Město ocenilo sportovce roku 2022

23. ledna 2023, sport, přečteno: 2005×

Blansko vyhlásilo nejlepší sportovce města roku 2022. Pětice jednotlivců a jeden sportovní kolektiv ocenění převzali na VI. sportovním plese, který se v sobotu 21. ledna uskutečnil v Dělnickém domě. Další dvě osobnosti blanenského sportu byly uvedeny do síně slávy.

„Rád bych všem oceněným sportovcům pogratuloval k jejich úspěchům, kterých dosáhli na republikové i mezinárodní úrovni a poděkoval jim za skvělou reprezentaci města. Myslím, že i jejich výkony dokazují, že Blansko je město, které sport dlouhodobě podporuje a má sportovcům co nabídnout. A že se v něm sportu daří,“ poděkoval starosta Blanska Jiří Crha.

Oceněným sportovcům pak v sále Dělnického domu předal ceny i odměny spolu s místostarostkou Lenkou Dražilovou a se zástupci sportovní komise, mimo jiné radním Janem Nečasem, zastupitelem Michalem Součkem nebo trenérem atletů Ondřejem Ellingerem.

kategorii jednotlivců nad 18 let ocenění získala plavkyně Anna Šťávová z TJ ASK Blansko. Nejlepší plavkyně republiky v disciplínách 50, 100 a 200 metrů prsa v kategorii juniorek je členkou reprezentačního výběru České republiky. Zúčastnila se Evropského olympijského festivalu v Banské Bystrici, mezinárodního závodu juniorských reprezentantů na Kypru a na mezinárodním Multiutkání juniorských reprezentací Polska, Maďarska, Slovenska a Česka v Praze vybojovala stříbrnou medaili v závodě na 200 metrů prsa a bronz v závodě 50 metrů prsa. Na stupně vítězů dosáhla i na republikových mistrovstvích juniorů.

Nejlepší sportovci města Blanska roku 2022. FOTO: Leona Voráčová

Sportovcem roku v kategorii dospělých se stal také biketrialista Vašek Kolář z ÚAMK Biketrial Blansko, který loni získal celkově už 12. titul mistra světa. Mezi jeho úspěchy patří také titul mistra ČR v biketrialu i UCI trialu v kategorii Elite. Dohromady v obou federacích se jednalo o jeho 28. mistrovský titul v kariéře. Je také celkovým vítězem Českého poháru v UCI Trialu v kategorii Elite 20. Tečkou za vydařenou závodní sezónou bylo finále televizní soutěže soutěže Česko Slovensko má talent, ve které se spolu se svým soutěžním partnerem na motorce dostali mezi osmičku finalistů.

Sportovcem roku v kategorii talent roku do 18 let se stala cyklistka Amálie Gottwaldová z CP team, která je držitelkou titulu mistryně republiky v cross country a první vicemistryní v eliminátoru. Reprezentovala také na mistrovství Evropy ve Švýcarsku, kde získala první místo mezi kadetskými štafetami a třetí místo o cross country. Mezi její úspěchy patří také například vítězství v Českém poháru v cross country, mistrovský titul v cyklokrosu nebo medaile v BMX, dráhové cyklistice a v cross country na Olympiádě dětí a mládeže, kde reprezentoval Jihomoravský kraj.

Talentem roku města Blanska je také orientační běžec Ondřej Brosch (Fénix sport/ SK Radioklub Blansko). V roce 2022 získal první místo na republikovém mistrovství ve sprintu v kategorii H16, druhé místo na mistrovství v nočním orientačním běhu v kategorii H16 a bronzovou medaili na evropském šampionátu dorostu ve štafetách v kategorii H16. Patří mu také celková třetí příčka v republikovém žebříčku A v kategorii H16 za rok 2022. Na republikové finále středních škol v přespolním běhu získal v barvách družstva Gymnázia Blansko stříbrnou medaili.

FOTOGALERIE

V kategorii jednotlivců nad 18 let ocenění získala Anna Šťávová (TJ ASK Blansko). FOTO: Leona Voráčová

Celkem fotografií:  21

trenérské kategorii ocenění získal Miroslav Špaček z TJ ASK Blansko, který deset let úspěšně trénuje družstvo nejstarších plavců blanenského plaveckého oddílu. Jeho svěřenci vozí pravidelně z nejvyšších českých i mezinárodních soutěží medaile. Za jeho působení dosáhli plavci pro blanenské plavání na historicky první juniorské medaile, tituly mistrů ČR a medaile z Českého poháru (Anna Šťávová, Veronika Zamazalová, Milan Kučera, Jan Vencel). Podílí se i na trénování mladší nastupující generace, kterou připravuje společně s trenérkou Dagmar Kuncovou na republikové šampionáty žactva.

kategorii sportovní kolektiv bylo oceněno družstvo minižákyň U11 Basketbalového klubu Blansko. Hráčky vybojovaly v národním finále čtvrté místo. Na turnaj se kvalifikovaly po vítězství bez ztráty bodu v oblastním přeboru Jihomoravského kraje a následné úspěšné kvalifikaci. V Děčíně postupně vyřadily kromě jiných i týmy z center talentované mládeže. V závěrečném hodnocení jednotlivkyň se mezi nejlepšími objevily kapitánka Michaela Musilová a rozehrávačka Adélka Ježová.

Do Síně slávy byl uveden in memoriam atlet a trenér Jiří Ošlejšekbasketbalista a trenér Ivo Nerad. Jejich medailonky najdete v tomto odkazu.

vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení