Přehled akcí:
„ kultura “

probíhá do 11. 2.
obrázek k akci: Výstava Svět středověkých her

Muzeum Blanenska

vstupné: Základní vstupné 60 Kč, snížené vstupné 30 Kč, děti do 6 let zdarma

Výstava o tom, jak se bavili naši předkové před mnoha stovkami let. Seznámíte se s různými formami středověké zábavy – dvorskými slavnostmi, tancem, lovem a turnaji šlechty. Nechybí zde interaktivní prvky ani originály archeologických nálezů.

Putovní výstavu připravil Aleš Hoch z Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Pořadatel: Muzeum Blanenska, p. o.

probíhá do 21. 2.

Čajovna a klub ULITA

vstupné: vstup zdarma

Ulita Blansko vyhlašuje další ročník výtvarné a literární soutěže, tentokrát na téma: Nejlepší přítel člověka

Literární soutěž – poezie a próza
Literární soutěž je vyhlášena pro dvě věkové kategorie:
1. kategorie: žáci 2.stupně ZŠ
2. kategorie: mládež a dospělí od 15 do 26 let

Práce by neměla přesáhnout rozsah 4 stran formátu A4 psaných na počítači. 
Svá dílka zasílejte e-mailem na adresu ulita.bk email.cz

Výtvarná soutěž
1. kategorie: žáci 2.stupně ZŠ

Pracovat můžete jakoukoliv výtvarnou technikou. Maximální formát díla může být A2.
Práce se odevzdávají osobně na adrese:
Ulita Blansko, B. Němcové 2a, Blansko, 678 01
(osobní odevzdání výtvarných děl je možné v úterý, středa, čtvrtek a pátek 17:30-22:00 hod.)
Možné je i poslání poštou.

Termín pro odevzdání všech děl: 21. 2. 2023. 
Nezapomeňte uvést své jméno, adresu, věk, telefon a e-mail.

Práce bude hodnotit porota složená z členů Ulity i odborné veřejnosti. Nejlepší díla budou odměněna
a vystavena v klubu Ulita. Výstava bude zahájena společnou vernisáží s vyhlášením výsledků soutěže
na konci března – 30. 3. 2023.

Pořadatel: Ulita Blansko , z. s.

probíhá do 30. 6.
obrázek k akci: Na křídlech do Moravského krasu aneb z ptačí perspektivy

Dům přírody Moravského krasu / Skalní mlýn

Srdečně zveme na výstavu fotografií do expozice Domu přírody Moravského krasu. Výstava Na křídlech do Moravského krasu aneb z ptačí perspektivy na Skalním mlýně je doplněna poutavým vyprávěním zážitků a pocitů z realizovaného letu, jehož text k samotným obrázkům si můžete po načtení QR kódu nahrát na svůj chytrý mobil, nebo si ho vzít v tištěné podobě formátu A4 k prohlídce i přímo s sebou.

Můžete se těšit na velkoformátové fotografie pořízené s letadla, které kroužilo nad Moravským krasem. Výstavu si můžete projít s průvodcem, který popisuje celý let, jako byste seděli s pilotem v kabině jeho letadla.

Výstavu fotografií doplní i přednáška samotných autorů. Pokusí se nám přiblížit svět, který se z výšky letadla zdá úplné jiný, takový placatý, tichý, snadno přehlédnutelný a přesto stále neopakovatelný. Pohled nejen z letadla, ale i do letadla a hlavně očima a duší pilota přinese Miloš Machek přímo mezi nás v úterý 7. únoru 2023.

Pořadatel: Dům přírody Moravského krasu

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Dobrodružná romantická komedie Ostrov vypráví o jedné katastrofální dovolené, která pro dva rozhádané manžele skončí několikaměsíční robinsonádou na opuštěném tropickém ostrůvku. Pro záchranu a přežití jim pak nezbývá nic jiného, než si začít znovu naslouchat a najít k sobě cestu zpátky. Jejich příběh začíná v luxusním exotickém resortu, kde jsou Alice (Jana Plodková) a Richard (Jiří Langmajer) konečně po letech na dovolené, jenže věci se zvrtnou. Richard Alici oznámí, že se chce rozvést. Alice je zaskočená a jejich exotická dovolená tím okamžitě končí. Alice chce odjet domů ihned, je jedno jak. Richard tedy sežene odvoz nákladním letadlem, protože nic jiného neletí. Jejich let ale ztroskotá a Richard s Alicí uvíznou na opuštěném ostrově uprostřed oceánu. Katastrofa je sice katastrofa, ale i tak se Alice rozhodne, že budou žít odděleně a rozdělí ostrov na dvě poloviny. Jedna je Richardova a druhá její. Netrvá to dlouho a uvědomí si, že aby na ostrově přežili, musí spolupracovat a také si vyříkat spoustu věcí. Režisér Rudolf Havlík film Ostrov přibližuje slovy: „Mám rád Richarda a Alici a to, jakým způsobem je Jana s Jirkou zahráli. Jany humor a Jirkova nabručenost spolu tak nádherně fungují, že se mi pokaždé rozbuší srdce, jen když je vidím ve scéně společně. Ostrov je dobrodružná komedie v pravém slova smyslu a všichni, kteří rádi cestují, nebo mají jednoduše rádi dobrodružství a romantiku, si přijdou na své.“

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 100 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Tomáš Burian a Miloš Machek zvou na autorský večer tvůrců výstavy Na křídlech do Moravského krasu. Povídat budou o ultralehkých letadlech, leteckém focení a hlavně o Moravském krasu.Tomáš Burian a Miloš Machek se poznali jako piloti ultralehkých letadel v letecké společnosti Herbst Aero a.s. na letišti v Brně Tuřanech.

Zatímco u Tomáše Buriana se postupně probouzel stoupající zájem o dokumentování pohledů z trojrozměrné dimenze především do podoby leteckých fotografií, Miloše Machka lákala spíše pilotáž větších letadel, posléze i vrtulníků.Jejich společné zájmy včetně velkého vztahu ke krajině, přírodě, historickým či technickým objektům daly postupně vzniknout celé řadě zajímavých leteckých fotografií.

Více k výstavě fotografií a autorském večeru najdete na webových stránkách Domu přírody Moravského krasu:
https://www.dumprirody.cz/.../autorsky-vecer-na-kridlech.../

Přílohy

ev_2702_na-kridlech-do-mk.jpeg

do neobyčejné skutečnosti – spojení s duchovními průvodci – poznání, léčení, moundrost – síla pro změnu.

ÚTERÝ 17-20 HOD
7. a 21. února
7. a 21. března
4. a 18. dubna

Sobota 10 – 18 HOD
11. února
11. března
8. dubna

vstupné: vstupné dobrovolné

Přijďte si zatančit. Lekce vhodná pro začátečníky i pokročilé. Pro ženy i muže. Každý týden děláme jiný styl.

Více info ve FB skupině OPEN CLASS Y TANEČNÍ LEKCE | BLANSKO .

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

140 Kč / přístupný / české titulky / 126 minut

rezervovat / koupit vstupenku


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstupné dobrovolné

vstupné: vstupné dobrovolné


Doplňující informace ke vstupu

Tančírna vstup volný, případně dobrovolný.

vstupné: 50 kč osoba

Luční workshop pro děti s Evou Juračkovou

Pedagožka a autorka výstavy Vlouce Eva Juračková nás zavede prostřednictvím jednoduchých výtvarných technik do svého rostlinného světa. Vyzkoušíme si základy tisku, frotáže a koláže. 

9 – 12 školní skupiny (rezervacegalerie@blansko.cz)

14 – 17 veřejnost

Přílohy

ev_2647_gmb-severa-jurackova-ig-post2.jpeg

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Císařovna Sissi je módní ikonou a ztělesněním mladistvé krásy. Píše se rok 1877 a blíží se její 40. narozeniny, spoutaná svým postavením i nevybíravou kritikou okolí, však nemá velké důvody k oslavám. Chce si zachovat mladistvý vzhled, a tak uzavírá své tělo do stále pevnějšího korzetu. Jaký by ale mohla žít život, kdyby se oprostila od konvencí a pedantského drobnohledu vídeňského dvora? Režisérka Marie Kreutzer přichází s nadčasovým příběhem o odvážně ženě a její nehynoucí touze po svobodě, kterému vévodí Vicky Krieps jako rebelující panovnice, jež se rozhodla vzít osud do vlastních rukou. Proč tento film: „Jedna ze vzpomínek na moje dětství je pevně spjata s kultovní filmovou trilogií o krásné císařovně Sissi ve ztělesnění andělské Romy Schneider. Běhání po horských loukách, krmení kolouška, krásné šaty, pohádková láska, ale i tragické osudy dětí, u nichž se moje máma nikdy neubránila dojetí. A především ta nadpozemská krása a štíhlost. Korzet od Marie Kreutzer ale tne do speciálního období této svéhlavé ženy. Než aby čelila pohledům soudícím její vrásky, raději si přehodí přes obličej závoj anebo za sebe nastrčí služebnou, aby mohla v klidu v komnatě kouřit. Vicky Krieps jako Sissi si vás získá svou drzostí, nepokojností, stejně tak citlivostí a obyčejnou touhou po spokojenosti, k níž jí má pomáhat právě pevně utažený korzet. Nečekejte historickou přesnost, ale jednu z možných variant, jak se mohlo žít a přežívat na císařském dvoře. A možná najdete i zapomenutý mop.“ Sabina Coufalová, Aerofilms Rakousko, 2022 • 113 min • režie: Marie Kreutzer • německá verze, české titulky • nevhodné do 12 let

130 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky / 113 minut

rezervovat / koupit vstupenku


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstupné dobrovolné

Všichni jste srdečně zváni na přednášku Citlivý řez dřevin, Mgr. Zdeněk Spíšek, Ph.D..
Vstupné dobrovolné.

Změna programu vyhrazena.

Přílohy

ev_2713_prednasky-zahradkari-blansko.jpeg

vstupné: vstupné dobrovolné

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Film v režii Alexe Herrona navazuje na nejlepší tradice amerických hororů, přičemž jako kulisy využívá krásy Norska. Koproducentem filmu je Tommy Wirkola, režisér filmů Šílená noc, 7 životů a Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, který úspěšně spojuje skandinávské filmové tradice s žánrem a profesionalitou hollywoodské kinematografie. V této snaze pokračuje Herron hororem „Uteč!“, který je současně norským i americkým hororem a měl by uspokojit fanoušky tohoto žánru.

130 Kč / přístupný od 15 let / české titulky / 106 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 70 Kč pro zájemce nezapsané do celoročního cyklu

Léčba srdečních onemocnění je v popředí zájmu široké veřejnosti. Důvodem je jednak to, že onemocnění srdce a cév jsou stále nejčastější příčinou úmrtí v našem státě a také to, že velkou část srdečních onemocnění můžeme léčit nejen tabletkami ale i chirurgicky. Jeden z našich předních kardiochirurgů, ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, popíše některé zajímavé kapitoly historie srdečních operací a ukáže pohled současné kardiochirurgie na onemocnění srdce včetně transplantací. Nastíní některé možnosti, které před námi stojí zejména díky současnému technologickému pokroku.

vstupné: 150 + 150 Kč   |   on-line předprodej

Již sedmý ples dobrovolných hasičů okrsku Blansko. K tanci a poslechu hraje skupina Akcent, jako doprovod na druhém podlaží cimbálová muzika. Bohatá tombola, možná i půlnoční hasičské překvapení.

Srdečně zvou hasiči okrsku Blansko.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Přílohy

ev_2438_plakat.jpeg

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má na tenhle rok jiné plány, a tak před rodinou předstírá nemoc. Letos chce totiž poprvé strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. A Karel je pro zbytek rodiny Petrovým dlouho skrývaným tajemstvím. Líba se však své oslavy nehodlá jen tak lehce vzdát. Rozhodne se Petra překvapit a s celou rodinou se přesunout k němu. Nečekaná návštěva donutí Petra k rychlé improvizaci. Udělat před svou rodinou z přítele Karla kolegu z práce a z jeho sestry Veroniky svou přítelkyni je v podstatě hračka. Jenže to ještě Petr netuší, že tohle je teprve začátek a dnešní den bude jedna velká jízda na horské dráze… Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Veronika Khek Kubařová, Tomáš klus, Igor Orozovič, to je jen část hvězdné herecké sestavy nové rodinné komedie Přání k narozeninám. Scénář napsali Marta Ferencová a Adam Dvořák. Režie se ujala Marta Ferencová, která si diváky získala filmy Přání Ježíškovi či Příliš osobní známost.

130 Kč / přístupný / česká verze / 93 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup zdarma

Zachariáš jednoho dne zahlédne plavce pravidelně zabírajícího v chladném moři. Jak to jen dělá, že mu není zima? Pocítí touhu, vyzkoušet si to také. Dokáže to?

Další dětské knižní promítání pro děti od 3 let, tentokrát s příběhem o utužování vztahů otužováním a kouzlu studené vody z knihy Daniela Rušara a Adely Režné.

9.00–11.30 je jako vždy otevřeno dětské oddělení pro počtení, půjčování a vracení a vůbec sobotní lelkování.

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Ze světa úžasné Zeměplochy a z knihy Terryho Pratchetta přichází do kin originální hrdinové v animované komedii Úžasný Mauric. Mluvící a hodně vykutálený kocour Mauric se dá dohromady se skupinou inteligentních krys a s lidským klukem a vymyslí plán, jak v jednom nebohém městě přijít k penězům. V podzemí města se ale ukrývá tajemství a z Mauricovy perfektně nachystané finty se stane nečekané dobrodružství. Mauric je kocour ulice. Všemi mastmi mazaný, pořádně prohnaný a jako každá správná kočka myslí především na sebe. Jednoho dne ovšem zničehonic zjistí, že začíná mít lidské myšlenky a dokonce že opravdicky mluví. A není sám! Krysy z místního klanu jsou na tom stejně, začaly mluvit, být inteligentní a zajímat se o vzdělání. Prý sežraly něco ze skládky u magické univerzity . . . Mauric a krysy vytvoří podivuhodné přátelství a do party přiberou ještě lidského kluka, který je chytrý sice jen přiměřeně, ale zato umí hrát na píšťalu. Společně pak chodí od města k městu, vyrobí tam krysí pohromu, kluk se dá najmout jako krysař a všichni nakonec shrábnou odměnu. Teď ovšem dorazili do města, kde něco nehraje. Zavání to tu spiknutím nejen na zemi, ale i pod ní. V podzemí se totiž ukrývá pořádně děsivé a zlověstné tajemství. Osvědčený trik se zvrtne a namísto hromady zlaťáků čeká úžasnou partičku Maurice, krys a kluka velké, zábavné a řádně nebezpečné dobrodružství. Animovaná komedie vznikla podle knihy Terryho Pratchetta. Britský spisovatel už mnoho let baví miliony čtenářů po celém světě svými příběhy z úžasné Zeměplochy. Jeden z nich, knihu „Úžasný Mauric a vzdělaní hlodavci“ pak se svým humorem věnoval i dětem. Pratchettův vypravěčský talent a humor převedl na plátno ten nejpovolanější. Scenárista filmu Terry Rossio má totiž za sebou scénáře ke Shrekovi 1 a 2 nebo všem Pirátům z Karibiku. Díky překladům Jana Kantůrka mají knihy Terryho Pratchetta obrovskou popularitu i v Česku. Ostatně sám Pratchett v Česku mnohokrát byl a nejdůležitější město Zeměplochy bylo inspirováno také Prahou a Vltavou. Dabing filmu právě z Kantůrkových překladů vychází.

130 Kč / přístupný / česká verze / 90 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Dělnický dům

Pořadatel: Moravský rybářský svaz, z. s., pobočný spolek Blansko

vstupné: 300 Kč

Moravský rybářsky svaz z.s., pobočný spolek Blansko pořádá tradiční XXVI. Rybářský bál v sobotu 11. února 2023 od 20:00 hod. V Dělnickém domě v Blansku.

K tanci a poslechu hraje PROROCK2. Těšit se můžete na bohatou tombolu, slosovatelné vstupenky, kouzelnickou show, rybí speciality, přípitek welcome.

Cena vstupenky s místenkou: 300 Kč.
Předprodej vstupenek od 3. ledna 2023 v „Trafice Šerebl“, nám. Svobody, Blansko.

Přílohy

ev_2437_Rybarsky-ples-2023-LQ.jpeg

vstupné: 300   |   on-line předprodej

V lednu proběhne už tradiční Reprezentační ples Klubu Ulita Blansko z.s. (už 10. ročník), opět v Katolickém domě na starém Blansku. Těšit se můžete na výbornou kuchyni, speciality na baru, zajímavý program, půlnoční překvapení a naše dobrovolníky.

Cena plesu je 300 Kč v předprodeji a 333 Kč na místě.

Začínáme ve 20:00

Budeme se na vás těšit a brzy na viděnou.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Dobrodružná romantická komedie Ostrov vypráví o jedné katastrofální dovolené, která pro dva rozhádané manžele skončí několikaměsíční robinsonádou na opuštěném tropickém ostrůvku. Pro záchranu a přežití jim pak nezbývá nic jiného, než si začít znovu naslouchat a najít k sobě cestu zpátky. Jejich příběh začíná v luxusním exotickém resortu, kde jsou Alice (Jana Plodková) a Richard (Jiří Langmajer) konečně po letech na dovolené, jenže věci se zvrtnou. Richard Alici oznámí, že se chce rozvést. Alice je zaskočená a jejich exotická dovolená tím okamžitě končí. Alice chce odjet domů ihned, je jedno jak. Richard tedy sežene odvoz nákladním letadlem, protože nic jiného neletí. Jejich let ale ztroskotá a Richard s Alicí uvíznou na opuštěném ostrově uprostřed oceánu. Katastrofa je sice katastrofa, ale i tak se Alice rozhodne, že budou žít odděleně a rozdělí ostrov na dvě poloviny. Jedna je Richardova a druhá její. Netrvá to dlouho a uvědomí si, že aby na ostrově přežili, musí spolupracovat a také si vyříkat spoustu věcí. Režisér Rudolf Havlík film Ostrov přibližuje slovy: „Mám rád Richarda a Alici a to, jakým způsobem je Jana s Jirkou zahráli. Jany humor a Jirkova nabručenost spolu tak nádherně fungují, že se mi pokaždé rozbuší srdce, jen když je vidím ve scéně společně. Ostrov je dobrodružná komedie v pravém slova smyslu a všichni, kteří rádi cestují, nebo mají jednoduše rádi dobrodružství a romantiku, si přijdou na své.“

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 100 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstupné dobrovolné

Ostatkový průvod masek vyjde v 10:00 h od Obecního domu na Olešné ,projde celou vesnicí a bude dělat radost a veselí občanům na Olešné.

Přílohy

ev_2747_Ostatky-Olesna.png

vstupné: 120 Kč   |   on-line předprodej

Zvídavá a nezbedná Violetta (337 let) se učí na zoubkovou vílu, jenže se jí to moc nedaří. Místo, aby dětem za zoubky vyčarovala hračky jako ostatní zoubkové víly, jediné, co umí jsou… fialky! Její maturitní zkouška se blíží a jen víly, které jí složí, dostanou drahokam, se kterým se mohou pohybovat tam a zpět z lidského světa. Violetta samozřejmě pohoří na celé čáře, ale nebyla by to ona, aby si nenašla způsob, jak to vyřešit. Bez váhání ukradne drahokam jiné víle a propašuje se do lidského světa. A přistane v pokoji Maxie. Maxie se s maminkou právě přestěhovala do města z vesnice a připadá si, že sem vůbec nezapadá. Miluje přírodu, chybí jí její krásná zahrada. A synové maminčina nového přítele jí pěkně lezou na nervy. Ale teď je v jejím pokoji Violetta, které se při tvrdém přistání podařilo zničit svůj drahokam, a tak uvízla v lidském světě. Maxie a Violetta spolu udělají dohodu: Maxie pomůže Violettě najít cestu domů a Violetta udělá kouzlo, které Maxie vrátí do jejího venkovského domova. Maxie ale netuší, že Violetta umí vyčarovat jen fialky… Dobrodružství začíná!

120 Kč / přístupný / česká verze / 85 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Takové zjištění by zamávalo s mnohem odolnějším charakterem. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí kočičího útulku jako obyčejný chlupatý mazlíček. To by ovšem nesměl mít v patách drsnou Zlatovlásku a její tři drsné medvědí parťáky, kteří s ním mají nevyrovnané účty, a také tajemného Vlka, který šermuje jako ďábel (a možná taky ďábel je). Naděje naštěstí umírá poslední – v Kocourově případě má podobu legendární Hvězdy přání, která by mu mohla obnovit ztracené životy. Jenže taková vzácná věc se nesmírně těžko hledá. Kocour v botách musí spolknout hrdost a uzavřít příměří se svou věčnou soupeřkou, kočičí zlodějkou Čiči Pacičkou. Spolu s ní a novým kamarádem Psem, který kdovíproč předstírá, že je kočka, se vydává vstříc pohádkovému dobrodružství, na jehož konci na všechny čeká odměna. Tedy pokud najdou Hvězdu přání jako první. Podle režiséra Joela Crawforda je Kocour v botách v první řadě dobrodružná rodinná komedie. „Možná překvapivě v ní ale zazní i pár temnějších tónů. Přece jen, hrdina si najednou uvědomuje, že je smrtelný, a tohle zjištění je hnacím motorem celého příběhu. Navíc jsme se dost inspirovali v poněkud drsnějších pohádkách bratří Grimmů,“ dodává režisér.

130 Kč / přístupný / česká verze / 101 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

"Magic" Mike Lane (Chaning Tatum) se po delší pauze opět míří na scénu poté, co zkrachoval jeho podnikatelský záměr, kvůli němuž přišel na mizinu a začal vystupovat jako barman na Floridě. Mike se vydává do Londýna, kde ho, jak doufá, čeká poslední štace s bohatou ženou (Salma Hayek Pinault), která má pro něj neodolatelnou nabídku..., ale také vlastní tajný plán.

130 Kč / přístupný od 15 let / české titulky / 107 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

130 Kč / přístupný / česká verze / 111 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup volný

Cítíte to zvláštní chvění? Ve vzduchu se tetelí dech Svatého Valentýna, patrona, který rád spojí nespojitelné. V knihovně se ale nehodláme zamilovat, raději si ze slavných zaláskovaných dvojic uděláme legraci. Rychlé šípy lásky nás nepřekvapí, červená knihovna nás nesplete. Když láska, tak k příběhům, hrám a soutěžení!

Další z povedených úterků s knihovnicí Alicí, určený ideálně dětem od 6 let, u kterého se rozhodně nikdo nudit nebude…

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Dobrodružná romantická komedie Ostrov vypráví o jedné katastrofální dovolené, která pro dva rozhádané manžele skončí několikaměsíční robinsonádou na opuštěném tropickém ostrůvku. Pro záchranu a přežití jim pak nezbývá nic jiného, než si začít znovu naslouchat a najít k sobě cestu zpátky. Jejich příběh začíná v luxusním exotickém resortu, kde jsou Alice (Jana Plodková) a Richard (Jiří Langmajer) konečně po letech na dovolené, jenže věci se zvrtnou. Richard Alici oznámí, že se chce rozvést. Alice je zaskočená a jejich exotická dovolená tím okamžitě končí. Alice chce odjet domů ihned, je jedno jak. Richard tedy sežene odvoz nákladním letadlem, protože nic jiného neletí. Jejich let ale ztroskotá a Richard s Alicí uvíznou na opuštěném ostrově uprostřed oceánu. Katastrofa je sice katastrofa, ale i tak se Alice rozhodne, že budou žít odděleně a rozdělí ostrov na dvě poloviny. Jedna je Richardova a druhá její. Netrvá to dlouho a uvědomí si, že aby na ostrově přežili, musí spolupracovat a také si vyříkat spoustu věcí. Režisér Rudolf Havlík film Ostrov přibližuje slovy: „Mám rád Richarda a Alici a to, jakým způsobem je Jana s Jirkou zahráli. Jany humor a Jirkova nabručenost spolu tak nádherně fungují, že se mi pokaždé rozbuší srdce, jen když je vidím ve scéně společně. Ostrov je dobrodružná komedie v pravém slova smyslu a všichni, kteří rádi cestují, nebo mají jednoduše rádi dobrodružství a romantiku, si přijdou na své.“

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 100 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

"Magic" Mike Lane (Chaning Tatum) se po delší pauze opět míří na scénu poté, co zkrachoval jeho podnikatelský záměr, kvůli němuž přišel na mizinu a začal vystupovat jako barman na Floridě. Mike se vydává do Londýna, kde ho, jak doufá, čeká poslední štace s bohatou ženou (Salma Hayek Pinault), která má pro něj neodolatelnou nabídku..., ale také vlastní tajný plán.

130 Kč / přístupný od 15 let / české titulky / 107 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup volný

Račte vstoupit pod povrch země! Do tajemných dolů, závrtů, jeskyní a sklepení, mezi hlínu, kořeny, krápníky, pavouky, žížaly a netopýry. Baterku nepotřebujete, strach mít trošku můžete. Zvou Vás mladí výtvarníci a keramici Základní umělecké školy Blansko.

Vernisáž doprovodí žáci hudební sekce ZUŠ.

Výstava bude následně volně k prohlédnutí v běžné otevírací době knihovny a to do 24. 3. 2023.

Na prvním letošním klubovém Večeru s Kotlíkem zazní písničky, ale hlavně vyprávění plné vzpomínek i plánů známého blanenského muzikanta Aleše Bláhy alias Šneka. A když Šnek, tak kde jinde než v Ulitě. Ve středu 15. února od 19:00 hodin zde uvede svého hosta a kamaráda Milan Dany Daněk.

http://2023.festival-rajbas.cz/vecery-s-kotlikem/

Přílohy

ev_2761_VSK219.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Scott Lang a Hope Van Dyne spolu s Hankem Pymem a Janet Van Dyne prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

140 Kč / přístupný / české titulky / 130 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstupné dobrovolné

vstupné: vstup volný

Spolu s ilustrátorem a autorem kultovních knih pro děti Ericem Carlem si budeme tentokrát hrát s tvary a formami.

Čtení, hraní si a povídání pro nejmenší děti a jejich dospěláky...

vstupné: vstupné dobrovolné

Všichni jste srdečně zváni na přednášku Předjarní příprava na zahradě, Ing. Martin Chytrý.
Vstupné dobrovolné.

Změna programu vyhrazena.

Přílohy

ev_2705_prednasky-zahradkari-blansko.jpeg

vstupné: vstup zdarma

Někteří pomocí něj vylepšují svou půdu v záhonech, jiní chválí jeho léčivé účinky, další si od něj dokonce slibují recept na vyřešení klimatické změny. Přijďte se s biouhlem seznámit osobně a poznat jeho vlastnosti, způsoby výroby i základní využití.

Součástí přednášky bude i představení Komunitní farmy Olešná. Dozvíte se informace ohledně možnosti zapůjčení nádoby na výrobu biouhle.

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Scott Lang a Hope Van Dyne spolu s Hankem Pymem a Janet Van Dyne prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 130 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Dva dny jsou v časech : 
Pátek – 12-16hodinSobota – 10-14 hodin otevřeny prostory mateřského centra Paleček pro všechny kdo chtějí darovat své věci ostatním a zároveň si zdarma vybrat něco co využijí. 
Takže kdykoliv v těchto dnech/hodinách nabalte svoje věci, doneste a vyberte si cokoliv jiného. Můžete přijít jednou, dvakrát, desetkrát, jednou denně, nebo každý den vícekrát ... vždy Vás uvítáme !
Vstupné zdarma, výměna, darování , vybírání atd... zdarma . Občerstvení – pokud budete chtít s námi trávit pár hodin -  i to je možné :D – káva, čaj aj. uvaříme dle ceníku MC Paleček. 
Poprosíme Vás o 3 důležité věci :
1. noste věci takové, které by jste věnovali nejlepšímu příteli s čistým svědomím . Nebereme ! Léky, reklamní předměty, objemové předměty jako nábytek, elektrospotřebiče jako myčky, pračky, trouby... Prostě něco co si člověk neodnese bez auta. Poškozené, staré, nebo špinavé věci.
2. Vybírejte ohleduplně – nechejte naše pomocníky vybalovat!
3 . Přijďte s veselou náladou, a mějte na paměti, že i pro nás je tento model swapu novinka :) Vstupné je tentokrát pro všechny ZDARMA. Herna pro děti uzavřena.Těšíme se na Vás v pátek a sobotu 17-18.2.2023 v MC Paleček jako vždy !Magdaléna, Pavel a tým SWAP BLANSKO

A je to tady! Zbrusu nové představení se Smejkem, Tanculienkou a Huncúlikem s písničkami z jejich posledního filmu Poď von!
Huncúlik sedí doma, nic nedělá a jen se povaluje, protože venku prší a hřmí blesky. Překvapí jej promočení Smejko a Tanculienka a snaží se ho zabavit písničkou Keď si šťastný. Zahrají si také hru Dvaja remeslníci. Zazpívají i Žltú raketu a podělí se spolu o Čokoládu. Nic však nepomáhá.
Naštěstí ale vyjde sluníčko a všichni mohou jít ven. Přijdou do kouzelného parku, kde potkají vlka na koloběžce, který jim zazpívá svůj smutný příběh v písničce Vlk a semafor. Objeví Túlavé topánky a vydají se s nimi do světa. Dobrodružství s lupiči zažijí i Na divokom západe. Zazpívají si Poď von! ale hlavně jsou rádi, že jsou spolu a i kdyby se znovu rozpršelo, řeknou si: Nic nás nezlomí! A možná zazpívají i starší hity.
Nechte se překvapit a přijďte na jedinečné písničkové představení Poď von! s Huncúlikem a Smejkem a Tanculienkou!
Broučkové, těšíme se na vás! Vaši Smejko a Tanculienka

PŘI NÁKUPU 4 VSTUPENEK (společně v jednom nákupu) SI MŮŽETE VYBRAT DÁREK!
1. Voucher na DVD nebo
2. Voucher na měsíční předplatné ke všem našim filmům a pohádkám na kukino.tv
Dárek získáte výměnou za voucher u vstupu do sálu.

Představení trvá přibližně 60 minut a je vhodné pro všechny od 2 let.
Každý návštěvník (dospělý i každé dítě) musí mít platnou vstupenku!
Do sálu z bezpečnostních a kapacitních důvodů pouštíme jen tolik osob, kolik je v sále míst k sezení. Záleží nám na bezpečnosti a pohodlí našich broučků.

Vstupenky na prodejních místech Ticketportal a nebo je můžete zakoupit a vytisknout on-line na ticketportal.cz – HOMEtickets!
Slevy a vstupenky pro děti: Bez slevy – každý účastník akce musí mít zakoupenou platnou vstupenku bez ohledu na věk. Cena vstupenek je shodná pro děti i dospělé.
ZTP/P info: 
dětem, které nedosáhly věku 16 let a zároveň jsou držiteli průkazu ZTP/P, bude po předložení zakoupené vstupenky a průkazu ZTP/P u vstupu před akcí proplaceno zpět 50% z ceny vstupenky.

Přílohy

ev_2519_orig-Smejko-a-Tanculienka-Pod-von-Mottygo2022-2022526164355.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Dobrodružná romantická komedie Ostrov vypráví o jedné katastrofální dovolené, která pro dva rozhádané manžele skončí několikaměsíční robinsonádou na opuštěném tropickém ostrůvku. Pro záchranu a přežití jim pak nezbývá nic jiného, než si začít znovu naslouchat a najít k sobě cestu zpátky. Jejich příběh začíná v luxusním exotickém resortu, kde jsou Alice (Jana Plodková) a Richard (Jiří Langmajer) konečně po letech na dovolené, jenže věci se zvrtnou. Richard Alici oznámí, že se chce rozvést. Alice je zaskočená a jejich exotická dovolená tím okamžitě končí. Alice chce odjet domů ihned, je jedno jak. Richard tedy sežene odvoz nákladním letadlem, protože nic jiného neletí. Jejich let ale ztroskotá a Richard s Alicí uvíznou na opuštěném ostrově uprostřed oceánu. Katastrofa je sice katastrofa, ale i tak se Alice rozhodne, že budou žít odděleně a rozdělí ostrov na dvě poloviny. Jedna je Richardova a druhá její. Netrvá to dlouho a uvědomí si, že aby na ostrově přežili, musí spolupracovat a také si vyříkat spoustu věcí. Režisér Rudolf Havlík film Ostrov přibližuje slovy: „Mám rád Richarda a Alici a to, jakým způsobem je Jana s Jirkou zahráli. Jany humor a Jirkova nabručenost spolu tak nádherně fungují, že se mi pokaždé rozbuší srdce, jen když je vidím ve scéně společně. Ostrov je dobrodružná komedie v pravém slova smyslu a všichni, kteří rádi cestují, nebo mají jednoduše rádi dobrodružství a romantiku, si přijdou na své.“

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 100 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup volný

Konečně čtení a tvoření výhradně pro dospěláky! A to z knihy Olgy Tokarczukové a Joanny Concejové, metaforického příběhu o ztrátě duše, plynutí času, naději a nalezení sebe sama. Přijďte si odpočinout od technologií, práce a povinností a pobuďte chvíli ve společnosti podobně naladěných lidí a hlavně sebe sama. Výtvarnou dílnu povede výtvarnice a pedagožka Eva Juračková.

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Takové zjištění by zamávalo s mnohem odolnějším charakterem. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí kočičího útulku jako obyčejný chlupatý mazlíček. To by ovšem nesměl mít v patách drsnou Zlatovlásku a její tři drsné medvědí parťáky, kteří s ním mají nevyrovnané účty, a také tajemného Vlka, který šermuje jako ďábel (a možná taky ďábel je). Naděje naštěstí umírá poslední – v Kocourově případě má podobu legendární Hvězdy přání, která by mu mohla obnovit ztracené životy. Jenže taková vzácná věc se nesmírně těžko hledá. Kocour v botách musí spolknout hrdost a uzavřít příměří se svou věčnou soupeřkou, kočičí zlodějkou Čiči Pacičkou. Spolu s ní a novým kamarádem Psem, který kdovíproč předstírá, že je kočka, se vydává vstříc pohádkovému dobrodružství, na jehož konci na všechny čeká odměna. Tedy pokud najdou Hvězdu přání jako první. Podle režiséra Joela Crawforda je Kocour v botách v první řadě dobrodružná rodinná komedie. „Možná překvapivě v ní ale zazní i pár temnějších tónů. Přece jen, hrdina si najednou uvědomuje, že je smrtelný, a tohle zjištění je hnacím motorem celého příběhu. Navíc jsme se dost inspirovali v poněkud drsnějších pohádkách bratří Grimmů,“ dodává režisér.

130 Kč / přístupný / česká verze / 101 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Ve 20:00 začíná ples hasičů, bude se tančit, zpívat ,pít a jíst a taky proběhne tombola.

Přílohy

ev_2748_Sbor-dobrovolnych-hasisu-Olesna-ples.png

vstupné: vstupné dobrovolné

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Scott Lang a Hope Van Dyne spolu s Hankem Pymem a Janet Van Dyne prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 130 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

V letošním liturgickém roce připadá masopust na polovinu měsíce února. S tím souvisí nejen domácí pečení koblihů a průvody na místech, kde je tato tradice ještě živá. Jako v předcházejících letech v neděli 19. 2. 2023 prožijeme dopoledne kostelní masopust se zabijačkou v Blansku. Bohoslužby začínají v 9:00 hodin v kostele a po nich následuje program na farní zahradě. Těšíme se na účastníky v maskách, které čeká malá odměna.   

ŠK Sokol Tišnov 10.00 h.

Přílohy

ev_2749_ASK-Blansko.jpeg

Moderovaný program začíná už ve 14 h. Vstupné dítě 40 Kč (do 1 roku zdarma)  a dospělý 60 Kč. Můžete se těšit na soutěže, tanec, hry, drobné odměny a rej masek.

Přílohy

ev_2775_Detsky-karneval-Katolicky-dum.jpeg

vstupné: 120 Kč   |   on-line předprodej

Zvídavá a nezbedná Violetta (337 let) se učí na zoubkovou vílu, jenže se jí to moc nedaří. Místo, aby dětem za zoubky vyčarovala hračky jako ostatní zoubkové víly, jediné, co umí jsou… fialky! Její maturitní zkouška se blíží a jen víly, které jí složí, dostanou drahokam, se kterým se mohou pohybovat tam a zpět z lidského světa. Violetta samozřejmě pohoří na celé čáře, ale nebyla by to ona, aby si nenašla způsob, jak to vyřešit. Bez váhání ukradne drahokam jiné víle a propašuje se do lidského světa. A přistane v pokoji Maxie. Maxie se s maminkou právě přestěhovala do města z vesnice a připadá si, že sem vůbec nezapadá. Miluje přírodu, chybí jí její krásná zahrada. A synové maminčina nového přítele jí pěkně lezou na nervy. Ale teď je v jejím pokoji Violetta, které se při tvrdém přistání podařilo zničit svůj drahokam, a tak uvízla v lidském světě. Maxie a Violetta spolu udělají dohodu: Maxie pomůže Violettě najít cestu domů a Violetta udělá kouzlo, které Maxie vrátí do jejího venkovského domova. Maxie ale netuší, že Violetta umí vyčarovat jen fialky… Dobrodružství začíná!

120 Kč / přístupný / česká verze / 85 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Scott Lang a Hope Van Dyne spolu s Hankem Pymem a Janet Van Dyne prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

140 Kč / přístupný / česká verze / 130 minut

rezervovat / koupit vstupenku


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Panenka M3GAN je zázrak umělé inteligence, dokonale naprogramovaný stroj, který může být pro dítě tím nejlepším kamarádem, a co je možná ještě důležitější, dokonalým spojencem jeho rodičů. Jeho autorkou je Gemma (Allison Williams), brilantní technička, která panenku vyvíjí pro přední hračkářskou společnost. Když její sestra s manželem zahynou při autonehodě, vpadne do života Gemmy její osmiletá neteř Cady (Violet McGraw), která bouračku přežila jen s pár škrábanci. Protože Gemma to s dětmi zoufale neumí a traumatizovaná Cady potřebuje nějaké povyražení a hlavně kamarády, stane se přímo ideálním testerem pro prototyp M3GAN. Tohle rozhodnutí bude mít dalekosáhlé následky. Zpočátku se vše vyvíjí přímo skvěle – dívka se ve společnosti nové „kamarádky“ rychle zotaví a pro Gemmu je vědomí, že existuje bytost, která na Gemmu dohlédne, bude jí radit a vychovávat, ideálním řešením. Bohužel, prototypy se vyznačují tím, že bývají technicky nedokonalé a leccos se u nich může zvrtnout. Zvlášť v případě M3GAN, která je v naplnění svého klíčového poslání, tedy v ochraně Cady, ochotná udělat cokoliv. Třeba jít přes mrtvoly. „Když to zjednoduším, tak M3GAN je jako horor Annabelle zkombinovaný s Terminátorem,“ říká režisér James Wan a dodává: „Fascinují mě věci, které vypadají naprosto neškodně a mírumilovně a jednoduše se…zvrtnou.“ Co jiného lze čekat od hororového tvůrce, kterého proslavily velmi děsivé filmy o šílených panenkách a posedlých jeptiškách.

130 Kč / přístupný od 15 let / české titulky / 101 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup zdarma

Nemusíš se stydět za to, že jsi knihomol, přijď mezi svůj kmen! Názory, diskuze, otázky a odpovědi světem knih pro mladé dospělé vášnivé čtenáře 12+.

Pozor, oproti původně plánovanému termínu 13. 2. se klub mimořádně o týden posouvá a to na pondělí 20. 2. 2023. Děkujeme za pochopení! 

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má na tenhle rok jiné plány, a tak před rodinou předstírá nemoc. Letos chce totiž poprvé strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. A Karel je pro zbytek rodiny Petrovým dlouho skrývaným tajemstvím. Líba se však své oslavy nehodlá jen tak lehce vzdát. Rozhodne se Petra překvapit a s celou rodinou se přesunout k němu. Nečekaná návštěva donutí Petra k rychlé improvizaci. Udělat před svou rodinou z přítele Karla kolegu z práce a z jeho sestry Veroniky svou přítelkyni je v podstatě hračka. Jenže to ještě Petr netuší, že tohle je teprve začátek a dnešní den bude jedna velká jízda na horské dráze… Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Veronika Khek Kubařová, Tomáš klus, Igor Orozovič, to je jen část hvězdné herecké sestavy nové rodinné komedie Přání k narozeninám. Scénář napsali Marta Ferencová a Adam Dvořák. Režie se ujala Marta Ferencová, která si diváky získala filmy Přání Ježíškovi či Příliš osobní známost.

130 Kč / přístupný / česká verze / 93 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Snímek Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody je oslavou jedinečné a nezapomenutelné Whitney Houston. Od mladé gospelové sboristky z New Jersey až po jednu z nejprodávanějších a nejoceňovanějších umělkyň všech dob – taková je inspirativní, dojemná a emocionální cesta životem a kariérou Whitney Houston, kterou si diváci mohou na filmovém plátně vychutnat zároveň s velkolepými vystoupeními a soundtrackem nejoblíbenějších hitů této hudební ikony.

130 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky / 145 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Při bohoslužbách bude udělován Popelec a vysluhovaná svátost pokání s veřejnou zpovědí.
Upřímně vás zveme k slavení tohoto svátku.

vstupné: vstup volný

Vydejme se společně do tajemných hlubin jeskynních systémů Moravského krasu, do kterých se běžný smrtelník jen tak nepodívá. Průvodcem virtuální procházky nám bude osoba navýsost povolaná, pan Petr Zajíček, autor unikátní publikace Jeskyně České republiky na historických mapách. Prozradí, jaké objevy se podařily amatérským speleologům v posledních letech a zodpoví všetečné otázky týkající se jeskyní.

RNDr. Petr Zajíček (1965) je geolog, speleolog a fotograf, pracovník Správy jeskyní České republiky. Podílel se na výzkumech v Moravském krasu, na Balkáně a v Gruzii. Zúčastnil se též české polární expedice na Špicberky, kde se podařilo objevit ledovcové jeskynní systémy. Mj. vydal monografie Moravský kras (Kant, 2007) a Jeskyně v edici Průvodce (Academia, 2010).

Přednáška je doprovodným programem k výstavě Pod povrchem a je uskutečněna za finanční podpory MK ČR.

vstupné: 150

Workshop povede  Sonya Darow

Společně s iniciativou Folklor žije zveme na dílnu obnovy poškozených krojových součástí. Zjistíte, jak citlivě opravovat staré textilie a součásti kroje. Společné spravování vnímáme jako léčivý proces nejen pro poškozené věci, ale i pro nás, kteří jsme do něj zapojeni. Zkušenosti z dílny využijete i do budoucna, protože společná rukodělná práce umí opravovat nejen věci, ale i vztahy mezi lidmi. Nemusíte mít žádné speciální dovednosti, pro každého se najde vhodný úkol při společné práci. 

150 Kč / osoba / rezervacegalerie@blansko.cz 

Workshop je součástí doprovodného programu k výstavě Davida Severy: It's my party unless it's your party

Fluidní interaktivní instalace brněnského umělce a módního návrháře Davida Severy evokuje scénografii skanzenové jizby. V konotaci tradičního kroje zkoumá možné ekvivalenty nalézání společenského statusu jeho nositele. Reinterpretací folklorního oděvu jako komunikačního média genderové, národnostní, sexuální, politické i městské identity otevírá otázku: kdo má právo nosit kroj? Značkové oblečení ze second handů Severou přešité do krojů náležících fiktivní skupině vytváří estetiku stojící na průniku folklorního tvarosloví, street stylových popkulturních značek a techno kultury. Rituál hodů a žní staví do kontextu současných zábav (technoparty), inkluzivně vůči skupinám, pro které hody nebývají jednoduše přístupné. Skrze 360 stupňové video ve VR brýlích instalace zprostředkovává rituál stávání se stárkou/kem v stylizovaném průvodu napříč městem Blanska.  

k/ Júlia Chodúrová Bútorová 

Spolupracující umělci: Jitka Severa (výšivky), Martina Paulenová (hudba), Rudy Prudy (performance), Helena Továrková (přednáška), Sonya Darow (workshop)

Přílohy

ev_2646_gmb-severa-jurackova-ig-post3.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Scott Lang a Hope Van Dyne spolu s Hankem Pymem a Janet Van Dyne prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 130 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstupné dobrovolné

Všichni jste srdečně zváni na přednášku Rostliny pro zdraví z vlastní zahrady, Ing. Hedvika Horňanská.
Vstupné dobrovolné.

Změna programu vyhrazena.

Přílohy

ev_2706_prednasky-zahradkari-blansko.jpeg

on-line předprodej

Zábavná talk show baviče, moderátora a textaře Karla Šípa na motivy televizního pořadu Všechnopárty. Pořadem provází Jiří Bláha. Prostor dostanou také dotazy diváků.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Vstupenky v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Přílohy

ev_1602_Karel-Sip-plakat-A3-tisk.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Ve známé písničce se zpívá o tom, že „medvědi nevědí, že turisti nemaj zbraně“. Medvědi ale bohužel také nevědí, že když najdou v lese kokain, který při neúspěšné předávce vypadl z letadla pašerákům, neměli by ho žrát. Takový medvěd na koksu totiž vůbec neví, co dělá. Ke smůle všech lidských hrdinů příběhu se drogy vysypaly nad idylickou přírodní rezervací, kde by jim za normálních okolností hrozily maximálně puchýře. I proto se jich tu sešlo tolik – klasičtí výletníci, děti za školou, matka jednoho z nich, obětaví strážci parku, gangsteři, kteří hledají spadlý kokain, policista, hledající pro změnu tyhle gangstery… Jak si myslíte, že dopadnou, když narazí na čtvrttunové chlupaté monstrum na tripu? Špatně a většinou na několik kousků. Ačkoliv všichni sem původně dorazili z rozdílných důvodů, teď se upínají k jedinému cíli – dostat se pryč se zdravou kůží. A to nebude jen tak. Zatímco skutečný předobraz medvědího antihrdiny se v roce 1985 předávkoval a pošel, ve filmové verzi je mnohem odolnější, vynalézavější a naštěstí také zábavnější. Jedním z důvodů, proč se režisérka Elizabeth Banks rozhodla adaptovat Medvěda na koksu, byla touha vzdát hold svým oblíbeným hororovým tvůrcům, Johnu Carpenterovi a Samu Raimimu. „Miluju, když se horor a brutální násilí mísí s komedií,“ říká režiséra. A v tomhle příběhu je navíc spousta plnokrevných postav, s nimiž jím jdete a kterým držíte palce. O to je zajímavější,“ dodává.

140 Kč / přístupný od 15 let / české titulky / 95 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Máte nově vysazené stromy, které nerostou, nebo staré, které raději neřežete, abyste nenadělali více škody než užitku?

Lámete si hlavu, jak stromy ořezat, aby se jim lépe dařilo a zároveň dostatečně plodily?

Nebo ovocné stromy už řežete, ale nejste si jistí, zda to děláte správně?

Na tyto otázky odpoví přednáška dendrologa z Olomoucké univerzity Palackého Mgr. Zdeňka Špíška, Ph.D.

Pro zájemce je připraven víkendový workshop i s praktickou částí, více na webových stránkách Domu přírody Moravského krasu:
https://www.dumprirody.cz/moravsky-kras/akce/workshop/

Přílohy

ev_2718_prednaska-spisek.jpeg

vstupné: Vstupné pro zájemce nezapsané do celoročního cyklu: 70 Kč

Současné Brno je stále plné budov, kde dříve předly selfaktory a klapaly tkalcovské stavy. Etnografka, kurátorka a muzeoložka z Technického muzea v Brně Petra Mertová vás seznámí s Brnem jako bývalou metropolí moravského vlnařství, které se nesmazatelně vepsalo do dějin města, osudů jedinců i celých rodin i do urbanismu bývalých předměstí, které živelná urbanizace nadobro proměnila.

Prosíme všechny zájemce, aby se nahlásili na email mc-palecek@centrum.cz nejpozději do 20. 2. 2023. Všem prodávajícím pošleme podrobnější info na email.

Přílohy

ev_2774_Detsky-bazarek-v-Palecku.jpeg

vstupné: 300 Kč

Zapsaný spolek Počítáte s námi? pořádá  XXV. Maškarní ples  v sále Dělnického domu v Blansku.

Program:

  1. slavnostní zahájení
  2. kulturní program
  3. vyhodnocení masek
  4. losování hlavních výher

Hraje skupina Velvet. občerstevní a bohatá tombola zajištěna.
Výtěžek z plesu bude věnován na pořízení kompenzačních a rehabilitačních pomůcek pro žáky Základní školy speciální Blansko, příspěvková organizace.

Vstupenka s místenkou 300 Kč (místenka je nedílnou součástí vstupenky)
Předprodej vstupenek v Informační kanceláři Blanka od 1. února 2023.

Přílohy

ev_2439_maskarni-ples.jpeg

vstupné: vstupné dobrovolné

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Scott Lang a Hope Van Dyne spolu s Hankem Pymem a Janet Van Dyne prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

140 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky / 130 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 400 kč

Workshop / Luční čaj

Ve spolupráci s ekofarmou Pařilovi z Otinovsi si namícháme vlastní čajovou směs a  koupelovou sůl. Dozvíme se víc o pěstování, sbírání a sušení bylin i květin. Pod vedením Evy Juračkové vytvoříme originální papírové tašky a tisky s motivy květů. 

dospělí / 400,-   /  rezervacegalerie@blansko.cz

Workshop je součástí doprovodného programu k výstavě Evy Juračkové: Vlouce

Výstava VLOUCE představí volnou tvorbu Evy Juračkové, pedagožky a umělkyně žijící a tvořící na blanensku. Dlouhodobě a téměř bezvýhradně se věnuje zobrazování rostlinných motivů. Vymezení zdroje inspirace autorce umožňuje zkoumat rozmanité výrazové prostředky k dosažení umělecké interpretace své životní záliby, působením času přirozeně přecházející ve vědění.  Intuitivně se nechává vést svými kořeny, časem stráveným na lukách a pastvinách rodného Valašska, její  přímočará monotematická  tvorba o to víc nabývá na autenticitě.

Prostřednictvím vrstvené instalace velkoformátových kreseb se divák ocitá “uvnitř” louky – ve spletité organické síti travin, stébel, klasů, stonků, listů a květů, jenž působí zdánlivě nahodile. Přitom však z potřeby opravdovosti vede Juračková linky botanicky věrně a vytváří tak svůj autorský osobní herbář. 

k/ Jolana Chalupová 

Přílohy

ev_2648_gmb-severa-jurackova-ig-post1.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Rodinný film inspirovaný památným vítězstvím českých hokejistů na olympiádě v Naganu. Hynek Čermák v něm vede partu kluků do důležitého hokejového zápasu s tenisákem na plácku proti rivalům z vedlejší vesnice. Hrát se bude o vítězství, o respekt a taky o první pusu a o srdce nejlepší holky ze třídy. Děti Nagana vstoupí do kin symbolicky 22. února 2023, tedy na den přesně 25 let od slavného a zlatého naganského finále. Jedenáctiletý Dominik je u vytržení, když na turnaji století v Naganu naši poráží Kanadu a míří do zápasu o zlato. Přestože sám je trochu outsider, rozhodne se koupit hokejku a s kamarády hrát hokej, jak to jen jde. Hlavně s tenisákem na plácku za domem. Domovým idolem je Dominik Hašek a tým, který s nejlepším kámošem Honzou sestaví, nemohou pojmenovat jinak než Šavle. Hokejku drží spíš jako koště, ale začnou pracovat na velké výzvě – porazit tým Rudých křídel větších kluků z vedlejší vesnice. Po úvodním debaklu přebírá Šavle svérázný trenér a otec Honzy, bývalý extraligový hokejista. Hodně zvláštní a nesourodou skupinu dětí si vezme do parády a za chvíli si začnou věřit na velkolepou odvetu! Patronem filmu je Dominik Hašek, který se objeví i v jedné z malých rolí. „Hraju bývalého hokejistu, který má pocit, že mu čas a sny protékají mezi prsty. Pak ale v té partě kamarádů s hokejkama na ulici uvidí sám sebe kdysi, když byl malý. Taky vidí, že jsou vlastně jako hokejisti trochu zoufalí a rozhodne se, že jim pomůže,“ přibližuje svou postavu Hynek Čermák. Děti Nagana přiblíží atmosféru a dobu 90. let a hokejovou horečku, kdy každý chtěl být jako Hašek nebo Jágr. Film vznikal v 7 lokalitách po celé České republice a štáb během natáčení zlomil 17 hokejek. „Vedle hokeje a plnění snů jsou Děti Nagana o kamarádství, lásce, rodičovství. Kluci řeší trable ve škole i doma, Dominik už tky pokukuje po holce ze sousedství,“ říká k filmu scenárista a režisér Dan Pánek. Představitele hlavní dětské role Toma Brentona objevil na sportovním hereckém kempu. „Tom hraje hokej a nejtěžší pro něj bude zahrát, že ho zas až tolik neumí,“ doplňuje Pánek.

140 Kč / přístupný / česká verze / 98 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Divadelní komedie BLBOVINY v podání Boskovických ochotníků.

Komediální férie Blboviny je složená z 9 minipříběhů napsaných formou skečů. Celý příběh se odehrává na psychiatrii, kde hlediště tvoří čekárnu, a jeviště je ordinace psychiatra- psychoanalytika. Hlavními hrdiny jsou emočně labilní pacient Čubr a vychytralý psychoanalytik. Čubr trpí všemi základními neduhy moderního člověka: trpí ztrátou základních jistot, nízkým sebevědomím a neschopností vyrovnat se s nároky společnosti na každého jedince, pocitem osamění a nenaplněnou touhou po opravdovém citu.

Základní léčba Čubrovy psychické lability spočívá v tom, že si s psychiatrem přehrává různé situace ze svého života i života společnosti, které pak spolu hodnotí. Nejvíce prostoru je věnováno soužití mužů a žen a jejich postavení ve společnosti, kde peníze hrají významnou roli. Kdo je nemá, stává se outsidrem. Několik scének ukazuje pokrytectví společnosti a činnost institucí, kdy tržní mechanismy jsou důležitější, než sama funkce instituce. Nechybí ani satirický výpad proti sobeckým politikům.

Každá odehraná scénka, ve které vystupují naši hlavní hrdinové v různých rolích, je zarámovaná krátkými předěly, které jsou vlastně forbínovými scénkami, ve kterých jsou do děje zatahováni diváci – psychiatričtí pacienti čekající na vyšetření. V rámci těchto forbín je prostor pro hereckou improvizaci.

Vstupné 150 Kč, předprodej v Hospůdce Na Točně na Těchově

Přílohy

ev_2700_plakat-Techov.jpeg

vstupné: v předprodeji 300 Kč / na místě 350 Kč   |   on-line předprodej

První velká hip-hopová párty na Dělňáku v Blansku!
Hlavní hvězdou večera je skupina Prago Union (20 let na scéně), která vystoupí se svou živou kapelou.
Kromě Kata to na pódiu rozjedou další DJs a MCs známí z Brna i Blanska a taky originální funky cover band s dechovou sekcí.

Prago Union s kapelou
Jedna z nejlepších hip-hopových kapel poprvé v Blansku. V současnosti působí ve složení Kato (Deph) a DJ Ramel z Českých Budějovic. Prago Union vystupují i s živou kapelou, kterou teď tvoří Ondřej Hauser (basa), Oliver Lipenský (bicí), Tony Dlapa (kytara) a Jen Hovorka (klávesy).
https://www.pragounion.cz/

Scissal a DJ Mirror
Legenda brněnské scény a člen kdysi nejznámější skupiny Naše Věc… Scissal s Dj Mirrorem tvoří underground dvojici, takže čekej pořádný rap!

Funky Plane Band + special guest Kukin
Originální kapela z Blanska s dechovou sekcí, dvěma vokály a perkusemi hraje cover verze funkových pecek v původním znění nebo s českými a romskými texty. Jako host vystoupí také raper Kukin z mrwpč.
https://www.facebook.com/funkyplaneband

DJ Wlasa & DJ Kraken
Blanenský matador a brněnský rezident z legendární Crew Team 77 nejdříve párty otevřou a pak ji poctivě zakončí.

Akci pořádá Kulturní středisko města Blanska a Crew Team 77.

Facebooková událost:
https://fb.me/e/47F5OgZMD

Změna programu vyhrazena.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Předprodej v síti Ticketportal, na www.ticketportal.cz a v Informační kanceláři Blanka.

Přílohy

ev_2312_Union-plakat-A3-tisk.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Dobrodružná romantická komedie Ostrov vypráví o jedné katastrofální dovolené, která pro dva rozhádané manžele skončí několikaměsíční robinsonádou na opuštěném tropickém ostrůvku. Pro záchranu a přežití jim pak nezbývá nic jiného, než si začít znovu naslouchat a najít k sobě cestu zpátky. Jejich příběh začíná v luxusním exotickém resortu, kde jsou Alice (Jana Plodková) a Richard (Jiří Langmajer) konečně po letech na dovolené, jenže věci se zvrtnou. Richard Alici oznámí, že se chce rozvést. Alice je zaskočená a jejich exotická dovolená tím okamžitě končí. Alice chce odjet domů ihned, je jedno jak. Richard tedy sežene odvoz nákladním letadlem, protože nic jiného neletí. Jejich let ale ztroskotá a Richard s Alicí uvíznou na opuštěném ostrově uprostřed oceánu. Katastrofa je sice katastrofa, ale i tak se Alice rozhodne, že budou žít odděleně a rozdělí ostrov na dvě poloviny. Jedna je Richardova a druhá její. Netrvá to dlouho a uvědomí si, že aby na ostrově přežili, musí spolupracovat a také si vyříkat spoustu věcí. Režisér Rudolf Havlík film Ostrov přibližuje slovy: „Mám rád Richarda a Alici a to, jakým způsobem je Jana s Jirkou zahráli. Jany humor a Jirkova nabručenost spolu tak nádherně fungují, že se mi pokaždé rozbuší srdce, jen když je vidím ve scéně společně. Ostrov je dobrodružná komedie v pravém slova smyslu a všichni, kteří rádi cestují, nebo mají jednoduše rádi dobrodružství a romantiku, si přijdou na své.“

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 100 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

130 Kč / přístupný / česká verze / 111 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Scott Lang a Hope Van Dyne spolu s Hankem Pymem a Janet Van Dyne prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 130 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Scott Lang a Hope Van Dyne spolu s Hankem Pymem a Janet Van Dyne prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

140 Kč / nevhodné do 12 let / česká verze / 130 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 120 Kč   |   on-line předprodej

Lidé jsou úžasní. Tento nakažlivý optimismus je superschopností Charlieho. Vidí v lidech jen dobro a v nás tak probouzí empatii. Téměř tří set kilový osamělý učitel, ztvárněný miláčkem publika Brendanem Fraserem, se snaží najít cestu zpět ke své dceři Ellie (Sadie Sink). Pod tíhou vlastních traumat se jen složitě vyrovnává s minulostí, uzavřel se ve svém bytě, stresové situace řeší přejídáním, ale na půdorysu svého třípokojového bytu je majákem dobra pro sebe i své okolí.

120 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky / 117 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup zdarma

Taky jste se báli jít po tmě do sklepa? Aleš Svoboda se nebojí! Přednáška autora ikonických knih o spletitém a tajemstvím opředeném podzemí Brna a hlavně skvělého vypravěče, u jehož povídání chvílemi zapomenete dýchat…

Přednáška objasní historii distribuce pitné vody v Brně a existenci vodojemů tzv. Pisáreckého vodovodu. Dechberoucí stavby z poloviny 19. století byly zachráněny a zpřístupněny pro veřejnost a staly se okamžitě největší atraktivitou brněnského podzemí. Osudy tohoto zajímavého místa poznáte z mnoha různých pohledů a nebudete ani věřit co vše se ukrývalo pod trávníkem u Tvrdého ulice.

Akce se uskuteční za finanční podpory MK ČR. 

Aleš Svoboda (1959) povoláním stavební inženýr, průzkumu a popularizaci brněnského podzemí se věnuje už pětatřicet let a na toto téma vydal několik knih. Jeho zásluhou město podzemí nezalilo betonem, ale investovalo stovky milionů do jeho rekonstrukce a zpřístupnění veřejnosti. V roce 2011 byl pro veřejnost slavnostně otevřen podzemní labyrint pod Zelným trhem a o rok později kostnice pod kostelem svatého Jakuba, po pařížských katakombách největší v Evropě.

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

„Tento scénář byl napsán pro jedinou umělkyni, pro Cate Blanchett. Kdyby řekla ne, film by nikdy nespatřil světlo světa. Diváky to asi nepřekvapí. Nás přesto dokázala při natáčení překvapit svými nadlidskými schopnostmi. Ve všech možných ohledech je to její film," rozplývá se nad schopnostmi své hvězdy režisér Todd Field (dramata Jako malé děti a V ložnici). Dirigentka Lydia Tár je na absolutním tvůrčím vrcholu. Sedmým rokem diriguje prestižní německý orchestr, připravuje vydání knihy a uvedení Mahlerovy Páté symfonie, které má být vrcholem hudební sezóny. Lydia působí sebejistě, sebevědomě, dominantně a mocně. Pod touhle na první pohled pevnou maskou se však skrývá normální člověk, s obavami, nejistotami, touhami a potřebami. Zatímco s dirigentskou taktovkou v ruce si je Lydia jistá každým svým rozhodnutím, když opustí orchestřiště, ztrácí často pevnou půdu pod nohama. Někdy jen nepatrně, jindy však zcela fatálně. „Tár je vlastně velmi záhadná postava. O to složitější pro mě bylo najít u ní okamžiky, díky nimž by se na ni diváci mohli napojit a s pochopením nahlédli do jejího vidění světa. Jak ji mají poznat, když ona pořádně nezná sebe samu,“ říká představitelka titulní role. Cate Blanchett byla za roli Lýdie Tár oceněna řadou prestižních cen včetně ceny za nejlepší herecký výkon z benátského filmového festivalu.

140 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky / 157 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup volný

Větší poplety snad ani nenajdete! A už jste slyšeli, jak pekli dort? Ti vám tam toho vrazili… A co z toho upekli, to si přijďte, milé děti a milé maminky, poslechnout do knihovny.

Tentokrát Knižní pelíšek pro nejmenší děti s nezapomenutelnými hrdiny Josefa Čapka…

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Parafráze zatemněné mysli a eskalace tak banální situace, jakou dopravní nehoda může být. Je to již dlouhý měsíc, co okresem otřáslo zmizení ženy. Beze stop. Osiřelý manžel ztrácí bez své milované chuť do života, den za dnem se s alkoholem slévá v jeden. V ten samý čas jako opouští místní nálevnu a podnapilý nasedá do svého vozidla, se na druhé straně satelitního městečka Jonášov vstupuje do prázdné ulice mladík oblečen jako obyvatel vilové čtvrti, do které právě vstoupil. Blíží se ke staršímu, na ulici zaparkovanému, mercedesu, vytahuje planžetu, otevírá auto, startuje a odjíždí. Město Jonášov protíná okresní silnice, ale ani jeden z těchto dvou mužů se nehodlá pouštět do rizika jízdy v provozu. Oba míří k zapadlé asfaltové cestě, která vede skrze les mimo okres. Na této cestě, kterou ročně projede ne víc aut, než je znamení zvěrokruhu, se setkávají vozidla opilce a zloděje. Oba v závěsu nervózně projíždí silnicí, když jim průjezd zahradí z lesa vyjíždějící SUV, na což ani jedno vozidlo nedokáže reagovat. Ozve se rána. Rána. Krev. Zatmění. Trojice v sobě zaklíněných vozidel zcela zablokovala nevyužívanou komunikaci. Z aut se pomalu soukají tři muži, trochu zmatení, trochu zděšení. Ze zjevných příčin nikoho ani nenapadne k nehodě volat policii.

130 Kč / přístupný od 15 let / originál verze / 82 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: předprodej 250 Kč | na místě 300 Kč   |   on-line předprodej

Legenda českého blues v Blansku!
Jan Spálený je otec originální a stále živé podoby českého blues, multiistrumentalista a zpěvák. 
Pojďte si vychutnat ryzí a osobitou muziku na koncert, který je zároveň oslavou nedávných Janových osmdesátin.

Jan SPÁLENÝ
Hudební režisér, dramaturg, noční vypravěč rozhlasových pohádek – otec českého blues se narodil 4. 12. 1942 na Královských Vinohradech velmi mladým múzicky založeným rodičům jako prvorozený. V dětství mizerně a nemotivovaně vrzal na housle. Po prokymácení se pubertou objevil dixieland, první bránu do světa jazzu, potažmo improvizace. Hlavně ovšem potkával celý další život vedle piána milované dechové hudební nástroje.
Po maturitě na jedenáctiletce pracoval jako kopáč u nádvorní party v továrně Rudý Letov. Pražskou konzervatoř studoval v létech 1964 až 1968. Hrál střídavě na trombón, tubu, barytonsaxofon, v šestapadesátém roce svého věku se začal učit hrát na kornet. V běhu let hrál dixieland, rock and roll, rhythm and blues, s bratrem Petrem měli kapely Hipps a Apollobeat, hostoval v popových kapelách a hudbě, které se převážně říká vážná. Od roku 1984 žije ASPM a pro ASPM. Celý život skládá, píše texty, aranžuje, provokuje…
"... pro lidi jsou kytary bližší než dechové nástroje, u mě je to naopak," říká Spálený, umělec osobitého autorského i interpetačního vyjadřování.

ASPM
Amatérské Sdružení Profesionálních Muzikantů v současné době hraje v sestavě:
Jan Spálený – piano, kornet, zpěv
Michal Gera – křídlovka, trubka, zpěv
Filip Spálený – tuba, basa
Filip Jeníček – bicí
Radek Krampl – vibrafon


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Vstupenky v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Přílohy

ev_2573_Jan-Spaleny-plakat-A3-tisk.jpeg

Mistrovství Jižní Moravy v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu a juniorů.

vstupné: vstup zdarma

Je tu jarní knižní blešák! Knížky, časopisy, učebnice, LP, CD, deskovky, hry, vše za lidové ceny... Můžete se přijít jen tak podívat, poklábosit a užít si blešákovou atmosféru, nebo se zapojit jako prodejci a provětrat svou knihovnu.

Zájemci o prodej, hlaste se prosím na mollova@mk.blansko.cz nebo u svých knihovníků. Prodej a nastavení cen jsou v režii prodejců. Počet míst omezen!

V 15.00 h začíná v sále divadlo pro malé i velké.

Akce probíhá ve spolupráci knihovny a Kulturního střediska města Blanska.

Dernisáž výstav Davida Severy: It's my party unless it's your party a Evy Juračkové: Vlouce

Přílohy

ev_2649_gmb-severa-jurackova-artmap-960x540.jpeg

vstupné: vstupné dobrovolné

Všichni jste srdečně zváni na přednášku Bejvávalo v Blansku, Pavel Svoboda.
Vstupné dobrovolné.

Změna programu vyhrazena.

 

Přílohy

ev_2714_prednasky-zahradkari-blansko.jpeg

on-line předprodej

Český granát, mineralogicky pyrop, zdobil liturgické a dekorativní předměty a zasazoval se do šperků. Vzhledem k jeho malé velikosti se nejlépe uplatnil jako sdružený kámen od začátku 19. století v měšťanských špercích, které se staly výrazem českého vlastenectví. Dodnes jsou klenoty s českými granáty vývozním artiklem a reprezentantem České republiky v zahraničí. Etnoložka, kurátorka a historička umění Alena Křížová z Ústavu evropské etnologie Masarykovy univerzity představí fenomén českého granátu v celkovém kontextu užitého umění.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstupné dobrovolné

Autory a čas upřesníme.

vstupné: 150 Kč

První letošní koncert cyklu Jazzový gauč v dramaturgii Radima Koláře v klubu SUTERÉN (bývalý Gauč –  Centrum Ježek, Smetanova 6, Blansko).

Pavel Zlámal: Brünnwerk
free jazz–poezie–improvizace

Twinkle, Twinkle, Little Star, Show Me, Bože, who you are.
Poezie všedního dne Petra Rybíze Tomana v doprovodu improvizačního tělesa pod kuratelou Pavla Zlámala.
Lokálně autentický hudební projekt hravých mistrů jazzové improvizace.

Partnerem Jazzového gauče 2023 je společnost DCT Czech. Děkujeme za podporu!

[[_gallery|GAL_ATWJI59ERJ,events_]]


Doplňující informace ke vstupu

Vstupné 150 Kč | prodej začne hodinu před koncertem u vstupu do klubu | platby pouze v hotovosti | možnost rezervace vstupenek na ksmb@blansko.cz | kapacita omezena

vstupné: 250 Kč   |   on-line předprodej

Michal Nesvadba známý z Kouzelné školky přijede do Blanska s novým představením MICHAL NA HRANÍ!

O tom, jak si hrát s Michalem podle návodu. Michal umí běhat, umí stát, umí mluvit i tancovat. Kouzelný Michal je první hračkou na světě, která si může vybrat, kdo si s ní bude hrát! Nebudeš to právě ty?
Michal naučí děti pořádku ve svých hračkách. Bez dětí to ale nejde a tak jsou od začátku až do konce aktivně zapojeny do magické hry s rekvizitami vyrobenými ze samolepicí pásky.

Po představení se můžete těšit na focení s Michalem ;)


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Předprodej v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Přílohy

ev_1639_Michal-na-hrani-plakat-A3-tisk.jpeg

vstupné: vstup volný

Druhý ročník akce pro dospělé, děti i dospělé děti, která má za cíl seznámit návštěvníky s lidovými tradicemi spojenými s oslavami jarní rovnodennosti. K vyzkoušení budou různá řemeslná a tvořivá stanoviště, hry, hraní na hudební nástroje, program pak doplní taneční vystoupení a mnoho dalšího.

Akce začne ve 12:45 průvodem od ZUŠ Blansko, který do parku symbolicky přinese Jaro.

Ve 14:00 vystoupí foklorní soubory Drahan a Drahánek s tanečními pásmy Otvírání studánek a Vynášení smrtky.

V 18:00 vyrazí po nábřeží krátký průvod, na jehož závěr bude Zima hozena do řeky a tím se rozloučíme se zimním obdobím.

 

Na programu se podílí:

Muzeum Blanenska

Městská knihovna Blansko

Kovářství Antonín Juračka

Kolpingova rodina Blansko

Háčkařky a pletařky z Blanska a okolí

Hudebník Ladislav Šiška

Galerie města Blanska

Pavel Svoboda a Naděžda Parmová

Jana Marková Bartáková

Skauti střediska Světla Blansko

Skauti střediska Fénix Blansko

Základní umělecká škola BlanskoUmělecké centrum ART-TEP

Folklorní soubory Drahan a DrahánekSoukromá základní umělecká škola Blansko

Libor Čermák

Zázemí akce zaštiťuje SDH Klepačovkavárna U Vláčku.

Více informací o jednotlivých programech se postupně dozvíte na FB události Slavnosti jara 2023

Akce se koná za podpory Kultury Blansko a finanční podpory společnosti MEGAStav cz. s.r.o.

Přílohy

ev_2704_plakat-Slavnosti-jara-2023-1.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Dobrodružná komedie o jednom setkání, které změní život hned několika lidem. O nenaplněné dětské lásce a odhodlání udělat pro ni cokoliv. Jakub Prachař, Tereza Ramba a Ondřej Sokol v rolích, v jakých je diváci ještě neviděli. Pavlovi sice táhne na čtyřicet, ale pořád ještě úplně nedospěl. Využívá pohodlný „mama hotel“, pracuje jako fotograf na průměrných zakázkách a chybí mu odvaha dělat v životě to, co by ho skutečně bavilo. Tu získá až ve chvíli, kdy na jedné akci náhodou potká svou lásku z dětství Terezu a prožije s ní dobrodružnou noc. Tereza však není připravena opustit svůj dosavadní život úspěšné manažerky a budoucí majitelky prosperující rodinné firmy pro někoho, kdo podle ní není opravdový chlap. Pavel se tedy rozhodne odjet na výcvikový tábor do Tater s cílem se přesně takovým chlapem stát. Horský tábor vede bývalý mariňák Weisner, jenž učí vztahové zoufalce nejen jak svádět ženy, ale také jak přežít v divočině, jak čelit výzvám, prostě jak se stát mužem, kterého každá žena chce. Pavel tak musí překonat sám sebe při „hledání“ chlapa, po kterém Tereza touží… Jakub Prachař a Tereza Ramba jako dvojice, která dostane od života druhou šanci, Ondřej Sokol v roli ostříleného mariňáka Weisnera. V dalších rolích se objeví Sabina Remundová, Ester Geislerová, Ivana Chýlková, Igor Bareš, Naďa Konvalinková, David Prachař, Jakub Jenčík, Ondřej Veselý, Filip Novák a další. Scénář napsal a za režií stojí Michal Samir, režisér oblíbené minisérie Iveta. Snímek produkují Monika a Jan Schwarczovi, kteří v roce 2021 uvedli do kin úspěšný snímek Matky. Hudbu k filmu složil Jiří Burian (Lajna), střihačem je František Svěrák (Betlémské světlo, Matky).

140 Kč / přístupný / originál verze / 96 minut

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Ples Hospůdky Na Točně na Těchově. Hraje kapela Propast.

Kvalitní kapela, bohatá tombola, domácí kuchyň 

Vstupné s místenkou je 220 Kč. Předprodej zahájen v Hospůdce na Točně. Rezervace na tel. 724 266 931 nebo info@hospudkatechov.cz

Přílohy

ev_2762_pls.jpeg

vstupné: 200 Kč, na místě 250 Kč   |   on-line předprodej

Koncert z cyklu Do ptačích ploutví a rybích křídel.

Hudební skupina Poutníci, která v roce 2020 slavila 50 let od svého vzniku, jezdí v současnosti s pořadem jenž se jmenuje ,,Přes 50 let v country.“  

Tento pořad odehraje kapela s bendžistou Petrem Voštou, zpěvákem Jakubem Bílým. To jsou ti mladší současní Poutníci. Ti starší současníci jsou Jan Máca, mandolína a zpěv a Jiří Pola – Karas, hráč na elektrický kontrabas, zpěvák a kapelník.

Soubor vydal za dobu svojí činnosti 16 CD nebo LP, poslední nosič si kapela produkovala sama a jmenuje se „ Stíny na střechách.“

Toto CD je složené z novinek, jenž napsali sami současní poutničtí hudebníci. Jedinou výjimkou, co se týče dlouhověkosti, je úvodní píseň, podle které se deska jmenuje. Texty k většině těch nových skladeb napsal textař z Trutnova – David Konopáč.

Také v roce 2023 se skupina bude snažit odehrát opět co nejvíce vystoupení, jak v Česku tak i na Slovensku či v jiné zahraniční zemi.

Program poutnického vystoupení je tvořen z písní ze zmíněného CD, ale hlavně z poutnických hitů, například:  Panenka, Pojďme se napít, Hotel Hillary a řadou dalších, dnes už se dá říct zlidovělých kusů. A právě tyto  na vás budou čekat během koncertu Poutníků  s názvem „ Přes 50 let v country.“


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Vstupenky v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Přílohy

ev_2477_Poutnici-plakat-A3-tisk.jpeg

vstupné: Předprodej 350 Kč / na místě 400 Kč.   |   on-line předprodej

Mňága a Žďorp, legendární rocková parta z Valmezu a okolí, patří bezesporu mezi nejvýraznější hudební kapely české porevoluční éry se spoustou hitů.

Do širšího povědomí se dostala písní „Hodinový hotel“, která je první skladbou na debutovém albu skupiny, nazvaném příhodně Made in Valmez (1991). Poslední, již čtrnácté řadové album, vyšlo v říjnu 2019 a jmenuje se Třecí plochy.

Kromě již zmíněného "Hotelu" se můžete těšit třeba na Nejlíp jim bylo, Spaste svoje duše, Myslel jsem si, že je to láska, Ne, teď ne, Výhledově, Dutý, ale free...a mnoho dalších.

https://www.mnaga.cz


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Vstupenky v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

vstupné: pro zájemce nezapsané do celoročního cyklu 70 Kč

Známý matematik z Odboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT Brno vás zavede do světa, který bychom bez moderních kosmických technologií a matematiky nikdy vidět nemohli. Podíváme se na fascinující děje probíhající ve sluneční koróně. Tyto jevy jsou stále ještě vědecky málo probádané a představují vzrůstající nebezpečí pro lidstvo, které i když je stále více závislé na moderních technologiích, nebere toto nebezpečí vážně.

Hořko-sladká komedie o tom, jak si udržet živé manželství v hlavních rolích se Simonou Stašovou a Michalem Dlouhým.

Rodinný život manželů Bonettiových a jejich dospívající dcery se pohybuje zdánlivě v každodenní jednotvárnosti. Fabio věnuje většinu svého času práci v bance a koukání na fotbalové zápasy v televizi. Jednoho dne zjistí, že jeho rodina byla omylem sledována a filmována soukromým detektivem místo sousedky známého politika. Manžel se tím náramně baví a vše vypráví své ženě. Ta se zdá být naopak velmi znepokojená. Co se skrývá pod pokličkou zdánlivě všedních dní manželského páru?

Mnoho všelijakých drobných tajemství, která vedou k nedorozumění a vzájemnému odcizení. Vědět, znamená pochopit a pochopit dává šanci napravit. Zdá se to jednoduché? Jenomže ve světě, kde se při prvním náznaku bolesti, nesnází a nepohody rovnou bere do zaječích, kde se vztahy rozpadají jak na běžícím pásu bez jakéhokoli pokusu o nápravu či změnu, natož pak nějaké sebezpytování, je tahle několik desetiletí stará komedie vítaným připomenutím hodnot, které považujeme za ztracené.

osoby a obsazení

Livia Bonettiová Simona Stašová
Fabio Bonetti Michal Dlouhý 
Veronika Bonettiová, jejich dcera Andrea Daňková
Cavalli, soukromý detektiv Vasil Fridrich nebo Petr Vančura
Ve filmových dotáčkách hrají
Barbora Poláková, Ernesto Čekan, aj.

Režie a úprava Vladimír Strnisko

Hlasy z rádia Jaroslav Vlach a Jan Szymik
Filmové dotáčky
Kamera Khalil Baalbaki 
Střih Radomír Šafr

Překlad Karina Havlů 
Scéna a kostýmy Michaela Červenková
Maskérka Eva Hrušková 
Kostymérka Radka Šedová
Technická spolupráce Lubomír Loubal, Jiří Beneš, Aleš Hanzlíček, Petr Mrázek, Václav Skalník


Doplňující informace ke vstupu

Předprodej vstupenek v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Přílohy

ev_1748_Stasova-plakat-web.jpeg

Srdečně zveme na setkání a výstavu vozítek Velorex v centru Blanska u bývalého hotelu Dukla.

Přílohy

ev_2577_plakat-Velorex-2023-maly.jpeg

 

Nemůžete zde najít Vámi pořádanou akci? Napište nám!.

            aktualizováno: 18. 5. 2022, 15:20 h