Před osmdesáti lety Blansko navštívil prezident Edvard Beneš
16. května 2025, historie, přečteno: 633×
Přesně před osmdesáti roky Blansko zažilo prezidentskou návštěvu. Ve městě se 16. května 1945 krátce zastavil tehdejší československý prezident Edvard Beneš. Na vlakovém nádraží v Blansku ho pozdravily tisíce lidí. Tuto událost dodnes připomíná pamětní deska ve vestibulu nádražní budovy.
Blansko bylo osvobozeno 9. května 1945. O týden později obyvatelé města i okolních obcí zažívali radost a nadšení z nově nabité svobody ještě jednou. Při svém návratu z exilu je pozdravil prezident Edvard Beneš.
Prezident Edvard Beneš s chotí při odjezdu z Blanska. FOTO: archiv Pavla Svobody
Železniční trať do Brna byla na konci války poškozená. První funkční stanicí na cestě do Prahy tak bylo Blansko. Právě sem zamířila prezidentská kolona na cestě z Brna do hlavního města. V Blansku pak prezident Edvard Beneš s manželkou Hanou nastoupili do zvláštního vlaku č. 11 554, který je odvezl do Prahy. Součástí soupravy byl i legendární tmavomodrý salonní vůz, vyrobený původně pro T. G. Masaryka. Událost si tehdy nenechalo podle odhadů ujít na pět tisíc lidí.
„Vítající zástupy obsadily nejen rozsáhlé prostranství na nádraží samém, ale obsadily i lesnatou stráň nad nádražím. Když kolem 9. hodiny dopoledne spatřilo obecenstvo automobil, v němž přijížděl pan president, nastala chvíle nepopsatelného nadšení, kdy z tisíců hrdel zaznívalo nadšené volání pozdravů a tisíce rukou mávaly vstříc milovanému presidentovi a jeho choti,“ popisuje okamžiky příjezdu prezidenta Pamětní kniha města Blanska z roku 1945.
Prezidenta na blanenském nádraží uvítala čestná rota rumunských vojáků a tehdejší předseda Městského národního výboru Blansko Karel Fiala. Přítomni byli i zástupci Okresního národního výboru Boskovice.
„Po srdečném uvítání, jehož se panu presidentovi v Blansku dostalo, nastoupil se svou chotí, jíž byla podána kytice květin, a s celou svou družinou do připraveného vlaku, jenž po malé chvíli dával se zvolna do pohybu směrem ku Praze za zvuků hudby a neutuchajícího provolávání pozdravů obecenstva panu prezidentovi, jenž stoje u okna děkoval zástupcům a kynul na rozloučenou. Po odjezdu vlaku seskupilo se obecenstvo na nádraží ve veliký průvod, jenž za zvuků hudby pochodoval přes Staré Blansko směrem na náměstí, kde po stručném proslovu předsedy MNV odešli zase všichni za svou prací,“ dodává pamětní kniha.
Před osmdesáti lety Blansko navštívil prezident Edvard Beneš
Na událost vzpomínala ve svém deníku také Anna Juračková-Ambrožová. Zápisky očité svědkyně vyšly v publikaci Milana Sýkory Paměti Palavy.
„Všichni lidé spěchali na nádraží a na zastávku, aby viděli pana prezidenta Edvarda Beneše. Také jsem šla na zastávku, ale bylo tam už hrozně moc lidí a byla bych nic neviděla, tak jsem si stoupla za řeku do parku. Tam bylo také hodně lidí. Konečně! Zaslechli jsme pískat vlak odspodu. Všichni jsme s napětím očekávali pana prezidenta. Jela lokomotiva celá ověnčená zelení a národními barvami. Ve třetím vozu jel pan prezident s chotí. Já jsem ho sice neviděla, ale nemrzí mě to, protože jsem jej viděla asi před 9 roky zblízka v Otrokovicích. Všichni provolávali slávu panu prezidentovi tak dlouho, až vlak zmizel v zátočině. P. prezident jel autem od Olešné a na nádraží přesedal do vlaku. P. řídící Fiala měl uvítací řeč a podával mu kytici. Jsme hrdi, že jsme pana prezidenta vítali dříve než Pražané,“ píše se v publikaci.
Návštěvu prezidenta Edvarda Beneše s chotí připomíná pamětní deska ve vestibulu nádražní budovy, která byla slavnostně odhalena 27. října 2005. Stojí na ní nápis: „Z tohoto nádraží byl dne 16. května 1945 slavnostně vypraven zvláštní vlak č. 11 554, kterým se prezident republiky Edvard Beneš se svojí manželkou Hanou vracel z exilu do osvobozené Prahy.“
Ještě předtím mohli obyvatelé Blanska vidět také rekonstrukci samotné události. Akce se konala na konci května roku 2005 při příležitosti 100. výročí povýšení na město a 60. výročí osvobození i prezidentské návštěvy. Nechyběl při ní historický parní vlak s Masarykovým salonním vozem i uvítání a odjezd prezidenta Edvarda Beneše s chotí Hanou.
vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení
Další články v kategorii „historie“
15. června 2025
Milníky v historii Blanska, díl čtvrtý
9. května 2025
V den osvobození němečtí vojáci odstřelili mosty, Rudá armáda přijela od Jedovnic
25. dubna 2025
Blansko přesně před osmdesáti lety zasáhl ničivý nálet
20. dubna 2025
Milníky v historii Blanska, díl třetí
6. dubna 2025
Milníky v historii Blanska, díl druhý
15. února 2025
Milníky v historii města Blanska, díl první
17. srpna 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Antonín Dobřický, Speciální závod kožešnický
27. července 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Mojmír Brajer, Řeznictví a uzenářství Blansko
23. června 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – František Dobiášek, výroba razítek a gumových kancelářských potřeb
5. května 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Robert Sochor, továrna na elektrické měřicí přístroje