Ultramaraton v mexických kaňonech

26. března 2012, sport, přečteno: 3176×

Členka blanenského extrém týmu HORIZONT KOLA NOVÁK se postavila na start legendárního Copper Canyon ultramaratonu – závodu ultramaratónců s nejlepšími přírodními běžci na dlouhé tratě, za které jsou považováni mexičtí indiáni Tarahumarové.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Ultramaratón v Měděných kaňonech není obyčejný závod: je soudobým pokračování tradic místního indiánského kmene, v jehož kultuře hraje běh na dlouhé tratě velmi výraznou roli. Poprvé se závod běžel ve skromných podmínkách v roce 2003 a jeho světovou popularitu zajistila kniha Zrozeni k běhu (Born to Run). Ta fascinujícím způsobem popisuje průběh závodu špičkových ultramaratónců s Indiány Tarahumary běžícími v sandálech vyrobených z gumy starých pneumatik. Letos přijeli k této neobyčejné oslavě běhu účastníci ze čtrnácti zemí celého světa.

Vůbec poprvé zúčastnila i pětice českých závodníků v čele s Danielem Orálkem, který patří mezi světovou elitu běžců ultramaratonců. Samotné zdolání 80 km dlouhé tratě v mimořádně náročném terénu sluncem rozpálených kaňonů je úspěchem a výzvou, kterou se podařilo naplnit všem našim běžcům. Daniel Orálek se přesily tarahumarských běžců nezalekl. Svedl úžasný souboj s loňským vítězem, indiánem Miguelem Larou, a doběhl na vynikajícím druhém místě.

Také naše blanenská Alena Žákovská si vedla skvěle, když doběhla do cíle jako pátá z žen. „Trať byla natolik náročná, že asi každý si musel prožít krizi. Mně se dostavila asi na padesátém kilometru, pociťovala jsem nedostatek energie. Páté místo považuji v tak těžkém terénu a klimatu za velký úspěch“ prohlásila poté, co doběhla ve výborném čase 10:20.

„Na trať vyběhlo 490 běžců, z toho 350 Tarahumarů. Každý vyhrál. Sešli jsme se společně na dně hlubokého kaňonu, abychom běželi v míru. Co by mohlo být lepší?“ zhodnotil letošní ročník Copper Canyon ultramaratónu jeho organizátor Caballo Blanco.

Ve svém veteránském věku zůstává Alena Žákovská jednou z opor českého reprezentačního družstva žen. Závod v Mexiku byl součástí její náročné přípravy na Mistrovství světa v běhu na 100 km. Bude se jednat již o její pátou účast na MS. To letošní proběhne v italském Seregnu 22. dubna 2012.