Vlna veder komplikuje práci pracovníkům i klientům Oblastní charity Blansko
9. srpna 2018, tiskové zprávy, přečteno: 1491×
Zvýšená agresivita, nehojící se rány, narušení režimu... Horko například ztěžuje už tak náročnou péči o lidi se středně těžkým až těžkým mentálním postižením a kombinovaným postižením v Týdenním stacionáři v Doubravici nad Svitavou.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
„Letos je to poprvé, co jsme našim klientům po konzultaci s rodiči a lékaři museli navýšit léky proti agresivitě. Klienti se pořádně nevyspí, nemůžeme s nimi chodit ven, jak jsou zvyklí. Nedostatek pohybu a narušení režimu kvůli vedru snášejí velmi těžko,“ popisuje vedoucí stacionáře Hana Tenorová.
V zařízení pracovníci pečují 24 hodin denně o lidi s těžkým postižením, z nichž některým musejí dávat napít jen z injekčních stříkaček a přebalovat je. „Naštěstí se nám podařilo sehnat alespoň do jedné místnosti klimatizaci. V ní s klienty teď trávíme většinu času, tvoříme v ní i jíme,“ doplňuje Tenorová.
Ztíženou práci nyní mají také pracovnice charity, které jezdí v rámci Charitní ošetřovatelské služby a Charitní pečovatelské služby za klienty domů v rozpálených autech, čímž trpí i ony.
„Aby mohly pečovatelky správně pracovat, musejí být i ony v pohodě. Přejíždění po celém okrese i samotná péče je v takovém horku pro ně určitě náročnější. Snažíme se jim alespoň zajistit dostatek tekutin,“ říká vedoucí Charitní pečovatelské služby Anna Kalová.
Na to, aby dodržovali pitný režim, dohlíží pečovatelky také u svých klientů. „Starší lidé často nemají pocit žízně. V rámci naší práce se snažíme předcházet tomu, aby kvůli případné dehydrataci nemuseli do nemocnice,“ upřesňuje vedoucí pečovatelské služby.
V horkých dnech je také náročnější rehabilitace klientů Charitní ošetřovatelské služby. „Ve vedru trpí otoky a ani rány se jim tak dobře nehojí,“ připomněla vedoucí služby Radka Kuncová.
Zdravotní sestry, které za klienty jezdí domů, je nabádají, aby nechodili na slunce a nepouštěli si horký vzduch do místností. „S navýšením pití musejí naopak opatrně. Organismus našich klientů se s přívalem vody hůř vyrovnává. Pokud to jde, stačí, když mají po ruce sklenku vody a pitný režim si regulují sami. Něco jiného je to samozřejmě u pacientů s demencí nebo Alzheimerovou nemocí,“ dodala.
Vladěna Jarůšková
PR pracovnice
Další články v kategorii „tiskové zprávy“
11. září 2024
Město se po varování meteorologů připravuje na extrémní srážky
29. srpna 2024
Na nový bazén získá město dotaci přes 92 milionů korun
22. července 2024
Přípravy na bourání budovy lázní vrcholí. Vyklizený objekt si převzal zhotovitel
16. července 2024
Dominanty města září na příjezdu do Blanska
24. června 2024
Potoky Palava a Sloupečník se vylily z koryt
3. května 2024
Město vybralo zhotovitele nového krytého bazénu
30. dubna 2024
Město vyhlašuje 6. ročník participativního rozpočtu Společně pro Blansko
25. dubna 2024
Přemostění v Blansku je dopravní Stavbou Jihomoravského kraje 2023
17. dubna 2024
Stavba krytého bazénu: město podává žalobu
8. dubna 2024
Sezónu pro Moravský kras a okolí zahájili turisté hned dvojnásobným rekordem