Město Blansko BLANSKO Město Blansko Vítání svatého Martina Blanensko.cz

Zahájení turistické sezony 2018 aneb Trable a nudu, zajisté, na háku mají turisté!

12. března 2018, cestovní ruch, přečteno: 3195×

Již podvanácté města Blansko, Boskovice a Pivovar Černá Hora společně zahájí turistickou sezonu v Moravském krasu. Téma této oblíbené turisticko-společenské akce se každý rok mění, ale pokaždé se odehrává ve znamení pohodové jarní nálady, dobrého jídla a pití, country muziky a taky pořádné porce recese. A tak ani letošní ročník, který proběhne v neděli 8. dubna 2018, tuto tradici nepřeruší.

Srazu recesistů budou předcházet turistické pochody se startem v Blansku a v Boskovicích, které zavedou kroky a kola účastníků do Černé Hory, aby se zde mohli na nádvoří pivovaru zúčastnit kulturního programu, a ve 14:30 hodin vlastního slavnostního zahájení nové turistické sezony a symbolického zakrojení do prvního letošního turistického salámu.

Je už nepsaným pravidlem, že součástí této akce je vždy pokus o nový český rekord v netradiční disciplíně. Letos organizátoři hodlají společně s turisty vytvořit za dohledu komisaře z agentury Dobrý den z Pelhřimova rekord v počtu lidí na jednom místě, kteří „mají něco na háku“.

Rekordní pokus byl takto zvolen proto, že život nám občas přináší různé trable, starosti, námahu a třeba i „pech“, ale lidé na Blanensku a Boskovicku si s tím vždycky uměli poradit. Měli to takříkajíc „na háku“ a žádná překážka je nikdy nezastavila. Právě jim chceme tímto rekordním pokusem vzdát svůj hold. A ovšem taky našemu legendárnímu turistickému vzoru, Kašparu Krásovi, který, jak tvrdí pamětníci, měl na háku úplně všechno…

V bráně pivovaru, který je cílem turistických pochodů, budou 8. dubna 2018 od 12:00 do 14:00 hodin opět umístěna dvě sčítací místa, kterými budou účastníci akce procházet. Zde bude započítán každý turista, který prokáže, že „má něco na háku“, tj. bude mít u sebe hák nebo háček (rybářský háček, háček na vánoční ozdoby, koupelnový háček na ručníky, řeznický hák, hák z jeřábu nebo kladkostroje apod.), na němž bude mít zavěšen nějaký předmět.

Pro ty, co často vyrážejí na výšlap se svým čtyřnohým miláčkem, je započitatelné, když bude mít něco „na háku“ i jejich pejsek. Účastníky, kteří budou mít nejoriginálnější, ukázku toho, co mají „na háku“, na závěr akce opět odměníme.

zahajeni-sezony-53401-0_550.jpg
Započitatelné předměty vždy bedlivě hodnotí organizátoři recesistické akce v rámci dvou sčítacích míst, umístěných v bráně do Pivovaru Černá Hora. Foto: S. Mrázek

PROGRAM NA NÁDVOŘÍ PIVOVARU

12:00–14:00 h Sčítání osob pro vytvoření rekordu Nejvíce lidí, lidí na jednom místě, kteří „mají něco na háku“

14:30 h Slavnostní zahájení turistické sezony 2018

15:00 h Vyhlášení výsledků rekordního pokusu a ocenění nejoriginálnějších věcí na háku, losování účastnických kuponů o ceny věnované organizátory

16:00 h Rozvoz účastníků autobusy na vlakové nádraží Rájec-Jestřebí

V průběhu celého odpoledne bude účastníkům hrát country kapela Prak. Kromě tradičně dobré pohody a zábavy čeká během nedělního odpoledne na zúčastněné příznivce recese i seznámení s dalšími novinkami, které v oblasti cestovního ruchu připravila pro letošní sezonu města Blansko a Boskovice, Pivovar Černá Hora a vůbec celá turistická destinace Moravský kras a okolí.

TRASY TURISTICKÝCH POCHODŮ

PĚŠÍ

8 km: Hořice – rozcestí „Nad Hořicemi“ – Černá Hora

14 km: Svinošice – Dubový kopec – Hořice – Černá Hora

20 km: Lelekovice – Babí lom – Šebrov – Svinošice – Dubový kopec – Hořice – Černá Hora

Start ze zámku v Blansku:
20 km: pouze v 07:30 h
14 km: 08:00–09:15 h
8 km: 08:00–09:15 h

CYKLO

30 km: Blansko – Šebrov – Pivní stezka P. Bezruče – Černá Hora; ZPĚT: Rájec-Jestřebí – Horní Lhota – Blansko

50 km: Blansko – Šebrov – Pivní stezka P. Bezruče – Černá Hora; ZPĚT: Bořitov – Huť sv. Antonie – Obora – Doubravice nad Svitavou – Kuničky – Petrovice – Blansko

Odjezdy autobusů pro pěší trasy: 7:45–9:30 h z parkoviště u Zámecké Sýpky.

red