Město Blansko BLANSKO Město Blansko Vítání svatého Martina Blanensko.cz

Pozvánka na výstavu: Salva vale Dagmar Šubrtové

4. ledna 2015, kultura, přečteno: 1393×

Galerie města Blanska vás srdečně zve na vernisáž výstavy Dagmar Šubrtové s názvem Salve vale, která se uskuteční dne 10. ledna 2015 v 17:00 hodin. Výstavu, kterou můžete vidět do 06.02.2015, uvede kurátorka Radoslava Schmelzová.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Tvorba autorky se pohybuje od nehmotných poloh sochařského média až po zdůraznění jeho fyzičnosti, a to formou zpracování klasických sochařských materiálů. Často reaguje na okolí, které její práci ovlivňuje tak, že se mnohdy přibližuje rovině site-specific.

Dlouhodobě sleduje proměny krajiny v důsledku více než 100 let trvající industrializace, zvláště v hornických regionech, krajiny, jež byla utvářená dlouhodobými geomorfologickými procesy. Ústředním tématem jsou průmyslem zdevastovaná „území nikoho“ a odvaly hlubinných dolů. Neomezuje se jen na reflexi, ale směřuje k sochařské interpretaci nově vznikajících míst tzv. nové divočiny, která jsou fyzickým příkladem přírodní obnovy. Některé práce jsou založeny na principu sochařské simulace objektu, jeho skladby, vrstvení, krystalizace a fikce geologické hmoty.


Dagmar Šubrtová – Zelená žena
Dagmar Šubrtová, Zelená žena, 2010

Kurátorka výstavy Radoslava Schmelzová uvádí blanenskou výstavu Dagmar Šubrtové takto:

„Pro výstavu, jejíž pojmenování odkazuje k místnímu jménu Valis baptismi, zvolila site specific přístup. Neznamená to ‚jen‘ pracovat přímo s výstavním prostorem, ale hledat i obsahy ‚identity‘ lokality, respektovat její podvojnou morfologii a stejně jako dvoustrannou temporalitou.

Na prahu Moravského krasu nelze přehlédnout charakter málo úrodné, erozí obnažené vápencové krajiny, kde se většina vody okamžitě ztratí v podzemí rozsáhlého jeskynního systému. Její totožnost spočívá v podvojnosti povrchu suchých planin a hlubiny jeskyní tvarovaných vodami ponorných řek. Současnost krajiny je nezvykle propojena s prehistorií země i člověka, vládne tu paměť místa, rytmus jeho času i snů.

To, že nějaká ‚věc‘ pominula, neznamená pouze to, že je vzdálená v čase, jistěže fakticky vzdálená zůstává, ale ono vzdálení může vyvstat v našem čase i jako nevykoupený přízrak. Psychická archeologie dějů a věcí dávno minulých tu povstává ve site specific instalaci jako teorie podzemní paměti.“

Výstava potrvá do 6. února 2015.

red

 

Videožurnál

jsou ke zhlédnutí nové videopříspěvky

nejvíc se vám líbí

Videotext – textové zprávy po celý den na kanálu E8 v síti UPC.

Každý 2. a 3. víkend v měsíci vysíláme Videožurnál, v neděli po páteční tiskové konferenci vysíláme záznam tiskové konference.