Město ocenilo nejlepší sportovce roku 2023

21. března 2024, sport, přečteno: 1031×

Nejlepší sportovce města Blanska za rok 2023 vyhlásilo město ve středu 20. března 2024 večer v Hudebním salonu blanenského zámku. Ocenění si převzalo pět jednotlivců a dva sportovní kolektivy. Tři osobnosti blanenského sportu byly uvedeny do Síně slávy.

„Blansku někteří přezdívají „město sportu“. Osobně jsem za toto označení rád, chtěl bych poděkovat sportovcům, trenérům i funkcionářům sportovních klubů, že celoročním úsilím a skvělou reprezentací města toto označení naplňují také obsahem,“ poděkoval v úvodu akce starosta Blanska Jiří Crha.

Oceněným sportovcům pak v sále Muzea Blanenska předal ceny i odměny spolu s místostarostkou Lenkou Dražilovou a místostarostou Ivo Stejskalem. Na akci nechyběli ani členové sportovní komise rady města, trenéři a rodiče oceněných a další příznivci blanenského sportu.

Právě členové sportovní komise letos vybírali z celkem 42 nominovaných osobností. Na jejich návrh pak rada města ocenila tyto sportovce:

• Adéla Bláhová za Aerobik Team Orel Blansko

V kategorii Nejlepší sportovní kolektiv města Blanska za rok 2023 si vítězství vybojoval:

• Florbal muži FBK Blansko

Speciální ocenění za významný sportovní počin získala:

• Olympia Blansko

Do Síně slávy byli uvedeni in memoriam hned tři významní blanenští sportovci:

• Josef Krupa
  • Ján Kostrej a
  • Jiří Hollmann st. Jejich medailonky najdete v tomto odkazu.

Průvodci slavnostním vyhlášením byli několikanásobný mistr světa v biketrialu Vašek Kolář a blanenská trenérka atletiky Helena Vašková. Jednotlivé oceněné postupně zpovídali nejen v souvislosti s jejich největšími sportovními výkony. O netradiční zpestření se pak postarali žáci ZUŠ Blansko se sportovně laděným kulturním programem. Občerstvení zajistili žáci Střední školy cestovního ruchu a gastronomie, Blansko.

Přítomní se tak dozvěděli, v kterých disciplínách pětiboje exceloval Ondřej Muzikář, že Ema Králová skokem do dálky zdolá 571 cm a jak rychle zaběhne šedesátku, nebo že Lukáš Kincl umí baseballový míček poslat do vzdálenosti 105 metrů. Na přetřes přišly také tipy na údržbu a zavlažování trávníku, zážitky z Národní florbalové ligy, maturitní zkouška z angličtiny v podání nejúspěšnější blanenské atletky Pavly Štoudkové, která během večera musela zvládnout také rozhovor v angličtině. Účastníci slavnostního vyhlášení se dozvěděli detaily o úspěších klubu aerobiku i odhad počtu míčků, které při každém turnaji skončí v náhonu řeky Svitavy.

FOTOGALERIE
Město ocenilo sportovce roku 2023

Nejlepší sportovci Blanska byli letos vyhlášeni v Hudebním salonu blanenského zámku. FOTO: Renata Spotzová

Celkem fotografií:  23

Ema Králová je všestranná atletka, vynikající ve skoku dalekém. V roce 2023 dosáhla nejlepšího výkonu v ČR mezi staršími žákyněmi v této disciplíně výkonem  571 cm. Dosahuje také velmi kvalitních výkonů na tratích 60 metrů a 150 metrů .Mezi její největší úspěchy v roce 2023 patří 2. místo na mistrovství ČR ve skoku dalekém v Břeclavi. Následující den zde vybojovala ve sprinterském závodě na 150 metrů 7. místo. Mezi nemalé úspěchy se řadí i 9. místo na MČR ze sedmiboje v Přerově. Dále 1. místo v dálce na Mistrovství Moravy a Slezska, či 4.místo ve skoku dalekém na mezistátním utkání ČR-Slovensko-Maďarsko-Slovinsko-Chorvatsko .

Ema Králová je Talentem roku 2023. FOTO: Renata Spotzová

Lukáš Kincl je hráčem baseballového a softballového klubu Olympia Blansko. Mezi jeho úspěchy patří například reprezentace v národním týmu UI 5 na ME v Trnavě, byl také součástí výběrového týmu Jižní Morava Projekt Little League, který zvítězil v národním finále. Na kvalifikačním turnaji Evropa – Afrika si vybojoval účast na světové sérii v USA. Dostal také šanci v národním baseballovém programu pro talentované hráče Czech Talent a Program Pro.

Lukáš Kincl je úspěšný hráč baseballu.  FOTO: Renata Spotzová

Ondřej Muzikář v roce 2023 svými výsledky prokázal atletickou všestrannost. V průběhu celého roku sbíral pravidelně medaile v různých atletických disciplínách včetně vícebojů. Kromě individuálních výsledků byl také členem mistrovského družstva mladších žáků AK Ludvíka Daňka Blansko a členem krajských výběrů pro utkání na dráze, v hale i v krosu. V kategorii mladšího žactva je v rámci ČR nejvyšší možnou soutěží Mistrovství Moravy a Slezska, ze kterého si Ondra odvezl celkem šest medailí.

Mezi oceněnými do 18 let je i Ondřej Muzikář. FOTO: Renata Spotzová

Nejlepším sportovkyně nad 18 let, atletka Pavla Štoudková, loni získala dvě zlaté, dvě stříbrné i dvě bronzové medaile, které pro ni znamenaly kompletní medailové sbírky z nejvýznamnějších republikových šampionátů. Sbírku cenných kovů v sezoně rozšířila mj. také o medaile ze zahraničních podniků v rakouském Linzi nebo St. Poltenu. Svoji sezonu okořenila také účastí na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava, na kterém si zaběhla svůj nejlepší osobní výkon na 400 m, nebo také na evropském krosovém šampionátu, kde byla členkou smíšené reprezentační štafety. Důkazem kvalitní sezony bylo vylepšení osobních maxim jak na 800m, tak na 1500m.

Ocenění za Nejlepšího sportovce nad 18 let získala atletka Pavla Štoudková. FOTO: Renata Spotzová

Adéla Bláhová, vítězka kategorii Nejlepší trenér roku 2023, je hlavní trenérkou Aerobik Teamu Orel Blansko (ATOB Blansko), sportovního klubu s aktuálně 146 členy. Se svými svěřenci loni získala 3 × 1. místo na Mezinárodním finále Mia Festivalu v Praze a 2. místo na Mistrovství ČR II. výkonnostní třídy v gymnastickém aerobiku.

Adéla Bláhová za Aerobik Team Orel Blansko získala ocenění v kategorii Nejlepší trenér roku 2023. FOTO: Renata Spotzová

Florbal muži FBK Blansko, vítěz kategorie Sportovní kolektiv roku 2023, vyhrál v sezoně 2022/2023 divizi skupiny D. Z celkem 22 zápasů vyhrál 21 krát a pouze jednou skončil poražen. Poté v nadstavbě play up vyřadil 3:2 na zápasy Olomouc, prohrál s Třincem 3:0 na zápasy, nakonec ale v baráži s Hranicemi na Moravě vyhrál 3:2 na zápasy a postoupil do Národní ligy (třetí nejvyšší soutěže v ČR). Jako nováček skončil na 6. místě tabulky NL.

FBK Blansko získalo oceněný za nejlepší tým. FOTO: Renata Spotzová

Zástupci klubu Olympia Blansko O, kteří si převzali ocenění za významný sportovní počin, pak přítomným přiblížii detaily ze spolupořadatelství Mistrovství Evropy v baseballu mužů, které se v září 2023 konalo také v Blansku na hřišti Strawberry Field na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka.

Mezi oceněnými byl i klub Olympia Blansko. FOTO: Renata Spotzová

Medailonky Josefa Krupy, Jána Kostreje a Jiřího Hollmanna st., kteří byli in memoriam uvedeni do Síně slávy, najdete v tomto odkazu.

Jako jediná si na slavnostním vyhlášení nejlepších sportovců cenu in memoriam převzala za svého manžela Zdena Kostrejová, která se po obdržení ceny neubránila dojetí.

Zdena Kostrejová přezvala ocenění in memoriam za svého manžela Jána Kostreje. FOTO: Renata Spotzová

Slavnostního večera se měl zúčastnit i Michal Krupa, syn oceněného Josefa Krupy. „Kdo taťku znal, bezpochyby musí souhlasit, že blanenskému sportu dal a obětoval opravdu hodně. A to nemám na mysli pouze vrcholový sport a pouze kulturistiku, kterou žil nejvíce. Nelze již spočítat mládež ani dříve narozené, které nasměroval ke sportu a obecně motivoval ke zdravějšímu a aktivnímu přístupu k životu. Budiž stálou symbolickou připomínkou taťkova přístupu i přínosu pro blanenský sport to, že na svém pomníku na hřbitově v Lažánkách má nesmazatelný nápis: JOSEF – SPORTOVEC,“ napsal Michal Krupa v dopise poté, co z důvodů náhlého úmrtí v rodině musel svoji účast zrušit.

V minulých letech bylo vyhlášení Nejlepšího sportovce roku součástí programu Sportovního plesu. Osamostatněním akce chtěla Sportovní komise dát větší prostor samotným oceněným, kteří mají možnost si na tuto speciální příležitost pozvat své blízké, trenéry, další členy oddílu a přátele.

vložil: Renata Spotzová, redaktorka / tiskové oddělení