Rekonstrukci Brněnské ulice komplikuje havarijní stav potrubí. Termíny ale zatím stavebníci drží

26. března 2021, zprávy z MěÚ, přečteno: 1664×

Dvanáctým týdnem pokračují práce na rozsáhlé rekonstrukci Brněnské ulice na Starém Blansku. Místní se dočkají nového vodovodu, kanalizace i plynovodu, následně také opravy povrchu komunikace, chodníků i osvětlení. Práce na společném projektu Svazku vodovodů a kanalizací (Svazek), Jihomoravského kraje a města komplikovaly opakované havárie historického vodovodního potrubí i nepřesná dokumentace. Stavebníci nyní dokončili část obměny vodovodu a věří, že původní termín dodrží. Do listopadu letošního roku by tak mělo být hotovo.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

„Původní vodovodní potrubí bylo v tomto místě více než sto let staré. Bylo v takovém stavu, že stačilo, když jsme odkryli zeminu, kvůli změně tlaku pak potrubí praskalo. Docházelo tak k opakovaným výpadkům v dodávce vody. Havárie byly naštěstí lokální a krátkodobé, vždy v rozmezí několika hodin,″ popisuje Radek Záruba, který na výměně vodovodního potrubí pracuje.

Nyní si místní mohou alespoň z části oddychnout. V části Brněnské ulice od Hořické až po ulici Na Brankách už je totiž potrubí vyměněno.

„Na čtvrtek 25. března byla nahlášená plánovaná odstávka dodávky vody, v tomto úseku už jsme totiž dokončili výměnu vodovodu a jednotlivé domácnosti jsme přepojovali na nový. Teď nás čekají už jen lokální odstávky u domů, které na něj také budeme postupně napojovat,” dodává Radek Záruba.

Potíže dělníkům způsobuje také neúplná dokumentace, respektive vedení inženýrských sítí, které žádná dokumentace nezachycuje. „Tato stavba je velice komplikovaná, přináší s sebou i některé momenty, které se musí řešit operativně. Jsem ale přesvědčen, stejně jako zástupci dodavatele, že termín by měl být tak, jak je v harmonogramu naplánován, dodržen,” ujišťuje také Ivo Polák, místostarosta Blanska a předseda Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí. Právě Svazek má opravy kanalizací a vodovodních sítí za 17,5 milionu korun na starosti.

FOTOGALERIE
Rekonstrukce Brněnské ulice: letité portubí nečekaně praská, termíny ale zatím stavebníci drží
Výměna kanalizace v Brněnské ulici.

Výměna kanalizace v Brněnské ulici.

Celkem fotografií:  15

„Problémy s vodovodem, nebo s křížením potrubí jsou na podobných stavbách běžné. Potíže průběžně řešíme,” potvrzuje také stavbyvedoucí Richard Polák.

Opravy, které jsou naplánované až do listopadu, jsou nyní ve druhé etapě. V ní se motoristé dostanou z ulice Komenského objížďkou kolem sběrného dvora a přes semaforem řízený úsek pod společností Synthon.

„V úseku od ulice Hořická po ulici Na Brankách jsou v tuto chvíli dokončeny práce na výstavbě vodovodu i kanalizace. Do 1. června by mělo být vše v tomto úseku provedeno už v hotových površích, abychom místním zjednodušili příjezd k jejich nemovitostem. Poté se přesuneme na zbytek komunikace od ulice Na Brankách po Synthon, kde začínají práce na výstavbě kanalizace a vodovodu. Vše se koordinuje také s rekonstrukcí plynovodu,“ dodává Richard Polák.

 Prohlédněte si mapy uzavírek a objížděk v pdf

„Zástupci města se průběžně každý týden účastní kontrolních dní. Jsem rád, že podobně náročná rekonstrukce, během níž se provádějí opravy prakticky všech sítí najednou, běží bez závažnějších potíží,“ oceňuje také starosta Blanska Jiří Crha.

„Důležité je, že současně s touto stavbou už se provádí také část přípravných prací na přemostění na Staré Blansko, které se začne budovat v letošním roce. O to jednodušší to potom bude v průběhu prací na této velké stavbě,“ dodává Jiří Crha.

 

   vložil: Pavla Komárková, tisková mluvčí / odbor vnějších vztahů