VRBA, s. r. o.: Nebýt jen druzí, ale také první

31. října 2005, ostatní, přečteno: 7089×

Tentokrát je naše zastavení v Sukově ulici a nahlížíme pod pokličku firmy VRBA, s. r. o. Už druhou desítku let patří neodmyslitelně k Blansku. Obvykle se na ni obracejí lidé v době, kdy mají nějaké „instalatérské“ problémy. Ovšem poslání firmy je určitě širší, což by měl potvrdit její ředitel (a majitel) Josef Vrba, kterého jsem však na úvod poprosil o krátký návrat do minulosti.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Tuším, že do roku 1992?

„Ano, firmu, tedy ‚eseročko‘, jsme založili v roce 1992. Zapsáni v rejstříku jsme od 9. 12. 1992, ale ještě dříve, než byla firma založena, jsem vyhrál výběrové řízení na správu a údržbu bytů a provoz tepelných zařízení pro Město Blansko. Výběrové řízení proběhlo někdy v září nebo říjnu 1992, a tak bylo potřeba založit firmu. Od 1. ledna 1993 jsme začali podnikat. Zajišťovali jsme správu bytů v majetku Města, opravy a údržbu bytového fondu a provozování tepelných zařízení. Potom, s ohledem na podmínky, jsme od 1. 1. 1994 provoz tepelných zařízení vyčlenili do samostatné firmy ‚Zásobování teplem‘.“

Zůstaňme u firmy VRBA, s. r. o. a jejího rozvoje, který určitě přišel...

„Od 1. 7. 1993 jsme na základě vyhraného výběrového řízení spravovali bytový fond i pro ADAST Adamov, postupně jsme svoji činnost rozšiřovali tím, že jsme přebrali montážní topenářské středisko UNIVY Blansko, převzali jsme celé středisko údržby SBD Macocha a od té doby se traduje naše vzájemná spolupráce. Pro SBD zajišťujeme veškeré opravy, údržbu, havarijní služby. Postupně pak nejen pro Macochu, ale v podstatě pro všechny subjekty, které na území města působí. Původně to bylo jen pro ty, které spravujeme, ale dneska si nás na ‚havárku‘ může zavolat v podstatě kterýkoliv občan nebo majitel nemovitosti na území města a v jeho blízkém okolí.“

Josef Vrba
Josef Vrba, ředitel VRBA, s. r. o.
Foto: J. Parma

Jezdí-li člověk po republice, zjistí, že i na vzdálenějších místech se logo firmy VRBA objeví. Nepůsobíte tedy jen v Blansku?

„Nepracujeme jenom v Blansku, v podstatě děláme všude, kde se práce naskytne. Podíleli jsme se třeba dodávkou ústředního topení, kotelny a vodního hospodářství na výstavbě textilního závodu v Podbořanech, dost často děláme v Brně. Tam jsme jenom v Králově Poli dokázali zrekonstruovat 27 uhelných kotelen na kotelny plynové nebo výměníkové stanice. Děláme téměř od Ostravy až po Aš. Z oprav a údržby jsme pomalu začali přecházet v oborech topenářsko-instalatérských i na rekonstrukce a výstavbu nových zařízení v této oblasti. Myslím si, že v okrese je málo obcí, kde bychom se nepodíleli na plynofikaci.“

Myslím si, že pro firmu VRBA je příznačné i to, že se nebojí nových věcí. Pokud vím, dělali jste i do radiosítí...

„Chvilku jsme opravdu měli také divizi radiových sítí. Nejenom že jsme řídili a řídíme dál kotelny v Blansku radiovým přenosem, ale vyráběli jsme komponenty a dodávali radiové sítě pro Správy a údržby silnic, pro Vojenské lesy, Lesy České republiky, pro stavební firmy, které radiové sítě dokázaly využít. V roce 2002 jsme však divizi prodali.“

Dostáváme se k současnosti. Jaká je?

„Nejaktuálnější je to, že zhruba už pět let přecházíme od instalatéřiny i na generální dodávky staveb, rozšiřujeme vlastní stavební činnost. Všechno začalo výstavnou deseti bytů v Rudici. Ve výčtu mohu pokračovat přes rekonstrukci bývalé Okresní vojenské správy v Blansku pro potřeby Státního zastupitelství až po generální subdodávku 45 bytů BD O2, což je bytový dům O2 v Blansku na Písečné. To je třešnička na dortu.“

Není to trošku v rozporu s předcházející informací o poskytování drobných služeb? Nemusím, abych se dočkal opraváře, stavět nový dům?

„To určitě ne (odpovídá se smíchem), instalatéřinu neopouštíme v žádném případě. To je naše základní, a u toho, co umíme, zůstáváme. Bylo by špatné ji opustit. Ani nechceme. Nějaké jméno jsme si již vybudovali a byla by škoda hodit ho za hlavu a začínat znovu. Může se na nás obrátit kdokoliv a kdykoliv. Děláme všechno, od drobných oprav, třeba výměny těsnění, až po opravy velké. Děláme topení, zdravotechniku, plyn, regulaci topných systémů, děláme i elektriku, ale v menším rozsahu. Při tom však stále vycházíme z filozofie ‚nebýt pořád druhý, ale občas být i první‘, moci dělat stavbu jako celek, nebýt odkázán jen na subdodávky pro velké firmy.“

Jaké jsou ohlasy na tento záměr?

„Myslím si, že lidé zaregistrovali, že stavařinu umíme, což jsme jednoznačně dokázali nejenom na Písečné, kde je porovnatelný rozdíl v kvalitě markantní, viditelný. Máme cíl dělat věci pořádně, kvalitně, za přijatelné ceny. Samozřejmě nejsme charita a nemůžeme podnikat se ztrátou, ale z toho, co vyděláme, tak převážnou část jsme schopni vrátit do našich mimopracovních aktivit.“

Stává se, že se sejdete „dva kohouti na jednom smetišti“. Není to na závadu?

„Jsme dva kohouti na jednom smetišti a to je výhoda, protože lidé vidí, co jsme udělali my. Mluvím o první etapě na Písečné, v druhé etapě, myslím si, že i druhá firma dělá práci dobře. Vždy je všechno v přístupu. Vždycky chceme zákazníkovi vyhovět. On přijde, řekne svou představu, my mu poradíme a uděláme za něho všechno od A do ZET a on na konci jen zaplatí.“

Vyřizujete i formality?

„Vyřizujeme všechno, všechna související povolení, od projektů přes vyjadřovačky, stavební povolení až po podklady ke kolaudaci. K té dostane zákazník komplet ‚v mašličkách‘. Nelze se však také nezmínit o rozsáhlých službách v oblasti správy nemovitostí, která úzce souvisí s předcházejícími činnostmi, a to nejen v rámci oprav a údržby spravovaného majetku, ale i zajištěním služeb v oblasti realit, vedení účetnictví, právního poradenství. Také tyto služby poskytujeme ‚na klíč‘ podle konkrétních požadavků zákazníků.“

Už bylo naznačeno, že určité prostředky jdou do mimopracovních aktivit. Jméno Vrba bylo úzce spojováno se sportem. Je stále?

„Zájem o sport trvá a myslím si, že nebudu neskromný, když řeknu, že patříme mezi největší sponzory a podporovatele sportu ve městě. Nejsou to milionové sumy, ale jsou znát. Hokej je náš stěžejní sport, ale sponzorujeme baseballisty, částečně fotbal. Sponzorujeme však nejenom sport, ale i školy, děti, hlavně zdravotně postižené.“

Určitě je vztah firmy ke sportu dán Tvým (není nutné se tvářit, že si vykáme) vlastním vztahem k tomuto odvětví lidské činnosti. Zbývá čas?

„Já zůstávám ve sportu aktivně zapojen dál. Nejenom jako předseda ASK Blansko, ale i jako člen výkonného výboru Krajského hokejového svazu. Je to kromě jiného i odreagování se od běžných denních starostí.“

Za rozhovor poděkoval