Podávat projekty do participativního rozpočtu lze do 21. září

30. srpna 2021, zprávy z MěÚ, přečteno: 713×

Už jen zhruba tři týdny zbývají do uzávěrky třetího ročníku participativního rozpočtu Společně PRO Blansko. Spolky i jednotlivci mohou své návrhy na doplnění či vylepšení veřejných prostranství ve městě podávat do 21. září. Vítězný projekt pak určí veřejnost v hlasování. Na realizaci vítězného projektu městský rozpočet opět pamatuje částkou 600 tisíc korun.

Nápady na vylepšení Blanska může podat každý občan starší 18 let. Projekt se musí týkat úprav veřejného prostranství či budov v majetku města.

„Nově letos stačí podnět přihlásit elektronicky pouze vyplněním on-line formuláře, fyzicky je pak nutné dodat jen arch s podpisy minimálně 20 občanů města starších 18 let, kteří návrh podporují. Návrhy je možné podávat do 21. září 2021,” přiblížila vedoucí finančního odboru Alena Skoupá.

O projektech, které splní podmínky, bude veřejnost hlasovat na podzim. O vítězi bude rozhodnuto nejpozději na začátku prosince.

„Pokud bude mít někdo problém vyplnit formulář na webu města, pomohou mu pracovnice Blanenské informační kanceláře Blanka, které návrh do formuláře zadají. Kolegové z odboru správy a rozvoje města nabízejí každému navrhovateli také bezplatnou konzultaci, aby bylo zajištěno, že podávané návrhy budou realizovatelné a nepřekročí částku 600 tisíc korun,“ podotkl místostarosta František Hasoň. „Budeme rádi, když součástí návrhu bude také fotodokumentace nebo video prezentace projektu,“ doplnil.

Podívejte se na podrobná pravidla participativního rozpočtu

V minulém ročníku participativního rozpočtu se sešlo celkem 18 projektů. V hlasování pak zvítězily Lavičky pro oddech i setkávání generací. První z více než třech desítek laviček s vyvýšeným posezem i čtveřice takzvaných hnízd, dřevěných sestav stolku a sedátek, už se na několika místech ve městě objevily.  

„První hnízda se objevila na Sportovním ostrově u skateparku a baseballového hřiště, další doplní Poduklí nebo břeh Svitavy nedaleko Aquaparku. Lavičky už jsou umístěné například v ulici Palackého, u skateparku, v těchto dnech se další budou objevovat například u obřadní síně a hřbitova, v blízkosti cesty na sídliště Sever poblíž ZŠ Dvorská, další přibydou v okolí bytových domů v ulici Chelčického a 9. května a podobně,“ vyjmenovává vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková. 

Místostarosta František Hasoň na jedné z laviček, které do ulic města přinesl loňský vítězný projekt.

Město ale chce letos realizovat také další projekty navržené v participativním rozpočtu – u Domu s pečovatelskou službou na ulici 9. května vyroste nový altánek, poblíž baseballového hřiště na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka přibydou uzamykatelné skříňky pro sportovce. Připravuje se také zastřešení kontejnerového stání v Jasanové ulici na sídlišti Písečná.

„Za zajímavé náměty od veřejnosti jsme vděční a snažíme se je vždy realizovat také z jiných prostředků než je částka vyčleněná na participativní rozpočet, i pokud daný projekt nevyhraje hlasování. Dobrých nápadů na vylepšení veřejného prostranství si vážíme, není jich nikdy dost,“ doplnil starosta města Jiří Crha.

Formuláře k podání námětu najdete zde.

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů

Sdílet odkaz na: Facebook Twitter