Svatomartinské plavání přilákalo do Blanska řadu otužilců i z řad diváků

21. listopadu 2017, sport, přečteno: 3126×

Druhý ročník Svatomartinské soutěže v zimním plavání proběhl v sobotu 11. listopadu v rekreační oblasti Palava v Blansku. Počasí plavcům letos opravdu přálo, posuďte sami – vzduch 5 °C, voda 7,2 °C, mírný vánek, slunečno. Prostě počasí lákající k vodě. Možná i to přesvědčilo některé diváky okusit vodu v blanenské přehradě.

Letošní soutěž byla pro blanenské pořadatele díky získaným zkušenostem v přípravě o mnoho jednodušší než vloni. Páteční odpoledne patřilo rozměření tratě, přípravě zázemí a úklidu.

V sobotu dopoledne proběhl slavnostní nástup stojedenasedmedesáti plavců za přítomnosti blanenského starosty, bývalého blanenského plavce – vodního pólaře, Ivo Poláka. Přítomen byl i blanenský místostarosta Jiří Crha, který však vyznává spíše suchozemské sporty – fotbal, běh.

Po zvolání zimní vodě 3krát „zdar!“ vstoupili do vody plavci na 100m trať. Někteří se prezentovali pořadatelům, někteří z řad diváků tam prostě vlezli. Po doplavání byla odstartována rozplavba na 250 m.

Souhrou okolností došlo souběžně ke dvěma mimořádným událostem, a to k pomoci podchlazenému začínajícímu plavci z DZP Haná a záchraně jedné ze soutěžících z KLM Třebíč. Soutěž byla přerušena na nezbytnou dobu asi třiceti minut, než byli opět všichni připraveni na pokračování.

Po celý závod byli na hladině připraveni vodní záchranáři z Blanska, plavcům z vody pomáhali také dobrovolníci – kamarádi potápěči z Blanska. Zdravotní dohled nad plavci zajistila i bývalá blanenská plavkyně primářka Jana Novotná.

Následoval pomalejší kilák, hned potom zlatý hřeb soutěže – rychlý kilometr. Odplavat 4× 250 m dokázala nejrychleji Victoria Mori v čase 12 minut 50 sekund. Sled rozplaveb pokračoval dvěma rozplavbami na 750 m a poslední rozplavbou na 500 m. V 14:30 hodin bylo doplaváno.

Po třetí hodině odpoledne došlo na vyhlášení výsledků soutěže, které se díky množství cen docela protáhlo. První ocenění – dárkovou kazetu mladých vín – převzal „služebně nejstarší otužilec“ a letošní pětasedmdesátník, brněnský dálkový a zimní plavec Béďa Hanuš.

Další mimořádnou cenou byla u Kouřilů dozlatova vypečená svatomartinská husa. Ta byla určena v den 11.11. pro 11. plavce na kilometrové trati v absolutním pořadí, což se podařilo plavci I. PKO Zdeňku Slámovi. Svoji výhru předal hned na místě dvěma zachráncům tonoucí plavkyně – Kubovi Valníčkovi a Martinu Ullwerovi z I. PKO.

Vyhlašováni byli vítězové na prvních třech místech zvlášť v kategoriích muži a ženy, a to pro každou trať 250, 500, 750 a 1000 m. Opět zvítězily holky, z prvních pěti plavců na kilometrové trati byl jediný chlap, na druhém místě brněnský Michal Slanina.

Každý z vítězů obdržel medaili, dárkovou tašku města Blanska a láhev letošního svatomartinského vína. Vyhlášen byl absolutní vítěz soutěže, Argentinka Victoria Mori s časem 12:50, oceněním jí byla porce svatomartinské husy z kuchyně restaurace Myslivna.

Fotografie: J. Franchi

Dovětek pořadatele k mimořádné události

Nejsme hazardéři, plaveme pro zdraví, pro radost, důvody máme všichni podobné. Rozhodně ale nám a našemu sportu nedělá dobrou reklamu nezodpovědnost plavce, který v opilosti vyrazí na soutěžní trať, a to i kdyby doplaval v pořádku. Spoléháme se, že každý plavec má svoji soudnost, zná své síly a plave na své riziko.

Opilý člověk nemá ani v teplé vodě co dělat, mezi otužilci ve vodě už vůbec ne. Opilý plavec násobí rizika našeho sportu. Za pořadatele – opilý plavec už příště v Blansku (a snad nejen zde) na soutěž nenastoupí.