Odbor životního prostředí představuje jeho vedoucí Ing. Pavel Konečný

29. listopadu 2003, zprávy z MěÚ, přečteno: 6499×

Od poloviny roku, co odešel na „Povodí Moravy“ v Brně po letech působení v Blansku JUDr. RNDr. Jaroslav Chyba, DrCs., vedoucí referátu životního prostředí, je v jeho čele Ing. Pavel Konečný, někdejší vedoucí oddělení na zmíněném referátu. Ochotně nás s prací odboru seznámil.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Ing. Pavel Konečný — vedoucí Odboru životního prostředí
Vedoucí odboru životního prostředí
Ing. Pavel Konečný Foto: S. Mrázek

„Odbor životního prostředí vznikl po zániku okresních úřadů, od 1. 1. 2003. V současné době má odbor deset pracovníků ve dvou odděleních. Jedno je oddělení vodního hospodářství, geologie, odpadů a ochrany ovzduší, druhé je oddělení lesního hospodářství, ochrany přírody a zemědělství.“

Jakou činnost především odbor zajišťuje?

„Převážně zajišťujeme státní správu, což představuje vydávání různých rozhodnutí, povolení, co žadatelé potřebují, ať jde třeba o výstavbu soukromou nebo výstavbu nemovitostí pro podnikatelské účely, a to jak v průmyslu, tak v zemědělství.
V první polovině roku byla spousta věcí z hlediska myslivosti, když se zřizovala honební společenstva, určovaly se honitby. Dále jde o povolování vodovodů, kanalizací a dalších různých staveb na vodě, ať už se jedná o studny, čistírny odpadních vod, a to domovní i průmyslové.“

Je nutné mít povolení, když si chci na potoce protékajícím u zahrádky udělat malou „přehrádku“, aby se dala voda lépe nabírat?

„Je to určitý zásah do vodního toku a měl by být minimálně ohlášen ke zjištění, zda nebude vadit v případě většího průtoku.“

Přerušil jsem Váš výčet působnosti odboru...

„Na úseku odpadů se jedná zejména o povolení k nakládání s nebezpečnými odpady, které musí každý mít, i když nakládá s jedním typem nebezpečného odpadu a třeba jen jedním kilem za rok. Nebezpečným odpadem jsou třeba i zářivky, které obsahují rtuť. Na úseku ovzduší jde o vypouštění emisí ze středních zdrojů, a to v celém správním obvodu Blanska jako pověřené obce. Máme v působnosti také vyjímání půdy ze zemědělského půdního fondu.“

Kolik rozhodnutí vydáte a který úsek nejvíce?

„Za tři čtvrtletí letošního roku byla vydána 643 rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že naši vodaři jsou i stavební úřad, tak mají nejvíce rozhodnutí. Ale je to nárazové...“

Je působnost odboru vždy v oblasti správního obvodu pověřené obce?

„Jako obec s rozšířenou působností pracuje celý odbor, ale pro některé úseky jen v rámci Blanska, a to se týká např. kácení stromů. V Blansku rozhodujeme u všech, v dalších obcích jen u chráněných stromů, protože o kácení jiných stromů rozhoduje obec. Také u malých zdrojů znečišťování ovzduší vykonáváme státní správu pouze na území města Blanska.“

Zmínil jste kácení stromů. Musím žádat i v případě, že na zahradě nebo v sadu chci vykácet starý strom?

„Měl by se příslušný obecní úřad požádat o povolení, mělo by se oznámit skácení starého stromu z hlediska omlazení. O povolení se má žádat v případě, že strom má ve výšce 130 cm obvod 80 cm a více. V tomto případě by povolení mělo být. Požádat však musí vlastník pozemku. Vždycky se přihlíží ke stavu stromu a je dost případů, kdy se kácení zamítá. Někdy chtějí skácet zdravé stromy, které v podstatě ničemu nevadí, jen někde trošku stíní.“

K výkonu státní správy asi patří i sankce za nedodržení stanovených norem. Jaké jsou?

„Dodržování rozhodnutí a zákona je sledováno. Máme vypracován plán kontrolní činnosti, ale jsou také kontroly vyvolané stížnostmi občanů, a to zejména na chování podnikatelských subjektů, ale výjimkou nejsou ani sousedské vztahy. Často se sousedé nesnášejí a stěžují si na cokoliv, co ten druhý udělá. Pokud však věc, podle stěžovatele, není vyřešena podle jeho představ, tak mu navrhneme, ať ji řeší soudní cestou. Samozřejmě z kontrol vzejdou i pokuty. Nesnažíme se dávat pokuty likvidační, ale výchovné, zvláště, jde-li o první případ porušení zákona. Viník by měl napravit chybu. Pokud se zjistí porušení zákona opakovaně, pak je možnost pokuty až v dvojnásobku vyměřených sazeb. Již první sazby pokut mohou být až do výše 20 milionů korun. Jsou však stanoveny dolní i horní hranice.“

Nejčastější závady?

„Znečišťování povrchových vod, nepovolené kácení stromů, vypouštění znečišťujících látek do ovzduší, které obtěžují sousedy, protizákonné nakládání s nebezpečnými odpady, ať jde o špatnou likvidaci nebo netřídění, u vodního hospodářství to mohou být černé stavby, třeba studny. U nich se musí zahajovat správní řízení.“

Dost rozruchu vzbudil zákon „o pálení na zahradách“. Může nebo nemůže se pálit?

„Může se pálit, současný zákon to už upravuje, ale každá obec si může vydat svoje nařízení, kterým může spalování i zakázat nebo nějakým způsobem upravit. Ale obecně se rostlinný materiál může na otevřeném ohništi na zahradách likvidovat. Musí však být suchý a nesmí být kontaminován chemickými látkami. Ty tam nesmějí být ani přidávány, třeba pro lepší hoření. Samozřejmě se musí dodržovat požárně bezpečnostní předpisy.“