Nemocnice Blansko opět získala ocenění za péči o pacienty s mrtvicí
30. června 2021, ostatní, přečteno: 1036×
Diamantové, tedy nejvyšší ocenění získala Nemocnice Blansko za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou za rok 2020. Centrum vysoce specializované péče o pacienty s ikty pod vedením primáře Dušana Tenory bylo oceněno v rámci největší evropské iktové konference ESO (European Stroke Organisation) a iniciativy Angels.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Jednotlivá centra, kterých je v České republice pětačtyřicet, se hodnotí za vybrané časové období. Komise bere v potaz několik kritérií, která určují kvalitu poskytované péče – například doba od příjezdu pacienta po zahájení rekanalizační léčby nebo četnost provádění rutinního screeningu poruch polykání.
Podle primáře neurologického oddělení Dušana Tenory se péče o pacienty s iktem posunuje rychlým tempem neustále dopředu. Rozhodující je zahájit léčbu co nejdříve od výskytu prvních příznaků; roli hrají minuty. „Právě rychlost od příjezdu pacienta po poskytnutí specializované terapie je velmi důležitá pro úspěšnost léčby. Čím dřív se léčba podá, tím víc buněk se zachrání; každou minutu odumírají dva miliony neuronů,“ zdůraznil primář.
O pacienty s mrtvicí se stará kolektiv oddělení neurologické JIP. FOTO: archiv Nemocnice Blansko
V blanenské nemocnici se zhruba před třemi roky výrazně zrychlil proces přijímání, vyšetření a zahájení léčby pacienta. Lékaři mají iktový mobil, na který dostanou hlášení, že záchranáři vezou člověka s mrtvicí. Všichni se nachystají, připraví se CT, nikde se na nic a na nikoho nečeká. Pokud lékař na základě CT vyšetření rozhodne o podání trombolýzy (podání léku na rozpuštění krevní sraženiny, která ucpává mozek), dostane ji pacient hned a na místě. Dříve se totiž ještě před zahájením léčby převážel na oddělení iktové péče. Tímto krokem tedy zdravotnický personál ušetřil v průměru asi dvacet minut.
Ztrácet čas ovšem nesmí ani pacient, respektive lidé z jeho okolí. Nemohou otálet s voláním rychlé záchranné služby. „Když člověka píchne na hrudníku, je už automatické, že hned volá záchranku, protože má podezření na infarkt. Mělo by to stejně fungovat i v případě objevení se prvních příznaků mozkové mrtvice. Běžně se ale stává, že pacienti s příznaky mrtvice čekají zbytečně dlouho doma (myslí si například, že potíže odezní, že je to jen přeleželá ruka, nechtějí obtěžovat, protože je často nic nebolí atd.) a rodina je doveze na neurologii až druhý den autem,“ upozornil lékař Dušan Tenora s tím, že trombolýza se musí podat do čtyř a půl hodiny od vzniku mozkové příhody.
Mezi první příznaky patří zejména pokleslý koutek, ochrnutí končetin a porucha řeči. „Pokud máte pocit, že s člověkem ve vašem okolí není něco v pořádku, řekněte mu, aby se usmál nebo vycenil zuby. Jestliže se jedna strana hýbe méně a obličej se zdá být asymetrický, volejte okamžitě 155. Stejně tak, pokud nevydrží mít předpažené ruce dlaněmi vzhůru deset vteřin bez poklesu, nebo když mluví nesrozumitelně a neumí pojmenovat základní věci,“ popsal primář blanenské neurologie.
Důležité je také nemoci předcházet. To znamená v prvé řadě dodržovat zdravý životní styl, který zahrnuje dostatek pohybu a zdravou stravu, dále nekouřit, nepřehánět to s alkoholem, snažit se vyvarovat stresu a umět odpočívat, hlídat si krevní tlak.
Cerebrovaskulární program byl v Nemocnici Blansko zahájen již v roce 2000 společně se vznikem iktové jednotky. Nemocnice získala statut Iktového centra v 1. srpna 2013 a byla zařazena do sítě specializovaných pracovišť v Česku. V kritériích ESO Angels uspěla v minulosti již několikrát. Za roky 2017 a 2019 získala platinové ocenění, za rok 2018 diamantové.
„Je to ocenění práce personálu celého neurologického oddělení (standardního i JIP) a všech, kteří se v nemocnici nějak podílejí na péči o tyto pacienty, především rehabilitační, radiodiagnostické a interní oddělení, laboratoř, logopedie, psycholog a další. Všem jim za to patří velký dík,“ uvedla ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.
Marie Kalová, mluvčí Nemocnice Blansko
vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů
Další články v kategorii „ostatní“
1. července 2022
Zubní pohotovost v červenci
30. června 2022
Zdravotníci neurologického oddělení Nemocnice Blansko získali platinové ocenění za léčbu CMP
25. června 2022
Soutěžící měli za úkol namíchat koktejly inspirované Moravským krasem
22. června 2022
Žáci ze ZŠ Salmova představili svůj projekt ve Vida Science centru Brno
20. června 2022
OBRAZEM: Blansko oslavilo Den otců a loučilo se s farářem
15. června 2022
Nemocnice Blansko nabízí prázdninovou dialýzu
4. června 2022
Charitativní akce You Dream We Run lidem splní sny, letos již poosmé
3. června 2022
Zubní pohotovost v červnu
29. května 2022
Školáci z Blanska uspěli v krajském kole Dopravní soutěže mladých cyklistů
28. května 2022
Na trati mezi Blanskem a Svitavami začnou výluky, které omezí provoz vlaků