Tip na výlet: Josefovským údolím
27. června 2020, cestovní ruch, přečteno: 1409×
Při dnešním výletu si užijete ticha a klidu adamovských lesů, pokocháte se poezií a dalekým výhledem, prozkoumáte jeskyni a navštívíte lesní bar! Na tento výlet počítejte s jedním dopolednem či odpolednem, trasa měří cca 10 kilometrů a včetně zastávek ji zvládnete zhruba za čtyři hodiny.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Výchozím bodem vašeho výletu budou Olomučany. Z autobusové točny nad obcí se vydejte po červené turistické značce tzv. Hradskou cestou a pokračujte stále po červené značce až k Máchovu památníku. Tento památník byl vybudován v roce 1936, jak praví pamětní deska: „K uctění památky pěvce Máje… v roku 100. výročí jeho úmrtí.“ Na stěnách památníku si můžete také připomenout čtyři úryvky z Máje, nejznámější básně českého romantismu. Od památníku se vám naskytne daleký výhled, za dobrého počasí dohlédnete až na Pálavu.
Máchův památník byl vybudován v roce 1936.
Pokračujte po žluté turistické značce směrem dolů do Josefovského údolí. Po cestě můžete posedět a odpočinout si v krásném prostředí studánky U Srnce, uprostřed Lesnického slavína, oblasti, která je poctou významným lesníkům, umělcům i přírodě samotné – věnovány jsou jim desítky pomníčků i studánek.
Po cestě můžete posedět a odpočinout si v krásném prostředí studánky U Srnce.
Na dně Josefovského údolí přejděte silnici a pokračujte po modré turistické stezce, která kopíruje trasu naučné stezky Josefovské údolí. Před vámi se pak z lesního porostu na protější straně silnice vynoří mohutná stavba vysoké pece Františka, která patří mezi nejstarší dochované pece ve střední Evropě. Areál Staré huti je dnes národní kulturní památkou.
Na protější straně silnice vynoří mohutná stavba vysoké pece Františka.
U Švýcárny se nezapomeňte občerstvit v samoobslužném lesním baru U Poustevníka Jáchyma. Nealkoholické nápoje i pivo tu chladí voda Křtinského potoka. Po poustevníku Jáchymovi, který zde v 19. století žil, získala jméno i jeskyně Jáchymka, jejímž vstupním portálem pokračuje modrá turistická trasa. V jeskyni se v zimě tvoří ledové krápníky, v létě toto skalní bludiště poskytuje turistům příjemné ochlazení.
Samoobslužný lesní bar U Poustevníka Jáchyma.
Modrá značka křižuje silnici nedaleko Býčí skály. Tu je možné navštívit pouze v červnu, kdy se zde konají dny otevřených dveří. Je třeba také dbát na to, že v průběhu května a června zde hnízdí vzácný sokol stěhovavý a proto bývá tato oblast uzavřena. My budeme pokračovat po žluté turistické značce přes obec Josefov, následně odbočíme vlevo na lesní pěšinu, která nás přivede zpět na rozcestí pod Máchovým památníkem. Po červené se vrátíme do Olomučan.
Jeskyně Jáchymka získala jméno po poustevníkovi. FOTA Martina Hejčová
Nezapomínejte, že velká část naší trasy vede národní přírodní rezervací a proto se držte pouze vyznačených turistických stezek. Vzácnou přírodu Moravského krasu je třeba chránit, aby její krásy mohly obdivovat i další generace.
Martina Hejčová
vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů
Další články v kategorii „cestovní ruch“
5. března 2022
Turisté letos opět zahájí sezonu pokusem o nový rekord
9. února 2022
Výpustek otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu Za tajemstvím jeskyně
16. listopadu 2021
Po roční pauze se letos v Blansku opět uskuteční festival Rajbas
9. září 2021
Ve Dnech evropského dědictví budou zdarma přístupné památky. Návštěvníkům se otevře i půda blanenské radnice
25. července 2021
Vítkovi mají certifikovaný chov ovcí würtenbergských
21. července 2021
Podpořte informační kancelář Blanka v anketě Oblíbené informační centrum roku
26. června 2021
Blansko nabízí virtuální prohlídku. Podívejte se na město z výšky
13. června 2021
Jeskyně Moravského krasu opět zvou k návštěvě
12. června 2021
Turistická linka Krasobus zahájila provoz. V prodeji jsou i pamětní jízdenky se slevovými kupony
5. června 2021
Keramiku s logem Moravského krasu vyrábějí v historické hrnčírně ze Zbraslavci