Pracoviště, kde prázdniny neznají

25. září 2006, ostatní, přečteno: 4420×

Máme za sebou letní prázdninové a dovolenkové měsíce. Mnozí na ně budou vzpomínat v dobrém velmi dlouho, ale jsou i lidé, kterým odpočinková pohoda dopřána nebyla, protože se musí starat o druhé, potřebné. Mám na mysli nemocné a lékaře, resp. zdravotnický personál. Nebo snad platí v nemocnici, že se v červenci a srpnu „vylidňuje“? Odpověď jsem hledal u ředitelky Nemocnice Blansko MUDr. Ilony Rybářové.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Ilona Rybářová
Ředitelka Nemocnice Blansko
na snímku autora rozhovoru.

„Mám po ruce čísla za červenec a srpen, která ukazují, že letní prázdninové měsíce u nás neznamenají nějaký výrazný pokles v počtu hospitalizovaných pacientů. Například interní oddělení bylo využito 93% obložností, stejně tak vysoké využití bylo u oddělení neurologického, kde se projevilo i to, že 1. července ukončilo svou činnost lůžkové neurologické oddělení Nemocnice v Boskovicích. Naše neurologie nyní hospitalizuje pacienty z celého okresu Blansko, takže jednotka intenzivní péče je využita více jak z 90 %. Samozřejmě jsme se museli této skutečnosti přizpůsobit, ale přesun pacientů jsme bez problémů zvládli. Hospitalizace na největších odděleních tedy v létě nepoklesla.“

Byly doby, že na odděleních pomáhali tzv. vojáci v náhradní službě. Ale vojsko základní služby zmizelo, našla se náhrada?

„Po odchodu vojáků v náhradní službě zajišťujeme práci vlastními zaměstnanci.
Museli jsme přijmout nové pracovníky. Jsou to sanitáři, kteří mají sanitářský kurs. Je to samozřejmě pro nás určitá finanční zátěž, protože náklady na činnost vojáků byly podstatně nižší, než jsou náklady na mzdy stálého personálu. Ale zase je výhoda v tom, že je to stabilní personál, který po absolvování kurzu a zaškolení setrvává, takže se nemusí nově a nově zacvičovat.“

Je obtížné sanitáře získat?

„Není problém sehnat tento personál, o místa je zájem. Žádosti je víc než můžeme uspokojit. Problém je v tom, že je to finančně náročnější.“

Léto bylo pro Nemocnici Blansko zvláštní i v tom, že převzalo pod svoji správu lékárnu. Je to sice krátká doba, ale přesto by mne zajímaly první zkušenosti.

„Lékárnu jsme převzali k 1. červenci. Za sobotu a neděli 1. a 2. 7. jsme lékárnu zásobili tak, že v pondělí 3. 7. byla k dispozici jak nemocnici, tak i veřejnosti.“

Objevily se však hlasy, že sortiment není příliš bohatý. Byl?

„Samozřejmě, že červenec byl složitější. Nemohli jsme vytvořit takový sortiment a zásoby, jak bychom chtěli, protože v tomto měsíci ministr připravil vyhlášku, která vstoupila 1. srpna v platnost, a tato vyhláška přinesla největší změny v cenotvorbě léků od začátku 90. let. Přecenilo se přes 6.000 položek ze zhruba osmi tisíc, co jsou na trhu. Současně byla zavedena degresivní marže, takže jsme museli přecenit všechny léky. Informace o ceníku jsme dostali čtyři dny před platností vyhlášky, a proto jsme nemohli mít velké zásoby. Úmyslně jsme je udržovali nižší, než je obvyklé, abychom neměli na skladě po přecenění neprodejné léky.“

To je jistě rozumný postup, protože se u některých léků výrazně zvýšily doplatky, nebo ne?

„Vyhláška přinesla zvýšení doplatků u léčiv, ale my jsme léčiva přeceňovali tak, aby zůstaly dostupné našim pacientům. Nevyužíváme nejvyšších marží, protože chceme, aby ceny léčiv odpovídaly ekonomickým možnostem našich pacientů. Dá se říci, že první dva měsíce byly pro lékárnu složitější, ale v současné době je již provoz stabilní a vyvíjíme maximální úsilí, aby odpovídal potřebám obyvatelstva a požadavkům lékařů na účelnou farmakoterapii.“

Bude nemocniční lékárna jen běžným provozem?

„Lékárna zajišťuje léčiva jak nemocnici, tak veřejnosti a snaží se navíc nabízet výhodnější služby v oblasti volného prodeje. Probíhají akce, které veřejnosti nabízejí za výhodné ceny volně prodejná léčiva a zdravotnický materiál. V úvodu to byly slevy u zdravotnické obuvi a autolékárniček, od 9. 9. je nabízen za snížené ceny sortiment vitamínů a léčiv pro doplňkovou léčbu. Navíc je k zakoupenému
zboží dáván dárek. Začíná školní rok, proto máme výhodnou nabídku dětské obuvi. Chceme rodičům umožnit, aby mohli své děti vybavit podle požadavků ortopedů. Při všech těchto akcích vycházíme ze zkušenosti, že je lépe chorobám předcházet než je léčit. Dále bychom chtěli, aby lékárna, kromě běžné činnosti, nabízela i poradenskou činnost.“

Sama lékárna?

„Ve spolupráci s lékaři. Poradenská činnost bude zaměřena vždy k aktuálnímu problému a doplněna i akční nabídkou volně prodejných přípravků. Nabídka bude v přijatelné ceně a obvykle s nějakým dárkem. Jak jsem řekla, poradenskou činnost plánujeme k aktuálně probíhajícímu období. Přichází podzim, tak se bude objevovat prevence virových onemocnění, nachlazení a chřipkových onemocnění.
Podobně v dalších obdobích.“

Zdaleka ještě není konec roku, čas účtování, ale lze alespoň už nyní naznačit očekávaný výsledek?

„Nemocnice hospodaří se ziskem, a proto můžeme využít finanční prostředky ze ziskového hospodaření jak na zvyšování mezd, tak k nákupu zdravotnické techniky, tak na investice do zdravotnického vybavení i k rekonstrukci budov a vnitřního vybavení nemocnice. Plánujeme do konce roku z provozních prostředků investovat 18 milionů korun.“

Zdá se, že Nemocnice Blansko se odlišuje od jiných…

„Chci zdůraznit ekonomickou stabilitu nemocnice. Za současné situace ve zdravotnictví je velmi ojedinělé, aby nemocnice nevykazovala ztrátu, navíc jí nejsou poskytovány žádné dotace.“

Za rozhovor poděkoval Jaroslav Parma.