Píše se jinde

15.01.
Očima občanů: Luxusní toaleta? Ne, tvrdá realita!

(Monitor)
Koupili jsme dům (2016). Konečně. Naplánovali rekonstrukci a po nemalých trampotách, které zažije snad každý, kdo to chce mít podle


15.01.
Voda podraží o více než pět korun za kubík

(Monitor)
V Blansku i v dalších obcích, které jsou členy Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí, v roce 2021 mírně


15.01.
Na kávě s Jiřím Crhou

(Monitor)
Tradičně nabízíme čtenářům první rozhovor v novém roce se starostou města Jiřím Crhou. Zhodnocení loňského roku z pohledu investic, výhled


15.01.
Glosa: O „nechodníku“

(Monitor)
Moc jsem se pobavil nad prvním letošním Zpravodajem u článku „Cesta pro pěší je bezbečnější“. Ne že by byl článek


15.01.
Úvodník: Kilometry pro dobrou věc

(Monitor)
Už jsem se zmínil v jednom z podzimních úvodníků, že hlavní je se nezbláznit a se současnou špatnou situací se


15.01.
The Klobása view: #3 Happy new year, and thank you Olda!

(FK Blansko)
The Blansko Klobása - ​Firstly a very HAPPY NEW YEAR to everyone connected with our football club. We hope that 2021 brings joy, happiness and lots of Blansko wins to all of us.


14.01.
Místo zahraničí vzal Blansko. Chtěl jsem do profesionálního fotbalu, říká Pulpit

(Blanenský deník – sport)
Pozvednout mužstvo dokázal v profesionální kariéře hned několikrát. Nyní na kouče Martina Pulpita čeká taková výzva v Blansku, které je pro něj už víc než dvacátou trenérskou štací. V aktuálně dvanáctém týmu FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY v neděli nahradil Oldřicha Machalu.


13.01.
Podařilo se v říjnu, listopadu a prosinci 2020

(Klepačov)
vysekání keřů kolem silnice oprava propadlého víka kanálu na křižovatce ulic Dlouhá a Na Příhoně sběr železného šrotu doplnění osvětlení na ulici Polní oprava kapličky (odvodnění) vánoční strom Děkujeme Městu Blansko a všem ostatním, kteří se podíleli na přípravě a realizaci akcí.


13.01.
Povolenky pro rybáře na Blanensku: kvůli covidu jen poštou, přes sms či z okénka

(Blanenský deník)
Jan Novotný z Blanska chytá ryby celý rok. Nevynechává ani lednové a únorové vycházky, kdy rád loví na řece Svratce pod Brněnskou přehradou. Oproti předchozím letům však povolenku pro tuto sezonu ještě nemá, stejně jako zaplacenou členskou známku. Tradiční výdeje v blanenském spolku jsou totiž kvůli vývoji epidemii koronaviru zrušené.


13.01.
Přípravy na očkování na jihu Moravy jsou v plném proudu. Je i linka pro důchodce

(Blanenský deník)
Registrace pro očkování nejen přes internet. Pracovníci jihomoravského krajského úřadu vytvořili i bezplatnou telefonní linku s číslem 800 129 921. V provozu bude od 15. ledna, kdy se spustí covidový očkovací rezervační systém pro lidi ve věku osmdesát a více let. Ke stejnému účelu slouží i celostátní linka 1221.


12.01.
Nabídka Blanska pro mě byla milým překvapením, říká nový trenér Martin Pulpit

(FK Blansko)
Redakce - Blansko - Ještě před týdnem by Martina Pulpita nenapadlo, že návrat do profesionálního fotbalu uskuteční jako hlavní trenér FK Blansko. Už v pondělí ale vedl první trénink blanenských fotbalistů, které bude připravovat na jarní část FN:L tak, aby se druhá nejvyšší soutěž hrála v Blansku i příští sezonu.


11.01.
Blansko ve druhé lize mění trenéra, po Machalovi ho převzal Pulpit

(iDnes Brno a okolí)
Novým trenérem fotbalistů Blanska ve 2. lize bude Martin Pulpit. Vedení nováčka druhé nejvyšší soutěže krátce po začátku přípravy odvolalo Oldřicha Machalu, Pulpit ho převzal před dnešním tréninkem a ve středu ho čeká první přípravný zápas proti Slovácku B.


11.01.
Změna v Blansku: do jarních bojů o záchranu vstoupí bez kouče Machaly

(Blanenský deník – sport)
Po podzimní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY je dělí pouze bod od sestupové pozice a na jaře je čekají tuhé záchranářské boje. V nich už blanenské fotbalisty nepovede hlavní trenér Oldřich Machala, jehož vedení klubu v pondělí odvolalo.


11.01.
Změna na postu trenéra. Machala v Blansku končí

(FK Blansko)
Tisková zpráva - Vedení blanenského fotbalu rozhodlo o odvolání trenéra Oldřicha Machaly. Áčko Blanska pod vedením zkušeného lodivoda získalo pouze devět bodů za dvě výhry a tři remízy. Informace o jeho nástupci zveřejni klub v nejbližší možné době.


10.01.
Přišli o první kroky k dospělosti. Školáci ale chtějí tančit dál

(Blanenský deník)
Dvojčata Ela a Vít Zouharovi jsou druháci na gymnáziu a oba se těšili na taneční, prodlouženou a zimní plesovou sezonu. Covid a opatření jim však plány zrušily. „Jsem zklamaný. Mamka je nadšená tanečnice a už před rokem mě vzala na kurz manželů Míšeňských z Blanska, kde jsem se naučil základní kroky a měl jsem motivaci,“ řekl student.


09.01.
V Moravském Krasu řádí Moravista

(RegionPress)
Moravský Kras * Strážci přírody CHKO Moravský kras se musí od konce minulého roku vypořádat s nežádoucí aktivitou pachatele, který ničí cedule v přírodní rezervaci, ze kterého odstraňuje státní znak se lvem a nahrazuje je znakem Moravy. Podobný problém přitom neřeší pracovníci CHKO Moravský kras ...


08.01.
První výluka mezi Blanskem a Brnem. O víkendu místo vlaků pojedou autobusy

(Blanenský deník)
V sobotu a v neděli pojedou cestující mezi Brnem a Blanskem namísto vlaků autobusy. Výluka potrvá po oba dny od půl deváté do půl páté odpoledne. Tento rok bude omezení na železnici mezi oběma městy přibývat.


08.01.
Předčasné loučení. Kania ukončil hostování v Blansku, okusí ligu v Opavě

(Blanenský deník – sport)
Čtyři branky ve dvanácti zápasech mu zajistily angažmá o patro výš. Fotbalový záložník Lukáš Kania hostoval na podzim ve druholigovém Blansku, nyní přestoupil do Opavy, kde zabojuje o první starty ve FORTUNA:LIZE.


08.01.
Informace k provozu školy od 11. 1. 2021 do 22. 1. 2021

(ZŠ Erbenova)
Vážení rodiče, informujeme vás, že na základě prodloužení platných opatření se provoz škol bude do 22. ledna řídit současnými pravidly, tzn. prezenční výuka pro 1. a 2. roč., distanční výuka pro 3. – 9. roč. Návrh pololetní klasifikace bude v eŽK zpřístupněn od 18. 1. od 16.00h.


07.01.
Na výstavišti začne testovací provoz očkovacího centra. Vznikne i pět okresních

(Blanenský deník)
Očkovací centrum na brněnském výstavišti začne fungovat od příštího týdne v testovacím režimu. Ve čtvrtek to oznámil hejtman Jan Grolich. Později vzniknou také regionální očkovací centra v Blansku, Vyškově, Hodoníně a Znojmě.


07.01.
Přes železniční trať v Blansku povede nový most, práce začnou do půl roku

(Český rozhlas Brno)
Dvě části Blanska rozdělené železniční tratí propojí nový most. Jeho vybudování město řeší přes dvacet let. Má pomoct místním, ale i hasičům nebo záchranářům.


07.01.
Do krasu vrací ovocné stromy. Chtějí obnovit i lipovou alej šlechtice Salma

(Blanenský deník)
Pět set jedna ovocných stromů a keřů. Takové množství zeleně vysázeli loni členové sdružení Horizont Blansko a jejich příznivci v Moravském krasu. A tato čísla hodlají letos pořádně rozšířit. 


06.01.
Blansko hned třetí den přípravy podlehlo Zlínu, jedinou branku týmu dal Harba

(Blanenský deník – sport)
Hodinu úspěšně vzdorovalo prvoligovému soupeři, pak ale zlínští fotbalisté spustili gólovou smršť a za třináct minut první letošní přípravný zápas definitivně rozhodli. Blansko hned třetí den po startu zimní přípravy podlehlo Zlínu na venkovním hřišti 1:4. Jedinou branku hostujícího celku zařídil bývalý hráč Zlína Haris Harba.


06.01.
Blansko v přípravě vyzkouší prvního hráče, hrozí mu odchod Kanii

(Blanenský deník – sport)
Po měsíci volna se pustili opět do práce, aby napravili neúspěch z podzimní části. V ní si blanenští fotbalisté odbyli premiérový půlrok ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. „V našich silách je, aby umístění bylo lepší. Jako nováček jsme do sezony vstoupili s ambicí vyhnout se záchranářským starostem, což se bohužel nepodařilo,“ uvedl předseda blanenského klubu Zdeněk Veselý.


06.01.
Nakažených zase přibývá. V Brně musejí přidávat lůžka. V Blansku už je plno

(Blanenský deník)
Počty nakažených na jihu Moravy po krátké pauze rostou. A s nimi se plní i zdravotnická zařízení. Fakultní nemocnice Brno musela množství míst navýšit z dvou set na 390 a v krajských zařízení lůžka pomalu dochází.


06.01.
Na úvod přípravy porážka. Prvoligový Zlín byl nad síly Blanska

(FK Blansko)
Redakce - Úvodní přípravné utkání zavedlo Blansko na východ Moravy, kde se střetlo s prvoligovým Zlínem. Po bezbrankové první půli přišel zlepšený výkon domácích, kteří se dokázali hned čtyřikrát prosadit. Jedinou branku Blanska zaznamenal Haris Harba.


05.01.
Knihovna je uzavřena

(Městská knihovna Blansko)
Milí čtenáři a příznivci knihovny,na základě usnesení vlády ČR je knihovna včetně jejích poboček od 4.ledna do ODVOLÁNÍ UZAVŘENÁ.Výpůjčky a rezervace vám budou prodlouženy. Ode dne uzavírky 4. 1. se nebude dále navyšovat případné zpozdné, pokud Vám vzniklo před uzavřením … Celý příspěvek →


05.01.
Áčko zahájilo přípravu, s kým se utkání před jarní částí F:NL?

(FK Blansko)
Redakce - V pondělí 4. ledna odstartovali blanenští fotbalisté přípravu na jarní část druhé ligy. Přípravné období si sveřenci Oldřicha Machaly zpestří hned několika přípravnými duely.


04.01.
Velká výluka mezi Brnem a Blanskem: nejdřív problémy, pak lepší nádraží i služby

(Blanenský deník)
Letos začne modernizace železniční trati mezi Brnem a Blanskem. Cestující čeká dlouhá výluka. Dálkové vlaky pojedou přes Vysočinu.


03.01.
Blansku na podzim pomohl čtyřmi góly, nyní rychlík Kania okusí první ligu

(Blanenský deník – sport)
V létě posílil kádr nováčka FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY a se čtyřmi brankami se stal společně s Filipem Žákem jeho nejlepším střelcem. Fotbalový záložník Lukáš Kania na podzim hostoval v Blansku z Baníku Ostrava, nyní se třiadvacetiletý hráč pravděpodobně přesune do kádru prvoligové Opavy. S ní totiž v neděli večer odletěl do Portugalska na zimní soustředění.


03.01.
Zámecký park v Blansku? Nová cesta kolem rybníčku a kovaná brána

(Blanenský deník)
Dělníci v blanenském zámeckém parku pracují na dalších úpravách. Těch se před časem dočkal už tamní rybníček. Kolem něj nyní vzniká nová cesta. Bude široká dva metry z povrchem z drceného kameniva.


02.01.
Top články roku 2020: Skok do Macochy, unikátní vodopád nebo giganti z Ruska

(Blanenský deník)
Přinášíme vám ohlédnutí za turbulentním rokem 2020. Přečtěte si, jaká témata se nejvíce četla a líbila čtenářům na webu Blanenského Deníku


30.12.
Do Blanska dorazily první vakcíny. V nemocnici začali očkovat proti Covidu

(Blanenský deník)
Sto čtyřicet. Tolik dávek vakcíny dorazilo ve středu do blanenské nemocnice z Nemocnice u svaté Anny v Brně na očkování proti koronaviru


30.12.
Vánoční poznávací soutěž 2020

(Městská knihovna Blansko)
Vážení a milí příznivci blanenské knihovny,vyfotili jsme vám jednu vánoční nadílku a vaším úkolem je najít a správně pojmenovat všechny knihy pod stromečkem.První, kdo správně určí autory a názvy všech nadělených knih, získává speciální cenu od blanenské informační kanceláře Blanka. … Celý příspěvek →


30.12.
Dohrání soutěže asi není reálné, uvědomuje si blanenský hokejista Král

(Blanenský deník – sport)
Dynamiters Blansko se v naposledy představili 3. října v Hodoníně, od té doby se žádný tým Krajské hokejové ligy Jihomoravského a Zlínského kraje do akce nedostal. Na vině jsou přísná vládní opatření a koronavirová opatření. Každým uplynulým týdnem nouzového stavu také klesá šance na opětovné rozjetí soutěže. „Šance na znovuobnovení je asi opravdu malá,“ říká útočník Dynamiters Matouš Král.


30.12.
Města na Blanensku investují příští rok miliony do oprav. I nových budov

(Blanenský deník)
V rozpočtech na příští rok musejí dvě největší města na Blanensku počítat s milionovými výpadky u příjmů. Ať už kvůli epidemii koronaviru nebo plánovanému zrušení superhrubé mzdy a nejistými kompenzacemi ze strany státu. Přesto přibližně třetinu rozpočtu utratí v Blansku i v Boskovicích za investice. V okresním městě to je bezmála 170 milionů.


29.12.
Informace k provozu školy od 4. 1. 2021 do 10. 1. 2021

(ZŠ Erbenova)
Vážení rodiče, informujeme vás, že od 4. 1. do 10. 1. 2021 je povolena ve škole osobní přítomnost žáků 1. a 2. ročníků. Pro žáky 3. – 9. ročníků je povinné vzdělávání distančním způsobem. Pro žáky 1. a 2. ročníků bude v provozu školní jídelna i školní družina. Pro další informaci sledujte zprávy v Komens […]


29.12.
V blanenské nemocnici pomáhají vojáci. Zaskakují za nemocné sanitáře

(Blanenský deník)
Na lůžkových odděleních a v odběrovém covidové centru. Tam v blanenské nemocnici vypomáhají zdravotníkům v těchto dnech při péči o pacienty profesionální vojáci. Na pozici všeobecných sanitářů. 


28.12.
Šest desítek zásahů v souvislosti s větrem

(HZS JmK ‒ ÚO Blansko)
Pondělí, 28. prosince 2020 – Od včerejšího večera do dnešního poledne jsme zvládli 61 zásahů v souvislosti se silným větrem. Ve většině případů se jednalo o nebezpečně nahnuté nebo vyvrácené stromy, případně o ulomené větve. Dvakrát jsme řešili uvolněné střešní krytiny a jednou jsme asistovali u přetržených drátů elektrického vedení.


28.12.
Změna místa výdeje povolenek dne 3. ledna 2021

(Rybáři Blansko)
Na základě zhoršení epidemiologické situace a z rozhodnutí vlády ČR s přesunutím do V. stupně PES jsme nuceni změnit výdejní místo povolenek k lovu ryb pro rok 2021. Povolenky se budou vydávat v neděli 3. ledna 2021 ve stejný čas 08.00 – 12.00 hod.,  v sídle našeho spolku, tedy na klubovně ul. Mlýnská 25 v ... Číst dálZměna místa výdeje povolenek dne 3. ledna 2021


28.12.
Domácnosti na Blanensku ušetří za plyn a elektřinu. Za vodu si připlatí

(Blanenský deník)
/INFOGRAFIKA/ Tomáš z Opálka z Rájce-Jestřebí bydlí s manželkou a třemi dětmi v řadovém domku. Jejich domácnost se podle něj snaží neplýtvat. Spotřebu energií si pravidelně zapisuje. Ceny si nechá hlídat agenturou a v případě výhodné nabídky na její doporučení změní dodavatele. „Dodavatele plynu teď budeme měnit po dvou letech. U elektřiny zůstáváme u stejného už tři roky. Snažíme se neplýtvat. Zbytečně nesvítit a také šetřit s vodou. Zálohy máme nastavené spíš vyšší, jako rezervu,“ řekl Deníku muž.


23.12.
Pohotovost, lékárny, bohoslužby. Kdy a kde je otevřeno o svátcích na Blanensku

(Blanenský deník)
/PŘEHLEDNĚ/ Kvůli přísným epidemickým omezením zůstanou letošní Vánoce bez mnoha oblíbených setkání a tradičních akcí, na které proto letos nemůžeme čtenáře pozvat. Pro každý případ přinášíme základní informace o službách na lékařských pohotovostech a lékárnách.


23.12.
S rouškou i čepicí. Děti z Blanska kreslily Ježíška v době koronavirové

(Blanenský deník)
Každé malé dítě se těší, až mu Ježíšek na Štědrý den večer přinese vánoční dárky. Žáci z mateřských a základních škol na jihu Moravy nakreslily, jak si jej představují.


23.12.
PF 2021

(Klepačov)


21.12.
Vánoce bez požárů

(HZS JmK ‒ ÚO Blansko)
Pondělí, 21. prosince 2020 - Období vánočních svátků je spojeno se spoustou zvyků a dekorací, při kterých často používáme svíčky. Ty se tak mohou lehce stát příčinou vzniku požáru v domácnosti. Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří.


20.12.
Mamograf i ultrazvuk. Nemocnice v Blansku se modernizovala za skoro 20 milionů

(Blanenský deník)
Přibližně devatenáct milionů korun. Takovou částku podle zástupců blanenské radnice investovala letos tamní městská nemocnice do nového vybavení a stavebních úprav.


19.12.
Z ulic Blanska mizí desítky vraků. Odtahy ale blokují dědictví i dluhy

(Blanenský deník)
Vypuštěná kola, zrezavělá karoserie, vytlučená okna. A chybějící poznávací značky. Odstavené vraky aut pily krev řidičům na řadě míst v Blansku. Hlavně na sídlištích, kde zabíraly už tak málo parkovacích míst. Na majitele těchto aut si konečně posvítili městští policisté.  


18.12.
Bez pořádné haly a trenéra se v Blansku nepohneme, vědí bratři Přikrylovi

(Blanenský deník – sport)
Stolní tenis v Blansku je často spojován se jménem Přikryl. Aleš Přikryl hraje v družstvu mužů druhou ligu. Co trápí funkcionáře stolního tenisu, zase přibližuje jeho bratr, předseda klubu KST Blansko Jiří Přikryl.


18.12.
V Kunštátu schválili alkoholovou vyhlášku. Pokuty v Blansku nezabírají

(Blanenský deník)
Hluk v nočních hodinách a na chodnících rozbité lahve. Posedávají opilci na lavičkách. Na kunštátské radnici řešili v minulosti opakovaně stížností na výtržníky, kteří se pohybovali především na náměstí Krále Jiřího v centru města.


18.12.
V Blansku rozdají do domácností nádoby na bioodpad, pak město zruší pytlový svoz

(Blanenský deník)
Osm set. Tolik sběrných nádob na bioodpad o objemu 240 litrů rozdají Blanenští příští rok na jaře do tamních rodinných domů ve městě. Nákup hnědých plastových kontejnerů pokryje dotace.


17.12.
Nové vybavení dílen dostanou v Domově Olga díky daru VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s.

(RegionPress)
Blansko * K dovybavení terapeutických dílen a nákupu materiálů potřebných k práci a výrobě různých předmětů bude sloužit klientům Domova Olga v Blansku dar ve výši 30 tisíc korun od VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s. Tento dar již tradičně, v tomto předvánočním období, předali ředitelce Domova ...


17.12.
Ohlédnutí za rokem 2020

(ZŠ Erbenova)
Rok 2020 byl pro nás všechny výjimečný. Museli jsme se ze dne na den přesunout ze školních lavic do domácího prostředí. Stali jsme se tak součástí vašich kuchyní, obývacích pokojů a dětských pokojíčků. Viděli jsme mnoho domácích mazlíčků a usměvavých tváří žáků. Jsme rádi, že se nám před Vánocemi alespoň částečně podařilo vrátit zpět do […]


17.12.
Organizace střídavé výuky od 4. 1. 2021

(ZŠ Erbenova)
V týdnu od 4. 1. 2021  do 8. 1. 2021: • bude výuka ve škole probíhat pro třídy VI. B, VII. B, VIII. B, VIII. C • distanční výuka bude určena pro třídy VI. A, VI. C, VII. A, VII. C, VIII. A V týdnu od 11. 1. 2021  do 15. 1. 2021: • bude […]


17.12.
Informace

(ZŠ Erbenova)
Vážení rodiče, informujeme vás, že MŠMT stanovuje dny 21. 12. a 22. 12. 2020 jako volné dny pro žáky. Školní jídelna ani školní družina nebudou v provozu. Děkujeme za spolupráci a přejeme mnoho zdraví a vše nejlepší do nového roku. Mgr. Simona Poláková


17.12.
Kamerový systém v Blansku: Kvalitnější obraz i rychlý přenos dat díky optice

(Blanenský deník)
Sedm set tisíc korun. Tolik Blanenští letos zaplatili za kvalitnější obraz, přenos dat a obnovu kamerového systému ve městě. V Blansku funguje už dvacet let a v současnosti ulice a prostranství okresního města monitoruje ze šestnácti míst bezmála dvacítka kamer.


16.12.

(MŠ Údolní 8)
Přejeme Vám Vánoce provoněné úsměvem, pohodou – a do nového roku 2021 stále šťastnou hvězdu nad hlavou, pevnou zemi pod nohama, dobrý pocit na srdci a hřejivé chvíle s nejbližšími.                                                                               zaměstnanci mateřské školy Příspěvek pochází z Mateřská škola Blansko,


16.12.
Uzavření provozu mateřské školy

(MŠ Údolní 8)
Mateřská škola bude během vánočních svátků uzavřena. V úterý 22. prosince 2020 půjdou děti do mateřské školy v tomto roce naposledy. Provoz zahájíme v pondělí dne 4. ledna 2021. Příspěvek Uzavření provozu mateřské školy pochází z Mateřská škola Blansko,


16.12.
Předvánoční otevírací doba knihovního okénka

(Městská knihovna Blansko)
Vážení čtenáři, dle aktuálního nařízení vlády přechází knihovna od pátku 18. 12. do odvolání opět do režimu knihovního okénka. Pobočky knihovny budou zcela uzavřeny. Výdejní okénko je určené pouze registrovaným čtenářům, můžete jej využít k vracení a vyzvednutí předem objednaných knihovních … Celý příspěvek →


16.12.
Jiný rok v DDM Blansko

(Monitor)
Již od března letošního roku si zvyká téměř celý svět na neustálé změny a nejinak tomu bylo i v oblasti


16.12.
Na kávě s Jiřím Kaňou

(Monitor)
Jiří Kaňa je v Blansku již dvacet let a patří k jeho nejznámějším tvářím jako duchovní pastýř místní římskokatolické farnosti.


16.12.
Kavárna na Dukle již brzy

(Monitor)
V červenci příštího roku by lidé mohli dostat první občerstvení v nové kavárně, která na jaře vyroste v prostoru po