Přehled akcí v místě konání
„ Městská knihovna Blansko “

vstupné: vstup volný

Ohlédnutí za celoživotní tvorbou blanenského amatérského fotografa Ladislava Nejezchleba představí výstava jeho pozoruhodných fotografických cyklů.

Struktura rozličných povrchů, překvapivá hra barev, obrazy lidí z ulice, obnažená lidská těla tu krásná tu zdeformovaná, místa víry v toku času. V tom všem, někdy pod povrchem šokující syrovosti, je v daném okamžiku zachycena krása a spiritualita jako jakási všudypřítomná a stálá kvalita našeho světa. Je potřeba věci prozkoumat a proniknout až k podstatě. Pak je možné tyto kvality spatřit. A to fotografie Ladislava Nejezchleba umí… 

Výstava potrvá do pátku 21. října 2022 a je volně přístupná v běžné otevírací době knihovny.

Tématem letošního Týdne knihoven je udržitelnost. Zveme Vás na doprovodnou přednášku ke stejnojmenné Výstavě na stromech, kterou si můžete prohlédnout v zámeckém parku do 8. 10. 2022.    

Nahlédněte do života pěstitelů kávy v Kolumbii. Dokumentarista ve Fairtrade ČS Stanislav Komínek z Blanska se v únoru vydal za pěstiteli do pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, kde značná část lidí pěstujících kávu jsou původní obyvatelé z kmene Arhuaco. Po několik generací se živí kávou, ale nyní naráží především na nízké výkupní ceny a dopady klimatické změny. 

Další knižní pelíšek v duchu waldorfské pedagogiky pro nejmenší děti a jejich dospěláky. Přijďte se zakutat! Provede Vás Zuzanka Hegerová…

Tentokrát s příběhem na motivy staroruské pohádky zpracovaným známou japonskou ilustrátorkou  Iku Dekune žijící v Praze. I když se o divokých husách tradovalo mnoho zlého a dokonce že kradou malé děti, tentokrát to nakonec dobře dopadne… Uf!

Kdy se člověk začal tetovat a proč? Jak se lišily techniky dávných a mimoevropských kultur od „kérování“ elektrickým strojkem?  Jaké podoby a symbolické významy mohou mít tatuáže napříč prostorem a časem? 

Čestným hostem knihovny letošního Týdne knihoven bude Martin Rychlík, antropolog, novinář, spisovatel, přednášející na FF UK, autor dnes již kultovních knih zabývajícími se různými formami zdobení těla, zejm. pak tetováním, skarifikací a vlasovými úpravami. Jeho poslední úctyhodná kniha Dějiny lidí představující stovky rozličných etnik nastiňuje neuvěřitelnou pestrost – a zároveň základní stejnost – nás všech, tedy lidí. 

Přednáška je spolufinancována z dotačního fondu K21 Ministerstva kultury ČR.

 

vstupné: vstup volný

Společné diskuze, kvízy, rozebírání názorů, dojmů a zážitků nejen z přečtených knih. Představíme si nejznámější knižní akce, nakladatele vydávající knihy pro mládež i to, jak začít číst v jiném jazyce. Také se podíváme na zoubek aktuálním novinkám a určitě nezapomeneme na další knižní doporučení.

Pravidelná setkání probíhají jednou za měsíc.

vstupné: vstup zdarma

Město Blansko se může pochlubit nejen celou řadou významných rodáků, ale i lidí, kteří přišli do regionu za prací nebo novým domovem; mezi nimi je i mnoho výtvarných umělců, kteří v městě Blansku i jeho krásném okolí našli a stále nacházejí cenný zdroj inspirace a námětů pro svá díla. Podíl má na tom jistě i zdejší génius loci, střet průmyslového města na řece Svitavě s tajemnou krásou žlebů a jeskyní Moravského krasu na ponorné řece Punkvě.

O tom všem bude nová publikace pana Pavla Svobody, blanenského kulturního atašé, kterou představí, popovídá o jejím vzniku a příbězích na pozadí. Knihu bude možné na místě zakoupit s věnováním autora.

Pelíšek má být velký tak akorát, aby byl teploučký, útulný a vešlo se tam vše a všichni, co máte rádi! A myška takový pelíšek hledá pro sebe a své jablíčko. A jak už to tak bývá, nebude to úplně jednoduché… I my se zakutáme do útulna na dalším podzimním knižním pelíšku… A určitě se všichni vejdeme…

Pro všechny nejmenší děti a (nejen) jejich maminky…

vstupné: vstup volný

Diskuzní večer s Petrem Koubským, známým popularizátorem vědy, analytikem, redaktorem Deníku N pro vědu a technologie, autorem knih Živly české vědy a Věda podle abecedy, pedagogem.

Řeč přijde na téma popularizace vědy a její proměny v souvislosti s dobou covidu a klimatickou krizí, o sociálních médiích, o dezinformacích a digitálních technologiích, nejvíce však o přírodních vědách a o tom, proč by měly zajímat úplně každého… Prostor bude věnován otázkám publika a diskuzi.

Petr Koubský patří k nejzkušenějším a nejrespektovanějším novinářům v oblasti moderních informačních technologií. V anketě Křišťálová lupa v roce 2013 získal ocenění Osobnost roku, v r. 2020 mu byla zejm. za informování o pandemii covidu-19 v Deníku N udělena Cena Ferdinanda Peroutky. V roce 2022 mu Medaili za zásluhy o rozvoj vědy udělila Učená společnost České republiky, čímž ocenila „jeho široký rozhled a schopnost srozumitelně představovat veřejnosti i obtížná témata, včetně informování o pandemii covidu-19“.

Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.    

vstupné: vstup volný

Setkání s autorem mezi fotografiemi, příběhy na pozadí jejich vzniku, diskuze…

vstupné: vstup zdarma

Komentovaná procházka s dendrologem Mgr. Zdeňkem Špíškem, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, blanenským rodákem a hlavně neoficiálním ambasadorem, ochráncem a popularizátorem stromů Blanenska a Moravského krasu. Společně se projdeme po hřbitově v předdušičkové atmosféře, zvedneme hlavu a budeme pozorovat koruny stromů, které při návštěvě hřbitova většinou mineme. 

Sraz v 15.30 u anděla.

vstupné: vstup volný

Jaké je to žít s krávou? Dojit ji každý den, chodit na pastvu, starat se o ni? Má to nějaký smysl, když v supermarketech na vás čekají hory jogurtů, tvarohů a mlék v dokonalých baleních? Tereza Říčanová žije život, do kterého se většině z nás nechce. Je nepohodlný a náročný, vstává se v něm za úsvitu, a když je to třeba, pracuje se do úmoru, dny získávají rytmus podle ročních období a krmení... Soužití se zvířetem, každodenní pozorování a fyzická práce v autorce probouzejí citlivost pro skutečný smysl věcí, obnovují zapomenutý vztah se zvířaty, nastolují vnitřní řád a zjitřují představivost.

Výstava knižních ilustrací Terezy Říčanové, spisovatelky, malířky, autorky obrazových historek a knih pro děti, neodmyslitelně spojené s nakladatelstvím Baobab, k nejnovější knize Kráva Říčanová, nominované na letošní Magnesii Literu za knihu pro děti a mládež. 

Zahájení proběhne ve středu 26. 10. 2022 v 10.00 autorským čtením a výtvarným workshopem s Terezou. 

Výstavu je možné navštívit kdykoli v běžné otevírací době knihovny a to čtvrtka do 24. 11. 2022. 

vstupné: vstup volný

Neseďte během podzimních prázdnin doma! Z Vysočiny za námi přijede Tereza Říčanová, spisovatelka, malířka, originální herečka a tanečnice, autorka obrazových historek a knih pro děti, neodmyslitelně spojená s nakladatelstvím Baobab. Jako stopu tu za sebou zanechá výstavu knižních ilustrací ke své nejnovější knize Kráva Říčanová, nominované letos na Magnesii Literu. 

Společně s Terezou zahájíme výstavu autorským čtením a výtvarným workshopem. A slíbila, že i zatančí... 

Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

vstupné: vstup zdarma

Knihovna plná malých i velkých zvířat pro malé i velké děti!

Hrátky s knihovnicí Alicí pro děti od 6 let na motivy originálního obrazového alba Terezy Říčanové Noemova archa, za něž byla v roce 2011 nominována na Magnesii Literu v kategorii Kniha pro děti a mládež.

 

Nemůžete zde najít Vámi pořádanou akci? Napište nám!.

            aktualizováno: 15. 3. 2022, 12:49 h