platného zákona. V úvahu by přicházelo ořezání větví stromu a po opuštění hnízda mladými veverkami jeho dokácení.

24. 3. 2020


Prokazování totožnosti občanským průkazem, cestovním pasem a řidičským průkazem

1. Prokazování totožnosti: Občané, u nichž v občanském průkazu nebo v cestovním pase skončila doba platnosti těchto dokladů po dni 1. března 2020, mohou na území ČR prokazovat svoji totožnost i nadále těmito neplatnými doklady. Je-li občan držitelem alespoň jednoho platného dokladu (občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz) upřednostňuje se prokazování totožnosti některým z těchto stále platných dokladů. 2. Prokazování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel: Osoby, jimž skončila platnost řidičského průkazu během nouzového stavu, mohou na území ČR řídit motorové vozidlo pro příslušnou skupinu motorového vozidla. Po dobu trvání nouzového stavu není držitel řidičského průkazu, jehož platnost skončila během nouzového stavu, povinen jej odevzdat (tedy neplatí povinnost vyplývající z ustanovení § 113 odst. 2, kdy je držitel povinen bez zbytečného odkladu odevzdat příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností). 3. Pozastavení povinností občana při vydání občanského průkazu: Občané, kterým skončila doba platnosti občanského průkazu po dni 1. března 2020, nemají dočasně povinnost požádat o vydání nového občanského průkazu ve lhůtě do 15 pracovních dnů.

23. 3. 2020


Komunikace s živnostenským úřadem bude jednodušší

Po dobu trvajících omezení bude dbáno, resp. kladen důraz na maximální zjednodušení výkonu úřední činnosti zejména při oznamování přerušení provozování živnosti a plnění dalších povinností podnikatele při oznamování změn údajů. Vůči podnikatelům bude postupováno i neformálním způsobem, tj.  živnostenský úřad bude přijímat např. i e-mailová podání bez ověřeného elektronického podpisu. Oznámení nové živnosti je třeba nejdříve konzultovat s pracovníky úřadu telefonicky, popřípadě e-mailem. Cílem tohoto opatření je naplnění přijatého usnesení vlády č. 217  ze dne 15. 3 2020, tzn. omezit  osobní kontakt zaměstnanců živnostenských úřadů s adresáty veřejné správy, s ohlašovateli, žadateli, jinými účastníky správních řízení a dalšími externími osobami na nezbytně nutnou úroveň, v možných případech nahradit osobní kontakt písemným, elektronickým či jiným kontaktem.

20. 3. 2020


Vláda změnila čas nakupování pouze pro seniory: od pátku je od 7 do 9 hodin

Vláda změnila čas, v němž je nakupování v prodejnách potravin a drogeriích vyhrazeno pouze pro seniory a seniorky. Od pátku 20. března mohou v době mezi 7:00 a 9:00 v těchto prodejnách nakupovat pouze zákazníci starší 65 let. Podle premiéra Andreje Babiše se vláda původně stanovenou dobou mezi 10. a 12. hodinou "netrefila". Nově smějí ve stejnou dobu jako lidé starší v let nakupovat i hendikepovaní s průkazem ZTP a jejich doprovod. Lékáren  se omezení už netýká. Seniorům nad 70 let se nedoporučuje vůbec vycházet. Pokud potřebujete v Blansku vyřídit nejnutnější, obraťte se na www.pomahameblansku.cz nebo na tel. 777 485 565.

19. 3. 2020


Kompostárna je v provozu, sběrny odpadů se uzavřely

V souvislosti s vládním nařízením o nouzovém stavu a zákazu vycházet mimo cestu do práce a k zajištění nejnutnějších potřeb, se od úterý, respektive středy uzavřelo sběrné středisko odpadů v Horní Lhotě i to na Starém Blansku v ulici Na Brankách. Kompostárna je i s ohledem na nutnost zajistit péči o veřejná prostranství a nepřerušené fungování činnosti právnických osob (například majitelů zahradnictví a květinářství) stále v provozu.

19. 3. 2020


Od čtvrtka ven jen s rouškou, obchody budou mít hodiny pro seniory

Vláda schválila zákaz vycházení bez roušky či jiného zakrytí nosu a úst. Opatření platí od půlnoci ze středy na čtvrtek 19. března. Od čtvrtka budou navíc prodejny potravin, lékáren a drogerie mezi 10. a 12. hodinou vyhrazeny lidem starším 65 let. Platí také povinnost nosit roušky v dopravních prostředcích IDS JMK. Hejtman vládní nařízení ještě ve středu večer zpřísnil a bez zakrytých úst a nosu je také zakázán vstup do obchodů, sociálních a zdravotnických zařízení, škol a pošt na území celého Jihomoravského kraje. Zákaz platí od středy 18. března od 18 hodin do odvolání, nejdéle však po dobu trvání nouzového stavu.

18. 3. 2020


Zákaz volného pohybu se vztahuje i na sňatky

Ministerstvo vnitra upozorňuje, že v návaznosti na usnesení vlády, které do 24. března 2020 do 6:00 hodin zakazuje volný pohyb osob na území České republiky, nelze po dobu trvání zákazu konat sňatečné obřady. Na svatby totiž nelze uplatnit žádnou z výjimek zákazu volného pohybu osob. Uzavření manželství nelze podle výkladu ministerstva považovat za neodkladnou úřední záležitost.

18. 3. 2020


Nová otevírací doba Městského úřadu Blansko

Vážení občané, v souvislosti s krizovým opatřením vlády platí až do odvolání omezená úřední doba pro osobní vyřizování záležitostí na Městském úřadě v Blansku. Budovy budou přístupné veřejnosti: Pondělí:14:00 – 17:00 hodin, Středa:14:00 – 17:00 hodin. Zaměstnanci úřadu budou k zastižení denně také telefonicky či e-mailem. Na vyžádání budou rozesílat potřebné podklady e-mailem. Podání písemností lze učinit také tím, že je občané umístí do poštovní schránky na některé z budov úřadu. Prosíme všechny, aby po dobu platnosti nouzového stavu a dalších mimořádných opatření zvážili, zda záležitost, kterou potřebují vyřídit, nesnese odkladu. Splatnost poplatku za psy i poplatku za komunální odpad se odkládá. V současnoti je lze uhradit bezhotovostně. O nových termínech Vás budeme informovat.

17. 3. 2020


Vláda vyhlásila celorepublikovou karanténu

Vláda zakázala s účinností od půlnoci z neděle na pondělí 16. března do 24. března do 6:00 hodin kvůli šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Tento zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, zajišťování základních životních potřeb nebo do zdravotnických zařízení. Od půlnoci také Češi nesmí překročit hranice a cizince nevpustí do země. Vláda to oznámila na noční tiskové konferenci po jednání. Lidé mohou chodit na procházky do přírody, měli by ale vyrážet ven jen se členy své domácnosti.

15. 3. 2020


Opatření státu omezí počet svatebčanů při obřadu. Ruší se i vítání občánků

Odbor vnitřních věcí Městského úřadu Blansko upozorňuje, že středeční zákaz konání akcí s účastí víc než sto osob vydaný ministerstvem zdravotnictví se zpřísňuje. Nově platí od pátku 13. března zákaz akcí nad 30 osob. Ten se vztahuje i na svatební obřady. Do celkového počtu lidí při obřadu se přitom počítají také oddávající či matrikářka. „Toto nařízení bude v praxi aplikováno tak, že snoubenci budou telefonicky dotazováni na počet svatebčanů při obřadu. Ten nesmí překročit nově stanovený limit 30 osob,“ upřesnil vedoucí blanenského odboru vnitřních věcí Radek Gajdošík. Mimořádné opatření kvůli koronaviru se dotkne také vítání občánků. Plánovaný obřad, který se měl uskutečnit na konci března, se prozatím odkládá na neurčito.

12. 3. 2020


Podezření na nákazu koronavirem v Blansku se nepotvrdilo

První podezření na to, že se v Blansku objevil koronavirus, se nepotvrdilo. Vzorky, které včera lékaři odebrali jedné pacientce, jsou negativní. Ženu včera záchranáři ihned po odběrech preventivně převzeli k hospitalizaci na infekční oddělení Fakultní nemocnice Brno. Ode dneška budou na jižní Moravě po konzultaci s lékařem a hygieniky k pacientům s podezřením na koronavirus vyjíždět zdravotníci, kteří provedou odběry a pacienti budou až do zjištění výsledků ponecháni v domácí karanténě. Situací se v pátek ráno zabývala Bezpečnostní rada města Blanska, kterou svolal starosta Jiří Crha. Žádná speciální opatření ale zatím nebyla přijata, hygienici pouze apelují na dodržování osobní hygieny. V případě pochybností můžete kontaktovat Koronavirus infolinku Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje na čísle 773 768 994, linka je nicméně primárně určena těm, kteří mají reálné podezření, že byli nakaženi. Pro další konzultaci jsou k dispozici také blanenští hygienici na tel. čísle 516 497 150.

6. 3. 2020


Hygienici upřesnili, kam hlásit hromadné akce

V souvislosti s nebezpečím nákazy koronavirem teď musejí pořadatelé předem nahlásit krajské hygienické stanici všechny akce, na kterých se předpokládá účast více než pěti tisíc návštěvníků. Na speciální e-mailovou adresu akce5000@khsbrno.cz je nutné oznámit podrobnosti o akci včetně délky trvání, cílové skupině účastníků, jejich národnostního složení, věku a způsobu dopravy. V případě akcí konaných do 18. března včetně tak pořadatelé musejí učinit bezodkladně, u akcí konaných od 19. března nejpozději 10 pracovních dnů přede dnem zahájení akce. Více zde.

5. 3. 2020


Kvůli koronovairu zřídili infolinku

Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje zřídila kvůli koronaviru novou informační linku. Lidé s podezřením na nákazu se mohou obracet na telefonní číslo +420 773 768 994. Aktuální epidemiologickou situaci na jižní Moravě projednala v úterý 3. března Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje. Potvrdila, že zatím není nutné omezovat nebo rušit žádné sportovní a kulturní akce. V regionu aktuálně není žádný potvrzený případ koronaviru, v celé České republice je pět nakažených lidí. Bezpečnostní rada JMK také zdůraznila důležitost prevence šíření nákazy, především osobní hygienu obyvatel. Doporučení při cestování do zahraničí najdete zde.

3. 3. 2020


Ve čtvrtek opět zesílí vítr

Další varování před silným větrem vydali meteorologové. Platí od čtvrtka 27.2.2020 od 22 hodin do pátku 28.2.2020 do 10 hodin. Vítr bude mít v nárazech rychlost vyšší než 65km/hod. Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na budovách, komplikace v dopravě i nebezpečí úrazu uvolněnými předměty. Aktuální informace naleznete zde.

26. 2. 2020


Meteorologové opět varují před silným větrem

Před čerstvým západním, postupně severozápadním větrem s nárazy kolem 70 až 110 kilometrů za hodinu varují meteorologové. Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, může způsobit také menší škody na budovách. Hrozí nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi i komplikace v dopravě. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku i při řízení vozidel. Nejhorší má být situace v noci na pondělí, během pondělka by měl vítr postupně zeslábnout.

24. 2. 2020 | TISK


Meteorologové prodloužili varování před silným větrem

Varováním před silným západním větrem, který místy může dosáhnout v nárazech i více než 65 km/h vydali meteorolové. Původně výstraha měla platit do dnešního večera. Hrozí možné poškození stromů a lesních porostů, menší škody na budovách. Meteorologové varují také před nebezpečím úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné jsou také komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. a dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel.

11. 2. 2020


Sirény spustí v pondělí 3. února ve 12 hodin

Hasičský záchranný sbor JmK informuje, že z důvodu uctění památky zesnulého předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery budou dne 3. 2. 2020 ve 12.00 hod. mimořádně spuštěny sirény jednotného systému varování. Půjde o nepřerušovaný tón sirény v délce 140 s bez doprovodného textu. Současně HZS JmK informuje, že se ruší pravidelná zkouška sirén dne 5. 2. 2020.

1. 2. 2020


Školáci dostanou dárek za vysvědčení. Město chystá veřejné bruslení zdarma

Odměnu za vysvědčení si pro všechny děti připravilo město Blansko. Pololetní prázdniny mohou školáci strávit na zimním stadionu. Ten nabídne bruslení veřejnosti netradičně už od 10:15 až do 14 hodin. Všechny děti do 15 let budou mít bruslení zdarma. Rozšířenou možnost si zabruslit chystá město i o jarních prázdninách, veřejné bruslení bude v týdnu od 17. do 23. února v nabídce každý den s výjimkou soboty.

29. 1. 2020 | TISK


Beseda pro veřejnost: Děti a rozvod – jak jim ho usnadnit

U příležitosti 14. ročníku Národního týdne manželství, který již tradičně probíhá ve Valentýnském týdnu, jsme si pro Vás připravili besedu na téma: Děti a rozvod – jak jim ho usnadnit (plakát). Budeme mluvit o možnostech, které máme jako rodiče, jak dětem účinně pomoci projít tímto náročným životním obdobím. Současně bychom Vás rádi seznámili se způsobem, jak s tímto tématem nakládají psychologové, když pracují s dětmi v rozvodové situaci: Co mohou rodiče od spolupráce s psychologem očekávat, jak může dítě ze spolupráce s odborníkem profitovat, ale současně také jaké jsou limity odborné pomoci, co spolupráci s terapeutem narušuje a čeho se vyvarovat, aby mělo dítě ze spolupráce maximální užitek. Akce proběhne ve středu 12. února 2020 od 17 do 18:30 hodin v prostorách Městské knihovny Blansko.

17. 1. 2020 | SOC


Policie hledá svědky nehody na ulici Sadová

Policie hledá svědky dopravní nehody, k níž došlo ve čtvrtek v ranních hodinách na ulici Sadová. Řidič automobilu Mazda CX-5 při odbočování z vedlejší ulice Stařeckého na hlavní ulici Sadová srazil chodkyni přecházející zde silnici. Žena utrpěla lehká zranění, s nimiž byla následně hospitalizována v blanenské nemocnici. Dechová zkouška na alkohol byla u chodkyně i řidiče negativní. Policie nyní žádá občany, kteří se v dané době pohybovali v blízkosti střetu a mohli by poskytnout informace o okolnostech a příčině nehody, aby se obrátili na Dopravní inspektorát policie v Blansku na Bezručově 31, nebo policii kontaktovali telefonicky na čísle 974 631 26 či bezplatné lince 158.

13. 1. 2020


Blansko má novou tiskovou mluvčí

Novou tiskovou mluvčí Blanska se od ledna 2020 stala Pavla Komárková. Dlouholetá redaktorka a web editorka brněnské redakce MF DNES a Idnes.cz působila poslední dva roky v Kanceláři marketingu a cestovního ruchu Magistrátu města Brna. Ve funkci vystřídala Ondřeje Požára, který své působení na pozici mluvčího ukončil v listopadu 2019. „Byla bych ráda, kdyby nejen novináři, ale i místní lidé získali pocit, že s nimi město ochotně komunikuje a že jim nechybí žádná zásadní informace o tom, co a proč se v Blansku děje,“ uvedla Pavla Komárková. Novou tiskovou mluvčí a současně také vedoucí tiskového oddělení můžete kontaktovat e-mailem na adrese komarkova@blansko.cz nebo na telefonu 516 775 163, 775 870 792.

5. 1. 2020