Letošní koncerty Moravanky jsou opravdu poslední, říká kapelník Jan Slabák

19. prosince 2021, kultura, přečteno: 1147×

Zřejmě jednu z posledních příležitostí slyšet naživo Moravanku Jana Slabáka budou mít 21. prosince návštěvníci Dělnického domu v Blansku. Proslulá kapela, která se stala synonymem pro moravskou dechovku, v prosinci odehraje poslední koncerty. Vánoční turné má udělat pomyslnou tečku za padesátiletou historií Moravanky. Kapelník Jan Slabák zároveň oslaví osmdesáté narozeniny.

„Letošní vánoční koncerty jsou opravdu posledními koncerty Moravanky Jana Slabáka a snad i důstojnou tečkou za padesáti lety jejího trvání. Je to takové moje dítě, které jsem měl moc rád, a jak už to za tak dlouhou dobu bývá, prožili jsme nejen léta velké slávy, ale i problémů a zklamání,“ říká Jan Slabák.

Kapelník Moravanky Jan Slabák. FOTO: Jef Kratochvil

V poslední době často dostává otázky, jestli Moravanka opravdu končí a proč vlastně již nebude hrát? „Padesát let cestování, tisíce koncertů u nás i v zahraničí, to dá člověku pořádně zabrat a ani moje zdraví už není jako za mlada. Říká se, že v nejlepším se má přestat, a ten okamžik právě nastal. I pro mě to bylo těžké rozhodnutí a nejvíc mě mrzí, že náš „odchod z hudební scény“ připadl právě na tuto covidovou dobu zákazů a omezení, která samozřejmě akceptuji a chápu,“ vysvětluje kapelník.

Vánoční koncert se koná v úterý 21. prosince od 17:00 hodin v hlavním sále Dělnického domu. Nese podtitul: Ten vánoční čas dočkali jsme zas. Posluchači se tak mohou těšit nejen na skladby klasického repertoáru Moravanky, ale i písničky, které se zpívají na hodech a samozřejmě koledy a vánoční písně. Zpívat budou Daniela Magálová, Ivana Slabáková, Anička Zlomková a Břeťa Osička.

„V Blansku jsme samozřejmě v minulosti již několikrát hráli, i když si už přesně nevzpomínám ve kterých letech. A protože tam máme i spoustu přátel, vždycky jsme se na koncerty i setkání s nimi těšili. Tak doufám, že to bylo oboustranné! Jeden z našich muzikantů – Josef Kolář – v Blansku dokonce už dlouhá léta žije. Jsem také moc rád, že jeden z našich posledních koncertů odehrajeme právě v Blansku. Chtěl bych všem našim posluchačům a fanouškům poděkovat za přízeň, kterou nám celá ta léta prokazovali, za všechna krásná slova uznání a za jejich podporu. Věřte, že si toho moc vážíme,“ vzkazuje Jan Slabák.

„Moravanka natočila za těch padesát let spoustu desek, kazet, CD i DVD nosičů, tak doufám, že i jejich prostřednictvím si nás uchováte ve svých srdcích a vzpomínkách. Velké poděkování patří i mým milým kolegům a kamarádům muzikantům a samozřejmě i zpěvákům, že svými výkony dokázali udržet tu pomyslnou hudební laťku i po tolika letech na vysoké profesionální úrovni,“ dodává.

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů

Sdílet odkaz na: Facebook Twitter