Tématem ministerské návštěvy bylo zásobování obyvatel Blanenska pitnou vodou

15. července 2020, ostatní, přečteno: 1590×

Projekt Pitná voda Jedovnicko a obecně zásobování obyvatel regionu vodou v době sucha. To byla hlavní témata návštěvy ministra životního prostředí Richarda Brabce na Blanensku. Setkal se s ním také blanenský místostarosta Ivo Polák.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Setkání se uskutečnilo v Jedovnicích. Ministr Brabec se zajímal o propojování vodovodních sítí, které řeší zásobování několika obcí na Blanensku. Mluvilo se i opatřeních do budoucna. Konkrétně o tom, jak může stát pomoci s problémy v zásobování obyvatel pitnou vodou, které způsobuje sucho.

„Situace se teď díky dešťům sice krátkodobě zlepšila, ale byli bychom bláhoví, kdybychom usnuli na vavřínech. Chci vás ujistit, že na ministerstvu životního prostředí se to nestane a vodě se budeme věnovat,“ prohlásil Richard Brabec.

Hlavním tématem byl projekt Pitná voda Jedovnicko.

Na klesající hladiny spodních vod a s tím spojenými problémy se zásobováním vodou reaguje i projekt Pitná voda Jedovnicko. Stavba za více než 200 milionů korun řeší propojení páteřního vodovodu Velké Opatovice-Boskovice-Blansko se soustavou vodovodů v okolí Jedovnic. Týká se ale také města Blanska.

„V Blansku tento projekt pomůže se zásobováním obyvatel pitnou vodou v místních částech Lažánky, kde se vybuduje nový vodojem, a také Klepačov. Vyřeší se problémy s poklesem tlaku ve vodovodní síti, které tam vlivem sucha bývají,“ vysvětlil blanenský místostarosta a předseda Svazku vodovodů a kanalizací města a obcí Ivo Polák.

Projekt řeší také zásobování vodou blanenských místních částí Lažánky a Klepačov.

Investorem stavby, kterou z 85 procent podpořil Státní fond životního prostředí, je Svazek vodovodů a kanalizací. Projekt zabezpečí kvalitní pitnou vodu také pro Jedovnice, Olomučany, Rudici, Ostrov u Macochy, Senetářov a také pro Lipovec, Holštejn, Kotvrdovice, Krasovou, Kulířov, Krásensko a Vilémovice.

Ministr Richard Brabec se zajímal o zásobování regionu pitnou vodou. FOTA Michal Záboj

„První etapa zahrnuje napojení na páteřní vodovod obcí v okolí Jedovnic, dále vybudování nové úpravny vody v Jedovnicích, opravu vodojemu v Rudici a stavbu nového vodojemu nad místní částí Lažánky,“ upřesnil Polák s tím, že stavba začala letos v března a potrvá do konce roku 2022.

Další informace o projektu Pitná voda Jedovnicko najdete zde.

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů

Sdílet odkaz na: Facebook Twitter