Tisíce lidí opět zažily Blansko jinak

13. září 2021, kultura, přečteno: 2806×

Centrum Blanska patřilo v neděli 12. září sousedské slavnosti Zažít Blansko jinak. Druhý ročník akce, do které se zapojily místní organizace, instituce, umělecké školy, spolky i podnikatelé ale také jednotlivci, opět celý den lákal místní všech věkových kategorií. Sousedské setkání na den vymístilo automobily z parkovacích ploch na náměstí Svobody i náměstí Republiky, pódia a stanoviště ale návštěvníci našli také na Wanklově náměstí, na pěší zóně v ulici Rožmitálova nebo v předzámčí. Ulice města zaplnily improvizované stánky, pódia i stoly s posezením a zejména pohodová atmosféra.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

„Akcí Zažít Blansko jinak jsme chtěli lidem z Blanska nabídnout akci jiného typu, než na které jsou běžně zvyklí. Sousedská slavnost je založená na malém týmu koordinátorů s kulturním střediskem jako hlavní organizací zastřešující technickou stránku celé věci a produkci, klíčové je ale osobní angažmá všech zapojených. Ohlasy na loňský první ročník byly z drtivé většiny pozitivní, důležité pro nás bylo i to, že akci podpořilo město. Moc se nám líbí, že se lidé můžou aktivně podílet na organizaci kulturní akce ve svém městě, proto jsme iniciovali pokračování i letos,“ vysvětlila jedna z koordinátorů Pavlína Komínková.

Ulice se v neděli proměnily ve venkovní galerii, restauraci i sportoviště v jednom.  FOTO: Pavla Komárková

Formát sousedské slavnosti místní evidentně oslovil. Zažít Blansko jinak opět nabídl desítky koncertů a hudebních setkání, divadelní nebo taneční vystoupení, workshopy i ukázky činností a návody na výrobu nejrůznějších věcí od korálkových náramků až po květinová aranžmá. Zájemci si mohli vyzkoušet střelbu na koš či na terč i taj-či, odpal baseballového míčku nebo třeba tvoření v nejrůznějších výtvarných dílnách včetně tvorby velkoformátových děl.

Suterén po bývalém hotelu Dukla oživila audiovizuální instalace Zdroj evokující zvuky někdejších diskoték. Pod širé nebe se  přesunuly kadeřnické salóny i obchůdky. Příchozí si mohli zkusit, jaké je být policistou, diskžokejem nebo jaká je práce módního návrháře, připraveny byly také komentované procházky včetně komentovaných prohlídek radnice, ve které se vůbec poprvé zájemci mohli podívat na půdu. Tu navíc doplnila výstava prací žáků ZUŠ Blansko.

„Zažít město jinak organizují i na jiných místech země, Blansko je ale opravdu unikátní. Zatímco na většině míst akci dělají v malém měřítku pro sousedy z jedné ulice nebo třeba v atriu bytového domu, my jsme si udělali dvorek z města pro 20 tisíc obyvatel. Blanenský Zažít letos v průběhu dne hrubým odhadem navštívilo kolem čtyř tisíc lidí,“ popsal Jan Mach, dramaturg Kulturního střediska města Blanska.

„Zatímco loni jsme měli kolem padesáti stanovišť, letos jich bylo přes sedmdesát. Jednotlivci se nám hlásili i těsně před začátkem akce, proto jsme všechny ani nemohli uvést v přehledu zapojených. Více stanovišť pro nás znamenalo produkčně o hodně více starostí než loni, třeba s připojením elektřiny, zajištěním mobiliáře a také pokrytím finančních nákladů, které kulturní středisko hradí. Jsme ale rádi, že lidé snad více vnímají, že se jedná o sousedskou slavnost a ne běžný festival, uvědomují si, že to dělají pro sebe a pro druhé,“ dodal Jan Mach s tím, že úspěch akce pomohl zajistit také rozšířený technický a produkční tým v čele s Evou Vylíčilovou a Andreou Sokolovou nebo brigádníci, kteří připravili zázemí pro všechna stanoviště i vystupující.

FOTOGALERIE
Tisíce lidí opět zažily Blansko jinak

Skautský průvod. FOTO: Michal Záboj

Celkem fotografií:  54

První ročník blanenského Zažítu loni na den kompletně vymístil dopravu z centra města. Letos to kvůli dopravním uzavírkám na průtahu a objízdné trase vedoucí právě přes centrální náměstí možné nebylo a motoristé měli pouze omezené parkování a sníženou rychlost.

„Odezva od občanů byla loni velice dobrá, proto jsme i přes aktuální dopravní omezení hledali způsob, jak umožnit pořádání sousedské slavnosti a přitom dopravu omezit co nejméně. Myslím, že se to podařilo, řidiči i pěší návštěvníci byli ohleduplní a vše se obešlo bez zásadních dopravních komplikací. Atmosféra byla opět skvělá a ohlasy velice pozitivní,“ pochválil akci i starosta Blanska Jiří Crha, který byl celý den k dispozici na radnici a se zájemci se setkával v rámci komentovaných prohlídek.

„Mám radost, že se letos akci podařilo zorganizovat i přes aktuálně platné uzavírky a že se místní zapojili v takové míře a akci si užili. Jsem také ráda, že se Zažít podařilo spojit s vyvrcholením oslav 100 let skautingu v Blansku a s ním spojenou výstavou. Sobotní skautský večer na zámku a zejména nedělní průvod všech blanenských skautů a slavnostní nástup na náměstí Republiky byly unikátním doplněním sousedské slavnosti,“ zhodnotila Pavlína Komínková.

„Věřím, že Zažít i druhým ročníkem potvrdil, že by se z něj v Blansku mohla stát tradiční událost začínajícího podzimu,“ doplnila.

Koordinační tým plánuje Zažít uspořádat i v příštím roce, už nyní ale chystá i vylepšení. „Ukázalo se, že je ještě co zlepšovat. Například pokud jde o nabídku gastro zóny. I když jsme ji letos oproti loňsku hodně posílili, přesto se řada věcí vyprodala ještě před koncem akce. Určitě ji proto bude třeba příští rok podpořit ještě více,“ nastínil další z hlavních koordinátorů Lukáš Dlapa.

 

   vložil: Pavla Komárková, tisková mluvčí / odbor vnějších vztahů

Sdílet odkaz na: Facebook Twitter