Město Blansko zahájilo turistickou sezonu netradičně a s noblesou
8. dubna 2004, cestovní ruch, přečteno: 4696×
Na prosluněnou Květnou neděli dne 4.dubna se nádvoří blanenského zámku, nad všechna očekávání, zaplnilo téměř do posledního místečka, a to z mnoha důvodů.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Muzeum Blansko společně s úsekem cestovního ruchu odboru kancelář tajemníka spojilo příjemné s užitečným a zahájilo turistickou sezonu u příležitosti vernisáže výstavy Ze starých salonů, almar a truhlic, která je ke zhlédnutí ve Výstavní síni Sklep do konce ledna roku 2005. Podtitul výstavy je velmi výmluvný — Předměty denní potřeby, jak je znali naši předkové. Ústředním motivem je stylizovaný měšťanský salon přelomu 19. a 20. století s dobovým nábytkem.


Ke zhlédnutí je především kolekce starých lidových oděvů z pozůstalosti sourozenců Petra a Boženy Kotulánových z Bukovinky, velmi vzácná sbírka perleťových knoflíků, jež věnoval muzeu pan František Tesař, někdejší majitel perleťářské dílny v Krásensku, a soubor porcelánových hrníčků ze sbírky muzea a od soukromých majitelů, zejména pak paní Zdeňky Venerové.


Celou akci zahájila úvodním slovem Mgr. Eva Nečasová, ředitelka blanenského muzea, která předala slovo Mgr. Ivo Polákovi, místostarostovi města Blanska, jenž — stejně jako ostatní „účinkující“, byl oděn stylově, a to v historickém kostýmu.V několika větách zdůraznil význam rozvoje a podpory cestovního ruchu na Blanensku, které má svým návštěvníkům co nabídnout, a které je tudíž hodno návštěvy těch, kteří preferují aktivní strávení své dovolené v nevšedním prostředí oblasti Moravského krasu.
Následně promluvili manželé Naďa a Jaroslav Parmovi, kteří seznámili účastníky akce s výstavou samotnou, jejím motivem, krátce i s historií vývoje venkovského příměstského oblečení.


V kulturním programu se představila se svým zbrusu novým představením „ Vincenzo a kavalíři“ skupina historického šermu Martýři, několikaminutovou scénkou se scénickou hudbou, tentokrát spadající do období rokoka.
Celá akce byla uskutečněna v duchu pozvánky na jednu z nejvýznamnějších akcí v Blansku, kterou je bezesporu Historický a pivní jarmark ( letos proběhne jeho VII.ročník v sobotu dne 29.5.2004). Pro návštěvníky tohoto nevšedního dopoledne bylo tedy připraveno nejedno překvapení. Prvním byla právě poukázka na „1 černohorský truňk zdarma“ dle vlastního výběru u příležitosti zmíněného jarmarku, druhým pak občerstvení v podobě rautu připraveného majiteli Penzionu u Rechů, manželi Rechovými a samozřejmě i formou nabídky nápojů pro malé i velké Pivovaru Černá Hora. Posledním překvapením pak bylo nečekané vystoupení břišní tanečnice Margaret, jejíž oděv byl velmi sporý, vůbec ne historický, o to více však rafinovaný.
Další články v kategorii „cestovní ruch“
16. ledna 2021
Umělé květiny z Olešnice se vyvážejí do celého světa. Počátky výroby sahají do roku 1869
2. ledna 2021
Značka podtrhuje naše spojení s regionem, kde žijeme, říká farmář Jan Sedlák
17. prosince 2020
Vánoční dárky můžete pořídit také v informační kanceláři Blanka
22. listopadu 2020
Krmivo pro zvířata máme z luk v Moravském krasu, říká farmářka
7. listopadu 2020
Vítání svatého Martina v Blansku je certifikovaným zážitkem z Moravského krasu
25. října 2020
V Otinovsi zpracovávají mléko z Moravského krasu, sýr Niva se tam vyrábí od roku 1963
11. října 2020
Jedovnický kapr dorůstá na přirozené stravě, výlov Olšovce se plánuje na začátek listopadu
10. října 2020
Tip na výlet: Srdcem Moravského krasu, ze Skalního mlýna k Macoše a Punkevním jeskyním
29. září 2020
Svatební koláče ve Sloupu pečou podle sto let starého receptu
27. září 2020
Tip na výlet: Nedaleko Obory objevíte pískovcové sochy a oceníte výhled z rozhledny