Umělé květiny z Olešnice se vyvážejí do celého světa. Počátky výroby sahají do roku 1869
16. ledna 2021, cestovní ruch, přečteno: 3485×
Již více než 150 let se v Olešnici vyrábí umělé květiny. Počátky tradice, kterou v současnosti nese podnik Moraviaflor, sahají do poloviny 19. století. Držitelem značky Moravský kras regionální produkt se firma v porovnání s dlouholetou tradicí ale stala teprve nedávno. Certifikát s modrou kapkou nesou její ručně vyráběné květy z přírodních materiálů.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Výroba umělých květin je řemeslně velmi náročná. Jedná se o rukodělnou výrobu, která vyžaduje velkou zručnost a cit. Každý vyrobený kus je originál. Květiny vynikají precizností zpracování a použitím přírodních materiálů, ze kterých je nejvzácnější pštrosí nebo krocaní peří.
Umělé květiny z Olešnice často využívají módní návrháři. Modelka: Andrea Vagnerová, návrhářka: Iveta Řádková, lokace: Královopolská strojírna Brno, a.s., prostory budovy Nové Semilasso. FOTO archiv firmy Moraviaflor
„Květiny vyrábíme ze stoprocentně přírodních materiálů, jako jsou bavlna, len, hedvábí, hedvábný samet, vlna, viskoza, kůže nebo juta. K barvení používáme ekologická tuzemská barviva, na která máme atesty o jejich nezávadnosti. Převážně pracujeme s tuzemskými materiály,“ popisuje bývalá jednatelka firmy Moraviaflor Olešnice Helena Synková.
Umělé květiny z Olešnice kdysi přepravovaly poštovní vozy. FOTO archiv firmy Moraviaflor
Výrobky z olešnického Moraviafloru šíří slávu Moravského krasu po celém světě. Téměř devadesát procent své produkce firma vyváží do zahraničí. „Jedná se o evropské země, ale expedujeme květiny i do zámoří. Vyvážíme květiny například do Španělska, Finska, Anglie, ale také do Kanady, Austrálie. Dokonce jsme květiny dodávali i do Japonska. Zahraniční zákazníci jsou velmi nároční na preciznost provedení a na nové zajímavé tvary květin,“ říká Helena Synková.
Umělé květiny se vyrábějí z velké části ručně. FOTO archiv firmy Moraviaflor
Umělé květiny z Olešnice ale odebírají i zákazníci z České republiky. V Moraviafloru vyrábějí módní doplňky na šaty, klobouky, boty a další. Pravidelným zákazníkem jsou například výrobci klobouků nebo módní návrháři. Olešnické květiny zdobí také lidové kroje. „To je velmi krásná, ale náročná práce. Zde se uplatňují hodně konvalinky, pomněnky, krušpánek a drobné růžičky. Z těch se pak skládají obrovské čelenky k dámským krojům. Rovněž vyrábíme velké vonice na pánské čepce ke krojům a také dětské čelenky a dokonce čelenky pro krojované panenky,“ doplňuje Helena Synková s tím, že firma spolupracuje také s řadou tuzemských divadel.
Ale vraťme se na začátek. Moraviaflor pokračuje v tradici, kterou v roce 1869 do městečka přivezl dnes již neznámý stolař z Vídně. Doma začal s výrobou umělých květin z papíru. „Byly to hlavně růže, karafiáty, jiřiny a chrysanty. Postupně se přidávaly látkové květiny. Pracovalo se s přírodními materiály, hlavně bavlněným plátnem. Z toho se vyráběly hlavně konvalinky, šeříky, vřesy, narcisky a další drobná kvítka. Také se vyráběla pomněnka z květinového plyše,“ popisuje Synková.
Umělé květiny se vyrábějí z velké části ručně. FOTO archiv firmy Moraviaflor
Později se výroby ujal olešnický občan pan Matonoha. Na výrobě se v době před druhou světovou válkou podílela celá řada místních pracovnic, ale i ženy ze širokého okolí. Za druhé světové války došlo k obrovskému propadu ve výrobě. Situace se změnila až po roce 1945. Narůstal objem výroby i sortiment a podnik se přestěhoval do prostor, ve kterých sídlí dodnes. Po znárodnění se olešnický závod stal součástí národního podniku Centroflor. V současnosti je Moraviaflor soukromou společností.
Moraviaflor spolupracuje s módními návrháři i s výrobci klobouků. FOTO archiv firmy Moraviaflor
„Jsme jen malá firma, protože tlaku květin, které se dováží s Číny, není jednoduché čelit. Přes všechny problémy se ale snažíme výrobu stále udržovat. Jedná se výhradně o rukodělnou práci a ta bohužel nebyla nikdy hodnocena tak, jak by si zasloužila. Pracovnice, které se výrobou květin zabývají, musí být velmi zručné a trpělivé. Je to drobná ruční práce založená na preciznosti,“ podotýká dlouholetá jednatelka Helena Synková, která firmu letos předala synovi Milanovi. V tradici výroby umělých květin v Olešnici tak nyní pokračuje on.
Umělé květiny se v Olešnici vyrábějí již více než 150 let. FOTO archiv firmy Moraviaflor
„Podařilo se mu zefektivnit výrobu vazbových květů, přestože se vyrábí stále na starých strojích a stále se jedná o rukodělnou výrobu. V současné době připravujeme květiny na přehlídku na leden 2021. Daří se nám zaměstnávat lidi, kteří mají různé zdravotní problémy a lidi, kteří dlouhodobě nemohou najít uplatnění na trhu práce. V blízké budoucnosti chceme ve spolupráci s úřadem práce vytvořit chráněnou dílnu,“ dodává Synková.
Umělé květiny se v Olešnici vyrábějí již více než 150 let. FOTO archiv firmy Moraviaflor
Firma je také otevřená pro předem objednané exkurze, které se chtějí s výrobou umělých květin seznámit. Podnik ale pořádá i tvořivé dílničky pro školáky. Pravidelnými hosty jsou třeba žáci ZUŠ Blansko. „Pokud některá škola projeví zájem, rádi je přivítáme,“ podotýká Milan Synek.
vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů
Další články v kategorii „cestovní ruch“
1. června 2023
Do Moravského krasu opět jezdí Krasobus. Nabízí slevy na vstupné i na nákup zboží
8. dubna 2023
Salmové zvou k návštěvě Blanska i jeho okolí
3. dubna 2023
Sezonu v Moravském krasu zahájili rekordem: 465 korunovaných turistů a patnáct psů
26. března 2023
Setkání v pivovaru zahájí novou sezonu, na nádvoří se sejdou korunovaní turisté
6. března 2023
Sezonu tentokrát zahájí pokus o rekord v počtu korunovaných turistů
10. ledna 2023
Skončená sezóna jeskyní byla lepší než dvě covidové. Krasové podzemí zve turisty i v zimě
15. listopadu 2022
Blansko ožije tradičním festivalem Rajbas
20. října 2022
Blansko se představuje na veletrhu cestovního ruchu Regiontour
17. července 2022
Medvěd Bruno provede děti jeskyní Výpustek
9. července 2022
Podpořte Informační kancelář Blanka v anketě o oblíbené infocentrum roku