Vyřizování a přijímání petic a stížností
Pravidla pro vyřizování petic a stížností
Účinnost od 01.01.2025
Obsah:
1. Úvodní ustanovení
2. Přijímání a vyřizování petic
3. Přijímání a vyřizování stížností
4. Lhůty pro vyřízení
5. Závěrečná ustanovení
Zpracovaly:
Mgr. et Mgr. Petra Skotáková, tajemnice
JUDr. Markéta Mikulášková, vedoucí právního oddělení
Obdrží: starosta, místostarostové, tajemník, vedoucí útvarů MěÚ, ředitel Městské policie Blansko
Čl. 1
Úvodní ustanovení
1.1. V souladu se zákonem č. 85/1990 Sb., o právu petičním, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o právu petičním“), stanovuje Rada města Blansko podle § 102 odst. 2 písm. l) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obcích“) pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností.
1.2. Peticí se rozumí žádost, návrh a stížnost ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu, který splňuje náležitosti stanovené zákonem o právu petičním. Petice spadající do oblasti přenesené působnosti, tj. výkonu státní správy svěřené územním samosprávným celkům, se vyřizují podle zákona o právu petičním. Petice spadající do oblasti samostatné působnosti se vyřizují podle ustanovení § 16 odst. 2 písm. f) a g) zákona o obcích.
1.3. Tato směrnice se nevztahuje na stížnosti, které jsou opravnými prostředky v rámci správního řízení, daňového řízení nebo řešeny postupem podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů. Dále se nevztahuje na stížnosti dle Pracovního řádu a podání ve smyslu zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů.
Čl. 2
Přijímání a vyřizování petic
2.1. Petice musí být písemná a musí být pod ní uvedeno jméno, příjmení a bydliště toho, kdo ji podává; podává-li petici petiční výbor, uvedou se jména, příjmení a bydliště všech členů výboru a jméno, příjmení a bydliště toho, kdo je oprávněn členy výboru v této věci zastupovat (§ 5 odst. 1 zákona o právu petičním).
2.2. Petice může být podána jednou nebo více fyzickými osobami. Právnické osoby mohou petiční právo vykonávat, je-li to v souladu s cíli jejich činnosti.
2.3. Petici lze předat osobně na podatelně MěÚ Blansko, doručit prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb na adresu město Blansko, nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko, elektronicky prostřednictvím datové schránky města ID DS: ecmb355 nebo na elektronickou adresu podatelny epodatelna@blansko.cz.
2.4. Podatelna předá přijatou petici manažerovi kvality.
2.5. Ústřední evidenci přijatých petic (dále jen „evidence petic“) vede manažer kvality v tomto rozsahu:
- pořadové číslo petice v daném kalendářním roce
- datum doručení
- PID, číslo jednací
- identifikační údaje petenta
- předmět petice
- rozlišení působnosti – státní správa/samospráva
- vyřizující útvar
- číslo usnesení přijaté k této věci příslušným orgánem města
- výsledek projednání
- datum vyřízení (odeslání výsledku petentovi).
2.6. Neprodleně po zaevidování do evidence petic informuje manažer kvality o přijetí petice starostu a tajemníka úřadu a předá petici na věcně příslušný útvar, který zajistí řádné vyřízení petice.
2.7. Podkladem pro řádné vyřízení petice může být např. zápis z místního šetření, stanoviska dotčených osob či jiné dokumenty.
2.8. Věcně příslušný útvar předloží petici v oblasti přenesené působnosti k projednání radě města, petici v oblasti samostatné působnosti předloží podle zákona o obcích radě nebo zastupitelstvu.
2.9. Po projednání petice v příslušném orgánu města odešle věcně příslušný útvar odpověď petentovi a neprodleně předá kompletní spis manažerovi kvality.
2.10. Manažer kvality doplní do evidence petic výsledek projednání a číslo usnesení přijaté v této věci příslušným orgánem města.
2.11. V případě pochybností o věcné příslušnosti města nebo městského úřadu nebo v případě pochybností o věcné příslušnosti útvaru v rámci úřadu rozhodne o příslušnosti či přidělení konkrétnímu útvaru tajemník úřadu. Pokud město nebo městský úřad nejsou k vyřízení petice věcně příslušné, zajistí manažer kvality do 5 dnů od doručení petice městu postoupení petice na věcně příslušný státní orgán nebo jiný orgán územní samosprávy, písemně o této skutečnosti informuje petenta a tuto skutečnost zaznamená v evidenci petic.
2.12. V případě, že petice byla městskému úřadu postoupena jiným orgánem územní samosprávy nebo státním orgánem a součástí dokumentace není originál petice, vrátí manažer kvality petici zpět odesílateli a tuto skutečnost zaznamená v evidenci petic.
Čl. 3
Přijímání a vyřizování stížností
3.1. Stížnosti se posuzují podle svého skutečného obsahu bez ohledu na to, jak jsou označeny.
3.2. Jako stížnosti se neposuzují návrhy, připomínky a podněty občanů, které se nevztahují k činnosti města v samostatné či přenesené působnosti. Taková podání nejsou evidována jako stížnosti a jsou vyřizována přímo jednotlivými útvary úřadu dle jejich předmětu.
3.3. Jako stížnost se dále neposuzují návrhy na zahájení řízení, řádné či mimořádné opravné prostředky, námitky proti jednotlivým úkonům a opatřením spojeným s výkonem rozhodnutí, podněty v rámci ochrany před nečinností, podněty k provedení dozoru nebo kontroly. V takovém případě se postupuje dle zvláštních právních předpisů (např. správní řád, daňový řád).
3.4. Stížnost může být podána ústně, telefonicky, písemně. Článek 2.3. se použije obdobně.
3.5. Stížnost je povinen převzít v rámci pracovní doby každý zaměstnanec. Písemnou stížnost zaměstnanec neprodleně po převzetí předá k zaevidování a zpracování na podatelnu městského úřadu.
3.6. V případě, že je stížnost podána ústně, telefonicky nebo e-mailem bez ověřeného podpisu stěžovatele, není tato stížnost evidována jako stížnost, pokud stěžovatel následně stížnost nepodá písemně nebo netrvá na sepsání protokolu o podání ústní stížnosti na místě se zaměstnancem, který stěžovatel na místě podepíše. Na ústní, telefonickou či e-mailovou stížnost je každý zaměstnanec povinen stejnou formou slušně a věcně reagovat, podat vysvětlení, případně odkázat stěžovatele na podání stížnosti písemně.
3.7. Opakovaná stížnost ve věci, která již byla prošetřována, pokud neobsahuje nové skutečnosti zakládající důvod pro nové šetření nebo přijetí nových opatření, nebude řešena, pokud stěžovatel nedoplní nové skutečnosti. O tomto postupu věcně příslušný vyřizující útvar uvědomí stěžovatele
3.8. Pokud bude při prošetřování stížnosti zjištěno, že ve věci probíhá správní, soudní, případně jiné řízení, bude šetření stížnosti zastaveno a stěžovateli bude tato skutečnost věcně příslušným vyřizujícím útvarem písemně sdělena.
3.9. Anonymní stížnosti se šetří pouze, pokud jsou adresné a konkrétní. Na šetření se vztahují postupy uvedené v těchto pravidlech s tím, že vzhledem k anonymitě stěžovatele příslušný vyřizující útvar výsledek šetření pouze založí do spisu. V případě anonymního elektronického podání se sdělení o vyřízení zasílá na kontaktní e-mailovou adresu.
3.10. Při vyřizování hromadných stížností, není-li ve stížnosti určena kontaktní osoba pro doručování písemností, jsou písemnosti doručovány pouze osobě, která je ve stížnosti uvedena na prvním místě.
3.11. Ústřední evidenci přijatých stížností (dále jen „evidence stížností“) vede manažer kvality v tomto rozsahu:
- pořadové číslo stížnosti v daném kalendářním roce
- datum doručení
- PID, číslo jednací
- identifikační údaje stěžovatele
- předmět stížnosti
- rozlišení působnosti – státní správa/samospráva
- vyřizující útvar
- výsledek šetření
- datum vyřízení (odeslání výsledku stěžovateli).
Stížnost – výkon samosprávy
3.12. Neprodleně po zaevidování do evidence stížností informuje manažer kvality o přijetí stížnosti tajemníka úřadu a předá stížnost na věcně příslušný útvar, který zajistí řádné vyřízení stížnosti Toto neplatí pro stížnosti na činnost pečovatelské služby, které jsou evidovány přímo na odboru SOC. Vedoucí odboru SOC předá tajemníkovi úřadu a manažerovi kvality jednou ročně informaci o počtu stížností včetně výsledků jejich šetření za předchozí kalendářní rok, a to do konce ledna roku následujícího.
3.13. Pokud obsah stížnosti směřuje k činnosti orgánů města v samostatné působnosti, zajistí věcně příslušný útvar její projednání v orgánu města, do jehož působnosti příslušná oblast spadá. Ostatní stížnosti projedná vedoucí útvaru, do jehož působnosti spadá předmět stížnosti.
3.14. Stížnost proti nevhodnému chování zaměstnanců zařazených do městského úřadu spočívajícím v neslušném či hrubém vystupování projedná tajemník úřadu. Stížnost proti nevhodnému chování či nesprávnému postupu tajemníka úřadu projedná starosta, stížnost proti nevhodnému chování či nesprávnému postupu starosty a místostarostů projedná rada či zastupitelstvo města. Stížnost proti postupu strážníků zařazených do městské policie projedná ředitel městské policie, stížnost na ředitele městské policie projedná starosta.
3.15. Podkladem pro řádné vyřízení stížnosti může být např. zápis z místního šetření, stanoviska dotčených osob či jiné dokumenty.
3.16. V odpovědi na stížnost musí být uvedeno, zda byla stížnost posouzena jako důvodná, částečně důvodná či nedůvodná, případně zda byla vyřízena jiným způsobem.
3.17. Pokud stěžovatel nesouhlasí se způsobem vyřízení stížnosti, přezkoumá vyřízení stížnosti služebně nadřízená osoba, v případě starosty a místostarostů je přezkoumání vyřízení stížnosti předloženo radě města.
3.18. Neprodleně po vyřízení stížnosti předá vyřizující útvar kompletní spis manažerovi kvality.
3.19. Manažer kvality doplní do evidence stížností výsledek projednání.
3.20. V případě pochybností o věcné příslušnosti města a v případě pochybností o věcné příslušnosti útvaru v rámci úřadu rozhodne o příslušnosti či o přidělení konkrétnímu útvaru tajemník úřadu. Pokud město není k vyřízení stížnosti věcně příslušné, informuje manažer kvality stěžovatele a tuto skutečnost zaznamená v evidenci stížností.
Stížnost – výkon státní správy (dle § 175 správního řádu)
3.21. Stížnosti podle § 175 správního řádu jsou evidovány jako součást spisového materiálu na věcně příslušném útvaru MěÚ. O podání takové stížnosti informuje vedoucí příslušného útvaru tajemníka úřadu a manažera kvality, který zaznamená podání stížnosti do evidence stížností.
3.22. Tato stížnost je řešena v souladu se správním řádem.
3.23. Po vyřízení stížnosti předá vedoucí vyřizujícího útvaru manažerovi kvality informaci o vyřízení stížnosti, zda byla stížnost posouzena jako důvodná, částečně důvodná či nedůvodná, případně zda byla vyřízena jiným způsobem, a datum vyřízení stížnosti. Manažer kvality tuto informaci zapíše do evidence stížností.
Čl. 4
Lhůty pro vyřízení
4.1. Obecná lhůta pro vyřízení petice v oblasti přenesené působnosti je 30 dnů ode dne řádného doručení. Lhůta pro vyřízení petice v oblasti samostatné působnosti a pro vyřízení stížnosti je 60 dnů od doručení, v případě, kdy je k vyřízení petice či stížnosti příslušné zastupitelstvo, je lhůta pro vyřízení 90 dnů.
4.2. Se souhlasem tajemníka je možné ve výjimečných případech lhůtu pro vyřízení stížnosti podle § 175 správního řádu prodloužit (nelze-li v jejím průběhu zajistit podklady potřebné pro vyřízení stížnosti), přičemž o této skutečnosti je stěžovatel vyřizujícím útvarem písemně vyrozuměn s uvedením důvodu.
Čl. 5
Závěrečná ustanovení
5.1. Tato směrnice ruší a nahrazuje směrnici č. 2/2004 ze dne 06.04.2004 včetně jejího dodatku č. 1.
5.2. Tato směrnice byla schválena Radou města Blansko na její 54. schůzi konané dne 10.12.2024 usnesením č. 75.
V Blansku dne 11.12.2024
Ing. Jiří Crha
starosta
aktualizováno: 24. 2. 2025, 09:00 h