České a moravské lidové písně a tance na festivalu ve Slovenském krasu
7. října 2012, kultura, přečteno: 4325×
Specifickou atmosféru jižní části Slovenského krasu, kde se do tamějšího folkloru promítají maďarské prvky, oživilo vystoupení souboru Dráhanek a Drahan SZUŠ manželů Jeřábkových z Blanska.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
V rámci projektu spolupráce MAS Moravský kras a MAS OZ Kras – naše společné dedičstvo probíhal v Granáriu Jablonov nad Turňou národopisný festival. Manažer MAS Moravský kras Ing. Jozef Jančo společně se Silvií Pápaiovou za MAS OZ Kras společně připravili program celého festivalu zároveň s ukázkami tradičních lidových řemesel.
Lidé odjakživa zpracovávali jim dostupné materiály a vyráběli z nich potřebné věci – pro sebe i pro druhé. Byla to současně i jejich obživa. V doprovodném programu festivalu bylo možno tyto některé slovenské i naše rukodělné výrobky nejen zhlédnout, ale i sledovat jejich výrobu.
Zručnost pletení košíků z proutí, vaření švestkových povidel, dekorativní tvoření z vizovického těsta, výroba pastýřských holí, zvonců, tkaní vlněných koberců a jiná domácí řemesla se předávala z generace na generaci. Dodnes obdivujeme účelnost i užitečnost těchto výrobků, které souvisely s veškerým životem venkovského obyvatelstva.
Úvodní vystoupení souboru Drahan a Drahánek v Jablonově nad Turňou.
Paní ředitelka SZUŠ Miluše Jeřábková velmi vhodně vybrala a spolu se svým synem Janem nacvičila taneční krojované vystoupení s námětem lidových řemesel. Mnohá z nich už v průběhu času vymizela, mnohá se zachovala, ale i dnes se bez nich neobejdeme.
Rovněž starší tanečníci a zpěváci souboru Drahan připravili příjemné chvilky českými a moravskými písněmi a tanci. Ohlas u publika byl veliký, neboť toto dovedlo ocenit radostné a živé výkony všech členů souboru.
I ostatní vystoupení lidových folklórních skupin na festivalu Kras – naše společné dědictví ukázala opětovné návraty k tradiční náplni společenského života jako přirozené součásti kulturního dědictví.
Vystoupení souboru Drahánek na Festivalu Kras – naše společné dědictví.
Je velmi potěšující, že dnešní mladé i nejmladší generace zpívá a tančí písně našich dědů, otců, babiček a matek. Naše slovesná, hudební i taneční tradice má i přes současné složité společenské změny svoje pokračovatele.
L. Magniová
Další články v kategorii „kultura“
21. března 2025
Kino Blansko po nucené přestávce otevírá v sobotu 22. března. Láká na vylepšené ozvučení i další novinky
18. března 2025
Blansko přivítá jaro slavnostmi i putováním poslů s dekretem o povýšení
18. března 2025
Soukromá ZUŠ Blansko slaví 30 let od založení, zve na koncerty
16. března 2025
Březen v knihovně: Záložková soutěž, výprodej knih nebo knižní blešák
13. března 2025
Galerie města Blanska zahájí nové výstavy
9. března 2025
Jazz Gauč 2025 nabídne v klubu Suterén netradiční hudební zážitky
8. března 2025
Blansko je městem sportu, připomíná nová výstava v muzeu
4. března 2025
Výstava o historii sportu odstartuje seriál akcí k výročí povýšení Blanska na město
15. února 2025
Milníky v historii města Blanska, díl první
4. února 2025
Blanenský zámek rozezní Tóny barev, dřeva a hlíny