Přesunutí adventu do Dělňáku a dnešní akce, nedodržení opatření

vložil Kratochvíl » 27. 11. 2021, 18:44

Nejsem sám, co byl znechucen odsunem adventních akcí z náměstí a volného prostoru dovnitř. Když pominu uhozená vyjádření kultury o ZOO, bylo tvrzeno že je to celé epidemicky lepší, protože lidé budou mít respirátory, nulová konzumace atd. Jak vypadal dnešní akce v reálu?V hledišti neměla minimálně 1/3 lidí jakoukoliv ochranu, o chodbách ani nemluvím. Každé dítě ví, že akce uvnitř je x-krát rizkovější než venku. A co se dodržovalo. Nic. Kdy šéf KSMB bude takto lhát? A vytvářet falešnnou realitu?


Pavla Komárková, 14. 12. 2021, 19:48

Vážený pane Kratochvíle,

kulturní středisko se do poslední chvíle snažilo adventní soboty na náměstí Republiky zachovat. Nouzový stav vyhlášený ve čtvrtek 25. listopadu 2021 a nově nastavená opatření ale zajištění dodržování všech nových pravidel na venkovních akcích velice zkomplikovaly. Zajistit účast pouze očkovaných diváků nebo těch, kteří prodělali covid, by bylo s ohledem na prostor centrálního náměstí velice komplikované. Zejména co se týče aktivního bránění shromáždění většího počtu osob, které nesplňují podmínky bezinfekčnosti, v těsném sousedství akce. Hladký průběh akce by nebylo možné ze strany organizátora, tedy kulturního střediska, garantovat. I přes tyto komplikace se kulturní středisko pokusilo operativně reagovat a po zrušení adventních sobot na náměstí Republiky připravilo adventní koncerty v Dělnickém domě. Těch se mohou účastnit pouze diváci splňující aktuálně platné podmínky pro bezinfekčnost, nasazenou musejí mít také ochranu nosu a úst. Již u vstupu je u všech návštěvníků zkontrolováno, zda splňují výše popsané podmínky, návštěvníci jsou upozorněni na nutnost mít v průběhu akce ve vnitřních prostorách nasazený respirátor, na to upozorňují také cedule umístěné hned na několika místech. Organizátoři dodržování kontrolují i v průběhu akce. Ve vámi uvedeném případě byl ovšem v předsálí prostor vyhrazený pro konzumaci občerstvení, při ní z logiky věci nelze mít tuto ochranu nosu a úst nasazenou, podobně jako to nelze například v provozovnách pohostinství. V sále pak mohlo docházet k mísení účinkujících dětí mezi prostorem hlediště a jeviště, je otázkou, v jaké chvíli si účinkující ochranu nos a úst z obličeje snímali.

Z výše uvedeného je zřejmé, že organizátor nastavil podmínky akce v souladu s vládními nařízeními a aktivně se snažil, aby stejně postupovali také diváci. Asi není reálné násilné vynucování dodržení opatření u všech diváků v průběhu akce bez toho, aby došlo k narušení kulturního programu a zážitku z něj u těch, kteří nařízená opatření respektují. 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

V případě dalších dotazů na toto téma mě můžete kontaktovat:

Pavla Komárková, tisková mluvčí
odbor vnějších vztahů,
nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko
komarkova@blansko.cz | 516  775  146 | 775  870  792


            aktualizováno: 15. 3. 2022, 12:49 h