U kostela sv. Martina bylo dokončeno rozárium
3. června 2008, ostatní, přečteno: 5037×
Rozárium je vysazené obloukem kolem památníku a je koncipováno tak, aby při pohledu se shora připomínalo iniciály původní německé transkripce Karolinina jména CM.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Záměr vytvořit v Blansku rozárium vznikl v roce 2006 v souvislosti se zahájením realizace rozsáhlého projektu Národního genofondu růží v ČR. Společným cílem Rosa klubu ČR a Světové federace pěstitelů růží (WFRS) se stalo vybudovat síť rozárií jako základ národního registru růží vyšlechtěných v českých zemích. Po Dambořicích a Bošovicích se dalším místem vybudování rozária stalo i Blansko.
K památníku je nyní také nově položena šlapáková cesta.
Pro jeho vybudování byla po dohodě města Blansko a Římskokatolické farnosti Blansko zvolena historicky velmi cenná lokalita u kostela sv. Martina, která je jednak spjata s nejstarší historií města a dále s romantickým a tajuplným příběhem Karoliny z Linsingenu, později provdané Meineke (1768–1815), která zde nalezla místo svého posledního odpočinku. K výsadbě růží bylo přistoupeno v dubnu 2008. Celkové náklady na realizaci dosáhly 50.000 Kč.
Autorem projektu rozária je Martin T. Hotárek, který se rozhodl zakomponovat do rozária právě i nově zbudovaný památník Karoliny Meineke. Jeho záměrem bylo otevřít pietní prostor zaniklého hřbitova, v němž dříve zanikaly architektonické detaily i šíře a hloubka okolní krajiny. Rozárium v jeho pojetí tvoří široký pás, který jako stuha obtáčí mramorový pylon a při pohledu shora vytváří iniciály MC – tedy německou transkripci Meineke Caroline.
Symbolika tohoto pásu spočívá podle M. Hotárka hned v několika rovinách: Jednak v rovině půdorysu, jímž jsou naznačeny z počátku přímé a později velmi dramatické životní osudy Karoliny, dále v rovině barevné škály, která přechází od bílých růží u schodiště k růžovým a rudým u památníku, až po barvu lila u kostela a také v prostorovém uspořádání, kde nejnižší růže jsou vysazeny na okraji rozária, u památníku rostou nejvyšší odrůdy navozující dojem růžového loubí, jež pak dále opět přechází v růže menšího vzrůstu. Růžovým keřem jsou opticky odstíněny i reflektory vnějšího osvětlení kostela a prostorové vyváženosti je dosaženo výsadbou keře růží i u barokní plastiky Krista na kříži.
Symbolický byl i výběr odrůd růží. U památníku byla použita odrůda „Caroline Bank“ z roku 1890, dále zde najdeme v předválečném Československu vyšlechtěnou „Sněhurku“ a také odrůdu „Silver Queen“. U reflektorů je použita vyšší odrůda rudých růží „Jan Palach“.
Cílem investorů, kterými bylo Město Blansko a blanenská farnost, je, aby se rozárium stalo nejen součástí Národního genofondu růží, ale také další hojně navštěvovanou turistickou zajímavostí města.
Použité odrůdy: Sněhurka (bílá), White Meidland (bílá), Evening Star (bílá) Silver Queen (růžová), Caroline Bank (růžová), Josef Klimeš (červená), Mainzer Fastnacht (lila – modrá), Jan Palach (červená), Leonardo da Vinci (bílo-červená).
Mgr. Jiří Kučera
Další články v kategorii „ostatní“
1. listopadu 2024
Zubní pohotovost v listopadu
29. října 2024
OBRAZEM: Blansko nabídlo kulturní akce i sport
25. října 2024
Blanenští senioři navštívili partnerské město Komárno
23. října 2024
Blanenská charita nemocným pomáhá i v paliativní ambulanci
21. října 2024
OBRAZEM: Spisovatel Banga v knihovně, karneval na Těchově a sportovní utkání
20. října 2024
Archeologové našli v Kateřinské jeskyni ozdoby z ulity plže, staré až 12 tisíc let
18. října 2024
Cestující se ve vlacích prokážou už jen elektronickou jízdenkou
16. října 2024
Logohraní v knihovně nabídne setkání s klinickými logopedkami
14. října 2024
OBRAZEM: Suterén slyšel americký rap, Katolický dům hostil další FestKaťák
8. října 2024
Blansko a Punkevní jeskyně se ocitly na stránkách ostrovního periodika Langeoog News