Oświęcim – Auschwitz – Birkenau: Tísnivá exkurze do minulosti

20. listopadu 2010, ostatní, přečteno: 4901×

Strach, hlad, zima... Jen těžko si člověk představí, jaké myšlenky bloudily v hlavě vězňům polského koncentračního tábora v Osvětimi při průchodu bránou s neblaze proslulým nápisem „Arbeit macht frei“ neboli „Práce osvobozuje“.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

My, studenti 4. ročníků Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Blansko, jsme 2. listopadu (příznačně právě na dušičky) měli možnost alespoň zčásti poznat mrazivé prostředí táborů Auschwitz a Birkenau. A přestože se nezřídka setkáváme s názorem, že pro „dnešní mladé“ je druhá světová válka a její zvěrstva hodně vzdálenou a hodně mlhavou historií, nám se na tomto místě vyjevila nebezpečně zblízka.

osvětim

Bloky obehnané nepřekonatelnou zdí ostnatého drátu smutně připomínají události let 1940–1945. Strážní věže sice zejí prázdnotou, ale okem času stále hlídají procházející návštěvníky.

Dochované věci zavražděných vězňů odkazují na nezvyklou krutost, jakou si nikdo z nás nepřeje nikdy zažít.

Při pohledu na dnes zrekonstruované pece krematoria, popravčí zeď nebo ruiny zničených plynových komor, se člověku tají dech. Na mysli vám vyvstane jen otázka, jak někdo může být schopen takové krutosti.

osvětim

Věnujme alespoň tichou vzpomínku bezmála 2 milionům vězňů, opouštějících své domovy a rodiny, se kterými se už nikdy neshledali, umírajíce za nelidských podmínek v tomto „díle zkázy“.

Tereza Ševčíková
studentka OA a SZdŠ Blansko

 
Sdílet odkaz na: Facebook Twitter