Město Blansko BLANSKO Město Blansko Vítání svatého Martina Blanensko.cz

Akce v Blansku a částech města

Nejvýše v přehledu jsou uvedeny vícedenní probíhající akce.

Chybí zde nějaká akce? Dejte nám o ní vědět.

 

  říjen     listopad  


7. září 20193. listopadu 2019, Galerie města Blanska, Blansko

Pat a Mat jsou dva čeští umělci, kteří spolu od roku 1976 tvoří pracovní dvojici někdy uváděnou také pod heslem „A je to!“. Jsou známí svými osobitými prostorovými projekty, které se vyznačují silně experimentální podobou a způsobem zpracování. Umělečtí kritici vidí často v parodizujícím pohledu na dílo Pata a Mata paralely u Marcela Duchampa, Dietera Rotha, Jeana Tinguelyho, Jacksona Pollocka, Petera Fischliho a Davida Weisse, Jiřího Kovandy and Tomáše Vaňka. Při své práci používají řadu uměleckých forem vyjádření: malbu, objekty, plastiky, vytvořené z různých materiálů, kinetické objekty, performanci a multimediální instalace. Svým spontánním nadšením a pohotovým rozhodováním ukazují, jak lze vidět nově vzniklé vztahy mezi prostorovými objekty a každodenními kontexty. Jedním z hlavních aspektů jejich práce je úsilí překonávat takzvanou propast mezi uměním a životem pomocí přímé konfrontace s realitou – světem konzumu. Koncept prostorového umění nemá pro Pata s Matem nic společného s názorem či vírou, je to zcela přirozený přístup – empirický a neintelektuální. Výsledku je dosaženo pomocí dekonstrukce, transformace a procesů recyklace. Současně je třeba brát v úvahu nejen formální, ale také společenské a politické aspekty práce Pata a Mata. Umělci se kriticky vyjadřují k širokým sociálním a politickým souvislostem. S postojem hlupáků se projevují jako parodie na princip „udělej si sám“ a mohou být chápáni jako protiklad k přeintelektualizovanému umění. Stejně jako „dadaisté“ jsou proti standardizaci, zákonům a perfekcionismu v kultuře a proti koncepci ekonomie a chování. Díky svým „nedokonalostem“ a „chybám“ získávají Pat a Mat na originalitě.

Kurátor: Jana Písaříková.

Pořádá: Galerie města Blanska

výstava


říjen

7. října 20193. listopadu 2019, Galerie města Blanska, Blansko

Bývalou galerijní kancelář lze po celý tento rok vnímat jako prostředí proměňující se pracovny. Každý umělec dává vlastní tvář této vybílené prosklené místnosti a jako diváci se tak neustále ocitáme v rozmanitém a velmi osobním prostoru jednotlivých autorů.

Pro Hanu Kubešovou je nejpřirozenějším prostředkem výtvarného vyjadřování textil, který v galerii narůstá do sochařské hmoty. Hana vychází z dlouhodobé fascinace divadelním prostředím, scénograficky komponovaných situací a hudebních koncertů. Symbolika barev a předmětů, přehnaná draperie nebo jen nepatrný detail je uvnitř scény daleko hlasitější než v běžném životě. Pečlivě vystavěné prostředí je pro mnohé jako reproduktor zvýrazňující hladinu běžně žitého zvuku. A ten pak ještě několik minut, někdy i hodin rezonuje tělem, podobně jako rytmická modlitba. Zjišťujeme, že my jsme tou hlavní esencí v prostoru, která určuje měřítko stanu. Jeden ho popíše jako cirkusáckou obludu. Druhý se jen tiše ukloní a věští přítomnost z vrásek zapomenutého kamene zatímco další příchozí si opodál sedá za horizont, aby měl nad substancí dohled. Když zapadne slunce, vloží si výjev do krabičky od sirek.

Kurátor: Dana Balážová

Pořádá: Galerie města Blanska

výstava


listopad

2. listopadu 2019, 10:00 h, Galerie města Blanska, Blansko

sobota 2. 11. 2019 v 10:00 – 17:00h, Galerie města Blanska

Galerie se na celý den promění v profesionální textilní ateliér. K dispozici budou šicí stroje, různé materiály i zkušené paní švadleny. Šít se bude historický kostým, skvěle padnoucí do svatomartinského průvodu.

Dílna je určena pro děti i jejich rodiče nebo prarodiče, takže se do vytváření můžou zapojit celé rodiny a ušít a vyzdobit si třeba osobitou rodinnou kolekci. Kostým z této dílny platí jako volná vstupenka na slavnosti v zámeckém areálu.

Vstupné: 50 Kč/osobu (cena zahrnuje veškerý materiál).

Pořádá: Galerie města Blanska, Městská knihovna Blansko, farnost Sv. Martina Blansko

pel-mel


Nemůžete zde najít Vámi pořádanou akci? Zadejte ji do systému.