Městská knihovna Blansko instalovala v nemocnici knihobudku KaČ-Ku

10. června 2014, ostatní, přečteno: 2212×

V nedávné době se rozmohly například v Praze. Jednak v nemocnicích a jednak v parcích. Autoři se snažili s využitím starých telefonních budek dopřávat knihomolům více možností ke čtení. Ale samozřejmě nejen knihomolům, například ve zmiňovaných nemocnicích je náplň jednoznačná – čekáte na vyšetření, či lékařský zákrok a... nudíte se. Běžná věc, kterou zažil snad každý z nás.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

„...no, všude ve světě je normální...“ – ano, všude ve světě je normální, že lidé čtou. Všude ve světě existují knihovny, všude ve světě se rozmáhají taková jakási externí pracoviště knihoven. Řeč není o ničem jiném, než o takzvaných pouličních knihovnách, u nás známých také jako knihobudky.

Myšlenka je to naprosto skvělá a to by bylo, aby se blanenská knihovna nechytla něčeho podobného. Začalo to názvem. Knihobudky měli skoro všude, anglické názvy se nám nezdály pro naše podmínky jako to úplně pravé… A tak jsme se rozhodli, že to „naše děvče“ nijak pojmenovávat nebudeme.

Oslovili jsme grafickou firmu, která nám pomohla s návrhem polepu, který pak také uskutečnila. My, abychom při čekání jen tak nezaháleli, vymýšleli jsme, kam náš „projekt“ umístíme. Shodli jsme se, že první naše „testovací“ (pro ajťáky tzv. beta) verze bude umístěna do blanenské nemocnice. Jednali jsme s vedením Nemocnice Blansko. Slovo dalo slovo a zbývalo doladit jediné – kam přesně.

knihobudka v Nemocnici Blansko

Mezitím, opět v knihovně, jsme narazili na zásadní problém: chceme-li tento náš projekt nějak prezentovat a propagovat, musí mít jasný název. Pomyslně se vracíme opět na začátek a hledáme to nejlepší označení. No, a protože my v Městské knihovně Blansko nejsme žádná béčka, tak dovolte, abychom vám oficiálně představili naši novou, řekněme externí zaměstnankyni:

Tohle je, milí čtenáři, naše KaČ-Ka aneb Knihy a Časopisy – Knihovna. A jak že vám může pomoci? Jednoduše: vezměte si od ní knihu, zase ji vraťte nebo přineste nějakou jinou.

Přejeme jí, aby měla hodně spokojených čtenářů, kteří se k ní budou rádi vracet a – snad trochu sobecky – nechť má KaČ-Ka dlouhou životnost. A taky by se nám časem mohla třeba namnožit, co říkáte?

Odborným garantem projektu KaČ-Ka je Bc. Ivana Filoušová (516 410 101, filousova@mk.blansko.cz).

Mgr. Iveta Pernicová, DiS.
Městská knihovna Blansko