Město Blansko BLANSKO Město Blansko Vítání svatého Martina Blanensko.cz

Akce v Blansku a částech města

Nejvýše v přehledu jsou uvedeny vícedenní probíhající akce.

Chybí zde nějaká akce? Dejte nám o ní vědět.

 

  únor     březen  


únor

2. února 201917. března 2019, Galerie města Blanska, Blansko

Kurátorka: Jana Písaříková

Hayekovy fotogramy, obrazy a grafiky jsou i přes svou zdánlivě abstraktní povahu nositeli konkrétních poselství. Jejich obsahem je autorovo pozorování detailních vzorů každodennosti. Může to být pohled do koruny stromů, prosvícená kompozice bodláčí, nebo struktura textilie připomínající nám babiččin sváteční ubrus. Stávají se spouštěčem imaginace, v níž obrazy celkových scén povstávají z nepatrných detailů. Ovšem i navzdory těmto poetickým východiskům je Pavel Hayek ve svém malířském přesvědčení především minimalistou, který skutečnost redukuje v ploše obrazu na jednoduché vzory a struktury bez přítomnosti jakékoliv narace. Ta je nahrazena schopností dívat se, nechat se unášet pulsujícími kontrasty černé a bílé, pozitivu a negativu. Výstava je mini retrospektivou autora, na níž se představí jeho stěžejní autorské cykly od 90. let do současnosti.

Pořádá: Galerie města Blanska

výstava


2. února 201917. března 2019, Galerie města Blanska, Blansko

Kurátoři: Jana Písaříková, Ivana Hrončeková

Sdílenost obrazů Přemysla Procházky popírá častou tezi o nesrozumitelnosti současného umění. Se svými diváky komunikují lehce, aniž by přitom přišly o svou intelektuálně nosnou pointu. Postupy své práce ztotožňuje s metodou materiálové přesnosti. Jestliže maluji betonovou zeď, použiji k tomu beton, vypořádávám li se s malbou domu, bude to cihlový pigment, zmiňuje se ve svém textu k výstavě v Hunt Kastner Gallery v Praze. Potíže nastávají s oblohou. Jeho snaha přiblížit se zcela k realitě je tak spíše v kontextu utopické hry spočívající v pokoušení hranic samotného média obrazu. Do českého prostředí tento autor vnáší něco, co bychom mohli přiblížit k pojmu expanded painting a naplňuje ho často velmi převapujícím obsahem. Procházkovy obrazy se pohybují v rozšířeném poli významů a materiálových řešení, vstupují do prostoru, kladou si paradoxní ovšem zásadní otázku po tom, co je uvnitř obrazu a zůstává neviditelné, nebo vytváří nový druh narace tím, že relativizují vztah mezi přední a zadní stranou plátna. Proces tvorby obrazu je přitom často stejně stěžejní jako jeho finální výsledek.

Pořádá: Galerie města Blanska

výstava


březen

17. března 2019, 14:00 h, Galerie města Blanska, Blansko

Doprovodný program k výstavě Přemysla Procházky.

Tvorba obrazu netradičním materiálem. „Chci-li namalovat beton, použiji beton, ale jak se vypořádat s oblohou?“ Malířský workshop s autorem výstavy Přemyslem Procházkou, zaměřený na technologii malby.

Pořádá: Galerie města Blanska

kurz


Nemůžete zde najít Vámi pořádanou akci? Zadejte ji do systému.