Partnerství s italským Scandianem potvrdili Blanenští v Moravském krasu
13. listopadu 2019, ostatní, přečteno: 2123×
Pětapadesáté výročí partnerství se Scandianem oslavili Blanenští v nevšedních prostorách jeskyně Výpustek. V sobotu 9. listopadu zde u této příležitosti proběhl kytarový koncert v podání Karla Fleischlingera, pozvání do Blanska přijal i Francesco Spina.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Jako první vystoupil s barokními skladbami blanenský kytarista Karel Fleischlinger. Foto: I. Stejskal
Když v roce 1964 podepisovali ve Scandianu smlouvu o vzájemném přátelství tehdejší představitelé obou měst Gaspare Denti a Josef Kovařík, patrně netušili, kolik generací toto výjimečné partnerství ovlivní, kolik celoživotních přátelství vznikne a jaká bude budoucnost tohoto svazku v jednadvacátém století.
„Stejně jako opravdová přátelství jsou věčná, tak i spolupráce s našimi italskými přáteli nadále pokračuje a jsem si jist, že se bude úspěšně rozvíjet i v budoucnosti. Právě letos, kdy si v naší zemi připomínáme třicet let svobodného života, je dobré připomenout, že ne vždycky mohli lidé svobodně cestovat a udržovat styky s lidmi ze západní Evropy,” zdůraznil starosta města Blanska Jiří Crha během svého vystoupení na slavnostním večeru.
Starosta Jiří Crha předal italské radní Elisabettě Leonardi dar v podobě originální blanenské věže. Foto: I. Stejskal
„Za těch pětapadesát let se sice mnohé změnilo, hodnota přátelství ale zůstává, vzájemná konfrontace realit obou zemí bude vždy přínosná. Rozdílnost totiž není nikdy tím, co nás může rozdělit, naopak, může nás jedině obohatit,” uvedla mimo jiné Elisabetta Leonardi, italská radní odpovědná za zahraniční styky.
Komunikace lidí různých národů může být občas složitá. Vždy ale nejde jen o slova. To, co je nám blízké a také velmi srozumitelné, je například hudba. Spojuje nás všechny a nezná hranic. „Abychom si to dokázali, přizvali jsme dva umělce, z nichž každý zahrál na kytaru, každý ale v odlišném pojetí. Chtěli jsme navíc zvolit netradiční prostředí, proto padla volba na jeskyni Výpustek,” vysvětluje blanenský radní Ivo Stejskal, v jehož gesci je spolupráce s partnerskými městy.
V neobvyklém prostředí jeskyně Výpustek vystoupil také italský kytarista Francesco Spina. Foto: I. Stejskal
Jako první vystoupil se svým barokním repertoárem Karel Fleischlinger, v jeho podání zazněly skladby Antoina Carrého, Roberta de Viséeho a Gaspara Sanze. Závěr slavnostního setkání pak zpestřilo vystoupení mladého italského kytaristy Francesca Spiny, který zvolil ukázky z děl Heitora Villy-Lobose, Agustina Barrisose a Fernanda Sora.
V publiku byli nejen Italové, ale také zástupci dalších delegací z Polska a Slovenska. Foto: I. Stejskal
Nejen Italové, ale i zástupci dalších delegací z polské Legnice a ze slovenského Komárna, kteří přijeli do Blanska na oslavy Vítání sv. Martina, si odnesli kromě památečních listů i drobné dárky. Italská radní Elisabetta Leonardi obdržela navíc z rukou starosty Crhy unikátní zmenšený model blanenské radniční veže vyrobený z tradiční umělecké litiny. Společný program všech našich hostů pak pokračoval i v neděli.
V neobvyklém prostředí jeskyně Výpustek vystoupil také italský kytarista Francesco Spina. Foto: I. Stejskal
Jedno významné výročí nás čeká i v roce příštím. Připomeneme si totiž dvacet let partnerství s polskou Legnicou.
Jana Franchi
předsedkyně komise pro zahraniční styky
vložil: Ondřej Požár, tiskový mluvčí / sekretariát starosty
Další články v kategorii „ostatní“
23. června 2025
OBRAZEM: Divadlo na zámku, Štístko a Poupěnka a osvěžení v aquaparku
21. června 2025
Školáci ze ZŠ TGM navštívili Vídeň i Sasko
20. června 2025
Stavba rotační lůžkové jednotky v blanenské nemocnici skončí letos v říjnu
16. června 2025
OBRAZEM: Folklorní slavnosti, SITUace na Písečné a sousedské setkání v Horní Lhotě
13. června 2025
Nemocnice Blansko se zapojila do screeningového programu na odhalení aneurysmatu břišní aorty
10. června 2025
Děti si vyzkoušely, jaké je to být paleontologem
9. června 2025
OBRAZEM: Národopisné odpoledne, Blanenský plecháč a závody RC aut
6. června 2025
Na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka soutěžili mladí zdravotníci
2. června 2025
OBRAZEM: Den dětí, výstava na půdě, trabanty a fotbal
30. května 2025
Plechovky pomohou hladovějícím dětem