Teploty klesají, adrenalin stoupá. Běžecká liga vrcholí

27. listopadu 2013, sport, přečteno: 2196×

Přituhuje a na běžcích přibývají vrstvy oblečení. Okresní běžecká liga má před sebou poslední dva zimní závody. Nejde o nějaký slabý dozvuk sezony, v těchto závodech se rozhodne o konečném pořadí v mnoha kategoriích, dají se čekat nelítostné souboje na ostří běžeckých bot.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

„Na podzim se mi daří víc než na jaře a doufám, že ještě malinko zrychlím,“ varoval soupeře vedoucí muž průběžného pořadí Tomáš Večeřa po vítězství v Hraběnka Cupu. A opravdu zrychlil, poslední závody mu vycházejí skvěle a stále drží těsný náskok před svými pronásledovateli. Běžce čeká i valná hromada a pozměněné zakončení sezony v Petrovicích.

Podzimní uragán

Podobně jako Večeřa chytila pravý podzimní vítr Zdeňka Komárková, oproti jaru zrychlila a kam přijede, tam většinou bere nejvíc bodů do průběžné bodovací soutěže. Nutno dodat, že v posledních podnicích chyběla Milada Barešová. Letos nedosáhne na čtrnáct závodů, které se počítají do konečného hodnocení. Stejně tak je už teď jasné, že nevyhraje aktuálně nejlepší běžec z Blanenska, Jan Kohut. V posledním běhu v Jedovnicích ukázal, že umí vyhrát i dva závody v jednom dni. Dopoledne zvítězil v Mizuno sedmičce v Brně, odpoledne pak u Olšovce v Běhu za jedovnickým kaprem. „Bohužel termíny často kolidovaly s dalšími republikovými závody. Ale ty poslední závody OBL chci běžet,“ slibuje Kohut.

zimní běhání

Do rukavic

Řeč je o Mikulášském běhu v Okrouhlé a tradiční běžecké rozlučce se sezonou v Petrovicích. V Okrouhlé už jde většinou běžcům pára od úst a nasazují rukavice. Závod startuje v sobotu 30. listopadu. Je to zároveň druhý běh Brněnského běžeckého poháru, absolvují ho stovky lidí.

O něco menší účast, ale zato sváteční atmosféra provází každý rok Hraběnčino běhání. V penzionu U Hraběnky v Petrovicích běžci končí sezonu a OBL vyhlašuje celkové vítěze. To většinou mrzne, až praští a na kratší trati hrozí hlavně náledí. Letos se běží v pátek 27. prosince. Start a cíl bude jako každý rok u Penzionu, registrace, šatny, výdej tradiční polévky i vyhlášení výsledků pak nově v kulturním domě v Petrovicích. „K Hraběnce už jsme se poslední ročníky nemohli všichni vejít, obec Petrovice nám vyšla vstříc a nabídla nám kulturní dům. Také se podílí na doprovodném programu,“ popsal změny ředitel Okresní běžecké ligy Jiří Vrtílka.

Pak už čeká běžce na rozdíl od medvědů jen krátký zimní spánek.

Blanenskem se už letos prohnalo sedmadvacet závodů započítávaných do Okresní běžecké ligy. Plus další sympatické podniky pořádané nadšenci na různých místech. O drtivé většině z nich se psalo na stránkách www.oblblansko.cz. Běžci tam našli rozhovory s pořadateli, propozice, profily i reporty ze závodů. A samozřejmě aktuální výsledkový servis. Novinkou je tuto sezonu on-line registrace, kterou využilo osm závodů. Usnadnila práci pořadatelům a zkrátila fronty při prezentaci.

Příště jinak

I letos stoupá zájem mezi běžeckou veřejností, většina běhů překonala svoje účastnické rekordy, u některých komornějších závodů je dokonce na zváženou, jestli ještě zvyšovat jejich kapacitu. „Jsme rádi, že jsou v termínovce masové běhy i ty malé, které mají svou specifickou atmosféru, zaručuje to větší pestrost,“ myslí si Tomáš Mokrý z výboru OBL. Dojmy běžců spolu s ostatními členy sdružení celý rok trpělivě sbírá. V anketách i při setkáních na závodech, „funkcionáři“ jsou totiž zároveň aktivní běžci.

Už teď je jasné, že příští ročník Okresní běžecké ligy bude jiný než letos. O tom, jak rozsáhlé změny to budou a jestli se povede zachovat soutěž i dál, se bude mluvit i na valné hromadě v úterý 10. prosince. Začíná v šest hodin večer v salonku hotelu Skalní mlýn. „Zveme na ni všechny ředitele závodů, které tento rok patřily do OBL nebo by mohly přibýt do termínovky příští rok, a taky všechny, kdo mají zájem se aktivně zapojit do dění v běžecké komunitě na Blanensku,“ láká na pracovní setkání ředitel OBL Vrtílka.

Veškeré info ohledně závodů, propozic, výsledků, kontaktů, atd… na www.oblblansko.cz

Co čeká běžce do konce roku?
30. 11. – Mikulášský běh Okrouhlá – 28. závod OBL, 2. závod BBP
10. 12. – valná hromada, Hotel Skalní mlýn
27. 12. – Hraběnčino běhání, Petrovice – 29. závod OBL, zakončení sezony

Autor: OBL Blansko, o. s. 

 
Sdílet odkaz na: Facebook Twitter