Automatické dveře a vrata ve stálém vývoji

17. května 2005, ostatní, přečteno: 5229×

Minule jsme skončili návštěvou na Starém Blansku a dnes tam ještě zůstaneme. Zastavili jsme se tentokrát Na Brankách u nové budovy, na níž je firemní označení TRIDO, s. r. o. — automatické dveřní a vratové systémy. O počátcích společnosti, která je držitelem certifikátu ISO 9001 (kontrolovaná jakost výroby) a v květnu si připomene 10 let trvání, ale také o výhledu, jsme si povídali s ředitelem firmy. Je jím Ing. Miroslav Hasa.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Patří k našemu městu a mnohdy ani nejsou příliš v povědomosti jeho obyvatel. Asi proto, že nepatří k těm, o nichž se mluví v souvislosti s bankrotem, zánikem či jinou pikanterií. Proto jsme se rozhodli, že se vypravíme v seriálu článků do podniků a firem, které dokáží zaměstnat lidi, dokáží se vyrovnat s konkurencí, svoji prací reprezentují město Blansko.

Pamatujete si ještě na začátky?

„Velmi dobře. Firma vznikla v roce 1995 se třemi zaměstnanci. Začínali jsme v malé pronajaté garáži s 30 metry čtverečními a se sortimentem automatických dveří japonské společnosti NABCO, které se setkaly s velkým úspěchem. Dnes je nás 70 s ročním obratem 120 000 000 Kč, což je relativně malé číslo, ale i relativně velké, záleží na tom, z kterého úhlu se na ně člověk dívá. Od roku 2002 jsme ve vlastním areálu. Přistavěli jsme vstupní halu a dvě výrobní haly. Areál má rozlohu 10 000 čtverečních metrů, takže je dost místa pro další rozvoj.“

Začínali jste automatickými dveřmi, ale sortiment jste rozšířili o vrata. Kdy?

„V době, kdy byla éra čerpacích stanic, bylo potřeba naše dodávky kompletizovat o vrata do myček. Zpočátku jsme je vozili ze zahraničí, ale to znamenalo dlouhé dodací lhůty, a to i pro servis. Jen obstarání náhradních dílů znamenalo třítýdenní dodací lhůtu. Zákazník pak musel být samozřejmě nespokojený. Rozhodli jsme se, že vrata budeme vyrábět sami. Počátky byly obtížné, ale rozhodně se to vyplatilo. Zákazník spokojený s kvalitou a pružností dodávky i servisu se k nám vrací, a to je důležité. Od průmyslových vrat byl krůček k privátním garážovým vratům. V současné době produkujeme tisíce vrat ročně a v posledních letech začíná výrazně růst i export do zahraničí.“

Pokud byste si měli „zamést před prahem vlastních dveří či vrat“, kam až by bylo nutné se přepravit?

„Nejvzdálenější instalace automatických dveří je v Jižní Koreji v Soulu, další pak v Paříži, v Oslu atd. Nejvýznamnější export však směřuje na Slovensko, do Německa, Slovinska, Bulharska a připravujeme nástup i na další trhy.“

Areál firmy Trido
Areál firmy Trido na Starém Blansku. Foto: archiv firmy

Výroba, kterou se zabýváte, zřejmě vyžaduje velkou odbornost?

„Výroba je náročná a vyžaduje odbornost v oboru. Žádná střední nebo vysoká škola však obor automatické dveře a vrata nevyučuje. Přesto rádi přijímáme mladé lidi ze škol, které pak učíme jak odbornosti, tak pracovat. Je to pro ně ideální příležitost k odbornému růstu. Nejhorší je, když k nám nastoupí člověk z nějaké velké krachující firmy, který byl roky zvyklý jen chodit do zaměstnání. Ale u nás to nejde. Na každého je vidět. Odměny jsou za výsledky, a když za někým výsledky nejsou, musí bohužel odejít.“

Pamatuji si, že firma TRIDO bývala vždy zastoupena na specializovaných veletrzích a výstavách. Pokračujete stále?

„Zúčastňujeme se pravidelně už 10 let stavebních veletrhů v Brně a Praze, snad s jednou výjimkou, loni jsme vystavovali i v Chorvatsku a Bulharsku. Na Slovensku pravidelně vystavujeme na FOR ARCH v Banské Bystrici a poslední dva roky i v Bratislavě na CONECO. Letos jsme předvedli naše výrobky i na mezinárodním veletrhu v italské v Bologni.“

Vyplácí se taková prezentace?

„Účast na výstavách jsou investice do budoucna. Návratnost není rychlá, ale je to prorůstová podpora, abychom nezůstali jenom na našem ‚záhumenku‘ v Blansku a okolí, ale rozvíjeli se dál.“

Moderní hala
Moderní skladovací prostory.
Foto: archiv firmy

Už jste řekl, kde jste zastoupeni nejdál a v kterých zemích, ale nezmínili jsme se o „záhumenku“ či naší republice. Můžete posloužit?

„U nás v České republice je to především unikátní výrobek instalovaný v České národní bance v Praze v ulici Na Příkopě. Jde o tři vstupní turnikety se značným stupněm zabezpečení proti vstupu neoprávněných osob a současně s funkcí únikového východu. Když ČNB vypisovala výběrové řízení, renomované světové firmy prohlásily, že technické zadání je příliš komplikované a takový turniket nejde vyrobit. Pouze tři firmy v Evropě nabídly, že zakázku zajistí. Jedna byla švýcarská, druhá z Anglie a třetí byla firma TRIDO. V Blansku najdete naše výrobky na autosalonu TOP-auto, na vjezdu do STK, na vstupu do budovy Okresní správy sociálního zabezpečení, krytých lázní, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a dalších místech.“

Má TRIDO svoje vývojové pracoviště?

„Samozřejmě, vývoj stále probíhá. Je to jeden z pilířů budoucnosti firmy. Vývojáři vycházejí z praxe, z provozních zkušeností. Stále vyvíjíme nové výrobky nebo stávající zlepšujeme. Jde o permanentní činnost.“

Zdá se až neuvěřitelné, že je stále právě v této oblasti něco nového. Zdálo by se, že je už všechno „vynalezeno“, nebo ne?

„Měl jsem podobný pocit asi před dvěma lety. Pak jsme ale navštívili odbornou výstavu ve Stuttgartu a nestačil jsem se divit, co tam bylo novinek někdy až geniálních. Všechno jde neustále dopředu, a proto neustále cestujeme a sledujeme trh a novinky, abychom ‚nezaspali‘.“

Ve firemním albu mne zaujaly snímky ze slavnostního firemního oběda v první pracovní den nového roku...

„V průběhu celé historie firmy je pro nás první pracovní den roku vždy slavností. Je to jediný den, kdy se všichni můžeme v klidu sejít. Vhodnější by byl čas Vánoc, ale to máme nejvíc práce a jsme rozjetí po celé republice. Na počátku roku je tedy vhodná příležitost setkat se se všemi lidmi z firmy. U dobrého jídla a pití si popovídat o pracovních i soukromých věcech a udržovat tak přátelskou atmosféru uvnitř firmy.“

Svědčí to o zájmu vedení společnosti o své pracovníky...

„Snažíme se ve firmě budovat a udržovat příjemné a přátelské prostředí. Když spolupracující lidé táhnou za jeden provaz, je to určitě znát na výsledku. Nemalé prostředky vynakládáme na pracovní prostředí a technické vybavení. V příjemném prostředí se lidem lépe pracuje a opět je to znát na výsledcích.“

Vztahy ve firmě jsou dobré, jaké jsou vztahy společnosti TRIDO a Města?

„Vztahy s Městem, myslím si, máme vstřícné, navzájem si vycházíme vstříc. V čem můžeme městu pomoci, tak pomůžeme a mám pocit, že i Město vychází vstříc našim potřebám.“

K tomu dodávám, že TRIDO sponzoruje blanenské sportovce, a to už několik let basketbalistky, potom nejmladší hokejisty, loni začalo sponzorovat fotbalový klub. Dlouhodobě sponzoruje prostřednictvím Sdružení slabozrakých a nevidomých zrakově postižené děti. Na závěr jsem se pana ředitele zeptal, jak hodnotí uplynulých deset roků?

„Za deset let získalo TRIDO dobrý zvuk jak v České republice, tak zahraničí. Když někde, třeba na výstavě v Mnichově, podám zástupci nějaké vystavují firmy vizitku, Němec se na ni podívá a řekne ,TRIDO, to znám!‘, tak to opravdu potěší.“

Nás zase těší, že TRIDO šíří svou dobrou prací do světa i jméno Blanska.