Přehled akcí:
„ kultura “

vstupné: Základní vstupné 40 Kč, snížené vstupné 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Srdečně Vás zveme na nevšední výstavu pro zasmání i poučení, která vám přiblíží dějiny lucemburského rodu trochu jinak – pohledem zábavného komiksu s názvem Opráski sčeskí historje. Seznámíte se s osudy Jana Lucemburského, Karla IV., jeho synů Zikmunda a Václava IV. i moravských markrabat Jana Jindřicha a Jošta.

Výstava je přístupná v multimediálním sále muzea v otevírací době a potrvá do 30. 10. 2022.

Těšíme se na Vás!

vstupné: Základní vstupné 40 Kč, snížené vstupné 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vínem si připíjeli staří obyvatelé Kavkazu před více než 8 000 lety a pijeme ho dodnes. Výstava O víně povypráví příběh nápoje starého jako samotná civilizace, přiblíží historii tradičního moravského vinařství a také se zaměří na proces výroby vína – od révy vinné, přes hrozny a vinobraní až po kvašení opojného moku a jeho koštování ve sklípcích.

vstupné: Základní vstupné 60 Kč, snížené vstupné 30 Kč, děti do 6 let zdarma

Hlavní sezonní výstava v Muzeu Blanenska, která je věnována oslavám uplynutí 150 let od význačného objevu v Býčí skále, který proslavil Jindřicha Wankla jako otce Moravské archeologie.

Na výstavě nebude chybět replika praporu sboru Rastislav, originální hanácké kroje z Vlastivědného muzea v Olomouci, které Josef Mánes maloval, ale také originální portrét Luisy Bělské z Národní galerie v Praze, který bude mít na výstavě čestné místo.

vstupné: vstup zdarma

Kulturní středisko města Blanska uvedlo v život výstavní prostor s názvem ArtETÁŽ v prvním patře Dělnického domu.

Stanislav Vondra (* 1960) se zabývá fotografováním již od mládí. Zájem má jak o mnohobarevnou, i když často statickou, živou i neživou přírodu
a krajinu, ale i o městský a vesnický život, industriální objekty, různé sporty a motosporty a o jejich protagonisty a mnohé další. Své fotografie již vystavoval v blanenském kině, v městské knihovně v Blansku, v Kulturním středisku města Blanska, na zámku v Lysicích a na dalších místech. Nejčastěji fotografie zhotovuje prostřednictvím fotoaparátu, který mají současné smartphony, ale nebrání se ani klasickým digitálním fotoaparátům. Podle něj není ani tak důležité mít nejnovější fotoaparát se všemi možnými objektivy, stativy, filtry a blesky, ale hlavně chuť vyrazit do terénu a nebát se na naše okolí podívat tak trochu jinak. Podle něj je rovněž podstatné nebýt zklamán, když se právě ta či ona fotka nepovede – člověk je zkrátka na cestě a někdy když napne svoje síly, aby utrhl a ochutnal šťavnatý plod života, může mít ruku krátkou, nebo utržený plod může být nakonec stejně kyselý – důležité je se bavit, zkoumat, pozorovat a jít za dobrodružstvím.


Doplňující informace ke vstupu

ArtEtÁŽ je otevřena každý všední den od 8 do 18 hodin kromě ledna, února a března.

vstupné: vstup volný

Ohlédnutí za celoživotní tvorbou blanenského amatérského fotografa Ladislava Nejezchleba představí výstava jeho pozoruhodných fotografických cyklů.

Struktura rozličných povrchů, překvapivá hra barev, obrazy lidí z ulice, obnažená lidská těla tu krásná tu zdeformovaná, místa víry v toku času. V tom všem, někdy pod povrchem šokující syrovosti, je v daném okamžiku zachycena krása a spiritualita jako jakási všudypřítomná a stálá kvalita našeho světa. Je potřeba věci prozkoumat a proniknout až k podstatě. Pak je možné tyto kvality spatřit. A to fotografie Ladislava Nejezchleba umí… 

Výstava potrvá do pátku 21. října 2022 a je volně přístupná v běžné otevírací době knihovny.

vstupné: vstup zdarma

Referenční výstava absolventek a absolventů Ateliéru tělového designu v období působení Lenky Klodové a Karolíny Kohoutkové, projektově vedená Isabelou Grosseovou.

Ateliér Tělového designu vznikl v roce 1998 z iniciativy tehdejšího děkana Tomáše Rullera a byl do roku 2010 veden umělkyní Janou Prekovou. Jeho druhá éra, kdy ateliér pedagogicky vedou Lenka Klodová a Karolína Kohoutková, již tedy trvá přes deset let. Výstavou Kombinace citlivostí bychom chtěly zpřítomnit osobnosti, které ateliér v období pedagogického působení Lenky Klodové a Karolíny Kohoutkové tvoří a tvořily, a také vyvolat některé z procesů, které tehdy v ateliéru probíhaly. 

„Podobně jako když na sebe necháme působit umělecké dílo tam, kde se s ním setkáme, a poté odcházíme například domů, něco v nás zůstává. Podobně je to se studiem a pobýváním v ateliéru na umělecké škole. I tato doba má svoji setrvačnost a často nás na celý život nějak změní. V čem ale? Výstava nám poslouží k tomu, podívat se na některé naše poznatky znovu, v odstupu času, společně se svědkyněmi zárodků těchto myšlenek.“  Isabela Grosseová

Absolventky/i: Barbora Benčíková, Erika Bezarova, Natália Bobáková, Kristýna Coufalová, Nikol Čížek Uxová, Petra Daneková, Luki Essender,Tereza Froncová, Kateřina Horáčková, Sabina Chrastilová, Pavla Kantorová, Markéta Ježová Kilhof, Zuzana Kleinerová, Monika Kojetská, Vendula Kolářová, Zuzana Krausová, Naďa Mačálová, Nina Mikušková, Hana Němečková, Kristýna Nytrová, Kača Olivová, Martina Pavelková, Markéta Polcarová, Kristína Reissová, Nela Richterová, Petra Růžičková, Barbora Smékalová, Barbora Trnková, Adéla Venturová, Klára Volková

K: Isabela Grosseová

Galerii města Blanska provozuje KSmB, výstava se uskuteční za finanční podpory MKČR a FAVU VUT

vstupné: vstup volný


Doplňující informace ke vstupu

Co je to hospicová péče a kdo jsou vlastně lidé, kteří za činností mobilního hospicu stojí? Pro koho jsou jeho služby určeny, jak péče probíhá a jak je možné o ni zažádat? Jak může pomoci lidem v těžké životní situaci? A co je to koláč pro hospic? To a mnoho dalšího se dozvíte na podvečerním povídání v knihovně. 

vstupné: vstupné dobrovolné

Autorská inscenace divadelního spolku ŽROŇK + debataProjektem

„S rovnými právy bude líp tour“ olomoucký divadelní spolek ŽROŇK UPOL upozorňuje na problémy registrovaného partnerství v ČR. Jaký život mají stejnopohlavní páry v Česku? Tematickou autorskou inscenaci doplňuje krátká prezentace spojená s debatou. Akce s pomocí iniciativy Jsme fér podporuje petici „Manželství pro všechny páry“. 

Přílohy

ev_2156_s-rovnymi-pravy-bude-lip.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Jarmila se po ztrátě muže ocitne na životní křižovatce, kde se musí rozhodnout, zda zbytek života už jen trpělivě “přečká”, nebo se vzepře a vrhne se do dobrodružství s nejistým koncem. Navzdory dobře míněným radám svých dospělých dětí si zvolí druhou možnost. Tou je život na chalupě v romantické divočině uprostřed Máchova kraje, kde to měl rád především její muž. Ten jí navíc v závěti odkázal vysloužilého cirkusového koně Buka, což na první pohled vypadá jako drsný vtip, protože Jarmila se koní bojí. S pomocí sousedů se rozhodne vzniklé situaci postavit čelem a brzy zjišťuje, že i když to tak zpočátku nevypadalo, právě s tímhle koněm by se jí do života mohlo vrátit štěstí. Režisérka Alice Nellis film přibližuje slovy: „Buko je o tom, že život je krásný. Byť třeba ne na první pohled. O to víc je potřeba si to čas od času vzájemně připomenout.“ A prozradila i autobiografickou linku, kterou ve filmu využila: „Chovám koně a s tím, jak člověk postupně řeší nejrůznější jejich problémy, zjišťuje, že většina “jejich” problémů, jsou vlastně jeho problémy, které soužití s koněm jen ukáže nebo umocní. Kůň ví, kdy se bojím. Kdy jsem naštvaná. Kdy jsem naštvaná a snažím se tvářit, že jsem v pohodě. Kůň ocení, když se tvářím tak, jak se opravdu cítím. A největší odměnou je pro něj člověk, který je v pohodě sám se sebou.“

140 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup zdarma

Přijďte se do parku podívat, jak se pěstuje káva a jak žijí pěstitelé našeho oblíbeného nápoje. Ti musí čelit cenové a klimatické krizi. 
Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy.

Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Právě do Kolumbie jsme se vydali, abychom se doptávali pěstitelů a pěstitelek, jak se jim žije. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny. Pomocí nové výstavy Kávová krize můžete nahlédnout do života pěstitelů kávy v Latinské Americe a společně s námi se zamyslet nad možnostmi udržitelnější konzumace oblíbeného nápoje. 

Akce se koná v rámci Výstavy na stromech, což je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce. Letos se v týdnu od 1. do 8. října 2022 koná osmý ročník zaměřený tentokrát na podmínky pěstování kávy v Kolumbii.

Koordinuje Fairtrade Česko a Slovensko.

Tradiční sobotní čtení pro děti a jejich dospěláky. Tentokrát o životě na začátku a konci z knihy Martiny Špinkové a nakladatelství Cesta domů. Všichni jsme malí, stárneme a umíráme. Někdy je těžké o tom mluvit, někdy může být jednodušší si o tom přečíst příběh. Jako ten o Anně a Aničce….

Zároveň bychom tímto čtením rádi upozornili na charitativní akci Koláč pro hospic pro podporu péče o nevyléčitelně nemocné.

Od 9.00 do 11.30 h bude otevřeno dětské oddělení knihovny pro půjčování, počtení, prohlížení a lelkování.

vstupné: Vstupné dobrovolné

Retro večer se spoustou písniček, které jinde neuslyšíte – od Semaforu po Beatles přes Michala Prokopa a možná budou i lidovky. Na občerstvení uvaříme poctivý hovězí domácí guláš a teplé škvarky.

Sál Kulturního domu na Těchově. Začátek v 17.00. Vstupné dobrovolné.

Rezervace místa je možno na tel. 724 266 931 nebo na emailu info@hospudkatechov.cz

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Padoucha Grua všichni znají jako mistra zločinu. Teď se ovšem píšou sedmdesátá léta a Gru je zakomplexovaný dvanáctiletý kluk, který o takové kariéře zatím jen sní ve svém pokojíčku. Šťastnou náhodou jednoho krásného dne narazí na čtveřici naprostých Mimoňů (staří známí Kevin, Stuart, Bob a nováček Otto, což je Mimoň s rovnátky a akutní potřebou obejmutí). I když je to k neuvěření, rychle s nimi najde společnou řeč, postaví s jejich pomocí první padoušské doupě, zkonstruuje první zbraň a naplánuje první tajnou misi. Cílem téhle akce je stát se členem Šílené šestky, což je mezi padouchy naprostá elita. Pro Grua jsou její členové absolutní ikony a životní vzory, a když je opustí jejich dosavadní lídr, legendární mistr bojových umění Wilda Kopanec, vycítí Gru šanci zabrat uvolněný flek. Pohovor na člena Šílené šestky však nejde vůbec dobře, místo toho, aby se stal jejím členem, má Gru najednou pět všehoschopných nepřátel na život a na smrt. Naštěstí má nové kamarády a ti ho ve štychu rozhodně nenechají. Pod vedením Mistryně Čou začnou trénovat kung fu, protože s Šílenou šestkou se po dobrém vyjít zkrátka nedá. Film Mimoni: Padouch přichází je komedie plná akce, šílených nápadů, nakažlivého humoru a důležitých lekcí na téma pravé přátelství. Předchozí díl vidělo v českých kinech neuvěřitelných 850 tisíc diváků, a pokud k nim přičteme výsledky tří filmů uvedených pod značkou Já, padouch, blížíme se ke dvěma miliónům lidí, kteří se s Gruem a jeho žlutými mimoňskými kamarády už potkali v kině.

140 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Když vám dcera, která tráví prázdniny na Bali, oznámí, že se tam zamilovala a bude se vdávat, pravděpodobně skočíte na první letadlo a poletíte jí to rozmluvit. Přesně to se stalo Georgi Clooneymu a Julii Roberts v rolích šokovaných rodičů, kteří se rozhodnou zachránit svou dceru Lily před následky letní lásky. V tomto směru mají koneckonců bohaté zkušenosti. Před devatenácti lety se po podobném vzplanutí vzali, před čtrnácti lety pochopili, že to nebyl dobrý nápad, a ukončili to dobrodružství rozvodem. Od té doby se snaží jeden druhému vyhýbat, co to jde, protože vědí, že každé jejich setkání skončí hlasitou hádkou. Teď však vyhlásili dočasné příměří, aby vysvobodili svou dceru „ze spárů“ chytrého, hezkého a podnikavého domorodce, který se živí pěstováním a prodejem mořských řas. V přípravě rafinovaných pastí, jež mají jejich dceři sundat růžové brýle, jsou sice velmi dobří, žádná z nich však nesklapne tak, jak naplánovali. Co je ovšem horší, kulisy mořského ráje začínají probouzet vzpomínky na tu hezkou část jejich společné minulosti. A i když se brání zuby nehty, nebezpečí, že do toho znovu spadnou, doslova visí ve vzduchu. Tahle záchranná operace se zkrátka vyvíjí naprosto nečekaně. Vstupenka do ráje znamená pro oba herce po mnoha letech návrat k žánru romantické komedie. „Ne, že bych se tomu žánru záměrně vyhýbala, ale čekala jsem, až budu mít tak skvělý scénář, jako byl Notting Hill, nebo si užiju tolik zábavy jako u Svatby mého nejlepšího přítele. Teď jsem se dočkala a navíc mám jako bonus George Clooneyho,“ vysvětluje Julia Roberts.

140 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 120 Kč   |   on-line předprodej

Mia je dvanáctiletý sirotek. Žije v ulicích středověkého města, kde zná každý kout a které ji svým způsobem patří. S vrabčím hnízdem na hlavě a trochu umouněná je ale Mia samostatné, velmi vynalézavé a protřelé děvče. Má tři ochočené lasičky a společně tvoří nerozlučnou partu, která se živí. . no . . krádežemi jídla. Ideálním místem pro výpravy za dobrým jídlem stejně jako za lumpárnami je místní hrad, kde je ovšem vždy potřeba ošálit stráže a využít svůj talent pro akrobacii na maximum. Jednoho pěkného dne prchá Mia před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů. V tu samou chvíli místní zlovolný regent Tristan podstrčí čarovný lektvar korunnímu princi Rolandovi a tím ho promění . . v kočkuře – zvíře, jež je napůl kočkou a napůl kuřetem. Mia vše vidí a v ten okamžik naberou události a Miin život nečekaný spád. Mia se coby princezna vydává na bláznivou výpravu za záchranou prince Rolanda, do party se k Mie a lasičkám přidává i nemotorný strážce Krobar, místní šašek Čtverák a jeho mluvící maňásek Mistr Brepta. Všechny čeká dobrodružství plné zábavy a napětí, které otřese celým královstvím. Jejich protivník regent Tristan je totiž obdařený neomezeným cynizmem a sobectvím a neváhá na Miu a její skupinu vypustit hordu žoldnéřů. Cesta za lékem proti lektvaru a za spravedlností dospěje až do velkého finále. Díky svým novým společníkům objeví Mia přátelství, štědrost i odvahu. Naučí se dělit se, zajímat se o druhé a zjistí, že skutečná šlechetnost se ukrývá v srdci a v každém z nás. Animované dobrodružství Princezna rebelka se odehrává v kulisách středověku. „Miluji toto období! Vyrůstal jsem na hrdinské fantasy a středověku a mám rád dobrodružné příběhy. Nejdříve jsme se shodli na středověkém příběhu a potom přišel nápad na malou zlodějku, která se vydává za princeznu,“ popisuje režisér Julien Fournet. „Inspiroval nás například i Shrek – takto jsme vytvořili duo velkého nemotorného strážce Krobara a drobného nezbedného děvčátka Mii.“

120 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Oscarový režisér James Cameron začal pracovat na tomto unikátním 3D projektu před mnoha lety, kdy většinu jeho vizí ještě nebylo možno díky nedostatečně vyvinuté digitální animaci vytvořit. Cesta do fantastického světa planety Pandora čekala na svou filmovou premiéru téměř 10 let! Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully, bývalý námořník, který byl při jedné z jeho předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil. Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa.

140 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 200 Kč   |   on-line předprodej

"Jsme velmi rádi, že vás můžeme pozvat na výroční koncert spolku Rastislav, který slaví úctyhodných 160 let od svého vzniku.

Vážíme si toho, že se i dnes daří úspěšně reprezentovat Blansko, celý náš region i republiku v zahraničí a na renomovaných festivalech – například na Smetanově Litomyšli.

Protože myslíme i na blanenské publikum, připravili jsme spolu s Kulturním střediskem města Blanska výjimečný program.

Uslyšíte geniální Mozartovu hudbu s monumentální skladbou od Antonína Rejchy, o kterém se říká, že byl „stavitelem hudebních katedrál“.

W. A. Mozart: Velká mše c moll (výběr), A. Rejcha: Te Deum laudamus
sólisté, sbor, orchestr Czech Virtuosi, diriguje Jaroslav Martinásek

Spolu s námi budou vystupovat přední čeští sólisté s profesionálním orchestrem Czech Virtuosi.

Nenechte si ujít Slavnostní koncert sboru RASTISLAV Blansko, 2. října 2022 v 18.00 v Dělnickém domě v Blansku.

Těšíme se na Vás!"

Vít Martinásek

Koncert pořádá Kulturní středisko města Blanska  spolu se spolkem Rastislav Blansko.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Vstupenky v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Přílohy

ev_2068_Rastislav-plakat-web.jpeg

vstupné: 120 Kč   |   on-line předprodej

Děj filmu je příběhem pětadvacetileté Terezy, která se po rozchodu s přítelem vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle. Její návrat navždy změní životy všech. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl. „Film není popisem toho, co zažívá rodina, ve které je handicapované dítě. Je o tenké hranici mezi pomocí a sebeobětováním, o tom, jak snadné je pro lásku k jednomu dítěti ty druhé odsunout na vedlejší kolej a jak důležité je umět si v rodině říct, že se máte rádi. Když jsme začali film chystat, byli jsme překvapeni, kolik lidí kolem nás si z rodiny nese určitý pocit nemilovanosti. Kolik lidí rezignuje na svůj život, protože ho projektuje do života svých blízkých,“ říká duo režisérů David Laňka a Martin Müller. „Tento filmový scénář je jeden z nejhezčích, které jsem kdy četla,“ svěřuje se Veronika Žilková. „Svět lidí s jakýmkoliv postižením dává možnost nového pohledu na běžný život. Situace, které řeší autistický Michal a jemu zcela oddaná matka, jsou pro zdravého diváka běžné, ale psychické omezení Michala vyžaduje atypické řešení.“ „Pro mě je SPOLU filmem o rodině. O tom, jak moc potřebujeme jeden druhého,“ říká Štěpán Kozub, pro něhož je role Michala velikou hereckou výzvou. „Když mě kluci s touhle rolí oslovili, stál jsem před velikým rozhodnutím, zda ji přijmout. Ale odmítnout takovou hereckou příležitost by byl hřích a každá pochybnost je navíc dobrým předpokladem pro náročnou práci a to mě baví.“

120 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 120 Kč   |   on-line předprodej

Mimořádně úspěšná a hodně veselá fotograficko–filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI o velmi náročné terénní cestě plné nesčetných nástrah, jedinečné přírodě, roztomilých lemurech a obyčejných lidech s úsměvem na tváři. O ostrově, který nenechá člověka ani na chvíli vydechnout.

Tentokrát vás Kateřina a Miloš MOTANI zavedou na fascinující tajuplný ostrov. Červený Madagaskar prozkoumáte od východu na západ a od severu na jih. Obklopí vás podivný zvířecí a rostlinný svět, který nikde jinde nenajdete.
Ve větvích mají své rejdiště legrační lemuři – indri, vari, lemuři hnědí, tančící sifaky, lemuři bambusoví, lemuři kata, noční lemuři maki i „ošklivý“ aye-aye. V husté vegetaci se skrývají chameleóni, gekoni, hadi, žáby a vzácný druh potkana. Hustým lesem slídí i podivná psokočka FOSA!
Mezi přírodní krásou žijí úžasní Malgaši. Těží se zlato a barevné safíry. Lidé na Madagaskaru jsou velmi chudí. Jsou však šťastní, veselí a se srdcem na dlani.

PROGRAM:

PROJEKCE PRO VEŘEJNOST
105 minutová MULTIMEDIÁLNÍ, DYNAMICKÁ A VELMI ATRAKTIVNÍ PROJEKCE S ŽIVÝM KOMENTÁŘEM AUTORŮ PROŠPIKOVANÁ CESTOVATELSKÝMI PŘÍBĚHY
• fotografie, videa, mapky
• krajina, kultura, lidé, zvířata, cesta, příběhy
• hudba a originální zvukové záznamy
• živý komentář autorů

LOSOVÁNÍ O CENY
Na každou večerní projekci navazuje LOSOVÁNÍ O CENY.

BESEDA S AUTORY
Podle času navazuje na program doplňující, opět velmi oblíbená BESEDA S AUTORY.

PRODEJ KNIH, FOTOGRAFIÍ A RUKODĚLNÝCH VÝROBKŮ
Na konci představení je možné zakoupení KNIH, originálních FOTOGRAFIÍ a rukodělných výrobků autorů Kateřiny a Miloše MOTANI, ale také upomínkových předmětů z cest – přímo z AFRIKY, AMERIKY a ASIE.

ČASOPIS KOKTEJL ZDARMA
Každý divák na večerním pořadu obdrží ZDARMA ČASOPIS KOKTEJL.
Diváci mají také možnost využít slevu na předplatné.  


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Přílohy

ev_2177_divoky-madagaskar-plakat-15cm-cely-plakat.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

ogline Byl nájemným žoldnéřem. Stal se legendárním válečníkem, kterého nikdo nedokázal porazit. Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí. Synopse Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden, Jan Budař a další.

140 Kč / přístupný od 15 let / české titulky

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 120 základní, 100 zlevněné (dítě do 10 let, student, senior)

Hlavními postavami, s nimiž si po smrti nikdo a nic neví rady, a proto uvízly v mezipatře, jsou Sylvia Plathová, Virginia Woolfová a Ivana Trumpová. A nebo taky ne…

V životě psaly, teď z listů svých knih vaří a čekají, až nějaký hlas zavolá jejich jméno, až někomu živému budou skutečně chybět… Záleží jen na nich, zda se rozbují peklo, ráj nebo cokoliv horšího.

Hra o ženách v proměnách 20. století, o potřebě snášenlivosti, o (ne) schopnosti žít v těsné blízkosti jiného živého těla, o závislosti a nezávislosti.

„Drápnout nehtem o nebe, rozpárat modrou plachtu a průzorem zahlédnout tři páry očí těchto žen; na sítnici svou přidělenou, neodbytnou dobu.“

 

Režie, hudba: Zuzana Cejnarová
Dramaturgie, kostýmy: Tereza Lexová
Scénografie: Jaromír Ryšavý

Osvětlení: Marek Čech
Zvuk: Lenka Jančová

Hrají: Markéta Nesrstová, Michaela Růžičková, Leona Voráčová

Hrazeno z dotace JmK.

Přílohy

ev_2154_P2070420.jpeg
ev_2154_P2071214.jpeg

vstupné: vstupné dobrovolné

Zveme vás prohlédnout si výstavu fotek k projektu neziskové organizace – Dům pro Julii, z.ú.

Odkaz na video o projektu a stránky, kde naleznete víc informací.

https://www.youtube.com/watch?v=hSD0KJh-jhY

https://www.dumprojulii.com/

Tématem letošního Týdne knihoven je udržitelnost. Zveme Vás na doprovodnou přednášku ke stejnojmenné Výstavě na stromech, kterou si můžete prohlédnout v zámeckém parku do 8. 10. 2022.    

Nahlédněte do života pěstitelů kávy v Kolumbii. Dokumentarista ve Fairtrade ČS Stanislav Komínek z Blanska se v únoru vydal za pěstiteli do pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, kde značná část lidí pěstujících kávu jsou původní obyvatelé z kmene Arhuaco. Po několik generací se živí kávou, ale nyní naráží především na nízké výkupní ceny a dopady klimatické změny. 

vstupné: vstupné dobrovolné

Štafetová přeplavba kanálu La Manche z června 2022, zimní plavání, triatlon.

Slova Martina Černého -

"Emil Zátopek kdysi řekl, chceš-li něco zažít... běž maraton...já řikám, chceš-li poznat sám sebe, plavej La Manche... třeba i "jen" štafetu...silný zážitek, nedá se to popsat... jak to jednou zažiješ, chceš se tam vrátit v jakékoliv podobě..."

Začátek akce v 18:00 na Ulitě v klubovně

Vstupné dobrovolné

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Davidu Bowiemu se dařilo víc než padesát let ovlivňovat svět svou hudbou, životním stylem a názory, které často předbíhaly dobu nebo přímo ovlivňovaly její budoucí tvář. V roce 2018 správci umělcovy pozůstalosti umožnili dokumentaristovi Brettu Morgenovi přístup do Bowieho archivu, ve kterém nalezl dosud neviděné záběry z jeho soukromí, nepublikované záznamy z vystoupení, sbírku obrazů, které namaloval, jeho vlastní poezii a audionahrávky postřehů a názorů. Čtyři roky se tím jedinečným archivem probíral, aby z něj vyšel s unikátním zvukovým a obrazovým dílem, ze kterého se dozvíte mnohé nejen o samotném Bowiem, ale i o tom, jak „přežít život“ v čím dál turbulentnější době. Nečekejte film, kde na Bowieho vzpomínají jeho známí a kolegové, v tomto filmu na sebe vzpomíná především on sám. „Bowieho nelze jednoduše charakterizovat, Bowieho musíte prožít,“ vysvětluje režisér Brett Morgen, proč nenatočil tradiční biografický dokument, ale lehce psychedelickou jízdu po hudební horské dráze. „Ten film je jako jeho písničky – ty se sice taky skládají ze zvuků a tónů, ale on je kombinuje tak, že ve vás vytvářejí slovy těžko vysvětlitelný, ale jedinečný pocit,“ dodává umělec, který se na hudební dokumenty specializuje. Natočil například oceňovaný portrét Kurta Cobaina Montage of Heck.

130 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Další knižní pelíšek v duchu waldorfské pedagogiky pro nejmenší děti a jejich dospěláky. Přijďte se zakutat! Provede Vás Zuzanka Hegerová…

Tentokrát s příběhem na motivy staroruské pohádky zpracovaným známou japonskou ilustrátorkou  Iku Dekune žijící v Praze. I když se o divokých husách tradovalo mnoho zlého a dokonce že kradou malé děti, tentokrát to nakonec dobře dopadne… Uf!

vstupné: Cena vstupenky závisí na konkrétním vystoupení   |   on-line předprodej

Vážení diváci,

i letos proběhne tradiční multižánrový festival Kolotoč. V rámci čtyřdenního programu se budete moci setkat jak se členy Divadla Kolárka nebo Divadelního studia Kolárka, tak se zajímavými hosty z Brna a okolí. Kromě divadelních představení nás čeká například  stand-up, minioperní cyklus nebo koncert. Jako každý rok jsme připravili také nedělní pohádku.

Těšíme se na vás!
Tým Divadla a Divadelního studia Kolárka


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Přílohy

ev_2191_KOLOTOC-WEB-1.png

Kdy se člověk začal tetovat a proč? Jak se lišily techniky dávných a mimoevropských kultur od „kérování“ elektrickým strojkem?  Jaké podoby a symbolické významy mohou mít tatuáže napříč prostorem a časem? 

Čestným hostem knihovny letošního Týdne knihoven bude Martin Rychlík, antropolog, novinář, spisovatel, přednášející na FF UK, autor dnes již kultovních knih zabývajícími se různými formami zdobení těla, zejm. pak tetováním, skarifikací a vlasovými úpravami. Jeho poslední úctyhodná kniha Dějiny lidí představující stovky rozličných etnik nastiňuje neuvěřitelnou pestrost – a zároveň základní stejnost – nás všech, tedy lidí. 

Přednáška je spolufinancována z dotačního fondu K21 Ministerstva kultury ČR.

 

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Psychiatrička Rose vyšetřuje mladou pacientku na pokraji nervového zhroucení. Žena trpí halucinacemi, pronásledují ji velmi znepokojivé vize, ovšem není to nic, co by zkušená terapeutka nezvládla. Jenže pak se jí po tváři rozlije podivný úsměv a s bohorovným klidem si střepem z rozbité vázy přímo před doktorkou přeřízne krční tepnu. Taková událost by rozhodila každého a Rose není výjimkou. Přestože ji všichni uklidňují, že sebevraždě nemohla zabránit, vracejí se jí psychické problémy z mládí a dětství. Pronásledují ji zneklidňující vize, pod jejichž vlivem se čím dál častěji chová jako blázen. Aspoň její blízcí to tak vnímají. Rose si navíc v hlavě přehrává poslední slova mrtvé pacientky a uvědomuje si, že to, co před smrtí prožívala ona, jí právě klepe na dveře. Zjištění, že mrtvá byla zatím posledním článkem v podivném řetězci sebevražd „usměvavých lidí“, jí také na klidu nepřidá. Je to iracionální, nevysvětlitelné a šílené, ale Rose dojde k závěru, že pokud se jí nepodaří najít začátek řetězce a zlo zastavit, je další na řadě. Že s touhle teorií nenajde u nikoho pochopení, asi nepřekvapí. Jenže zoufalé Rose jde o život a zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Děsivé věci. Režisér Parker Finn je díky svým krátkometrážním hororům považovaný za jeden z největších hororových talentů současnosti. Horor Úsměv, který natočil podle vlastního scénáře, je podle prvních diváků natolik děsivý, že se při něm a dlouho po něm usmívat nebudete.

140 Kč / přístupný od 15 let / české titulky

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup zdarma

Přednáška pro milovníky archeologie o roli koní v pravěku. Kůň, majestátní a ušlechtilé zvíře. V průběhu pravěku a zejména pak doby bronzové a železné se utvářel jedinečný vztah člověka a koně. Od loveného, konzumního zvířete, přes luxusní „artikl“ nejvyšších společenských vrstev až po společníka v bitvách a soubojích.

Přednáška představí nejen koně a předměty spojené s nimi (vozy, jha, koňské postroje, jezdeckou výbavu a vyobrazení koně), ale pokusí se zejména nastínit specifickou roli koně v životě pravěkých společenstev.

Vývojem vztahu člověka a koně vás provede Mgr. Zuzana Golec Mírová. Vystudovala magisterské studium na Katedře historie Univerzity Palackého v Olomouci a od roku 2019 studuje doktorský program na Ústavu pro archeologii při Univerzitě Karlově v Praze.

Přednáška proběhne v Hudebním salonu blanenského zámku. Vstup zdarma. Kapacita sálu je omezena.

vstupné: Vstupenky brzy v prodeji. Předprodej 220 Kč / na místě 250 Kč.   |   on-line předprodej

Konečně pořádnej rock na Dělňáku!

Led Zeppelin revival Myst

Nejlepší český revival hardrockové legendy Led Zeppelin a jediná letošní příležitost zažít jejich koncert v okolí Brna. Hvězda brněnského Večera legend, která pravidelně koncertuje také v Německu, vystoupí v sále Dělnického domu v Blansku.

Led Zeppelin revival Myst přináší hudbu jedné z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších skupin v historii rockové hudby. A protože síla Led Zeppelin nebyla zdaleka jen ve studiových albech, ale především v živém koncertním podání, inspiruje se Myst jak vydanými live alby, tak i bootlegy, které nejlépe dokumentují sílu, energii a nespoutanost této fenomenální skupiny. Třešničkou na dortu je pak použití autentických zvukových aparátů ze sedmdesátých let, které nejenže vizuálně dokreslují celkovou atmosféru, ale hlavně dodávají zvuku kapely tehdejší drive.

Výsledkem je tak elektrizující koncertní show, během níž zazní zeppelinovské songy z celé mozaiky jejich tvorby. Ať už jde o energický rock’n’roll, těžkotonážní eposy, emocionální blues či podmanivé akustické skladby, vždy je společným jmenovatelem vášeň, nasazení, improvizace a další typické atributy jako jsou sóla na kytaru, bící či magický theremin. Myst vystupují na českých i evropských festivalech i klubech a pravidelně se účastní největšího revivalového festivalu v ČR a hlavně … pořád je to baví, protože Led Zeppelin still rules.

https://www.ledzeppelinrevivalmyst.com/

Eminence Rock

Rockový cover band, který od roku 2006 hraje převzaté rockové (někdy i popové) písničky zahraničních a Československých interpretů, na kterých vyrůstala většina rockových fanoušků.

https://www.eminence-rock.cz/


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Přílohy

ev_2107_Led-Zeppelin-plakat-A3-tisk.jpeg

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Ondřej je tvrdý obchodník a arogantní workoholik. V Praze vede velkou, úspěšnou firmu. Smyslem jeho života jsou peníze. Ondřej právě v Nebrasce dojednal životní obchod s bohatým investorem, který na okraji Prahy zafinancuje výstavbu luxusních rezidencí. Na cestě z Ameriky letadlo přelétána nad rezervací, kde právě probíhá pohřeb indiánského náčelníka. Duch indiána stoupající k nebi narazí do letadla a nedopatřením se vtělí do Ondřeje. A tenti duch má o Ondřejově životě a jeho hodnotách rozhodně odlišné představy. Ráno doma Ondřeje probudí velmi neodbytný hlas v jeho hlavě. Hlas, který se rozhodl mu pomoci a změnit ho. Ondřej se však nezvanému návštěvníkovi nehodlá jen tak vzdát. Každodenní pracovní a rodinné problémy dostávají nový rozměr nejen pro Ondřeje, ale i pro jeho rodinu a kolegy. Mezi Ondřejem a duchem začíná neúprosný, divoký souboj plný situační komiky. (Bioscop)

140 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup volný

Akci pořádá Městská knihovna Blansko za podpory Kulturního střediska města Blanska.

Opět zveme všechny knihomoly, knihomily a knižní závisláky na již tradiční knižní blešák! Prodávat nebo nakupovat můžete za lidovou cenu knihy, časopisy, učebnice, LP, CD, deskovky a hry s edukačním přesahem. Můžete se přijít jen podívat a užít si blešákovou atmosféru, nebo se zapojit jako prodejci. Zájemci o prodej, hlaste se prosím na mollova@mk.blansko.cz nebo u svých knihovníků. Prodej i vstup jsou zdarma.

A nezapomeňte sebou vzít i děti! V 15.00 h začíná v sále kina loutkové divadlo pro malé i velké!

Přílohy

ev_1757_Kinizni-Blesak-8.10.2022.jpeg

vstupné: vstup volný

Akci pořádá Městská knihovna Blansko za podpory Kulturního střediska města Blanska.

Legendární pohádka o malé holčičce, která se sama vydá do lesa. Jak to dopadne s Červenou Karkulkou tentokrát?

Srdečně zveme všechny malé i velké na hororovo-pohádkové loutkové představení v podání Radky Blatné.

Přílohy

ev_2190_p-Karkulka.jpeg

vstupné: 120 Kč   |   on-line předprodej

Kolik „obyvatel" má Praha? Tvůrci oceňovaného filmu se tentokrát vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města. Vedle nás lidí tu žijí nečekaní zvířecí sousedé, jejichž každodenní dobrodružství filmaři zaznamenali díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. Kde se v Praze vzali majestátní mufloni? Co si počne slípka zelenonohá, které nutrie bere možnost ke hnízdění? Do jaké zimní skrýše se na Petříně schová roztomilý plch? A co roháč, najde svou partnerku v nočním reji zahradní restaurace? Vydejte se na vzrušující výpravu pro celou rodinu za desítkami dalších zvířecích hrdinů, kteří tajně žijí v naší metropoli.

120 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

ogline Byl nájemným žoldnéřem. Stal se legendárním válečníkem, kterého nikdo nedokázal porazit. Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí. Synopse Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden, Jan Budař a další.

140 Kč / přístupný od 15 let / české titulky

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 299 Kč – Standard, 499 Kč – Meet&Greet   |   on-line předprodej

Bambulková šou 2022 s Kájou a Bambuláčkem je tady! Přijďte si s dětmi užít báječné představení plné písniček, tanečků a soutěží! Zazní nové písničky z připravovaného CD, ale nebudou chybět ani známé hity jako je Kulička, Kakadu anebo Dalmatin! Během představení se zaručeně nebudou bavit jenom děti, ale i jejich rodiče!


KDO JE KÁJA A BAMBULÁČEK?
Kája byla úplně obyčejná holka. Vše se ale změnilo, když potkala Bambuláčka. Malé legrační stvoření, se kterým se Kája skamarádila a od té doby jsou nerozlučná dvojka. Kája s Bambuláčkem poznává celý svět a ve svém YouTubovém pořadu "Kája a Bambuláček" společně baví spoustu malých, ale i větších diváků.


https://www.kajadetem.cz/
www.youtube.com/KajaDetem

STANDARDNÍ VSTUPENKA zahrnuje vstup na Kája a Bambuláček Bambulkovou šou 2022.
MEET & GREET VSTUPENKA zahrnuje vstup na Kája a Bambuláček Bambulkovou šou 2022 + vstup na uzavřené setkání s Kájou a Bambuláčkem po představení + unikátní Meet & Greet plakát A3 (Dospělý doprovod bude na M&G vpuštěn se standardní vstupenkou)


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Předprodej vstupenek v Informační kanceláři Blanka nebo online přes Ticketportal.

Každý návštěvník, bez rozdílu věku, musí mít vstupenku.

Délka představení: cca 60 minut (+ Meet & Greet pro držitele M&G vstupenek)

vstupné: 100 Kč   |   on-line předprodej

Haftaňan je mladý gaskoňský šlechtic, který sice nemá moc peněz, ale má o to více ideálů. Jeho jediným životním cílem je jít ve stopách svého otce a stát se jedním z králových mušteriérů. Haftaňan se svým koněm Sandym odjíždí za dobrodružstvím do Paříže. Připojí se k němu Pip, upovídaný myšák, který se stane jeho panošem. Spolu se svými novými kamarády a spolubojovníky, mušteriéry Aportosem, Patosem a Hrnamyšem objevují hodnotu přátelství a spravedlnosti v nekonečné bitvě s podlým kardinálem Richelieu a jeho nohsledy, kteří se snaží zdiskreditovat královnu a rozpoutat válku mezi Francií a Anglií. Podaří se Haftaňanovi stát se opravdovým mušteriérem a zároveň získat srdce své milované dámy?

100 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Superpes Krypto a Superman jsou nerozluční nejlepší přátelé, mají stejné superschopnosti a bok po boku bojují proti zločinu v Metropolis. Když je Superman a zbytek Ligy spravedlnosti unesen, musí Krypto přesvědčit roztrhanou smečku z útulku-ohaře Ace, břichaté prase PB, želvu Merton a veverku Chip, aby ovládli své vlastní nově nabyté schopnosti a pomohli mu superhrdiny zachránit.

130 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá. Představitel hlavní role a producent filmu Tom Cruise chtěl, aby film byl maximálně autentický, sám se proto naučil pilotovat stíhačku a všichni herci-piloti absolvovali náročný výcvik, který umožňoval natáčení za letu přímo v kokpitu, nikoliv na simulátoru před green screenem. „Jako malý jsem měl dva sny. Hrát ve filmu a pilotovat letadlo. Že jsem si je mohl splnit takhle najednou, bylo parádní,“ říká Cruise.“Pocit, že letí ve stíhačce, jsme chtěli dopřát i divákům, a proto jsme šli do vzduchu. V počítačové animaci by to prostě nebylo ono,“ vysvětluje.

140 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup volný

Společné diskuze, kvízy, rozebírání názorů, dojmů a zážitků nejen z přečtených knih. Představíme si nejznámější knižní akce, nakladatele vydávající knihy pro mládež i to, jak začít číst v jiném jazyce. Také se podíváme na zoubek aktuálním novinkám a určitě nezapomeneme na další knižní doporučení.

Pravidelná setkání probíhají jednou za měsíc.

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Jarmila se po ztrátě muže ocitne na životní křižovatce, kde se musí rozhodnout, zda zbytek života už jen trpělivě “přečká”, nebo se vzepře a vrhne se do dobrodružství s nejistým koncem. Navzdory dobře míněným radám svých dospělých dětí si zvolí druhou možnost. Tou je život na chalupě v romantické divočině uprostřed Máchova kraje, kde to měl rád především její muž. Ten jí navíc v závěti odkázal vysloužilého cirkusového koně Buka, což na první pohled vypadá jako drsný vtip, protože Jarmila se koní bojí. S pomocí sousedů se rozhodne vzniklé situaci postavit čelem a brzy zjišťuje, že i když to tak zpočátku nevypadalo, právě s tímhle koněm by se jí do života mohlo vrátit štěstí. Režisérka Alice Nellis film přibližuje slovy: „Buko je o tom, že život je krásný. Byť třeba ne na první pohled. O to víc je potřeba si to čas od času vzájemně připomenout.“ A prozradila i autobiografickou linku, kterou ve filmu využila: „Chovám koně a s tím, jak člověk postupně řeší nejrůznější jejich problémy, zjišťuje, že většina “jejich” problémů, jsou vlastně jeho problémy, které soužití s koněm jen ukáže nebo umocní. Kůň ví, kdy se bojím. Kdy jsem naštvaná. Kdy jsem naštvaná a snažím se tvářit, že jsem v pohodě. Kůň ocení, když se tvářím tak, jak se opravdu cítím. A největší odměnou je pro něj člověk, který je v pohodě sám se sebou.“

140 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup zdarma

• Výstava plakátů • Koncert/kabaret
• Projekce filmového dokumentu z cyklu „Živá paměť“

Na programu se podílí členové Blanenského divadla, Kulturní středisko města Blanska, Kino Blansko,  Studio Audiovisual, Irma Charvátová, Galerie města Blanska.

Večer moderují Irena Vrtělová a Vladimír Vrtěl.

Podrobnosti budeme postupně zveřejňovat.

vstupné: vstupenky v předprodeji: 300 kč, 270 Kč, na místě 330 Kč, 300 Kč   |   on-line předprodej

Moravský slavík slaví 80. 
Výjimečný koncert výjimečného umělce u příležitosti významného jubilea. Přijďte slavit také, hudbou a písničkami, s Jožkou Černým a špičkovou cimbálovkou Gracia (primáš Petr Zugárek). Jako host vystoupí Ludmila Malhocká.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Vstupenky v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Nejnovější přednáška z dílny známého fotografa a vynikajícího vypravěče Pavla Svobody o několika cestách po evropském severu. Autentické povídání o cestování protkané vtipnými zážitky a zajímavými postřehy. 

Daleký evropský SEVER v sobě skrývá surovost přírody, melancholii nevyzpytatelného počasí, prostor pro outdoorové výpravy a zcela jistě i dávku návykovosti. Na Islandu se vydáme na dvoutýdenní trek po jednom z nejodlehlejších míst ostrova, poloostrově Hornstrandir. Místu, kde dávají polární lišky dobrou noc. Zimní Grónsko byl splněný sen, jak vypadá život v inuitské vesnici?

Strmé skalní stěny a barevné rybářské vesničky na norských Lofotech. Čarokrásný podzim v Laponsku zvaný ruska vrcholí již během září, exploze sytých barev rozzářila severskou tundru. Dlouhé treky divočinou finského i švédského Laponska doprovázejí stáda sobů, rybaření a romantika v pohádkových srubech. Po nocích tančí po severské obloze polární záře.

Přijďte si užít vyprávění z několika dobrodružných cest, které nadchne každého milovníka drsného severu a divoké přírody.

Vstupenky jsou k zakoupení v Hospůdce Na Točně, rezervace na emailu info@hospudkatechov.cz nebo tel. 724 266 931. Vstupné je v předprodeji 130 Kč, na místě 170 Kč.

Přílohy

ev_2199_svoboda-2022.jpeg

vstupné: vstupné dobrovolné

Večer bude provázet Michal

Přednáška bude na téma "Ze života mistra světa". Hostem bude Vašek "Vasha" Kolář.

Přednáška má dobrovolné vstupné, které se platí na místě.

Není nutná rezervace, můžete přijít přímo na přednášku.

vstupné: vstup zdarma

Město Blansko se může pochlubit nejen celou řadou významných rodáků, ale i lidí, kteří přišli do regionu za prací nebo novým domovem; mezi nimi je i mnoho výtvarných umělců, kteří v městě Blansku i jeho krásném okolí našli a stále nacházejí cenný zdroj inspirace a námětů pro svá díla. Podíl má na tom jistě i zdejší génius loci, střet průmyslového města na řece Svitavě s tajemnou krásou žlebů a jeskyní Moravského krasu na ponorné řece Punkvě.

O tom všem bude nová publikace pana Pavla Svobody, blanenského kulturního atašé, kterou představí, popovídá o jejím vzniku a příbězích na pozadí. Knihu bude možné na místě zakoupit s věnováním autora.

vstupné: 120 Kč, senioři 80 Kč   |   on-line předprodej

Hudba na zámku pokračuje říjnovým koncertem dua Anna Mikolajková a Marek Kubát

Pestrý podzimní program vašeho oblíbeného cyklu se stal shodou dramatických okolností a následnou zdravotní indispozicí kytaristy Karla Fleischlingera ještě o něco dramatičtější, přesto se nám podařilo zajistit mimořádnou alternativu, a s Karlem, kterému přejeme brzké zotavení, a jeho uskupením se budeme těšit v náhradním termínu.

Duo Anna Mikolajková a Marek Kubát, které promptně vystoupí v zámeckém salónku 13. října,  se zaměřuje převážně na barokní hudbu. Anna hraje  na různé druhy zobcových fléten i perkuse a zpívá,  Marek ji doprovází na loutnu a barokní kytaru. Jejich repertoár je velice různorodý. S oblibou hrají skladby ze sbírky Johna Playforda ve vlastních úpravách, bergamascy, chaconny, recercady, ale i hudbu soudobou nebo lidovou. Součástí jejich koncertů je vždy improvizace. Mají rádi uvolněnou atmosféru, nejsou dogmaticky upjatí na dobovou praxi, spíše se snaží ze skladeb vytvořit dílo, které je jim "na míru šité".

Program s podtitulem Od smíchu k slzám a zpět brzy upřesníme.

Theorbista Marek Kubát začínal jako kytarový samouk; (později ZUŠ Tišnov a konzervatoř Pardubice,  jazzová kytara u jazzmana Viléma Spilky). Hru na loutnu vystudoval na Akademii staré hudby v Brně (Miloslav Študent), absolvoval loutnové mistrovské kursy (Paul Beier, Michael Fields). Od patnácti let se pohyboval na koncertním pódiu s kapelami různorodého zaměření (např. folkový Malevil, jazz-rocková Ha-Kapela, jazzová Mañana, Czaldy-Waldy quartet hrající world music, atd.), v současnosti pak s barokními ansámbly (Capella Ornamentata, Concerto Aventino, Ensemble Damian, Hof-musici, Musica Figuralis, Silva Rerum arte (PL), Societas Incognitorum). 

Rožnovská rodačka Anna Mikolajková vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě (zobcová flétna – Jan Kvapil, skladba- Milan Báchorek). Absolvovala studium u prof. Carin van Heerden v oboru zobcová flétna-stará hudba na Anton Bruckner Privatuniversität Linz v Rakousku, spolupracovala s oddělením staré hudby (Peter Holtslag, Meno van Delft, Gerhart Darmstadt) a v mnoha dalších hudebních odvětvích (cembalo-Jörg Halubek, klavír-Gabriele Cervone, Atem, Haltung und Bewegung-Andrea Bold, Atem Tonus Ton – Astrid Schmidt, Rhythmusschullung und Weltmusik Ensemble-Mark Nauseef, jazzový zpěv – Ken Norris ad.)
Vystupovala s londýnským flétnovým kvartetem, kromě zobcové flétny amatérsky hraje na rámové bubny, bicí soupravu v kapele Srnčí a kočičí, zpívá a komponuje. 

Facebooková událost ZDE

Koncert se koná pod záštitou starosty města  Blanska Ing. Jiřího Crhy.

Cyklus Hudba na zámku pořádá Kulturní středisko města Blanska a Muzeum Blanenska.

Vstupné 120 Kč, senioři 80 Kč | předprodej v Informační kanceláři Blanka, síti Ticketportal, na www.ticketportal.cz a hodinu před koncertem v místě konání | možnost rezervace na ksmb@blansko.cz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Srdečně Vás zveme závěrečný koncert cyklu Hudba na zámku 2022:

10. listopad 2022 | úvodní koncert slavností Vítáním sv. Martina
Martin na druhou
Martin Švec – marimba, vibrafon | Martin Kleibl – bicí souprava, perkuse


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: 140 Kč   |   on-line předprodej

Přes čtyřicet let se Michael Myers marně snaží připravit o život Laurie Strode (Jamie Lee Curtis). Navzdory tomu, že výčet jeho obětí připomíná telefonní seznam, Laurie se vždycky podařilo vyklouznout. Z role bezbranné čekatelky na smrt se navíc během let transformovala v neohroženou bojovnici, která ví, že nejlepší obrannou je útok. Přestože na Michaela připravila celou řadu pastí a některé z nich dokonce úspěšně sklaply, vyřešit problém jednou provždy se jí nepodařilo. Co se týče vzájemné konfrontace, mají prostě oba neskutečnou smůlu. Jenže i ta musí jednou skončit. Stejně jako Halloween. „V posledním záběru, který jsem točila, jsem seděla v autě. Kamera zabírala detail mé tváře. Když jsme skončili, bylo půl páté ráno a já na obrazovce uviděla svůj obličej. Uvědomila jsem si, že je to poslední obrázek Laurie Strode po 44 letech, která jsem s ní strávila. Bylo mi skvěle a věřím, že skvěle bude i divákům. Myslím, že budou šílet,“ slibuje Jamie Lee Curtis a dodává: „Natočili jsme konec, který nenechá nikoho chladným. Někoho naštve, někoho dojme, ale hlavně je to naprosto dokonalá tečka,“ slibuje herečka. Příběh hororu Halloween končí se odehrává čtyři roky po tragických událostech, které městečko Haddonfield a rodinu Laurie Strode postihly ve filmu Hallowen zabíjí. Ocitáme se v současnosti, kterou by měl příběh silně reflektovat. Kromě zabijáka s maskou tak budou městečko terorizovat i „noční můry“, které poslední dva roky všichni dobře známe.

140 Kč / přístupný od 15 let / české titulky

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: pro nezapsané zájemce vstupné 70 Kč

Nechte se unést úžasnými záběry mladého českého kameramana Lukáše Picha, který se místo honosných filmů věnuje natáčení české fauny i flóry, jež mnohdy naleznete přímo za humny. Ve svém povídání doplněném fotkami a videoklipy ukáže, jak se točí žáby, ptáci či pavouci ve volné přírodě, jak se maskovat, abyste splynuli s prostředím, nebo co všechno se vám může stát při filmování jelenů.

vstupné: 150 Kč   |   on-line předprodej

Koncert hudební skupiny Šnek k 30. výročí jejího vzniku.

Uslyšíte 30 písní mapujících 30 let kapely, které je bytostně spjata s Blanskem, v podání plejády starých i nových členů.
Po skončení koncertu následuje večírek s občerstvením.

Akce proběhne v rámci hudebního cyklu DO PTAČÍCH PLOUTVÍ A RYBÍCH KŘÍDEL

Událost na Facebooku


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Vstupenky v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Přílohy

ev_1379_SNEK-plakat-A3-tisk.jpeg

vstupné: 100 Kč

Barevná pohádka Divadla Kejkle o nezbedných kůzlátkách, starostlivé mamince a hloupém vlkovi, který se pro svoji "večeři" stane strýčkem, pirátem a nakonec uklízečkou, ale i tentokrát jej kůzlátka prokouknou a všechno dobře dopadne.


Doplňující informace ke vstupu

předprodej vstupenek v Blanenské informační kanceláři Blanka a hodinu před představením v místě konání | možnost rezervace na ksmb@blansko.cz

Přílohy

ev_2139_O-kuzlatkach-plakat-A3-tisk.jpeg

SPELEOZÁCHRANKA

Sebastian "Sebo" Kovačič

Člen Základní organizace České speleologické společnosti Plánivý (ČSS ZO 6-19), do jeskyní chodí více než 25 let. Sebo také leze po skalách a chodí do kaňonů. Již 15 let je členem Speleologické záchranné služby, stanice Morava. Provozuje e-shop Speleocajky a na stejné stránce také píše blog a jeskyňaření, výbavě či slaňování. 

Přílohy

ev_2162_SPELEOUTERKY.png

Pelíšek má být velký tak akorát, aby byl teploučký, útulný a vešlo se tam vše a všichni, co máte rádi! A myška takový pelíšek hledá pro sebe a své jablíčko. A jak už to tak bývá, nebude to úplně jednoduché… I my se zakutáme do útulna na dalším podzimním knižním pelíšku… A určitě se všichni vejdeme…

Pro všechny nejmenší děti a (nejen) jejich maminky…

vstupné: vstup volný

Diskuzní večer s Petrem Koubským, známým popularizátorem vědy, analytikem, redaktorem Deníku N pro vědu a technologie, autorem knih Živly české vědy a Věda podle abecedy, pedagogem.

Petr Koubský patří k nejzkušenějším a nejrespektovanějším novinářům v oblasti moderních informačních technologií. V anketě Křišťálová lupa v roce 2013 získal ocenění Osobnost roku, v r. 2020 mu byla zejm. za informování o pandemii covidu-19 v Deníku N udělena Cena Ferdinanda Peroutky. V roce 2022 mu Medaili za zásluhy o rozvoj vědy udělila Učená společnost České republiky, čímž ocenila „jeho široký rozhled a schopnost srozumitelně představovat veřejnosti i obtížná témata, včetně informování o pandemii covidu-19“.

Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.    

vstupné: 150 Kč

Díky podpoře společnosti FPO a místním nadšencům se ve čtvrtek 20. října na jeden den a noc znovu otevře legendární blanenský klub Gauč, aby v něm od 20 hodin zazněl plánovaný koncert the KUH trio z cyklu Jazzový gauč. Přijďte si poslechnout špičkové muzikanty a užít si unikátní atmosféru vkusně stylizovaného klubu, který je aktuálně veřejnosti uzavřen a hledá po 10 letech nového provozovatele.

Trio tvoří vynikající rakouský kytarista žijící ve Vídni Edi Köhldorfer, jeden z nejlepších evropských kontrabasistů František Uhlíř a česká bubenická legenda Jaromír Helešic. Program tria se skládá ze známých jazzových standardů a originálních skladeb (Köhldorfer, Uhlíř).

Pozvánka Radima Koláře, dramaturga Jazzového gauče: František Uhlíř patří bez nadsázky ke světovým kontrabasistům a kontrabasové škole, proslavené jeho českými kolegy Georgem Mrázem, Miroslavem Vitoušem na nejhvězdnějším americkém a světovém jazzovém nebi. Hudební pohlazení vyzrálých hráčů je výsledkem umění celého tria KUH, dnes již ikon jazzu.

the KUH trio
Edi Köhldorfer – kytara
František Uhlíř – kontrabas
Jaromír Helešic – bicí

Partnery Jazzového gauče jsou FPO a společnost DCT Czech. Děkujeme za podporu!


Doplňující informace ke vstupu

prodej začne hodinu před koncertem u vstupu do klubu | platby pouze v hotovosti | možnost rezervace vstupenek na ksmb@blansko.cz | kapacita omezena

vstupné: 130 Kč   |   on-line předprodej

Téměř 5000 let poté, co byl obdařen všemocnou mocí egyptských bohů - a stejně rychle uvězněn - je Black Adam (Dwayne Johnson) vysvobozen ze svého pozemského hrobu a připraven rozpoutat v moderním světě svou jedinečnou formu spravedlnosti.

130 Kč / nevhodné do 12 let / české titulky

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: vstup volný

Setkání s autorem mezi fotografiemi, příběhy na pozadí jejich vzniku, diskuze…

vstupné: 120 základní, 100 zlevněné (dítě do 10 let, student, senior)

Pozvání na večeři, jaké se neodmítá, svede dohromady nesourodou skupinu komických figurek. Polévka je vynikající, jen ta konverzace trochu vázne – dokud se neobjeví první mrtvola. Parodie na klasické detektivky s vraždou v uzavřeném kolektivu je adaptací deskové hry Clue. Na filmových plátnech se zpracování této deskové hry objevilo v roce 1985.

Přílohy

ev_2155_Stopa.png

vstupné: vstupné dobrovolné

Podzim je za rohem a s ním přichází FestKaťák!

Průvodcem večera a moderátorem bude již tradičně Aleš Šnek Bláha. Můžete se těšit na bohatou kuchyni, přátelskou atmosféru, doprovodný program a na známé i nové kapely.

O  nových objevech v TERMÁLNÍCH JESKYNÍCH NA HRANICÍCH ALBÁNIE A ŘECKA – úžasné vyprávění našeho nejlepšího fotografa stereoskopických snímků a nadšeným jeskyňářem. A nejen o nich! Odnesete si i spoustu zajímavých informací o jeskyních, ale i o krajině, místních lidech a i historických spojitostí. Nenechte si tuto akci ujít, je to nádhera! A Marek si pro účastníky přednášky připravil překvapení, je to super bonus! Osobní Začátek v 18.30. Vstupné v předprodeji 130 Kč, na místě 170 Kč. Rezervace  na jana.skotak@seznam.cz nebo 724 266 931. Předprodej v Hospůdce Na Točně na Těchově.

Přílohy

ev_2236_audy22.png

vstupné: vstupné dobrovolné

27. ročník městské Drakiády

Tradiční soutěž v pouštění draků pro malé i velké.

Několik kategorií, drobné ceny pro vítěze.

Začátek akce ve 14:00 na poli za zahradní osadou na Zborovcích – souřadnice akce 49.3785758N, 16.6541831E

Startovné dobrovolné.

Přílohy

ev_2240_305284910-509610517833436-6975409256643787572-n.jpeg

OBJEVY JESKYNÍ

Ing. Bohuslav "Kocour" Koutecký

Člen Základní organizace České speleologické společnosti Plánivý (ČSS ZO 6-19). Speleologem už více jak 50 let. Byl jedním z amatérských speleologů, kteří objevili Amatérskou jeskyni. Kocour se také věnuje monitoringu kruhatky Matthioliho v propasti Macocha. 

Přílohy

ev_2163_SPELEOUTERKY.png

vstupné: vstup zdarma

Neseďte během podzimních prázdnin doma! Z Vysočiny za námi přijede Tereza Říčanová, spisovatelka, malířka, originální herečka a tanečnice, autorka obrazových historek a knih pro děti. Zanechá tu za sebou výstavu, kterou si budete moci prohlédnout do konce listopadu.

Výtvarný workshop pro malé i velké děti: společnou tvorbou zahájíme výstavu a možná nám Tereza i něco přečte. A že to věru umí… 

Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

vstupné: 120 Kč   |   on-line předprodej

Filmová pohádka Jana Budaře o princi, který musel dospět v krále. Rozmazlený princ Ludvík se musí vydat do světa, aby na své dobrodružné cestě zjistil, jak vypadá opravdový svět mimo zdi jeho přepychového zámku. V roli milující královny se před kameru vrátila představitelka legendární Arabely Jana Nagyová. Film je srdcovým projektem Jana Budaře, jenž napsal knižní předlohu, scénář, film režíruje a sám hraje i titulní roli postaršího prince. Princova průvodce na cestě hraje Ondřej Vetchý, prostořekou holku Bětu z hospody pak Veronika Kubařová. Princ Ludvík Otomar Karel XII. zrozený Vznešený je velmi spjatý se svou milující maminkou, královnou Ludmilou. Jenže Ludvík je princ už poněkud přerostlý, je mu 39 let. Bojí se skoro všeho, do ženění se nežene a většinu života se poflakuje po přepychovém zámku a přilehlých oborách. Moudrý král Radomil mu proto připraví nečekaný dárek – princ se jednoho rána probudí v lese v obyčejných šatech a v doprovodu drsného rytíře Hudrovala se má vydat do světa, aby poznal, co je život a snad konečně dospěl. Na velké dobrodružné cestě ho čekají věci, o kterých zatím jen četl v knihách. Potká mocného čaroděje, zlé čarodějnice, ducha i samotnou paní Smrt . . a možná najde i lásku svého života. Co na to všechno řekne maminka? A bude spokojený otec král? Prince Mamánka nasnímal ceněný kameraman Jan Malíř a tvůrci během natáčení vystřídali prostředí Pohanska na jižní Moravě, Lednicko-Valtický areál, Žehrovskou oboru v Českém ráji, skály a lesy Kokořínska nebo zámek Dětenice, kde nápad na pohádku kdysi vzniknul. “Točili jsme na nádherných lokacích. Často se mi stalo, že jsem přijel na obhlídku a místní mi ukázali místa, která jsem vůbec neznal a která byla prostě skvělá. I díky nim dostává dobrodružné putování prince tu správnou pohádkovou atmosféru,” vypráví Jan Budař. „Role královny Ludmily mě nadchla tolik, že jsem jí nemohla odolat, hned po přečtení scénáře jsme se s ní ztotožnila,“ říká ke svému návratu k filmu Jana Nagyová.

120 Kč / přístupný / česká verze

rezervovat / koupit vstupenku

Film na ČSFD


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: v předprodeji 290 Kč, na místě 330 Kč   |   on-line předprodej

 Zdeněk Izer na plný coole!

Těžký útok na vaši bránici!

Zábavný pořad, ve kterém se diváci budou moci setkat s jedinečným a nezaměnitelným humorem Zdeňka Izera. Jako vždy přijdou na řadu oblíbené scénky, parodie, mnoho skvělých vtipů a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček.

Vystoupení je opět obohacené video projekcemi, nejrůznějšími zábavnými kostýmy a převleky a světelnými efekty.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

ZOOLOGIE 

doc. Mgr. Jan Zukal, Dr., MBA

Ředitel ústavu biologie obratlovců na Akademii věd ČR a věděcký pracovník na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Jeho zaměření je ekologie netopýrů. 

Přílohy

ev_2164_SPELEOUTERKY.png

Akce přesunutá z důvodu nemoci na 1. 11. 2022, zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Skupina Screamers, nejdéle působící travesti – umělecká skupina českých, moravských a slezských jevišť, přiváží novou show nabitou vším, co máte rádi! Taneční čísla, poutavé a originální kostýmy, improvizace, skeče, zpěv a zábava – no, prostě paráda! Komediální revue, která s nadsázkou a parodií poukazuje na to, že nic lidského by nám nemělo být cizí. A co se na první pohled může zdáti ošklivé, může ve skutečnosti býti krásné a milé. Ale hlavně to může být i veliká legrace! Tedy: „Pánové a dámy, přijďte bavit se s námi. Vždyť parodie a satira, brány smíchu otvírá!“ A kdo by se rád nesmál, že?

https://www.facebook.com/…aci
www.screamers.cz

vstupné: vstup zdarma

Přednáška pro milovníky archeologie a Býčí skály v podání dr. Kariny Groemer, vedoucí prehistorického oddělení Naturhistorisches musea ve Vídni.

Kulturní a historický význam textilní technologie lze jen stěží docenit. Textilní řemeslo vyrábělo nejen nezbytné zboží každodenní potřeby, zejména oděvy, ale i užitkové předměty a také zboží reprezentativní a luxusní. Textilie plnily v pravěku různé funkce, nejen jako oděvy, ale také jako obaly či potahy, nebo jako užitné předměty. Tyto skutečnosti jsou doloženy archeologickými prameny od nástrojů a originálních nálezů textilu až po současná vyobrazení a písemné prameny z mladší doby železné. Látky z doby halštatské jsou vysoce kvalitní a dekorativně řešené, s tkanými strukturami, barvami, vzory a propracovanými bordurami. V rané době železné dosahuje velmi vysoké úrovně i souhra mezi textiliemi a kovovými předměty na nich připevněnými; je to vyjádření bohatství a krásy. Textilie a další na těle nošené předměty jsou předmětem zkoumání různých analytických metod. Patří k nim i nálezy z jeskyně Býčí skála a existují různé pokusy o rekonstrukci šatů „Wanklovy princezny“. Otázkou je, proč vůbec došlo k rozvoji textilního řemesla, proč lidé po objevu základních výrobních technik udělali řadu kroků vpřed a investovali čas, zručnost a znalosti jak látky zdobit či jak přidat kvalitu. Zdá se, že k tomuto vývoji přispěl vznik diferencovaných sociálních struktur na počátku doby železné.

Přednáška se bude konat v Hudebním salonu blanenského zámku, překlad bude zajištěn, vstup zdarma.

Blanenské divadlo opět hraje! Srdečně všechny zveme na představení z pera pánů Pierre Palmáre a Christophe Duthurona s názvem Koprovka aneb Na útěku.
V této konverzační komedii se můžete těšit na Irenu Vrtělovou, Kateřinu Vrtělovou, Josefa Koláře, Eduarda Hofmanna, Libuši Münsterovou, Lucii Odehnalovou a Evu Vašíčkovou. O světla a zvuk se stará Jan Jeřábek. Režijního nastudování a hudby se laskavě ujal pan Fabián Pár.
Poslední představení této inscenace v Blansku se uskuteční v Dělnickém domě v pátek 4. listopadu 2022 v 19 hodin.


Cena vstupenky v předprodeji 130 Kč, na místě 150 Kč.
Vstupenky jsou k zakoupení v Informační kanceláři Blanka.

Přílohy

ev_2176_Koprovka.jpeg

Koncert se přesouvá na nový termín 5. 11. 2022. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Skupina Harlej vyráží od listopadu do prosince na své podzimní turné napříč celou Českou republikou. Těšit se tak již tradičně můžete na skvělou hudbu, zábavu a pódiovou prezentaci. Na celém turné bude na podiu velká LED projekce s přenosem koncertu ze čtyř kamer, díky tomu vznikne propojení fanoušků a kapely, které dokáže vytvořit strhující atmosféru.

OCHRANA PŘÍRODY 

Mgr. Filip Chalupka

Pracovník Správy CHKO Moravský kras na pozici speleologa. Od roku 2010 se zajímá o Moravský kras a o rok později začal spolupracovat se Stráží přírody, samotným strážcem se stal v roce 2016. Dále je členem Základní organizace České speleologické společnosti Suchý žleb (ČSS ZO 6-14).

Přílohy

ev_2165_SPELEOUTERKY.png

 Známý cestovatel, fotograf a veliký vypravěč se vydal na cestu napříč USA – z New Yorku na západní pobřeží a zpět. Čekají nás úžasné Národní parky jihozápadní části USA a další skvosty. Věřte, že se je na co těšit! Veliký promítaný obraz v superkvalitě a spousta zajímavých informací podaných Jirkovým neopakovatelným stylem. Začátek v 18.30. Vstupné v předprodeji 220 Kč, na místě 250 Kč.
Vstupenky je možné zakoupit v Hospůdce Na Točně na Těchově – rezervace na tel. 724266931 nebo na emailu jana.skotak@seznam.cz

Přílohy

ev_2186_kolbaba2022.jpeg

vstupné: Základní vstupné 100 Kč, snížené vstupné 50 Kč, děti do 6 let zdarma

Komentované prohlídky zámku a stálých expozic muzea s Jindřichem Wanklem a jeho rodinou. Mimořádně bude také otevřena výstava Středověké hry.

Časy prohlídek – 10:30h, 13:30 h, 15:30 h. Nutná rezervace – tel. 725 952 592 nebo e-mail: info@muzeum-blanenska.cz

vstupné: kurzovné 1.800 Kč / pár

Přihlásit se můžete elektronickou přihláškou na https://bit-ly/tkdosp22.

Kurzovné 1.800 Kč / pár lze provést elektronickou úhradou (informace v přihlášce) kartou či bankovním příkazem do 10. listopadu 2022.

Kurz vedou zkušení učitelé tance: Mgr. Alena Míšenská a Ing. Jiří Míšenský.

Více informací na www.kulturablansko.cz/tanecni

POTÁPĚNÍ V JESKYNÍCH

Ing. Jan Sirotek

Předseda Základní organizace České speleologické společnosti Pustý žleb (ČSS ZO 6-25). V rámci speleologie se mimojiné věnuje speleopotápění (potápění v jeskyních). Dále je autorem technologie CleverMaps. 

Přílohy

ev_2166_SPELEOUTERKY.png

ARCHEOLOGIE

RNDr. Petr Zajíček

Odborný pracovník Správy jeskyní Moravského krasu. Byl účastníkem několika speleologických expedic do zahraničí. Vydal šest knihy o jeskyních a publikuje v řadě časopisů (mj. v National Geographic).

Přílohy

ev_2167_SPELEOUTERKY.png

vstupné: Vstupné zdarma

V rámci cyklu Advent na blanenském zámku uvedeme divadelní představení pro děti v podání Maňáskového divadla Šternberk. Děti budou moci shlédnout sérii tří pohádek – Hrnečku vař, O Smolíčkovi a O zlaté rybce.

Maňáskové divadlo Šternberk hraje od roku 1998. Zaměřuje se na klasické pohádky s využitím mravního poučení, básniček a písniček,  které děti většinou znají, a proto se mohou i aktivně zapojit.

 POHÁDKY, KTERÉ SE NATÁČELY V JESKYNÍCH – VHODNÉ PRO DĚTI

RNDr. Leoš Štefka a Roman Šebela

Leoš Štefka čtyřicet let šéfoval Správě chráněné krajinné oblasti Moravský kras a v rámci své praxe často spolupracoval také s Romanem Šebelou, který je starostou obce Rudice a členem Základní organizace České speleologické společnosti Speleo Rudice (ČSS ZO 6-04). V Moravském krasu a v okolí obce Rudice bylo natáčena spousta pohádek a filmů. Přijďte i s dětmi zavzpomínat a podívat se na části pohádek, které se u nás v jeskyních natáčely. 

Přílohy

ev_2168_SPELEOUTERKY.png

vstupné: v předprodeji 380 Kč, 350 Kč, na místě 430 Kč, 400 Kč   |   on-line předprodej

Adéla Gondíková a Jiří Langmajer v detektivní komedii Komorního Divadla Kalich.

ANI ZA MILION!

Jacqueline, byť provdaná za anglického velvyslance, je Francouzka tělem, duší i původem. Má dvě děti a kufřík s milionem eur, který je ochotna darovat každému, kdo si jej zaslouží. Nenávidí venkov, samotu a obyčejnost.

Lambert ženatý není, manželka od něj utekla. Má duši námořníka a žije jen pro svůj maják, o který se stará čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Miluje venkov, samotu a obyčejnost.

Ptáte se, co mají oba společného? No přece vůbec nic! Ale nedejme se mást prvními dojmy. V této brilantní detektivní komedii, která obě postavy svede dohromady a navěky spojí tajemstvím, je totiž všechno jinak, než se zdá – každá lež je pravdou, každá pravda lží a jisté je pouze to, že pod rouškou humoru se skrývá vrah…

Kinematografové Roman Vencl a Michaela Doleželová originálně dokazují, že i když ve hře vystupuje jeden muž a jedna žena, nemusí se zápletka točit jen kolem partnerských vztahů. Atraktivní a netradiční prostředí přímořského majáku, brilantní dialogy, strhující tempo, inteligentní humor a originální zápletka dávají hře Komorního Divadla Kalich obrovský potenciál.


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: Vstupné zdarma

Druhé divadelní představení v rámci cyklu Advent na blanenském zámku, tentokrát v podání Divadla Plyšového Medvídka, které uvede loutkovou pohádku Ukradený stromeček.

Je to příběh o dvou dřevorubcích – Frantovi a Tondovi, ze dvou malých a věčně rozhádaných městeček – Starostova a Ospálkova. Městečka spolu neustále soutěží a jejich obyvatelé si velice rádi závidí i nos mezi očima. Starosta Ospálkova i starosta Starostova chtějí, aby právě na jejich náměstíčku stál ten největší a nejkrásnější vánoční strom, jaký kdy svět viděl. A to je úkol pro naše dva dřevorubce. Oba se vydají pro strom ve stejný čas a na stejné místo. 

Divadlo Plyšového Medvídka je autorské divadlo pro malé i velké diváky, jehož kořeny sahají až do 90. let minulého století. Představení hýří originálními nápady a vlastními texty a jsou plné písniček, humoru a ponaučení – a to nejen pro děti, ale i pro dospěláky.

 

PALEONTOLOGIE

Mgr. Aleš Plichta

Student a pracovník na Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a také pracovník na Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea. Věnuje se paleoekologii medvěda jeskyního nejen v Barové jeskyni. 

Přílohy

ev_2169_SPELEOUTERKY.png

vstupné: v předprodeji 420 Kč, na místě pak 450 Kč   |   on-line předprodej


Vlasta Redl je jeden  z našich nejvýraznějších folkových zpěváků, textař, skladatel, spisovatel, producent a multiinstrumentalista, který ve své tvorbě dokáže osobitě skloubit rock, folk a lidovou hudbu.


Jeho hudební tvorba je žánrově nevyhraněná a proto těžko definovatelná, snadno rozpoznatelný je ale jeho osobitý autorsko-aranžerský rukopis, který často kombinuje tradiční melodické a harmonické linie moravského a slovenského folklóru s progresivními prvky současných hudebních směrů (rock, r&b, jazz, funky, blues).


V Blansku vystoupí se svojí kapelou, ve které hrají, zpívají, tančí a mnoho jiných věcí pro pobavení publika (a sami sebe) provádějí ti nejvybranější páni muzikanti. 

Karel Macálka klávesy
Matěj Morávek kytara
Petr Ptáček bicí
Ruda Březina saxofon
Tomáš Koudelka basa


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

Vstupenky v Blanenské informační kanceláři Blanka a v síti Ticketportal.

Přílohy

ev_1730_Vlasta-Redl-plakat-web.jpeg

vstupné: 330 Kč   |   on-line předprodej

Přesuntý koncert z roku 2021.
Zakoupené vstupenky stále v platnosti.

***

Adventní období se u Petra Bende každoročně váže na sérii koncertů s tou pravou sváteční atmosférou. I letos se mohou zpěvákovi příznivci těšit na tradiční vánoční turné. Pěvecké sbory z jednotlivých měst propojí koncerty s domácím publikem a kromě Petrovy kapely bude hostovat i Cimbálová muzika Gromba, DPS Perličky, René Matlášek a Vít Štaigl. Potvrzené termíny turné jsou již zveřejněny a předprodeje na vybrané koncerty zahájeny. Nenechte si ani letos tento vánoční zážitek ujít!


Doplňující informace ke vstupu

On-line předprodej

vstupné: Vstupné zdarma

V pořadí již třetí divadelní představení pro děti v rámci cyklu Advent na blanenském zámku.

Tentokrát se Vám představí autorské profesionální loutkové divadlo – Divadlo Zdeňka Ševčíka s "Pohádkovými kočičinami".

vstupné: Vstupné 120 Kč, senioři 80 Kč

Soubor SoliDeo je Instrumentálně-vokální kvartet specializující se na interpretaci gotické, renesanční a barokní hudby.

Hraje a zpívá:

 • Miloš Fr. Rejman, dipl.um.: krocaní  flétna, gesmshorny, středověké tříhlasé dudy,  jednoručka, platerspiel, chalumeau, zpěv
 • Bc. Sofia Sopova:  gemshorny, loutnová kytara, kobza, bicí, zpěv
 • Mgr. Martina Rejmanová: lidové  flétny, gemshorny, šalmaj, zpěv
 •  Ing. Kamila Purkytová : krocaní a pštrosí flétny, gemshorny, harmonium Lídl/Velík, zpěv                                

Adventní program souboru SoliDeo 2022:

 • český anonym 15. st. – Collaudemus Christum regem středověké dudy, kobza, gemshorn, zpěv
 • Pierre Phalese – Pavana et Gagliardekvartet zvířecích rohů
 • anonym 17.st. – Nitida Stelladvojačka, kozlí a kravský roh, kobza, tamburinka
 • anonym 13.st. – Quen a omagen da Virgen dudy, lidová flétna, gemshorn, kobza
 • anonym 14. st. – Ave Maria Virgo serrena – středov. dudy, krav. roh, zpěv
 • anonym 1420 – More festi querimuschalumeau, gemshorn, kobza, boben, zpěv
 • Michael Praetorius – La voltakrocaní a pštrosí flétny, a kravské rohy
 • anonym 18, st. –  Náš pantáto rozmilý – středov. dudy, gemshorny, kobza, zpěv
 • John Stanley – Trumpet voluntary – kvartet gemshornů
 • rakouský anonym 18. st. – Hledání noclehu – gemshorny, harmonium, zpěv
 • Francisco Tarrega – Gran Vals zobcová flétna, gemshorny, loutna
 • P. Václav Matěj Štejer – Hodiny ani dne nevíšchalumeau, gemshorn, harmonium, zpěv
 • anonym 18. st. – Partite di Follia (variazzione) – zobc. flétna, platerspiel, gemshorny. loutna
 •  Karel Jaromír Erben – O putování hříšné duše do nebegemshorny, harmonium, zpěv
 • Henri Purcell – Trumpet Tune in C vzdušnicová šalmaj, kravský roh, buben, harmonium
 • anonym 18. st. – Rok nový – gemshorny, harmonium, zpěv
 • anonym 19. st. – Ave Maria gemshorny, harmonium, zpěv
 • anonym kompletaria – Na lože jdouce   gemshorny, harmonium, buben zpěv

vstupné: Vstupné zdarma

Závěrečné divadelní představení pro děti v rámci cyklu Advent na blanenském zámku.

Vánoční pohádku Vám přijede zahrát Divadýlko Mrak z Vysočiny, které baví děti více jak 25 let.

Vánoční pohádka je volné zpracování motivů klasického biblického příběhu. 
V malé chaloupce žije dobrosrdečná čepičářka Marjánka, které Ďábel přičaruje bohatství, a to ji promění v zlou a chamtivou. Změna její povahy zasáhne ovčáka Toníka a ten na radu Anděla vezme Marjánku a spolu odejdou směrem, který ukážou hvězdy, až dojdou do Betléma. Narozením Ježíška Ďábel ztratí svoji moc nad světem i Marjánkou. Tato pohádka dětem ukazuje proč se lidé obdarovávají a proč se mají mít rádi "alespoň" o Vánocích a zároveň si všichni připomenou staré zvyky a obyčeje, které se dodržují o svátcích vánočních.

 

Nemůžete zde najít Vámi pořádanou akci? Napište nám!.

            aktualizováno: 31. 5. 2022, 13:14 h