Píše se jinde

29.10.
Fotografie – Slavnosti dýní (17.10.2020)

(Lažánky u Blanska)
Letošní „dýňobraní“ bohužel muselo proběhnout v poněkud netradiční formě. Zájemci si vyzvedli v určené době v sobotu 17.10.2020 dle telefonické domluvy dýně a dle potřeby i ozdoby. Dýně si pak každý vydlabal doma, vyfotografoval a fotografie zaslal e-mailem hlavní organizátorce


29.10.
Koronavirus – 13 nejčastějších otázek

(Klepačov)
Tisková mluvčí města spolu s KHS (Krajská hygienická stanice) sestavili tiskovou zprávu „Koronavirus – 13 nejčastějších otázek“.


29.10.
Areál ČKD Blansko roky chátral, nový majitel se teď pouští do oprav

(iDnes Brno a okolí)
Průmyslový komplex ČKD Blansko v údolí říčky Punkvy nedaleko Moravského krasu vydražil za 82 milionů korun brněnský podnikatel a majitel půjčovny autojeřábů Tomáš Novotný. Teď plánuje někdejší chloubu města modernizovat. Výrobu vodních turbín by rád zachoval.


29.10.
FOTO: Ve výkopu našli dělníci v Blansku úlomky sošek. Pocházely z 19. století

(Blanenský deník)
Doslova několik kroků z kanceláře dělilo nedávno archeologa Muzea Blanenska Marka Nováka od zajímavého nálezu. Před budovu Zámek 2, kterou muzeum po opravách využívá, ho zavolali dělníci. Při hloubení výkopu pro optické kabely totiž narazili na úlomky sádrových sošek. Později se ukázalo, že pocházejí ze souboru díla sochaře Josefa Maxe z 19. století.


28.10.
PŘEHLEDNĚ: úřední hodiny radnic na Blanensku a seznam odběrových míst

(Blanenský deník)
/PRAKTICKÉ INFORMACE/ Kvůli trvale rostoucímu počtu lidí s nákazou novým koronavirem přibyla celá řada omezení. Přinášíme přehled změn v úředních hodinách jednotlivých radnic na Blanensku a také seznam odběrových míst na jižní Moravě, kde lze podstoupit test na koronavirus. Většina míst vyžaduje rezervaci předem, odkazy a kontakty najdete v přiloženém seznamu.


28.10.
Kvalitní život? Premiantem na jihu Moravy je Slavkov, Blansko na konci desítky

(Blanenský deník)
Dvacet let vyrůstala v Mostu v Ústeckém kraji. Nyní Michaela Rájová provozuje svatební salon ve Slavkově u Brna. „Mohu proto porovnávat. Slavkov je pro mě pohádka, dá se v něm žít pohodově. Je krásným městem se spoustou zeleně a vším, co lidé k životu potřebují,“ řekla podnikatelka. Její slova potvrzuje žebříček indexu kvality života, ve kterém Slavkov u Brna skončil mezi jihomoravskými městy nejlépe.


28.10.
FOTO: Jeskynní pohár? Čtyřicítka krásných fotografií z Moravského krasu

(Blanenský deník – kultura)
Zajímavé záběry turisticky atraktivních míst v Moravském krasu. Nebo snímky akcí, které se v této lokalitě konají. To je fotografická soutěž Jeskynní pohár, která je součástí akce Blanenský čtyřlístek v režii Střední školy cestovního ruchu a gastronomie.


27.10.
Bývalý průmyslový areál ČKD v Blansku čekají opravy. Nový majitel chce komplex pronajímat

(Český rozhlas Brno)
Nový vlastník někdejšího průmyslového areálu ČKD v Blansku chce co nejdřív začít s jeho opravami. Pak má v plánu jednotlivé části pronajímat dalším firmám.


27.10.
Vítání svatého Martina se z ulic Blanska přesune na obrazovky počítačů

(Blanenský deník)
Vítání svatého Martina spojené s historickým průvodem centrem města a jarmarkem v zámeckém parku lákalo v minulosti davy lidí. Letos se však kvůli epidemii koronaviru venku neuskuteční.


26.10.
Jak bude vypadat Palava po úpravě? Novou podobu můžete navrhnout i vy

(Blanenský deník)
Blanenská radnice chce upravit rekreační oblast Palavu s tamní přehradou. Včetně jejího zázemí a minigolfového areálu. Oslovila studenty a odborníky ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Brno, aby vypracovali několik variant řešení této lokality.


26.10.
Bez sportu bych nemohla být, říká nadějná atletka Štoudková

(Blanenský deník – sport)
Blanenská atletika může být pyšná. Její sedmnáctiletá odchovanka Pavla Štoudková sbírá jeden úspěch za druhým. V letošním roce stihla být i přes svůj nízký věk třetí mezi ženami na mistrovství republiky v Plzni, vylepšila 28 let starý dorostenecký rekord Andrey Šuldesové v hale v běhu na 800 metrů a splnila limity na mistrovství Evropy ve své věkové kategorii a na světový šampionát juniorek. Nadějná atletka z Doubravice nad Svitavou trénuje v Blansku a závodí za brněnský AK Olymp.


25.10.
Zahradní železnice táhla. Letos ji v Blansku vidělo bezmála dva tisíce lidí

(Blanenský deník)
Jiří Šimkůj má před domem v blanenské Divišově ulici model zahradní železnice. Vláčky už u něj v turistické sezoně pravidelně v neděli jezdí pět let. Letošní rok poznamenala epidemie koronaviru. Přesto si však k jeho atrakci našlo cestu bezmála dva tisíce lidí.


24.10.
Oznámení o omezení provozu centrálního odběru žilní krve

(Nemocnice Blansko)
Informujeme, že z důvodu aktuální epidemiologické a personální situace uzavíráme od 26.10.2020 (minimálně na dobu do 2.11.2020) pracoviště centrálního odběru žilní krve v laboratoři Nemocnice Blansko.


24.10.
ZŠ a MŠ na Salmově ulici pečuje o děti zaměstnanců v první linii

(Monitor)
Uzavření škol v souvislosti s epidemiologickou situací udělalo čáru přes rozpočet většině rodičů. U dětí do věku deseti let musí


23.10.
Informace MŠMT ze dne 22. 10. 2020

(ZŠ Erbenova)
Odkazy na vhodné zdroje, kde se mohou rodiče inspirovat, jak mluvit s dětmi o coronaviru. https://www.msmt.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-pomuze-prirucka-i-komiks https://koronavirus.mzcr.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni/ https://www.mvcr.cz/clanek/koronavirus-covid-19-doporuceni-ve-vztahu-k-detem.aspx https://www.mvcr.cz/clanek/psychologicka-pomoc-prace-s-detmi-covid-19.aspx https://www.mvcr.cz/clanek/materialy-a-odkazy-pro-praci-s-detmi.aspx https://decko.ceskatelevize.cz/koronavirus https://www.zspouchov.cz/files/1452_jak-mluvit-s-dtmi-o-koronaviru-final.pdf https://www.fnol.cz/kliniky-ustavy-oddeleni/oddeleni-klinicke-psychologie/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru https://psych.fss.muni.cz/media/3219193/jak-mluvit-o-soucasne-situaci-s-detmi.pdf


23.10.
Glosa: Potřebujeme kavárnu na Dukle?

(Monitor)
Na městském webu se objevila informace, že město hledá budoucího nájemce, který obstará provoz kavárny, která by měla vyrůst v


23.10.
Donáška léků i nákupy. V Blansku koordinují pomoc a nábor dobrovolníků

(Blanenský deník)
Pomoc s donáškou léků, nákupem nebo dalšími nezbytnostmi. V nouzovém stavu vyhlášeném kvůli epidemii koronaviru se může v potížích ocitnout řada lidí. Portál Pomáháme Blansko tak stejně jako při jarní vlně zmíněného onemocnění začal těmto lidem organizovat pomoc.


23.10.
Nové lázně v Blansku? Radnice vybrala projektanta

(Blanenský deník)
Michal Krška chodí do blanenského krytého bazénu pravidelně na kondiční plavání. Na nefunkční posuvné dno si už zvykl. Stejně jako na zázemí šaten a sprch, které není zrovna moderní. Vše je podle něj vyváženo lidovou cenou vstupného.


22.10.
Vzpomínka na kamaráda. Geolog Glozar zemřel při průzkumu jeskyně

(Blanenský deník)
Pětatřicet. Tolik let tento týden uplynulo od tragického úmrtí geologa Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Pavla Glozara. V polovině osmdesátých let minulého století zahynul v lomu u obce Mokrá, kde se po odstřelu spustil do čerstvě odhalené jeskyně. Osudnými se mu tehdy staly odstřelové zplodiny. „V roce 2000 mu bylo in memoriam uděleno čestné členství v České speleologické společnosti,“ uvedl pracovník Správy CHKO Moravský kras Antonín Tůma.


22.10.
Zbořil v Blansku skončil. V nové roli manažera vydržel jen pár měsíců

(Blanenský deník – sport)
Jako trenér oslavil dva postupy v řadě a dotáhl blanenské fotbalisty z divize až do druhé ligy. A v květnu letošního roku se Zbyněk Zbořil přesunul do funkce generálního manažera, kde jeho víc než dlouholetá mise v klubu krátce po začátku nové sezony skončila. 


22.10.
Uzavření knihovny

(Městská knihovna Blansko)
Milí čtenáři a příznivci knihovny, na základě usnesení vlády ČR je knihovna včetně jejích poboček od 22. 10. do 3. 11. 2020 ZAVŘENÁ.Veškeré výpůjčky a rezervace vám automaticky prodloužíme. Stejně tak se ode dne uzavírky nebude dále navyšovat případné zpozdné, … Celý příspěvek →


22.10.
Naděžda Formánková: Věřím, že pandemii překonáme

(Monitor)
Ptáte se, jaká je nyní situace v Nemocnici Blansko? Jak probíhá péče o pacienty, kteří jsou zasaženi virem Covid-19? Pravidelnou


21.10.
Aktuální stanovisko Ministerstva zdravotnictví

(Rybáři Blansko)
Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k textu Usnesení vlády České republiky ze dne 21.října 2020 č. 1078 o přijetí krizového opatření pro podnikatelské a obdobné činnosti vevztahu k rybářství a myslivosti.S ohledem na četné dotazy na dopady Usnesení vlády České republiky ze dne 21. října 2020č. 1078 o přijetí krizového opatření do oblasti myslivosti a rybářství Ministerstvo ... Číst dálAktuální stanovisko Ministerstva zdravotnictví


21.10.
Jak v Blansku (ne)funguje registr vozidel

(Monitor)
O tom, že registr vozidel v Blansku funguje mírně řečeno poměrně zvláštně, se Blanenští přesvědčují už delší dobu. A nyní


21.10.
Do Blanska přijede Covid bus, posádka otestuje až 130 lidí denně

(Blanenský deník)
Až sto třicet lidí denně. Tolik pacientů má zvládnout otestovat posádka speciálního Covid busu Fakultní nemocnice Brno, který přijede příští týden do Blanska.


21.10.
Dva nakažení v blanenském Senior centru, v domově teď čekají na další výsledky

(Blanenský deník)
Dva staří lidé z blanenského Senior centra měli v uplynulých dnech pozitivní test na koronavirus. Vedení domova čeká na výsledky dalších testů lidí, kteří byli s nemocnými v blízkém kontaktu.


21.10.
Úvodník: Kulturní středisko má nového ředitele

(Monitor)
Na konci září se uskutečnilo výběrové řízení na post ředitele KSMB, nyní působícího pod názvem Kultura Blansko. Výběrové řízení vyhrál


20.10.
Pozor na podvodníky v Blansku. Vybírají peníze na neslyšící a chudé děti

(Blanenský deník)
Národní sdružení pro neslyšící a tělesně postižené lidi a chudé děti. Chceme otevřít mezinárodní centrum. Děkujeme. S touto výzvou na papíře v češtině a angličtině kontaktovala údajně hluchoněmá žena v pondělí odpoledne v Blansku jednoho ze čtenářů Blanenského deníku Rovnost. Došlo k tomu na parkovišti před supermarketem Kaufland. Muž si myslel, že přispívá na dobrou věc a dal ji padesátikorunu.


20.10.
Kavárna místo Dukly? Nájem víc než 15 tisíc plus vybavení, místní to kritizují

(Blanenský deník)
Nájem minimálně patnáct tisíc korun bez daně měsíčně. Vybavení v režii nájemce. Blansko hledá provozovatele kavárny, kterou chce postavit na prostranství po zbouraném hotelu Dukla.


19.10.
Volby do Školské rady

(ZŠ Erbenova)
Informujeme, že v termínu 22. 10. 2020 proběhnou volby zástupců zákonných zástupců do Školské rady. Podrobné informace a kandidátní listina jsou zde


19.10.
Věříme, že se liga zase brzo rozjede, hlásí Žák z Blanska

(Blanenský deník – sport)
Fotbalová FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA je stejně jako všechny ostatní soutěže v České republice přerušena. I blanenští fotbalisté tak mají po šesti kolech stopku a čekají na její další pokračování.


19.10.
Charita otevřela nonstop noclehárnu pro muže. Zpřísnila v ní hygienu

(Blanenský deník)
Omezit pohyb lidí bez domova v ulicích Blanska. Stáhnout je na jedno místo a snížit tak možné riziko nákazy koronavirem. To si slibují pracovníci Oblastní charity Blansko od nepřetržitého provozu noclehárny pro muže.  


18.10.
Vítání občánků? Raději ne. V Blansku ho odložili na neurčito

(Blanenský deník)
Blanenští úředníci stopli návštěvy starších lidí, kteří slaví životní jubilea. O blahopřání a drobnou pozornost však nepřijdou.


17.10.
Výprava do Macochy. Nejslavnější propast v Česku uhrane krásou i pověstmi

(iDnes Brno a okolí)
Zdobené jeskyně, nekonečná propast i drsné pověsti. Moravský kras je zkrátka uhrančivým místem pro výlet za hranice všedních dní. Pokud si chcete prohlédnout Macochu, myslete na svůj výlet trochu dopředu, určitě se to vyplatí, píše redaktor magazínu Víkend MF DNES.


17.10.
Charita Blansko opět zavádí nepřetržitý provoz Noclehárny

(RegionPress)
Blansko * V Noclehárně pro muže Blansko můžou od pátku 16. října muži bez domova trávit nejen noci, ale pobývat v ní i přes den. Tímto krokem chce Charita Blansko omezit pohyb lidí bez domova po městě a eliminovat tak přenos nákazy koronavirem u klientů i veřejnosti. „Tímto rozhodnutím na sebe ...


17.10.
S batohem do zahraničí? Úžasná místa máme i doma za dveřmi, říká turista

(Blanenský deník)
Jeseníky, Beskydy, Orlické hory, Vysočina. Jako biatlonista najel v těchto lokalitách Petr Kolář z Blanska na lyžích nepočítaně kilometrů. Rád se sem však stále vrací i pěšky jako turista. A nejen tam. Prošlápnuté s batohem na zádech má Alpy a další pohoří v zahraničí. „Vyrazit si někam na hory s partou kamarádů nebo s rodinou? Paráda. Člověk na pár dní vypadne z civilizace a vypne. Mám rád výhledy z výšky na okolní krajinu,“ říká Kolář.


16.10.
Transplantace srdce nebo ledvin. Známý kardiochirurg Němec získal ocenění

(Blanenský deník)
Léta patří mezi významné osobnosti v oboru kardiologie a transplantace životně důležitých orgánů. Provedl množství úspěšných operací a transplantací nejen srdce, ale i dalších orgánů jako jsou ledviny či játra. Některé z nich jako vůbec první v republice. Kardiochirurg Petr Němec obdržel od zástupců blanenské radnice Cena města Blanska.


16.10.
Přehrada Palava? Blanenští plánují k padesátiletému výročí úpravy zázemí

(Blanenský deník)
Padesát let od otevření. Blanenská přehrada Palava má příští rok jubileum. Město ji nechalo před jedenácti lety odbahnit a upravit břehy za více než deset milionů. Později přišla na řadu nová dlažba a další prvky. Podle místních se v areálu vodní plochy však stále nachází spousta míst, která svým stavem spadají ještě do dob normalizace. Například tamní toalety nebo zchátralý minigolfový areál.


15.10.
Do Moravského krasu se vrací ovocné stromy. Vysadí je milovníci přírody

(Blanenský deník)
Ovocné stromy pomalu mizí z krajiny. Pro přírodu jsou však podle dvaatřicetiletého Zdeňka Špíška z Blanska důležité. Jednak kvůli zadržování vody v období sucha a také jako útočiště pro zvířata. Spolu s dalšími členy sdružení Horizont se proto rozhodl tyto dřeviny do přírody vrátit.


15.10.
Dlouhotrvající déšť navýšil počet výjezdů

(HZS JmK ‒ ÚO Blansko)
Čtvrtek, 15. října 2020 – V posledních hodinách nás zaměstnává především odstraňování následků deště. Počet výjezdů se navýšil především na Blanensku.


15.10.
Nový majitel blanenských strojíren? Část budov chce opravit a pronajmout

(Blanenský deník)
Novým majitelem areálu zkrachovalého podniku ČKD Blansko strojírny je brněnská společnost Factories – T.N. Vydražila ho na konci srpna za necelých 82 milionů korun. Nového majitele nechtěl insolvenční správce ani dražební společnost zveřejnit dříve, než se se objeví na listu vlastnictví. To se nedávno stalo.


14.10.
ZAJIŠTĚNÍ PROVOZU MATEŘSKÉ ŠKOLY

(MŠ Údolní 8)
Pro případ nedostačujícího personálního zajištění mateřské školy z důvodu ošetřování člena rodiny nebo pracovních neschopností zaměstnanců MŠ hledáme zájemce o práci na DPP – učitelky MŠ (nutná kvalifikace dle zákona o pedagogických pracovnících), kuchařky a uklízečky. V případě zájmu kontaktujte ředitelku MŠ přes e-mail: ms_udolni@blansko.cz nebo na tel. čísle 516 414 703. Příspěvek ZAJIŠTĚNÍ PROVOZU MATEŘSKÉ ŠKOLY pochází z Mateřská škola Blansko,


14.10.
Malíř Táborský zachytil proměny města. Jeho díla přestaví v brožuře

(Blanenský deník – kultura)
Zdeněk Táborský: Blansko očima malíře. To je název brožury, kterou vydala Galerie města Blanska. Představuje díla místního malíře Zdeňka Táborského.


14.10.
Tisková mluvčí Nemocnice Blansko

(Nemocnice Blansko)


14.10.
Poslední basketbaly před pauzou. Dařilo se družstvu Blanska do třinácti let

(Blanenský deník – sport)
Na jistou dobu poslední zápasy odehráli o víkendu basketbalisté BBK Blansko v různých věkových kategoriích. Nejlépe se vedlo družstvu do třinácti let, které oba své duely vyhrálo, když si poradilo s Třebíčí nejprv 82:13 a poté 89:12. „Dařily se nám rychlé protiútoky, které jsou při menší výšce hráčů naší hlavní zbraní. I přes vysoké výhry ale musíme zapracovat na lepším zakončení,“ uvedl blanenský trenér Antonín Zezula.


14.10.
Rekordní Koláč pro hospic. Dárkyně hodila do kasičky charity čtyři tisíce

(Blanenský deník)
Štědřejší než loni. Pracovníkům Oblastní charity Blansko se letos podařilo vybrat na podporu mobilního hospice sv. Martina rekordní částku. Ve veřejné sbírce Koláč pro hospic darovali lidé a a firmy z regionu přes 114 tisíc korun. To je o osm tisíc víc než před rokem.  


13.10.
Řešení marodky? Blansko vsadilo na teenagera ze Slovácka

(Blanenský deník – sport)
S rozsáhlou marodkou se musejí v nováčkovské sezoně ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE potýkat fotbalisté Blanska. Reakcí na dlouhodobé zdravotní problémy Ondřeje Sukupa či zranění Jiřího Hušky je příchod mladého obránce ze Slovácka Tomáše Vincoura. „Snažíme se reagovat na marodku a skutečnost, že nám může vypadnout obránce taky kvůli trestu,“ popisuje důvody angažování nové akvizice do defenzivy kouč Oldřich Machala.


13.10.
Informace k Usnesení vlády ze dne 12.10.2020

(ZŠ Erbenova)
Vážení rodiče, na základě Usnesení vlády ČR ze dne 12. 10. 2020 se omezuje provoz základních škol podle školského zákona, a to tak, že se zakazuje od 14. 10. 2020 do 1. 11. 2020 osobní přítomnost žáků na základním vzdělávání. Školní jídelna ani školní družina nebudou v provozu. Od 14. 10. začíná pro všechny žáky distanční […]


13.10.
Nemocnice Blansko spouští elektronické objednávání na mamografické vyšetření

(Nemocnice Blansko)
„Nebojte se přijít na prevenci ani v době koronavirové pandemie,“ zní poselství Nemocnice Blansko, která vyzývá ženy k preventivním kontrolám pomocí mamografického vyšetření.


13.10.
Za koláče půjde na hospic přes 114 tisíc

(RegionPress)
Boskovice / Letovice / Blansko * V benefiční akci Koláč pro hospic získal Mobilní hospic sv. Martina rekordních 114 535 korun, o 8 tisíc více než vloni. Koláč pro hospic pořádala Charita Blansko ve druhém říjnovém týdnu letos už podvanácté. Za příspěvek na hospicovou péči kolemjdoucí dostali ...


13.10.
LFA přerušila FORTUNA:LIGU a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU

(FK Blansko)
Tisková zpráva LFA - Ligový výbor Ligové fotbalové asociace dnes rozhodl o přerušení FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Obě nejvyšší soutěže budou pokračovat sedmým kolem hned, jakmile bude možné sezónu znovu rozehrát. LFA na základě krizového opatření Vlády ČR odeslala žádost o jednání s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou.


12.10.
Knihovna má i nadále otevřeno

(Městská knihovna Blansko)
Aktuálně platná opatření se naštěstí netýkají provozu knihoven a my máme obrovskou radost, že tady pro vás můžeme být i v této nelehké době.Provozní doba knihovny se nijak NEMĚNÍ !Musíme ale zrušit všechny naplánované akce až do konce října (pro … Celý příspěvek →


12.10.
Manželé našli v lese 900 let staré mince, poklad nevyčíslitelné hodnoty

(iDnes Brno a okolí)
Muzeum Blanenska chystá výstavu pokladu 800 mincí nevyčíslitelné hodnoty. Keramickou nádobu devět století skrýval lesní svah u Bořitova.


12.10.
Vyztužení obrany, ze Slovácka přichází Tomáš Vincour

(FK Blansko)
Redakce - Blansko - Blanenský sportovní management pracuje na posílení a zejména rozšíření kádru. Novou tváří v kabině Blanska se tak stává mladičký střední obránce - Tomáš Vincour, který přichází do Blanska na hostování z prvoligového Slovácka.


11.10.
Podařilo se v červenci, srpnu a září 2020

(Klepačov)
skautské tábory zahájení kroužků v novém školním roce v klubu Škola Sousedské posezení (hasiči) Partyzánská stezka (hasiči) divadelní představení Rytířova dcera vyznačení odbočovacího pruhu na silnici Blansko – Lipůvka Děkujeme Městu Blansko, SDH Klepačov a všem ostatním, kteří se podíleli na přípravě a realizaci akcí.


11.10.
Blanenská charita hledá dobrovolníky. Pro mobilní hospic

(Blanenský deník)
Blízké srdce v odcházení. Charita v akreditovaném programu hledá dobrovolníky pro mobilní hospic sv. Martina, kde se její pracovníci starají o umírající. Po celém okrese Blansko.


10.10.
Participativní rozpočet: V Blansku chtějí veřejný gril na nábřeží i více laviček

(Blanenský deník)
Osmnáct. Tolik projektů dorazilo na blanenskou radnici do participativního rozpočtu Společně PRO Blansko. Do něj poprvé mohli návrhy posílat nejen Blanenští. Lidé chtějí například oživené nábřeží Svitavy o lanovou dráhu a herní prvky pro děti.


09.10.
Úřady na Blanensku omezují úřední hodiny jen na dva dny v týdnu

(Blanenský deník)
Omezit návštěvu úřadů musí od dneška lidé na Blanensku. Kvůli koronavirovým opatřením jsou totiž úřední hodiny omezené jen na dva dny v týdnu.


09.10.
V blanenské nemocnici se testuje na Covid-19

(Monitor)
Zaměstnanci Nemocnice Blansko od 1. října nově provádějí odběry na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, a to v pracovních dnech od 7


09.10.
Rozšíření možnosti objednání k testování COVID – od 12.10.2020 i telefonicky

(Nemocnice Blansko)
Od 12.10.2020 je možné se objednat k testování COVID nejen prostřednictvím rezervačního systému, ale i telefonicky.


09.10.
Kulturní středisko města Blanska povede Vít Šujan, chce více zapojit veřejnost

(Blanenský deník – kultura)
Dramaturg a hudebník Vít Šujan nastoupí na post ředitele Kulturního střediska města Blanska. Od prvního listopadu.


09.10.
Informace k Usnesení vlády České republiky ze dne 8. října 2020

(ZŠ Erbenova)
Vážení rodiče, na základě Usnesení vlády České republiky ze dne 8. října 2020 č. 997 o přijetí krizového opatření vláda: I. omezuje s účinností ode dne 12. října 2020 od 00:00 hod. do dne 25. října 2020 do 23:59 hod. provoz druhého stupně základního vzdělávání v základní škole podle školského zákona a to tak, že […]


09.10.
Vyhlášení voleb do Školské rady

(ZŠ Erbenova)
OBECNÁ USTANOVENÍ Ředitelka Základní školy Blansko, Erbenova 13 vyhlašuje volby do Školské rady v souladu se Směrnicí č. 4/2005 Rady města Blanska (Volební řád pro volby členů školských rad při základních školách zřizovaných městem Blanskem) ze dne 28. 6. 2005 a v souladu s §167 odst. (4) Zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném […]


09.10.
Zajišťujeme distribuci respirátorů

(HZS JmK ‒ ÚO Blansko)
Pátek, 9. října 2020 - Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje zajištuje distribuci respirátorů pro potřeby škol a školských zařízení v Jihomoravském kraji.


09.10.
Na kávě s Romanou Jelínkovou

(Monitor)
Pomáhají lidem s duševním onemocněním. Organizace Práh Jižní Morava letos slaví dvacetileté výročí. A čtvrtým rokem má pobočku také v


09.10.
Ligová fotbalová asociace nesouhlasí se zákazem konání zápasů první a druhé fotbalové ligy

(FK Blansko)
LFA - Ze čtvrtečního rozhodnutí Vlády ČR o zákazu pořádání sportovních akcí s účinností od 12. října 2020 s ohledem na hrozbu šíření onemocnění COVID-19 v Česku vyplývá, že nebude možné odehrát žádné soutěžní utkání v nejbližších dvou týdnech. LFA si plně uvědomuje závažnost stávající epidemiologické situace v ČR a již od prvopočátku teto krize se snaží v úzké kooperaci s ministerstvem zdravotnictví zcela nad rámec obecně platných opatření přijímat další preventivní opatření, aby mohla zajistit pokračování ligových soutěží, byť s velkými omezeními pro kluby i diváky a velkými finančními ztrátami.


08.10.
Nemocnice Blansko získala ocenění

(Monitor)
Iktové centrum (nyní Centrum vysoce specializované péče o pacienty s ikty) Nemocnice Blansko získalo platinové ocenění v rámci největší evropské


08.10.
Poutníci šlapou z Moravského krasu až do Mikulova. Za vínem i na mši

(Blanenský deník)
Přidat se k poutníkům Svatojakubského podzimního putování za vínem mohou až do neděle zdatní i rekreační chodci. Poutníci směřují z Moravského krasu přes Brno až do Mikulova, kde svou zhruba sto třicet kilometrů dlouhou pouť zakončí mší a výstupem na Svatý kopeček.


08.10.
Tři otázky pro nové krajské zastupitele

(Monitor)
Každému ze čtyř kandidátů z Blanska, kteří se dostali do krajského zastupitelstva, jsme položili tři otázky: 1. Jste spokojeni s výsledky


07.10.
Arnošt Vašíček: České tajemno

(Městská knihovna Blansko)
Arnošt Vašíček představí ve své besedě nejtajemnější domácí záhady z nové knihy a televizního cyklu České televize. Neuvěřitelná fakta, tajemné nálezy, překvapivé hypotézy. Dějiny jsou plné událostí, které se navzdory vědeckému zkoumání doposud nepodařilo uspokojivě vysvětlit a které nás provokují … Celý příspěvek →


07.10.
Před Olomučany opraví silnici. Čekejte desetidenní uzavírku

(Blanenský deník)
Deset dní. Tak dlouho má být uzavřený zhruba půl kilometrový úsek silnice třetí třídy v katastru obce Olomučany. D


07.10.
Další omezení: Dopravu v Blansku zpomalí opravy kanalizačních poklopů

(Blanenský deník)
Na další dopravní omezení se musejí v těchto dnech připravit řidiči v Blansku. Po nedávné opravě kruhového objezdu u autobusového nádraží a následné uzavírce části Svitavské ulice se dělníci pustili do opravy propadených kanalizačních poklopů. Na průtahu městem v ulici Poříčí.


07.10.
Memoriál Dana Němce se v roce 2020 neuskuteční

(FK Blansko)
Klub - Rok 2020 se bude muset obejít bez tradiční akce. Pořadatelé Memoriálu Dana Němce se v letošním roce rozhodli neuspořádat fotbalový turnaj, který byl již stálicí blanenské sportovní scény.


06.10.
Stanovisko Ministerstva zdravotnictví ke krizovým opatřením

(Rybáři Blansko)
Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k textu Usnesení vlády České republiky ze dne 30. září 2020 č. 958 o přijetí krizového opatření pro podnikatelské a obdobné činnosti ve vztahu k rybářství a myslivosti S ohledem na četné dotazy na dopady Usnesení vlády České republiky ze dne 30. září 2020 č. 958 o přijetí krizového opatření do oblasti myslivosti a rybářství Ministerstvo ... Číst dálStanovisko Ministerstva zdravotnictví ke krizovým opatřením


06.10.
ZRUŠENÍ PRAVIDELNÉ ZKOUŠKY SIRÉN

(HZS JmK ‒ ÚO Blansko)
Úterý, 6. října 2020 - HZS Jihomoravského kraje informuje, že se dne 7. 10. 2020 ruší pravidelná zkouška sirén.


06.10.
Výstava na stromech v Blansku? Fenomény ovlivňující trh práce i příběhy lidí

(Blanenský deník – kultura)
Blansko - Návštěvníci blanenského zámeckého parku si v těchto dnech prohlédnou výstavu pod širým nebem. Jmenuje se Práce (bez) budoucnosti. Na okolních stromech je umístěno deset plakátů s fotografiemi. Přibližují fenomény nových technologií, které ovlivňují trh práce.


06.10.
Můj malý velký kamarád

(ZŠ Erbenova)
,,Můj malý velký kamarád“ je název celoročního projektu, ve kterém deváťáci provází prvňáčky jejich prvním rokem ve škole. Žáci se poznávají, pomáhají si a budují vztah, což prospívá dobrému klimatu školy. Prvňáci mají pocit,že mají ,,někoho velkého a silného za zády“. Pro deváťáky je to velká zodpovědnost, která dobře koresponduje s tím, že už jsou […]


06.10.
Jen dvanáct zápasů? Trenéři Blanska i Líšně počet kritizují

(Blanenský deník – sport)
O dvě mužstva méně znamená také méně zápasů, bodů nebo prémií pro hráče a trenéry. Fotbalová FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA se v letošní sezoně odehrává kvůli rozšíření nejvyšší české soutěže na osmnáct účastníků pouze se čtrnácti celky.


06.10.
Za koláče chce Charita koupit léky pro hospicové klienty

(Monitor)
Tradiční osvětová akce a sbírka Koláč pro hospic je za dveřmi. Ve středu 7. října se dozvíte vše, co vás


06.10.
Centrum Blanska prokoukne. Opraví se další část místního podzámčí

(Blanenský deník)
Dosud byly v prostorách zchátralé budovy Zámek 3 výtvarné dílny základní umělecké školy. Celý objekt v centru Blanska čeká nákladná rekonstrukce, po které část budovy společně se školou využije také Muzeum Blanenska. To sídlí na nedalekém zámku. Část blanenského podzámčí už dělníci nedávno opravili.


05.10.
Letošní knižní blešák odložen!

(Městská knihovna Blansko)
Omlouváme se všem příznivcům tradičního knižního blešáku. Ač jsme se moc těšili, vzhledem k přísnějším hygienickým opatřením ho letos organizovat nebudeme a počkáme na lepší časy. Děkujeme za přízeň a za to, že jste s námi!


05.10.
V jeskyních přibývá plastového odpadu. Zkoumají ho vědci z Mendelovy univerzity

(Blanenský deník)
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně začali dokumentovat plastový odpad v krasových jeskyních, který se do nich dostává z volné krajiny. Odpadu v posledních letech přibylo, odhaluje to zatížení krajiny. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.


04.10.
Blansko ve Vlašimi smazalo ztrátu a odvezlo si bod

(Blanenský deník – sport)
Šesté kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY vyslalo fotbalisty Blanska do 133 kilometrů vzdálené Vlašimi. Ta měla v utkání dlouho náskok, který navíc ve druhé půli narostl. Blansko se ale nevzdalo a dokázalo dotáhnout utkání do remízového stavu 2:2.


04.10.
Na kraj míří šest zástupců z Blanenska. Vypadli komunisté a ČSSD

(Blanenský deník)
Krajské volby na jihu Moravy vyhrálo hnutí ANO. Nejvíce hlasů dostalo i na Blanensku. Získalo 21,28 procenta hlasů.


04.10.
Propadák jihomoravských komunistů. Poprvé za dvacet let nebudou v zastupitelstvu

(Blanenský deník)
/ROZHOVOR, ANKETA/ Komunisté budou na jižní Moravě poprvé za uplynulých dvacet let bez mandátu v krajském zastupitelstvu.


04.10.
Závěr jako hrom! Blansko dotáhlo dvoubrankovou ztrátu a z Vlašimi veze cenný bod

(FK Blansko)
Redakce - Vlašim - Těžký zápas sehráli v rámci šestého kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY fotbalisté Blanska. Vlašim si v první půli vypracovala vedení 1:0, které ve druhé části utkání navýšila. Fotbalisté Blanska se však semkli a díky dvěma brankám v závěrečných dvaceti minutách se dočkali srovnání a do Blanska vezou bod za remízu.


03.10.
Volit šel v tričku s červenými trenýrkami. Je to můj vzkaz prezidentovi, říká

(Blanenský deník)
Tříhodinová cesta vlakem, a pak přímo z nádraží do volební místnosti. Jednačtyřicetiletý Daniel Dvořák sice žije dlouhodobě v Praze, ale trvalé bydliště má stále v Blansku. A jezdí tam z hlavního města volit pravidelně.


03.10.
Další zápas F:NL je zde, Blansko míří do Vlašimi

(FK Blansko)
Redakce - Blansko - FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA se rozbíhá do svého šestého kola. V rámci něj se blanenští fotbalisté podívají na hřiště nevyzpytatelné Vlašimi. Souboj s loňským osmým týmem tabulky začíná v neděli v 16:00 na stadionu v Kollárově ulici.


02.10.
Slavnosti dýní 2020

(Lažánky u Blanska)
Spolek Lažánečtí ve spolupráci s OA Lažánky Vás srdečně zve na Slavnosti dýní, které se uskuteční v sobotu 17. října 2020 v době od 12:00 do 18:00 hod. v prostorách OA v kulturním domě v Lažánkách. Podrobnosti viz. plakát:


02.10.
Vědci mapují odpad v jeskyních, krápníky omotané sáčky jsou standard

(iDnes Brno a okolí)
Novým stálým doplňkem krasových jeskyní se v posledních letech stává odpad. Není žádnou výjimkou narazit poblíž krápníku na sáčky nebo lahve. Přináší je tam voda, která stéká z povrchu. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se rozhodli zdokumentovat, kolik odpadu se v krasových jeskyních nahromadí.


02.10.
Blanenská škola se upsala McDonaldu. Nabídne nový obor - fastfood

(Blanenský deník)
Specialista fastfoodové gastronomie. Střední škola technická a gastronomická Blansko nabídne v příštím školním roce nový obor. Přijme do něj dvanáct studentů.


02.10.
Nová bytovka na Starém Blansku? Zhorší se doprava, tvrdí místní

(Blanenský deník)
Několik pater, bezmála čtyřicítka bytů, podzemní garáže a tři provozovny se službami. Takový záměr má s chátrajícím objektem v lokalitě Staré Blansko developer, společnost Atrium Apartments. V budově na křižovatce Zdíkovy a Alešovy ulice byla dříve samoobsluha a později prodejna s motoristickým vybavením.  


02.10.
The Klobása view: 1# FKB and FNL

(FK Blansko)
The Blansko Klobása - ​The long, long, extremely long wait for a competitive Blansko game started away at Prostejov on 20th August. And these were completely new surroundings for our team, who had reached their highest position by gaining promotion to the second tier of Czech football. Just to say FNL and FK Blansko in the same sentence has a nice ring to it, doesn’t it?


01.10.
G Suite pro vzdělávání – školní vzdělávací systém

(ZŠ Erbenova)
Od 1. října 2020 žáci dostávají od svých třídních učitelů přihlašovací údaje do nového školního vzdělávacího systému G Suite. Zákonní zástupci obdrží tištěnou žádost o písemný souhlas se zřízením školního emailového účtu žáka, kterou předají prostřednictvím svého dítěte zpět svému třídnímu učiteli. Služba G suite je navržena tak, aby vzdělávacím institucím poskytovala bezpečnou a spolehlivou […]


01.10.
Velká škoda, že se nehrálo na Letné, želí v Blansku po historickém mači

(iDnes Brno a okolí)
Přesně před čtyřmi lety byl fotbalista Lukáš Lahodný mezi fanoušky Zbrojovky na stadionu v Brně a slavil s nimi remízu domácích se Spartou. A protože zápasy ligové „velké trojky“ vynechá v televizi málokdy, viděl samozřejmě i v neděli výhru Sparty v Příbrami. A ve středu si proti ní i sám zahrál.


01.10.
Nemocnice otevřou odběrová místa. Samoplátce testovat nebudou

(Blanenský deník)
Na parkovišti u lékárny ve venkovním areálu blanenské nemocnice stojí speciální bílý kontejner. Ve čtvrtek začne fungovat jako odběrové místo pro zjištění případné nákazy koronavirem. Odběry však absolvují jen lidé na základě elektronické žádanky vystavené praktickým lékařem nebo na doporučení hygieniků. Samoplátcům zdravotníci odběry provádět nebudou.


01.10.
Koláč pro hospic na Blanensku? Ve sbírce přispějí nemocným na léky

(Blanenský deník)
Deset let. Tak dlouho se už na Blanensku stará o pacienty v závěrečném stádiu nemoci tým Mobilního hospice sv. Martina. Pečuje o nemocné, kteří chtějí poslední dny života strávit doma mezi blízkými. Je v režii blanenské charity. Ta každoročně na podporu hospice pořádá sbírku. Letos se koná 7. října a lidé mohou v regionu přispět na třech místech.


30.09.
Outsider obrovi dlouho vzdoroval. Blansko přišlo o naději na Spartě až v závěru

(Blanenský deník – sport)
Třetí kolo Mol Cupu poslalo fotbalisty Blanska vstříc pražské Spartě. Moravský nováček FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nadělal slavnějšímu soupeři mnoho starostí, ale vzdorovat dokázal jen čtyřiasedmdesát minut. V závěru druhé půle si Sparta s houževnatým soupeřem poradila a po výhře 2:0 míří do čtvrtého kola poháru.


30.09.
Nemocnice Blansko se stala odběrovým místem na Covid-19

(Nemocnice Blansko)
Zaměstnanci Nemocnice Blansko od 1. října nově provádějí odběry na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, a to v pracovních dnech od 7 do 15 hodin.


30.09.
Nemocnice Blansko už 20 let pečuje o pacienty po mrtvici, patří mezi špičku

(Blanenský deník)
Tři sta padesát až čtyři sta. Tolik lidí se ročně dostane do blanenské nemocnice s mozkovou příhodou. Specializovaný program a pracoviště, které se zabývá péčí o pacienty po mrtvici spustili Blanenští před dvaceti lety.


30.09.
Nová otevírací doba od 1. 9. 2020

(Městská knihovna Blansko)


30.09.
Speciální komise dnes umožňují na sedmi místech kraje volit z auta lidem v karanténě

(Český rozhlas Brno)
Lidé s onemocněním covid-19 a ti, kteří jsou v karanténě, můžou dnes (30. září) volit přímo z aut na takzvaných drive-in stanovištích.