Přijeďte na jarmark historickým vlakem!

15. dubna 2005, ostatní, přečteno: 7238×

Jak již bylo několikrát avizováno, součástí hlavních oslav 100. výročí povýšení Blanska na město v sobotu 28. 5. 2005 bude také příjezd historického parního vlaku z Brna. A nepůjde o jen tak obyčejný vlak, protože součástí soupravy tažené parní lokomotivou řady 433.001 bude kromě bufetového vozu a sedmi dobových vagonů především salonní vůz T. G. Masaryka, který používali na svých cestách po železnici českoslovenští prezidenti.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

jízda historickým vlakem

Důvod, proč bude součástí vlaku i tento unikátní vůz, je prostý. V květnu 2005 totiž neprobíhají jen oslavy 100 let města Blanska, nýbrž připomínáme si i 60. výročí návštěvy prezidenta Edvarda Beneše v Blansku během jeho návratu z exilu do osvobozené Prahy v roce 1945. Prezident Beneš, který tehdy do Blanska přicestoval z Brna autem, protože tunely na trati nebyly dosud průjezdné, odjížděl do Prahy právě tímto salonním vozem vyrobeným v roce 1930 pro T. G. M. ve známé Ringhofferově vagonce na Smíchově.

České dráhy proto vyhověly přání Města Blansko a pro sobotu 28. 5. zapůjčily tento unikátní vůz z Českých Velenic, kde je deponován, do Blanska, aby si jej mohli fandové železnice prohlédnout na vlastní oči. Přestože prohlídka interiéru vozu bude možná pouze zvenčí okny, jde o mimořádnou příležitost, která se naskytne opravdu výjimečně.

Odjezd vlaku 28. 5. dopoledne:

směr Blansko směr Brno
Brno hl. n. 9.00 Rájec Jestřebí 10.43
Brno Židenice 9.06 Blansko město 10.58
Bílovice n. Svit. 9.15 Blansko 11.45 (příjezd 11.01)
Babice n. Svit. 9.23 Adamov zast. 11.53
Adamov 9.30 Adamov 11.57
Adamov zast. 9.34 Babice n. Svit. 12.02
Blansko 10.11 (příjezd 9.41) Bílovice n. Svit. 12.09
Blansko-město 10.18 Brno Židenice 12.18
Dolní Lhota 10.23 Brno hl.n. příjezd 12.22
Rájec Jestřebí 10.43 (příjezd v 10.28)

Do Blanska nádraží vlak poprvé přijede v 9.41 a zdrží se zde až do odjezdu v 10.11. Během této půlhodinové zastávky cestující uvidí i malou rekonstrukci slavnostního odjezdu prezidenta Beneše v roce 1945. Vlak se na blanenské nádraží vrátí z Rájce Jestřebí v 11.01 a zdrží se zde do 11.45, kdy vyrazí zpět do Brna. Masarykův vůz bude mezitím v Blansku odstaven na prohlídku veřejnosti. Vlak na zpáteční cestě do Brna opět zastaví ve všech zastávkách na trati a zde se připraví na odpolední cestu.

Odjezd vlaku 28. 5. odpoledne:

směr Blansko směr Brno
Brno hl. n. 12.58 Blansko 16.15
Brno Židenice 13.04 Adamov zast. 16.23
Bílovice n. Svit. 13.13 Adamov 16.27
Babice n. Svit. 13.21 Babice n. Svit. 16.32
Adamov 13.28 Bílovice n. Svit. 16.39
Adamov zast. 13.32 Brno Židenice 16.48
Blansko příjezd 13.39 Brno hl. n. příjezd 16.52

Odpoledne vlak do Blanska města a do Rájce nezajíždí, končí jízdu již na blanenském nádraží a odtud se i s Masarykovým vozem vydá definitivně zpět v 16.15 h.

Ceník jízdného do Blanska:

Zpáteční jízdenka z Brna, Bílovic a Babic:
60,- Kč (1 směr 30,- Kč),
děti do 15 let 30,- Kč (15,- Kč)

Zpáteční jízdenka z Adamova:
30,- Kč jednotně (1 směr 15,- Kč)

Jednosměrná jízdenka z Rájce do Blanska 15,- Kč jednotně

historická jízda — průvodčí

Pro blanenské občany je jako malý dárek k výročí města připraveno zvýhodněné zpáteční jízdné z Blanska do Rájce za 15,- Kč jednotně!

Držitelé průkazů ZTP a ZTPP mohou těmito zvláštními vlaky cestovat zdarma, ostatní slevy ČD se na tuto jízdu nevztahují!

Speciální jízdenky ve formě dříve používaných lepenkových lístků bude prodávány průvodčími v historických uniformách přímo ve vlaku a také v předprodeji v ČD centru v Brně hlavním nádraží.

Jiří Kučera
vedoucí odboru kancelář tajemníka

 
Sdílet odkaz na: Facebook Twitter