Virtuální realita pomůže pacientům Nemocnice Blansko s rehabilitací

3. září 2024, ostatní, přečteno: 334×

Už jste se někdy ocitli ve virtuální realitě? Pacientům rehabilitačního oddělení Nemocnice Blansko tato moderní technologie již brzy bude pomáhat při cvičení a rekonvalescenci.

Cvičení se tak pomocí speciálních brýlí a aplikace v tabletu stane o něco zábavnější a pacienty bude snazší motivovat. „Výkony pacientů jsou často limitovány bolestí. Po nasazení virtuálních brýlí se člověk ocitne v jiném prostředí, díky tomu se zvýší práh bolesti a posouvají se tak limity rozsahu pohybu, aniž by si to pacient uvědomoval,“ uvádí primářka rehabilitačního oddělení Jana Novotná.

Virtuální realita pomůže v rehabilitačním oddělení. FOTO: Marie Kalová

Tablet ovládá fyzioterapeut – volí vhodné cviky nebo naopak relaxaci pro konkrétního pacienta.  Použití metody virtuální reality je vhodné u pacientů po úrazech končetin, s postižením mozku i u těch, co jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko,“ vyjmenovává primářka oddělení.

Pacienta pohltí příběh a prostředí, které je mu blízké. Na výběr je několik možností. Nemocný, přestože sedí na židli, invalidním vozíku nebo leží na lůžku, se rázem ocitne například u moře, na horách či v ovocném sadu. Místo obyčejného pokynu zvednout ruku a zakroužit s ní dostane od fyzioterapeuta úkol utrhnout jablko ze stromu. Spojit hvězdy na nebi a vytvořit souhvězdí. Chytat ryby. Pověsit prádlo na šňůry. Relaxovat může virtuální procházkou po pláži.

„Jako důležitou přidanou hodnotu vnímám to, že výsledky daného pacienta je možné ukládat, porovnávat v čase a sledovat jeho zlepšení. Fyzioterapeut se navíc může věnovat většímu počtu pacientů,“ doplňuje Jana Novotná.

FOTOGALERIE
Virtuální realita pomůže pacientům Nemocnice Blansko s rehabilitací

Virtuální realita pomůže v rehabilitačním oddělení. FOTO: Marie Kalová

Celkem fotografií:  8

Interaktivní prostředí podporuje pacienta v zapojení do funkčního tréninku i dlouhodobé rehabilitace. Pokročilé technologie virtuální reality motivují pacienta k aktivní účasti v terapii a zvyšují zájem dokončit cvičení v maximální možné kvalitě.

Po úrazu, operaci nebo onemocnění se cílí na obnovu rozsahu pohybu v kloubech, svalové síly a celkové kondice. Programátoři nezapomněli ani na trénink rovnováhy nebo jemné motoriky.

„Použití virtuální reality v rehabilitaci nás velmi zaujalo a rozhodli jsme se našim pacientům tuto možnost cvičení nabídnout. Věřím, že to přispěje k celkovému zkvalitnění péče a k rychlejšímu návratu nemocných do jejich běžného života,“ říká ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Marie Kalová, tisková mluvčí Nemocnice Blansko

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení