BOEMIA: Výstava o cestách vysídlených říšských Italů je aktuálně k vidění v Muzeu Blanenska

7. listopadu 2016, tiskové zprávy, přečteno: 645×

Putovní výstava BOEMIA byla zahájena ve čtvrtek 3. listopadu. K jejímu otevření promluvili manželé Šebkovi. Ti vydali na toto téma knihu „Italští uprchlíci na jižní Moravě v letech 1915–1919“, která byla přeložena rovněž do italštiny. Na blanenský zámek se výstava dostala právě díky spolupráci manželů Šebkových s partnery v Čechách, kteří expozici zapůjčili z Chyňavy.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

V roce 1915 musela část obyvatel z vesnic, které se nacházejí na severu Itálie v údolí Ledro, opustit své domovy, kvůli nebezpečné situaci ve válečné Itálii. Jejich cílem se tehdy staly Čechy a Morava. Tato historická éra je spojena nejenom s bolestí, truchlením a smrtí, ale představuje také příklad lidskosti, vytrvalosti a cílevědomosti člověka v přežití.

Putovní výstava Boemia
V rámci výstavy si návštěvníci přečtou o historických faktech i osobních výpovědích z této doby, mohou si prohlédnout dobové fotky zmiňovaných míst i osob. Výstava je doplněná projekcí úryvků z česko-italského filmu. K tématu natočila dokument i Česká televize. Foto: archiv Muzea Blanenska

„Lidé byli donuceni k odchodu do úplně cizí země a vše, čeho dosáhli, museli nechat za sebou. Rodiny se často rozdělovaly, kdy muži mířili na frontu a ženy s dětmi se pak modlily za jejich návrat. Pak se ale také navazovala nová přátelství, lidé si pomáhali a po počáteční nedůvěře si italští uprchlíci získali úctu místního obyvatelstva a vytvořila se pouta, která přetrvávají dodnes. Všechny tyto negativní i pozitivní vzpomínky představuje pro tehdejší ledrenské Italy slovo Čechy – „Boemia,“ vysvětluje Karel Šebek.

Výstava je umístěna ve třech místnostech nově připravované archeologické stálé expozice. Zhlédnout ji můžete do konce listopadu.

red

 

Videožurnál

jsou ke zhlédnutí nové videopříspěvky

nejvíc se vám líbí

Videotext – textové zprávy po celý den na kanálu E8 v síti UPC.

Každý 2. a 3. víkend v měsíci vysíláme Videožurnál, v neděli po páteční tiskové konferenci vysíláme záznam tiskové konference.