Drahánek se představil na mezinárodním festivalu v Luhačovicích
26. října 2008, kultura, přečteno: 4906×
Vedle mnoha známých domácích i zahraničních účastníků dostaly pozvání na Mezinárodní festival dětských folklorních souborů do Luhačovic i děti z blanenského Drahánku.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Folklorní sdružení České republiky za vydatné pomoci Města i Lázní Luhačovice a sponzorů se již pošestnácté stalo pořadatelem a hlavním organizátorem Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů. Účastnily se ho soubory z naší republiky – např. Kytice z Prahy, Hořeňáček z Lázní Bělohrad, Palavěnka a Palavánek z Mikulova i soubory zahraniční – ze slovenského Martina, Spolkové republiky Německo nebo z Gruzie.
Drahánek, který zde reprezentoval město Blansko, vznikl jako dětská odnož folklorního souboru Drahan v roce 1979 pro výchovu mladší generace tanečníků s cílem udržovat lidové tradice našich předků. Tvoří ho děti ve věku od 5 do 14 let, se kterými spolupracovaly tři zpěvačky – žákyně SZUŠ Blansko z pěveckého oddělení a nově se rodící muzika, která se za vedení primáše Jiřího Daniela chopila doprovodné role všech tří uvedených tanečních pásem.
Příznivci lidových tradic si v krásném lázeňském městě Luhačovice přišli o posledním slunném zářijovém víkendu opravdu na své. Od čtvrtka do neděle se lázeňská kolonáda rozezněla tóny lidových písní a připravila nejenom lázeňským hostům, ale i místním obyvatelům a turistům nevšední zážitek. Muzika hrála, kde se dalo, dokonce i za chůze městem, všichni zpívali jako o život, včetně maminek, které doprovázely své malé ratolesti a pomáhaly pedagogům s organizací vcelku náročného třídenního harmonogramu.
Zbyl ale i čas na seznámení se s jinými kulturními zvyky a tradicemi, z nichž nejvíce odlišná a zajímavá byla lidová kultura Gruzie. Jejich vystoupení bylo skutečným zážitkem. Oproti tomu horácké písně, říkadla a tance byly pohlazením na duši a vzbuzovaly lásku a obdiv k naší krásné vlasti.
Pásma Had leze z díry, Řemesla i Horácká kola děti zatančily a zazpívaly s plným nasazením, i když poslední den festivalu už s mnohými zápasila únava. Z Luhačovic ale odjížděly s dobrými pocity. Odměnou pro všechny byl nevšední zážitek, nové zkušenosti, nové kontakty a kamarádi, keramické medaile nebo lázeňské oplatky. Velký dík patří dětem, rodičům, kapele a zpěvačkám, paní ředitelce SZUŠ Miluši Jeřábkové, která vše nacvičila, zorganizovala a řídila.
Irena Čepová
Další články v kategorii „kultura“
17. května 2022
Na zámek se během muzejní noci chystají slavné osobnosti
12. května 2022
Městská galerie zve na vernisáže výstav, autorská čtení i na výtvarné dílny
10. května 2022
Ženy oslavily Den matek, zahrály jim kapely, čekalo je i filmové představení
1. května 2022
Čarodějnice měly po dvou letech sraz na přehradě
25. dubna 2022
Blansko má od soboty na náměstí svůj společný skleník
15. dubna 2022
SITU? Galerie vás zve do centra města
14. dubna 2022
Rastislav slaví 160. výročí. Pěvecký sbor vystoupí na zámku i v kostele svatého Martina
12. dubna 2022
Zámek zve na velikonoční tradice, církve na bohoslužby
8. dubna 2022
Galerie hostí výstavy Terezy Damcové a Erika Bindera
29. března 2022
Premiérové Slavnosti jara zaplnily park i nábřeží Svitavy