Vláda vyhlásila nová opatření včetně zákazu volného pohybu

Vláda v souvislosti se zhoršující se koronavirovou epidemií rozhodla o dalších mimořádných opatřeních. Od čtvrtka 22. října od 6:00 hodin do 3. listopadu včetně bude zakázán volný pohyb osob a bude také uzavřená velká část obchodů a služeb.

Otevřené zůstanou prodejny potravin a drogerie, lékárny, optiky, prodejny v potřebami pro zvířata nebo trafiky. Výjimku v oblasti služeb mají například prádelny a čistírny, autoservisy, prodej textilního materiálu a galanterie. Velkoobchodních prodejen se uzavření netýká. Lidé nebudou moci navštěvovat provozovny kadeřníků, kosmetiky a dalších služeb, uzavřené budou hotely, nedostanou se ani do knihoven.

Vláda omezuje pohyb občanů na cesty do práce, nezbytné cesty za rodinou, k lékaři nebo na nákup potřebného zboží a potravin. Povolené jsou ale vycházky v přírodě. Podmínkou je maximální počet dvou osob, pokud se nejedná o členy domácnosti. Omezena je také účast na svatbách a pohřbech na deset lidí. Právo shromažďovací je omezeno maximálním počtem sta lidí, ve skupinách po dvaceti.

Vláda od čtvrtka omezí i provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů, a to na nezbytné minimum nutné k zajištění chodu veřejné správy. Úřední hodiny zůstávají omezeny na pět hodin denně, dva dny v týdnu. U klientů, kteří mají předem potvrzený termín, by nemělo dojít ke změně. 

Rozhodnutí kabinetu z 21. října najdete na webových stránkách Vlády ČR.

21. 10. 2020, 16:20 h