Starostové města Blanska

V Česku je starosta jednočlenným orgánem obce, městské části nebo městského obvodu, který zastupuje navenek. Starostové jsou voleni do čela obcí bez zvláštního statusu i obcí se statusem městyse nebo města. Starosta musí být vždy občanem České republiky a volí jej zastupitelstvo, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden, či více místostarostů. Ze své funkce je členem rady obce a zároveň stojí v čele obecního úřadu.

V čele blanenské radnice se od roku 1849 až do současnosti vystřídalo 26 představitelů. Jejich práce pro město je týmová, při které je jen velmi obtížné odlišit přínos jednotlivce. V následujících článcích přineseme základní přehled blanenských starostů a předsedů národního výboru od roku 1849 do roku 2016.


 

ANTONÍN MATUŠKA

(* 16. 8. 1809 v Blansku, † není známo)
starosta Blanska 1849–1855

starosta JAN CHARVÁT
JAN CHARVÁT

(* 13. 7. 1814 v Blansku, † 21. 12. 1867 v Blansku)
starosta Blanska 1855–1867

VINCENC MATUŠKA

(* 23. 8. 1822 v Blansku, † 6. 12. 1911 v Blansku)
starosta Blanska 1867–1888

starosta ARNOŠT DVOŘÁK
ARNOŠT DVOŘÁK

(* 10. 12. 1844 v Brně, † 11. 2. 1912 v Blansku)
starosta Blansko 1888–1903

starosta KAREL JEŽEK
KAREL JEŽEK

(* 11. 2. 1851 v Blansku, † 7. 1. 1919 v Praze)
starosta města Blanska 1903–1917

starosta JUDr. RUDOLF ŽÁK
JUDr. RUDOLF ŽÁK

(* r. 1866 ve Frenštátu pod Radhoštěm, † r. 1944 v Blansku)
starosta města Blanska 1917–1919

starosta JOSEF STAŘECKÝ
JOSEF STAŘECKÝ

(* 15. 8. 1877 v Blansku, † 4. 6. 1920 v Brně)
starosta města Blanska 1919–1920

starosta RUDOLF MENCLER
RUDOLF MENCLER

(* 26. 3. 1888 v Blansku, † 13. 8. 1962 ve Vranově)
starosta města Blanska 1920–1923

starosta JUDr. KAREL RODKOVSKÝ
JUDr. KAREL RODKOVSKÝ

(* 30. 7. 1879 v Rájci nad Svitavou, † 15. 3. 1960 v Brně)
starosta města Blanska 1923–1939

správní komisař JUDr. JAN ŠPERLING
JUDr. JAN ŠPERLING

(* 11. 6. 1903 v Brně, † 27. 9. 1983 v Přerově)
správní komisař města Blanska 1939–1945

starosta KAREL FIALA
KAREL FIALA

(* 17. 10. 1888 v Blansku, † 7. 7. 1966 v Brně)
předseda RNV, později MNV Blansko 1945–1947

starosta LUDVÍK ŠOUPAL
LUDVÍK ŠOUPAL

(* 18. 8. 1904 v Blansku, † 18. 3. 1976 v Blansku)
předseda MNV Blansko 1947–1950

starosta VOJTĚCH KUDLA
VOJTĚCH KUDLA

(* 11. 9. 1899 v Blansku, † r. 1973 v Blansku)
předseda MNV Blansko 1950–1952

starosta FRANTIŠEK NEDOMA
FRANTIŠEK NEDOMA

(* 21. 12. 1910 v Dolní Lhotě, † 28. 10. 1991 v Blansku)
předseda MNV Blansko 1952–1964 (od roku 1960 MěstNV)

starosta JOSEF KOVAŘÍK
JOSEF KOVAŘÍK

(* 16. 2. 1929 v Jedovnicích, † v listopadu 2006)
předseda MěstNV Blansko 1964–1981

starosta ZVONIMÍR JÁGR
ZVONIMÍR JÁGR

(* 15. 9. 1933 v Blansku, † 25. 8. 1994 v Blansku)
předseda MěstNV Blansko 1981–1986

starosta FRANTIŠEK LADIČ
FRANTIŠEK LADIČ

(* r. 1941 v obci Lúčky, okres Michalovce)
předseda MěstNV Blansko 1986–1990

starosta VLADIMÍR HAŠKA
VLADIMÍR HAŠKA

(* r. 1943 v Uherském Hradišti)
předseda MěstNV Blansko 01.04.–30.09. 1990

starosta MIROSLAV VYKYDAL
MIROSLAV VYKYDAL

(* 10. 2. 1953 v Blansku)
starosta města Blanska 1990–1994

starosta BOHUSLAV FIC
BOHUSLAV FIC

(* 3. 9. 1940 v Perštejně, okres Ždár nad Sázavou, † v lednu 2008 v Blansku)
starosta města Blanska 1994–1996

starosta LIBOR PAVLŮ
LIBOR PAVLŮ

(* 12. 2. 1945 v Blansku, † 16. 8. 2015 v Blansku)
starosta města Blanska 1996–1998

starostka VĚRA VACHOVÁ
VĚRA VACHOVÁ

(* 1. 10. 1955 v Brně)
starostka města Blanska 1998–2000

starosta MILOSLAV KALA
MILOSLAV KALA

(* 3. 8. 1963 v Boskovicích)
starosta města Blanska 2000–2002

starostka JAROSLAVA KRÁLOVÁ
JAROSLAVA KRÁLOVÁ

(* 14. 1. 1949 v obci Ervěnice u Mostu)
starostka města Blanska 2002–2010

starosta LUBOMÍR TOUFAR
LUBOMÍR TOUFAR

(* 26. 3. 1954 v Brně)
starosta města Blanska 2010–2013

starosta IVO POLÁK
IVO POLÁK

(* 22. 9. 1957 v Blansku)
starosta města Blanska 2014–2018

starosta JIŘÍ CRHA
JIŘÍ CRHA

(* 21. 4. 1960)
starosta města Blanska 2018 – do současnosti

            aktualizováno: 05.10.2020, 09:25 h