Kurátoři pro děti a mládež

Mgr. Milan Daněk
odbor sociálních věcí, kancelář č. 130,
nám. Republiky 1316/1, 678 01 Blansko
danek@blansko.cz | 516  775  227 |

Adamov, Blansko II., Bukovina, Bukovinka, Habrůvka, Jedovnice, Kotvrdovice, Krasová, Křtiny, Kulířov, Lažánky, Lipovec, Olomučany, Ostrov, Rájec, Rudice, Senetářov, Suchdol, Vilémovice.

Bc. Hana Kuběnová
odbor sociálních věcí, kancelář č. 131,
nám. Republiky 1316/1, 678 01 Blansko
kubenova@blansko.cz | 516  775  231 |

Blansko I., Bořitov, Brťov, Býkovice, Černá Hora, Dlouhá Lhota, Dolní Lhota, Doubravice, Holešín, Holštejn, Horní Lhota, Hořice, Karolín, Kateřina, Klepačov, Kuničky, Lažany, Lipůvka, Lubě, Malá Lhota, Milonice, Obůrka, Olešná, Petrovice, Ráječko, Sloup, Spešov, Svinošice, Šebrov, Šošůvka, Těchov, Újezd u Č. H., Vavřinec, Vysočany, Závist, Žďár, Žernovník

Kurátoři provádějí komplexní sociálně právní poradenství a přímou sociální práci v problémových rodinách a s problémovými skupinami nebo jedinci. Vyhledávají děti, jejichž rodiče nebo jiné osoby zodpovědné za jejich výchovu, neplní své povinnosti, nezabezpečují dostatečně péči o ně nebo jejich výchovu či zdárný vývoj ohrožují, případně narušují. Působí tak, aby došlo k odstranění příčin i důsledků takového chování dospělých osob.

Ve své činnosti se kurátoři zaměřují také na sledování vývoje dětí a mladistvých s poruchami chování, nad kterými byl stanoven dohled. V uvedených rodinách se provádějí pravidelné návštěvy.

U problémových dětí podávají kurátoři soudu návrh k nařízení ústavní výchovy a zprostředkovávají jejich umístění do výchovných ústavů. Jsou povinni pravidelně navštěvovat děti a rodiče dětí, u kterých byla nařízena ústavní výchova v zařízení a jsou v kontaktu s rodiči nebo osobami odpovědnými za jejich výchovu za účelem odstranění důvodů, pro které bylo dítě umístěno do ústavního zařízení. V případě, že pominuly důvody pro nařízení ústavní výchovy, dávají soudu návrhy na její zrušení. Po propuštění dětí nebo mladistvých z ústavní či ochranné výchovy se snaží o to, aby tyto děti byly přijaty do škol, vhodných učebních oborů a zaměstnání. V rámci této činnosti spolupracují se školami, úřady práce, zaměstnavateli apod.

Kurátoři pro děti a mládež pracují s rodinami, ve kterých žijí děti s poruchami chování a děti, které se dopustily trestného činu, přestupkového jednání a těmto rodinám poskytují pomoc formou poradenství.

V rámci přípravného řízení spolupracují s orgány Policie ČR. Následně se osobně zúčastňují řízení u soudu v trestních věcech mladistvých. Kurátoři vypracovávají na žádost policie, soudů a státního zastupitelství zprávy o výchovném prostředí nezletilých, jejich chování a stupni mravního narušení.

V souladu se zněním zákona o přestupcích se zúčastňují přestupkového řízení, které je vedeno proti mladistvým.

V rámci činnosti komise pro sociálně-právní ochranu dětí připravují podklady pro její jednání, kterého se podle potřeby zúčastňují osobně.

Samozřejmostí je vzájemná spolupráce s obecními úřady, městskými úřady, zdravotnickými zařízeními, policií, soudy, státními zastupitelstvími, zaměstnavateli nezletilých a dalšími zainteresovanými orgány a organizacemi.

V případech, ocitlo-li se nezletilé dítě ve stavu nedostatku řádné péče bez ohledu na to, zda tu je či není osoba, která má právo o dítě pečovat, nebo je-li život dítěte, jeho normální vývoj nebo jiný důležitý zájem vážně ohrožen nebo byl-li narušen, podávají kurátoři k soudu návrh na nařízení předběžného opatření.

Při podezření na spáchání trestného činu na dítěti, podává podněty k zahájení trestního stíhání příslušným orgánům (podávání alkoholu dítěti, ohrožování výchovy dítěte, týrání dítěte, opuštění dítěte,... ).

V oblasti sociálně patologických jevů u dětí a mládeže analyzují ve svěřeném územním obvodu situaci, podílí se na organizování a realizaci preventivních opatření směřujících proti kriminalitě mládeže, alkoholismu a drogové závislosti.

Rovněž zabezpečují sociálně právní ochranu dětí a mladistvých v obecné rovině – uplatňují garanci ochrany práv nezletilých dětí, zprostředkovávají odbornou specializovanou pomoc jednotlivcům i rodinám ze strany zdravotnických a jiných odborných zařízení včetně nestátních subjektů.

Kurátoři pro mládež – OBVODY – Blansko

Blansko – ulice