V blanenských slévárnách vzniká kašna pro Brno
14. července 2006, ostatní, přečteno: 6002×
Kašna a pítko, dvě dominanty, které v září ozdobí nově zrekonstruované náměstí Svobody v Brně, vznikají touto dobou v blanenské firmě DSB Euro, známé spíše jako Druhá slévárna.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Od začátku května odlévají pracovníci bronzové rošty, které budou položeny v patnáctimetrovém kruhu kolem kašny a pětimetrovém kruhu kolem pítka a pod nimiž poteče voda přetékající z kašny.

Čerstvě odlité rošty pro novou kašnu v Brně. Foto: S. Mrázek
„Na 15metrovém kruhu to dělá 1447 běžných metrů bronzových roštů. Jsme sledováni, abychom dodržovali harmonogram a vše se v termínu stihlo udělat,“ říká vedoucí provozu umělecké litiny Antonín Paděra.
Modely pro rošty ozdobené verši brněnského básníka Jana Skácela vznikaly v areálu bývalého Adastu Blansko ve firmě Z-MODEL. Výsledné dílo bude mít okolo 15 tun hrubé váhy.

Předpokládaná nová podoba náměstí.
S uměním blanenských slévačů se v Blansku setkáváme na každém kroku, i v Brně jsou jejich výrobky na mnoha místech. Od září k nim přibudou kašna a pítko na brněnském náměstí Svobody.
Další články v kategorii „ostatní“
23. června 2025
OBRAZEM: Divadlo na zámku, Štístko a Poupěnka a osvěžení v aquaparku
21. června 2025
Školáci ze ZŠ TGM navštívili Vídeň i Sasko
20. června 2025
Stavba rotační lůžkové jednotky v blanenské nemocnici skončí letos v říjnu
16. června 2025
OBRAZEM: Folklorní slavnosti, SITUace na Písečné a sousedské setkání v Horní Lhotě
13. června 2025
Nemocnice Blansko se zapojila do screeningového programu na odhalení aneurysmatu břišní aorty
10. června 2025
Děti si vyzkoušely, jaké je to být paleontologem
9. června 2025
OBRAZEM: Národopisné odpoledne, Blanenský plecháč a závody RC aut
6. června 2025
Na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka soutěžili mladí zdravotníci
2. června 2025
OBRAZEM: Den dětí, výstava na půdě, trabanty a fotbal
30. května 2025
Plechovky pomohou hladovějícím dětem