Knihovna představí historii blanenské radnice

9. února 2015, kultura, přečteno: 1716×

Vernisáž dokumentární výstavy o historii blanenské radnice proběhne 13. února 2015 od 18:00 hodin v oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Blansko, úvodního slova se ujme ředitel knihovny Mgr. Pavel Přikryl.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Článek měl omezenou platnost.
Informace v něm uvedené nemusí být již aktuální.

Tento rok i rok 2016 budou v Blansku zasvěceny významným oslavám.

Historicky důležitější jubileum se vztahuje k první písemné zmínce o Blansku, jež se datuje do roku 1136 a váže se k zápisu v kronice tzv. kanovníka vyšehradského kostela, který se týká sporu mezi biskupem Jindřichem Zdíkem a brněnským knížetem Vratislavem. Příští rok od této události uplyne již 880 let.

Letos pak slavíme 110. výročí povýšení Blanska na město. Když 10. dubna 1905 tehdejší starosta Karel Ježek oznámil obecní radě, že obdržel císařské rozhodnutí o tomto aktu, scházívala se rada v zasedací síni radnice z roku 1885. A právě této budově je věnována výstava Městské knihovny Blansko s názvem „Blanenská radnice 1905 – 2015“.

Dokumentární výstava, která vnikla ve spolupráci se Státním okresním archivem Blansko, Městským úřadem Blansko a Muzeem Blansko, se zaměřuje na budovu blanenské radnice od jejího postavení v roce 1885 do současnosti, dalším tématem jsou blanenští starostové v tomtéž časovém období, prostor je věnován i budově bývalého okresního úřadu. Prezentované obrazové materiály zahrnují pohlednice, fotografie, propagační materiály, mapy, plány a nákresy.

Výstavu je možné zhlédnout do 6. března v provozní době knihovny.

Lenka Jančová, DiS.
Městská knihovna Blansko

 
Sdílet odkaz na: Facebook Twitter