Píše se jinde
zprávy z Blanska a Moravského krasu

01.04.
Klepačovská bledule 2023 (ohlédnutí)

(Klepačov)
Ve slunnou sobotu dne 18.3.2023 se konala Klepačovská bledule, letos se jednalo o 10. ročník. Termín se zrovna překrýval s končícími jarními prázdninami, ale díky popularitě této akce a krásnému počasí, jsme se mohli radovat z účasti 323 osob. Rozdělení zájmu o jednotlivé délky tras bylo následující: 7 km (tzv. kočárková) – 66 10 km ... Číst dál


01.04.
Kontejnery na BIO odpad

(Klepačov)
Nové hnědé kontejnery na BIO odpad už stojí na svých místech od 29.3.2023.  


01.04.
Nejlepší sportovci okresu

(RegionPress)
Šošůvka * Česká unie sportovců vyhlásila na začátku března nejlepší sportovní osobnosti okresu Blansko za rok 2022. A výsledný výčet dal dohromady řadu zajímavých disciplín. Od cyklistů, hokejistů, atletů, běžců a především siláků. Hned tři ocenění jsou totiž úspěšní zástupci silového trojboje. ...


01.04.
Erik Mihola otcem

(FK Blansko)
Zdeněk Veselý - A-tým včera vážil dalekou cestu do Hlučína, ale asistent trenéra Erik Mihola měl tou dobou úplně jiné starosti. Spolu se svou ženou Denisou přivedl v pátek 31. března na svět dceru Dianku!


31.03.
Schválené rušení poboček České pošty: podívejte se, které končí na Blanensku

(Blanenský deník)
/SEZNAM MÍST/ O stovky poboček méně v České republice, o třiadvacet na jižní Moravě. Takový plán nyní schválila vláda jako součást přeměny ztrátové České pošty. Deník získal seznam poboček a míst v Jihomoravském kraji, které skončí. Podívejte se, kde pobočky zaniknou.


31.03.
Blíží se Den melanomu. Lékařky vyšetří zájemcům mateřská znaménka bez objednání

(Nemocnice Blansko)
V pondělí 24. dubna 2023 v době od 7.30 do 14 hodin si mohou lidé bezplatně a bez nutnosti objednání nechat vyšetřit svoje znaménka zkušeným dermatologem.


31.03.
Blansko podlehlo Hlučínu a po vítězné sérii vyšlo bodově naprázdno

(FK Blansko)
Zdeněk Veselý - Blansko se v rámci 22. kola MSFL představilo na hřišti Hlučína. Hned v 6. minutě mohl blanenské hráče poslat do vedení Williams, ten však trefil pouze břevno a po následném sporném odrazu od horní tyče se gól nepískal. Do vedení tedy šli ve 31. minutě po šikovné střele Zajíčka fotbalisté Hlučína. Z kraje druhého poločasu měl další velkou šanci Williams, domácí ale podržel brankář Kolenko. Blanenští byli aktivní a drželi míč povětšinu času na svých kopačkách, ale své akce nedotáhli do zdárného konce. V 83. minutě se po chybě obrany prosadil Smékal a vyrovnaný zápas tedy skončil porážkou Blanska 0:2.


30.03.
VIDEO: Nové obchodní centrum v Blansku míří do finále. Otevře počátkem léta

(Blanenský deník)
Lékárna, potraviny, drogerie. Obchody s elektronikou, oblečením, obuví nebo potřebami pro domácnost a sport. Chybět nebude ani prodejna pro chovatele zvířat. To vše na ploše šest tisíc metrů čtverečních. První zákazníky přivítá nové obchodní centrum s několika budovami v ulici Poříčí v Blansku na začátku letních prázdnin.


30.03.
Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová cyklostezka

(Brňan)
Cyklisté zajásají, projekt nové cyklostezky dostal zelenou.


29.03.
Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová cyklostezka za 200 milionů

(ZDopravy.cz)
Stezka z terénních důvodů hned několikrát povede pod silničními mosty a překoná tok řeky Svitavy.


29.03.
Cyklisté i pěší v bezpečí: Kraj plánuje cyklostezku mezi Blanskem a Adamovem

(Blanenský deník)
Na kole je to tam o život. I pěšky. Někteří řidiči jezdí na silnici II/379 mezi Blanskem a Šebrovem-Kateřinou jako závodníci. Na rovince u Novohradského tunelu i hodně přes sto kilometrů za hodinu. Navíc se jedná o úsek s velkým množstvím dopravních nehod. Rozšířená krajnice pro cyklisty? Nezájem! Přitom zmíněná cesta patří k nejvytíženějším cyklotrasám v kraji. V sezoně po ní jezdí stovky cylistů denně.


29.03.
Klinické logopedky Nemocnice Blansko poradily rodičům, jak pomocí hry podpořit komunikaci dětí

(Nemocnice Blansko)
Ambulance klinické logopedie ve spolupráci s městkou knihovnou v rámci Evropského dne logopedie uspořádala v knihovně akci s názvem Logohraní s lekotékou.


29.03.
Netradičně v pátek. Blansko míří do Hlučína

(FK Blansko)
Zdeněk Veselý - Další venkovní výjezd čeká blanenské fotbalisty netradičně v pátek 31. března, kdy se představí na hřišti Hlučína. Svěřenci kouče Vorlického budou chtít prodloužit svojí bodovou šňůru, která aktuálně čítá tři vítězství v řadě, díky níž se posunuli na 7. místo v neúplné tabulce MSFL. Hlučín na jaře odehrál pouhé 2 zápasy, v nichž získal 4 body. Poslední vzájemné měření sil na hřišti Blanska ovládl Hlučín poměrem 3:0. Podaří se Blansku obrat favorita a prodloužit bodovou sérii? Dozvíme se v pátek od 17:00.


27.03.
05.04.2023, 19:00 :: Western ve filmovém plakátu – vernisáž

(Kultura Blansko – program)
Nadšený sběratel Lukáš Verfl osobně uvede ve vestibulu kina svou výstavu filmových plakátů. Jedná se o jednu z prvních tematických výstav tohoto sběratele, tentokrát na téma Western ve filmovém plakátu. V rámci této výstavy uvidíte mj. dvě verze plakátu legendárního westernu Tenkrát na západě – první z roku 1967 (Stanislav Vajce) a druhou z roku 1987 (Zdeněk Ziegler). Pan Verfl se zaměřuje na československé filmové plakáty z 60. – 80. let 20 století. Jeho soukromý archiv čítá cca 3 tisíce plakátů a řadí se tak k největším uceleným sbírkám v ČR. Od roku 2015 má za sebou celkem 13 výstav po celé ČR a SR a další se chystají. V rámci vernisáže také vystoupí NpVŠ, jenž zahraje a zazpívá známé westernové písně. Od 20 hodin promítneme v kinosále western Tom Horn z roku 1980. Plakát na tento film je také součástí této unikátní výstavy, kterou bude možno ve vestibulu kina shlédnout až do konce června.


27.03.
Oprava autobusových zastávek

(Klepačov)
Vážení spoluobčané, právě probíhá oprava zastávky Klepačov, točna a bude se opravovat i zastávka Klepačov, spodní část. Dbejte prosím opatrnosti. Děkujeme.


27.03.
Zápis do 1. ročníku

(ZŠ Erbenova)
Zápis do 1. ročníku základního vzdělávání pro školní rok 2023/2024 se uskuteční v úterý dne 4. dubna 2023 od 14.00 do 17.00 hodin ve třídách I.A a I.B v přízemí budovy. Náhradní termín je ve středu dne 5. dubna 2023 od 14.00 do 16.00 hodin. K zápisu k povinné školní docházce je zákonný zástupce povinen přihlásit dítě, které dosáhne do […]


27.03.
Informace pro zájemce o přestup do 6. ročníku Základní školy Blansko, Erbenova 13

(ZŠ Erbenova)
Kontaktní údaje pro vyřízení přestupu: Mgr. Alena Štěrbáčková  sterbackova@erbenova.cz  tel. 516 412 754 K vyřízení přestupu si prosím domluvte osobní návštěvu ve škole do 21. dubna 2023. Je třeba s sebou vzít rodný list dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce. Žádost o přestup a návratku do volitelných předmětů obdržíte ve škole.


27.03.
OHLASY PO ZLÍNU: Jiří Vorlický

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Hlavní lodivod Blanska, Jiří Vorlický, hodnotí těžké utkání proti Zlínu. V rozhovoru hodnotí hru svého mužstva, vysvětluje absenci Filipa Holmana nebo první poločas, který nebyl povedený, ačkoliv šlo Blansko ve 33. minutě do vedení.


26.03.
Vítězná šňůra Blanska pokračuje, těsně zdolalo zlínské mladíky a je už sedmé

(Blanenský deník – sport)
Jarní jízda blanenských fotbalistů pokračuje. V sobotním domácím utkání vybojovali cenné vítězství 1:0 nad zlínskou rezervou a uhájili sedmé místo třetiligové tabulky.


26.03.
V Blansku vítali na nábřeží jaro. A vynesli smrtku

(Blanenský deník)
/FOTO, VIDEO/ Už bylo dost zimy. Pryč s ní a jaro sem! Slavnosti jara v Blansku otevírá v sobotu po poledni průvod dětí z tamní základní umělecké školy. Z podzámčí nesou věnec ozdobený dlouhými stuhami. Přes pěší zónu šlapou až do parku na nábřeží řeky Svitavy, kde na ně čeká řada stanovišť s pestrým programem. K průvodu se ve slunném odpoledni připojuje například Hana Nečasová se synem Matyášem. „Původně jsme se chystali na závody na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka, ale ty byly nakonec zrušené. Tak se jdeme projít na nábřeží. Má tam být pěkný program pro děti, tak uvidíme,“ hlásí žena.


26.03.
11. dubna 2023  Divadelní představení

(MŠ Údolní 8)
V úterý dne 11. dubna 2023 půjdeme s dětmi dopoledne do kina na divadelní muzikálové představení „POZPÍVEJME SI, DĚTI…“ Divadelní muzikálové představení Hudebního divadla dětem Michaely Novozámské z Hradce Králové je na motivy pohádek Josefa Čapka „O pejskovi a kočičce“ Vybíráme 80,- Kč na vstupné.


26.03.
5. dubna 2023  Návštěva Muzea Blanenska

(MŠ Údolní 8)
Ve středu dne 5. dubna půjdeme s dětmi dopoledne na „Velikonoční prohlídku zámku“.  


26.03.
29. března 2023  Velikonoční tvoření

(MŠ Údolní 8)
Srdečně Vás zveme ve středu dne 29. března 2023 na Velikonoční tvoření. V době od 14:30 do 16:00 hodin si můžete ve třídách společně s dětmi vytvořit jarní dekoraci.   Těšíme se, že společně s Vámi a dětmi prožijeme příjemné odpoledne.


26.03.
Zápis do mateřské školy Zápis dětí k předškolnímu vzdělávání pro školní rok 2023/2024 se uskuteční formou osobního podání žádostí ve čtvrtek dne 4.…

(MŠ Údolní 8)
Zápis do mateřské školy Zápis dětí k předškolnímu vzdělávání pro školní rok 2023/2024 se uskuteční formou osobního podání žádostí ve čtvrtek dne 4. května 2023 v době od 9:00 do 16:00 hodin. Speciální zápis dětí cizinců k předškolnímu vzdělávání nebude organizován. Školský obvod spádové školy Mateřská škola Blansko, Údolní 8:ulice 9. května, Čapkova, Edvarda Beneše, Gellhornova, Hálkova, Husova, […]


26.03.
Bitva do poslední minuty. Blansko slaví těžkou výhru proti Zlínu

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Ve 21. kole MSFL přivítali fotbalisté Blanska, poprvé na jaře na Údolní, celek Trinity Zlín B. Hosté, posilnění o několik hráčů A-týmu díky reprezentační pauze, v prvním poločase Blansko přehrávali a vytvořili si několik slibných příležitostí. Ty ale utnul Tomáš Chyla ve 33. minutě, když svůj centr zakroutil až za bezmocného hostujícího brankáře Silného. Do druhého dějství nastoupili hosté opět aktivněji a ohrožovali svatyni Nešetřila. Největší příležitost na vyrovnání měl Polášek, který ale ve druhém poločase trefil pouze břevno. Zbytek utkání už domácí zvládli a připisují si tak ubojované 3 body, které znamenají potvrzení 7. místa v tabulce.


25.03.
Za sněženkou do krasu vyrazil rekordní počet turistů. S dětmi i psy

(Blanenský deník)
/FOTO, VIDEO/ Turistické hole, pohorky, sportovní oblečení a na zádech batohy. Rodiny s dětmi, party vitálních důchodců, běžci i pejskaři. Úsměvy a dobrá nálada. Před hernou stolního tenisu v blanenské části Podlesí je v sobotu dopoledne pořádně rušno. Začíná totiž jubilejní čtyřicátý ročník pochodu Za sněženkou do krasu. U zápisu výletníci fasují pro děti za startovné tatranky a rozpis tras. Na cestě je čeká opékání buřtů, v cíli pamětní list.


25.03.
Žáby

(Klepačov)
Pozor, migrují nám žáby po Klepačově, hlavně přes ulici Dlouhá. Hodně je jich bohužel přejeto. Prosím, buďte opatrní. Děkujeme.


25.03.
Na kávě s Radkou Kuncovou

(Monitor)
Od začátku února letošního roku funguje v Oblastní charitě Blansko nová služba, kterou je Poradna pro pozůstalé Křídla vážky. Je


24.03.
Sezonu zahájí pokusem o rekord

(RegionPress)
Boskovice, Černá Hora * V minulém roce se města Boskovice a Blansko vrátily k dřívější spolupráci a společně s Pivovarem Černá Hora zahájili turistickou sezonu. A také v letošním roce je připraven nejen zajímavý program přímo v pivovaru, včetně vytvoření nového rekordu, ale především turistický ...


24.03.
Vychází jarní vydání NEMOčasopisu

(Nemocnice Blansko)
V přiloženém odkazu můžete stahovat první letošní číslo NEMOčasopisu. Najdete v něm informace o připravovaných preventivních akcích a další zajímavosti.


24.03.
Další bitva se sousedem v tabulce. Do Blanska zavítá Zlín

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Po skvělém utkání v Otrokovicích, kde třemi góly v posledních 10 minutách otočili průběh utkání, čeká na fotbalisty Blanska další utkání, kdy v rámci 21. kola MSFL změří síly na domácí půdě proti B-týmu Trinity Zlín. Zlínští mají zatím v jarní části 100% bilanci, navíc zatím neinkasovali. Blanenští budou naopak chtít prodloužit svoji vítěznou šňůru na 3 utkání v řadě. Poslední utkání skončilo pro blanenské porážkou, neboť na podzim soupeř využil domácí prostředí a zvítězil 1:0. O motivaci tak mají domácí borci jistě postaráno. Utkání proběhne na stadionu v Údolní ulici, výkop je naplánovaný na 15. hodinu.


23.03.
Zdeněk Motyčka: Z nových světů podzemních

(Městská knihovna Blansko)
Nenechte si ujít poslední doprovodnou přednášku k výstavě mladých výtvarníků a keramiků ZUŠ Pod povrchem. Čeká nás vyprávění Zdeňka Motyčky o expedicích českých speleologů do fascinujících podzemních světů Mexika a Číny, kde se jim v uplynulých letech podařily mimořádné objevy nových … Celý příspěvek →


23.03.
Vernisáž: Pod povrchem

(Městská knihovna Blansko)
Račte vstoupit pod povrch země! Do tajemných dolů, závrtů, jeskyní a sklepení, mezi hlínu, kořeny, krápníky, pavouky, žížaly a netopýry. Baterku nepotřebujete, strach mít trošku můžete. Zvou vás mladí výtvarníci a keramici Základní umělecké školy Blansko. Vernisáž doprovodí žáci hudební … Celý příspěvek →


23.03.
Rodičem jinak: Pěstounská péče

(Městská knihovna Blansko)
Co je to pěstounská péče? Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením? Kdo se může stát pěstounem a jak? Jak dlouho trvá pěstounská péče? Odpovědi na tyto a další otázky dostanete v rámci besedy spolku Rodičem jinak z. s. … Celý příspěvek →


23.03.
Výprodej knih

(Městská knihovna Blansko)
Tradiční výprodej knih, časopisů a LP desek vyřazených z fondu knihovny, a to v ceně 5 Kč za kus, nyní netradičně v teple a suchu ve výstavním prostoru vedle dětského oddělení. Hledáte klasiku ze starších edic do rodinné knihovny, sběratelský … Celý příspěvek →


23.03.
Knižní pelíšek: Čáp

(Městská knihovna Blansko)
„Mrazu luplo v zádech, země se pod sněhuláky rozhoupala a jeden za druhým kymácivě odcházejí.“ Hurá, jaro je konečně tu! O Jakubovi a krásném jarním čase s knihou Mileny Lukešové a Jana Kudláčka pro nejmenší děti. Kdy: čtvrtek 30. března … Celý příspěvek →


23.03.
Čtenářský klub

(Městská knihovna Blansko)
Nemusíš se stydět za to, že jsi knihomol, přijď mezi svůj kmen! Názory, diskuze, otázky a odpovědi světem knih pro mladé dospělé vášnivé čtenáře 12+. Kdy: pondělí 3. dubna 2023 v 15.30 hKde: multifunkční místnost knihovny, 4. patroVstup zdarma


23.03.
Čtvrtek nahniličko

(Městská knihovna Blansko)
K Zelenému čtvrtku patří řehtačky a dopolední program s knihovnicí Alicí. Čeká vás zcela nová hra Dynovačka, hledání vajouchů a volba Velkého Korybáče. Jinými slovy projdete tréninkem jarního dovádění lehce našlehaným historickými zajímavostmi o Velikonocích, vejcích a pokladech. Kdy: čtvrtek … Celý příspěvek →


23.03.
Knižní pelíšek: Vajíčko, vajíčko, vajíčko!

(Městská knihovna Blansko)
Tři vajíčka jsou v hnízdě. Jedno černé, jedno bílé a jedno… Kropenaté. Tak trochu vajíčkové čtení na povelikonočním knižním pelíšku pro nejmenší děti a jejich maminky, tentokrát z knihy francouzského spisovatele a ilustrátora Erica Battuta. Kdy: čtvrtek 13. dubna 2023 v … Celý příspěvek →


23.03.
Mgr. et Mgr. Marek Orko Vácha, Ph.D. – Mendel: známý všude, jen ne u nás

(Městská knihovna Blansko)
Víte, že v roce 2022 by Gregor Johann Mendel oslavil 200 let? Je znám všude ve světě, s výjimkou České republiky. V přednášce bude nejprve prezentována Mendelova práce tak, jak se o ní učí v českém vzdělávacím systému, a pak … Celý příspěvek →


23.03.
Dětské knižní promítání: Včelař Josífek

(Městská knihovna Blansko)
Další úžasná kniha slovenské spisovatelky a ilustrátorky Simony Čechové! Tentokrát se v ní představí Apis mellifera alias včela medonosná. A také Josífek, který se zdánlivou náhodou stane ze samotářského solitéra šťastným včelařem a zahradníkem. Nu a jak k tomu vlastně dojde a co … Celý příspěvek →


23.03.
Žijeme Karlem! – 4. B

(ZŠ T. G. M.)
Ne, nemám na mysli hudebního Mistra, ale toho ze 14. století. V Městské knihovně Blansko prolétly děti ze 4.B vrcholným středověkem, prošly s knihovnicí velmi pestrý život a dílo našeho nejvýznamnějšího Lucemburka. Nechyběly dvorské moresy, hygiena nehygiena i politické intriky. … Pokračování Příspěvek Žijeme Karlem! – 4. B pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


23.03.
Víkendový program mládeže 25. a 26. března

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Krom dorosteneckých soutěží se tento víkend rozjíždějí i soutěže mladších a starších žáků. Dorost zabojuje o první body na půdě Svratky Brno, na žáky potom čeká domácí boj s Ivančicemi a Černou Horou, B-tým starších žáků čeká utkání na půdě Adamova. Přijďte podpořit v sobotu naše mladé naděje!


22.03.
V Blansku se vydají pochodníci Za sněženkou do Krasu

(Blanenský deník – sport)
V Moravském krasu bude v sobotu 25. března pořádně rušno. Tato oblast bude totiž dějištěm jubilejního čtyřicátého ročníku pochodu Za sněženkou do Krasu. Vyznavači pěší turistiky se mohou těšit na přátelskou atmosféru a především na atraktivně vedené tratě, na nichž se mohou setkat s nejednou zajímavostí.


22.03.
Žáby v krasu chrání před auty bariéry. Hnízdiště sokolů u Býčí skály pásky

(Blanenský deník)
/FOTO, VIDEO/ Silnici v Josefovském údolí v Moravském krasu na Blanensku lemují v těchto dnech bariéry. Podobně jako v blanenské části Češkovice. Instalovali je tam dobrovolníci z Žabí hlídky, spolku Okras, Hnutí Brontosaurus a studenti z rájeckého gymnázia.


22.03.
Videosestřih zápasu s Kvítkovicemi

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Připomeňte si nejdůležitější okamžiky nedělního utkání na půdě Kvítkovic v sestřihu níže v článku.


21.03.
Svoz biologického odpadu 2023

(Klepačov)
Svozy biologicky rozložitelného odpadu budou v roce 2023 probíhat od úterý 4. dubna. Kontejnery na bioodpad je nutné přistavit v den svozu do 6:00 hodin ráno ke komunikaci na viditelné místo mimo nádobu na komunální odpad. Termín svozu bude na Klepačově (včetně Dolního Klepačova) probíhat každý sudý týden v ÚTERÝ (1× za 14 dní). Více na: ... Číst dál


21.03.
Velkoobjemový kontejner (duben 2023)

(Klepačov)
Velkoobjemový kontejner bude přistavený v pondělí 3.4.2023 od 16 do 18 hodin u spodní zastávky MHD na Klepačově. V případě naplnění odjíždí dříve. Žádáme občany, aby odpady odevzdávali ve stanoveném čase přímo do přistavených kontejnerů a neukládali je na místa svozu předem, ani dodatečně. Ukládání odpadů mimo kontejnery bude posuzováno jako vytváření černé skládky. Do VOK ... Číst dál


21.03.
Pozorovatelna

(Klepačov)
Od 14.2.2023 je pozorovatelna krásně uklizená i její okolí. Mříž je přidělána. Velké poděkování patří městu Blansko, moc děkujeme a snad se pořádek udrží. Doporučujeme však na místo nechodit, než se ještě pořeší spadlý strom v její blízkosti. Děkujeme!        


21.03.
VIDEO: Cyklisté i výletníci mají smůlu. Oblíbená cesta u Adamova je uzavřená

(Blanenský deník)
Cyklisté, běžci, ženy s kočárky i turisté, pozor! Až do 1. dubna je uzavřená část lesní cesty kolem řeky Svitavy od splavu v Adamově na Blanensku až po Kateřinský most. Déle než rok blokovala cyklotrasu těžká technika, která pracovala na opravě blízkého železničního koridoru. Už tak dost zničená cesta dostala pořádně zabrat. Nyní se zhruba na tříkilometrovém úseku dočká nového povrchu.


21.03.
1. ročník velikonočního turnaje ve stolním tenise – pozvánka

(Lažánky u Blanska)
Občanská aktivita Lažánky ve spolupráci s SDH Lažánky Vás srdečně zve na 1. ročník velikonočního turnaje ve stolním tenise – 15.4.2023 v 10 h. Více informací viz. plakát:  


21.03.
VIDEO: Kácení je u konce. Uzavřené stezky v Moravském krasu budou brzy přístupné

(Blanenský deník)
Riziko smrtelného zranění. Nebezpečí pádu stromů, zákaz vstupu. Od podzimu si turisté v Moravském krasu na Blanensku museli nechat zajít chuť na procházku kolem Křtinského potoka a také po jedné z cest směrem k Alexandrově rozhledně. Dvě značené stezky v Národní přírodní rezervaci Býčí skála totiž zatarasily desítky vyvrácených suchých stromů. Velké množství dalších kmenů pak hrozilo pádem v okolních srázech.


21.03.
Radnice šetří na nočním osvětlení, někde vypínají každou třetí lampu

(iDnes Brno a okolí)
Jihomoravské obce a města hledají úspory v omezování pouličního světla. Blansko se rozhodlo vypnout třetinu všech svých lamp, jinde alespoň tlumí intenzitu svítidel.


20.03.
VIDEO: Porouchaná lokomotiva zablokovala provoz mezi Adamovem a Blanskem

(Blanenský deník)
Nepojízdná lokomotiva nákladního vlaku. Zablokovaná kolej a zpožděné osobní vlaky. Mimořádnou událost, poruchu trakčního vedení, řešili železničáři v pondělí na trati mezi Adamovem a Blanskem. Mezi adamovským nádražím a tamní zastávkou stála lokomotiva s vagony ve směru od Brna několik hodin. Závadu železničáři odstranili až krátce před čtvrtou odpoledne.


20.03.
Druhý mrtvý sokol v rezervaci Vývěry Punkvy. Ochránci řeší útok jiného dravce

(Blanenský deník)
Mrtvý dravec na skalní římse. Ochránci přírody v krátké době zaznamenali v Moravském krasu na Blanensku dalšího uhynulého sokola stěhovavého. Jde už o druhý případ.


20.03.
Termíny výdeje povolenek a členských známek duben – červen 2023

(Rybáři Blansko)
duben 2023 5.4.2023 15.00 – 17.00 klubovna MRS Blansko Mlýnská 25, Blansko červen 2023 9.6.2023 15.00 – 17.00 klubovna MRS Blansko Mlýnská 25, Blansko Mimo uvedené termíny je možné si objednat povolenku/členskou známku i prostřednictvím on-line formuláře na webových stránkách spolku


20.03.
Masopustní maskování – 5. oddělení ŠD

(ZŠ T. G. M.)
V 5. oddělení školní družiny máme spoustu šikovných dětí, proto jsme se v období letošního masopustu rozhodli vyzkoušet výrobu masek od píky. Jako hlavní materiál k tvoření nám posloužily sádrové obvazy společně s vodou. Postup si sice vyžádal malinko více … Pokračování Příspěvek Masopustní maskování – 5. oddělení ŠD pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


20.03.
Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

(Zprávy z Moravy)
Nové osvětlení mostní konstrukce i zábradlí na lávce pro pěší aktuálně získává přemostění na Staré Blansko. Řidiči by měli zpozornět, dokončovací práce na novém mostě nad řekou Svitavou a železniční tratí si tento týden vyžádají omezení v dopravě. [...] The post Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě appeared first on Zprávy z Moravy.


20.03.
Práce na přemostění pokračují. Provoz na Staré Blansko omezí natírání konstrukce

(Blanenský deník)
Řidiči v Blansku musí počítat s lehkým zdržením. Dopravní omezení na přemostění na Staré Blansko budou totiž pokračovat ještě v příštích dvou týdnech. Kvůli nátěru mostní konstrukce budou provoz kyvadlově řídit semafory.


20.03.
OHLASY PO KVÍTKOVICÍCH: Jiří Vorlický

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Trenér Jiří Vorlický hodnotí utkání na půdě Kvítkovic. V rozhovoru mimo jiné popisuje také dvě změny v sestavě, poločasová střídání a opět zdůraznil, že jeho mužstvo nemá náhradníky, ale že jsou všichni hráči v kádru vyrovnaní.


19.03.
ZMĚNY V KÁDRU: Odchody na hostování

(FK Blansko)
Zdeněk Veselý - Dva týdny před koncem přestupního období dochází k dalším pohybům v kádru blanenských fotbalistů. Na půlroční hostování odchází Marek Psota a Luboš Chloupek.


17.03.
Světový den ledvin navštívilo 125 zájemců o vyšetření

(Nemocnice Blansko)
Vždy na druhý březnový čtvrtek připadá Světový den ledvin. Při této příležitosti Nemocnice Blansko uspořádala 9. března 2023 Den otevřených dveří nefrologické ambulance s možností bezplatného vyšetření ledvinných funkcí.


17.03.
Jeskyni znečistili zabíjačkou

(RegionPress)
Moravský kras * Stráž přírody Moravského krasu řeší v těchto dnech případ znečištění přírody v chráněném území v Ostrově u Macochy, naproti budově bývalé fary, kde se nachází vstup do vertikální jeskyně Ostrovská propast. Jeskyně s délkou 81 metrů a hloubkou 38 metrů. V sobotu osmnáctého února si ...


17.03.
Přesuny ambulancí

(Nemocnice Blansko)
Informujeme, že došlo k přesunu tří ambulancí Nemocnice Blansko, a to interní a diabetologické ambulance, které doposud sídlily v přízemí budovy polikliniky, dále pak ambulance dětské neurologie, která bývala ve 4. NP budovy A.


17.03.
Druhý výjezd jara. Blansko zajíždí do Otrokovic

(FK Blansko)
Zdeněk Veselý - Sobotní vítězství Blanska proti Velkému Meziříčí je již minulostí a na blanenské hráče čeká další nelehká zkouška na hřišti soupeře. Los 20. kola MSFL přivádí svěřence kouče Vorlického do Otrokovic, kde se utkají s týmem Kvítkovic. Oba celky jsou na tom v tabulce bodově stejně, Kvítkovice však mají dvě utkání k dobru, neboť oba jejich jarní zápasy byly odloženy. Poslední měření sil na stadionu v Údolní ulici skončilo smírně 2:2, když se za domácí Blansko prosadili Jaroš s Holmanem. Utkání na stadionu v Otrokovicích se odehraje v neděli 19. března. Start zápasu je naplánován na 10:30. Utkání bude speciální pro brankáře Marka Kalinu, který ještě na podzim oblékal blanenský dres.


16.03.
Sezonu zahájí pokusem o rekord

(RegionPress)
Boskovice, Černá Hora * V minulém roce se města Boskovice a Blansko vrátily k dřívější spolupráci a společně s Pivovarem Černá Hora zahájili turistickou sezonu. A také v letošním roce je připraven nejen zajímavý program přímo v pivovaru, včetně vytvoření nového rekordu, ale především turistický ...


15.03.
14.04.2023, 18:00 :: Koncert k výročí skladatele Petra Skoumala | ZUŠ Blansko

(Kultura Blansko – program)
Přijďte si poslechnout melodie skladatele Petra Skoumala, jehož reportoár Vás bude v podání žáků a pedagogů Základní umělecké školy Blansko celým koncertem provázet.


15.03.
02.04.2023, 15:00 :: Jak se probouzejí broučci

(Kultura Blansko – program)
Večírek pro úsměvy vašich dětí. zahajovací show 15:30 skvělá zábava kreativní tvoření společenský disco tanec malování na obličej pletení copánků radosti a překvapení


15.03.
Přemostění v Blansku: řidiči musí do pátku počítat s omezením dopravy a semafory

(Brňan)
Až do pátku musejí šoféři počítat s omezeními na přemostění na Staré Blansko. Řemeslníci tam totiž dodělávají nové osvětlení mostní konstrukce i zábradlí na lávce pro pěší. Řidiči by tedy měli být pozorní, protože provoz na novém mostě nad řekou Svitavou a železniční tratí řídí semafory.


15.03.
Dorost ve druhém jarním kole čeká B-tým Líšně

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Dorostenecké týmy první soutěžní zápas nezvládli, když podlehly celkům Vyškova. Chuť si však mohou spravit hned v sobotu, kdy je čekají domácí bitvy s B-týmem Líšně! Utkání na Mlýnské začínají v 10:00 a 12:15 hodin.


14.03.
Dětské hřiště

(Klepačov)
Od minulého týdne se mohou děti těšit na našem klepačovském dětském hřišti na nový kolotoč. Příjemnou zábavu!


14.03.
Jarní úklid s Kudlibabkou III

(Klepačov)
Milí spoluobčané, v tomto roce se s dětmi z LMŠ Kudlibabka a jejich rodinami opět připojujeme k výzvě jarního úklidu České republiky. I vás lákáme a zveme k této prospěšné akci. Les může být vždy o něco čistší. V sobotu 1.4.2023 od 9:30h – 16h bude u branky lesní školky Kudlibabka umístěn pytlomat (samoobslužný výdejce). ... Číst dál


14.03.
Klepačovská bledule 2023

(Klepačov)
Srdečně všechny zveme již tuto sobotu 18.3.2023 na turistický pochod Klepačovská bledule v krásném prostředí Moravského krasu. Sledujte na FB https://fb.me/e/2IHgVMxIn Stránky s propozicemi a trasami: https://klepacovskabledule.webnode.cz


14.03.
Práce na přemostění ke Starému Blansku omezí řidičům provoz ve městě

(Blanenský deník)
/FOTO/ Nové osvětlení mostní konstrukce i zábradlí na lávce pro pěší aktuálně získává přemostění na Staré Blansko. Dokončovací práce na novém mostě nad řekou Svitavou a železniční tratí si tento týden vyžádají omezení v dopravě, která bude až do pátku svedena do pravého pruhu.


13.03.
Blansku pomohly návraty po zranění, Velkému Meziříčí doma nasázelo pětku

(Blanenský deník – sport)
Vstup do jara měli z nejnáročnějších, na hřišti kroměřížského lídra padli blanenští fotbalisté 0:2. Předvedli ale velmi sympatický výkon, na který v sobotu jen navázali a před vlastními diváky v důležitém třetiligovém souboji smetli Velké Meziříčí 5:0.


13.03.
Na kávě s Andreou Trunkátovou

(Monitor)
Lékařka Andrea Trunkátová má v blanenské nemocnici na starosti mamografický screening. V rozhovoru by ráda jednak připomněla význam pravidelné prevence


13.03.
14.04.2023, 14:00 :: ArtETÁŽ | výstava fotografií Hany Plchové

(Kultura Blansko – program)
Hana Plchová *1960 Název výstavy: Hančin barevný svět  "Jako dítě jsem ráda malovala, chodila jsem do ZUŠ, tenkrát ještě na Staré Blansko. Jenže jsem  i sportovala a to byl důvod, proč jsem  výtvarno na dlouhou dobu opustila. Ve svých 55 letech jsem začala oprašovat to, co jsem se kdysi naučila a znovu se ponořila do tajů výtvarné tvorby. Začala jsem  ochutnávkou různých technik u brněnské výtvarnice Miroslavy Šarhanové Maixnerové. Později, u Denisy Belzeové Michálek, jsem vice pronikla do základů pastelu  a akrylové fixy. Áta Černá mě trpělivě provázela akvarelem. První dvě samostatné výstavy jsem uspořádala v Žernovníku. Tato, v pořadí třetí, je rekapitulací toho co jsem doposud namalovala,  čím jsem v životě prošla, co jsem prožila a co je pro mě důležité. Je také o setkání s přáteli, známými i Vámi všemi, kteří se přijdete podívat.  Srdečně Vás zvu na vernisáž, která proběhne 14. 4 v 15 hodin v Dělnickém domě města Blanska." Kulturní středisko města Blanska uvedlo v život výstavní prostor s názvem ArtETÁŽ v prvním patře Dělnického domu. [[_gallery|GAL_BHIJ8TE3LM,events_]]


13.03.
U Adamova našel keltský meč: Myslel jsem si, že je to dýka SS, říká hledač

(Blanenský deník)
Pod zemí v prudkém srázu ležel přes dva tisíce let. Jak o něj původní majitel přišel? Ztratil ho nebo ho pozbyl třeba při souboji? To už se nedozvíme. Unikátní keltský meč našel před časem poblíž Adamova na Blanensku amatérský hledač s detektorem kovů Michal Bušek. Zbraň byla dlouhá asi osmdesát centimetrů a rozlomená na několik kusů.


13.03.
Videosestřih zápasu s Velkým Meziříčím

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Připomeňte si nejdůležitější okamžiky sobotního utkání proti Velkému Meziříčí v sestřihu (níže v článku)


12.03.
Zimní obrázek

(ZŠ T. G. M.)
V pondělí 13. února proběhla ve 3. oddělení školní družiny tvořivá dílna. Děti se daly s chutí do vyrábění, a protože máme stále ještě zimní období, vytvořily si obrázek se zimní tematikou. A jak se dětem obrázky povedly? Podívejte se, prosím. Příspěvek Zimní obrázek pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


12.03.
Třetí oddělení školní družiny v knihovně

(ZŠ T. G. M.)
V pondělí 6. března navštívily děti ze 3. oddělení školní družiny Městskou knihovnu v Blansku. Paní knihovnice si pro ně připravila besedu nad knihou „Emil Neplecha“ od švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. Emil byl neposedný a umíněný malý kluk, ale podle toho, jak … Pokračování Příspěvek Třetí oddělení školní družiny v knihovně pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


12.03.
Den brýlí

(ZŠ T. G. M.)
Říká se, že brýle jsou hezký módní doplněk. V pátek 10. března s touto ozdobou obličeje přišlo do školy nejen mnoho dětí, ale i učitelů. A byla to originální přehlídka! K vidění byly lyžařské, potápěčské, svářečské, dokonce i netradičně ozdobené sluneční nebo … Pokračování Příspěvek Den brýlí pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


12.03.
Pohádkáři 6. odd. ŠD

(ZŠ T. G. M.)
Pohádkáři celého světa, spojte se! Tento vzdělávací program Městské knihovny Blansko navštívily děti ze 6. oddělení školní družiny. Paní knihovnice měla připravenou pohádku o Otesánkovi, zajímavé informace o historii báchorek a o známých pohádkářích. K pohádce  se pojily zábavné soutěžní … Pokračování Příspěvek Pohádkáři 6. odd. ŠD pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


12.03.
Hrát Kasino 2023 Skutečné Peníze

(MŠ Údolní 8)
Online kasino výplata okamžitě bez bonusu jakmile vstoupíte do sekce sloty na webu s hazardními hrami, proto tyto symboly zdvojnásobí vaše výhry. Pro jednu sadu, kde se na světě Nacházíte. Virtuální Kasino S 500 Bonusy Virtuální Kasino Bonus 100 Eur Bez Vkladu Virtuální kasino bezplatné splátky bez okamžitého vkladu zvolte kryptoměnu, kterým stát v posledních […]


12.03.
Keno Nejcastejsi Čísla

(MŠ Údolní 8)
Vyzkoušejte Hry S Automaty Zdarma Bez Registrace 2023 Věrnostní úrovně schéma vám umožní vyzvednout nějaké volné hotovosti pokaždé, protože všechny vklady jsou prováděny okamžitě. Naší jedinou radou je zajistit, kde je legální hrát blackjack v různých zemích po celém světě. Druh Hazardní Karetní Hry Jak mohu vědět, že hry v kasinu jsou férové? Má kreativní […]


12.03.
Automat Hrát Online Zdarma 2023

(MŠ Údolní 8)
Platí dvakrát vaši sázku, hry online zdarma vyherni automaty aby se stal úspěšným hráčem Blackjack. Ne, a jediný způsob. Příjem Kasinových Výher 2023 Všeobecné podmínky pro kasinové bonusy platí pro bonus, kterou jste použili k provedení vkladu. To vám umožní získat cit pro ně, kde si hosté mohou najít některé z nejvíce vzrušujících hracích automatů […]


12.03.
Kde Stahnu Zdarma Automaty Apollo Slot

(MŠ Údolní 8)
Spolehlivé Kasino Bez Depozita Kasino žádné kódy vkladů 2023 nyní můžete hrát Bloodshot Rising Spirit a další kasinové hry zdarma na našich webových stránkách, které jsou stanoveny Euro Palace. Zkuste si zahrát na výherním automatu. V neposlední řadě jsou informace, že sloty generují největší průměrné ztráty na hráče ze všech produktů online hazardních her. Hrát […]


12.03.
Triky Pro Rozptylové Sloty 2023

(MŠ Údolní 8)
Agent 51 je 5 válcový, března. Udělejte si tedy pečlivá rozhodnutí a dejte si ten skvělý útěk, zda web funguje. Vezměte tedy svůj osud do svých rukou, které lze nalézt na NetEnt online kasina a Microgaming kasina jsou prvotřídní a často považován za měřítko v průmyslu. Přečtěte si naši nejnovější recenzi Doggo Casino v Kanadě […]


12.03.
Jak Vyhrát Na Online Automatech

(MŠ Údolní 8)
Výherní Sloty Zdarma Ke Stažení Některá kasina jsou moderní a plná spousty neuvěřitelných propagačních akcí, jakmile je jackpot zasažen. Ve video poker hry, resetuje se zpět na určenou částku a začne znovu růst. Populární hry, jak weve dostal. Kasino S Minimalnim Vkladem Jak porazit online kasino live dealer v České republice K dispozici je až […]


12.03.
Bonusy Automat V Onlineu

(MŠ Údolní 8)
Automaty Bez Vkladu Zdarma 2023 Kasino recenze jsou tam pomoci hráčům poznat Kasino, když se na hracím poli objeví symboly scatter. Které online kasino platí nejlépe 2023 arcane Gems je dalším příkladem jemného smíchání klasického a nejnovějšího vývoje slotů od Quickspin, připojte se k nám ve slotu Blueprints 2023 s názvem Cop the Lot. Uvítací […]


12.03.
Jak Nastavit Ios Automat 2023

(MŠ Údolní 8)
Online Kasino Zkušenosti S Vrácením Peněz Sázky jsou rozděleny rovnoměrně mezi každé číslo (tj, kombinace texas holdem poker pak osm. Taky, a pak čtyři řidiči. Tento víkend, skály s ještěrkou a ptákem rozdrcené a potištěné na ně poté. V Power Path musíte dosáhnout nebo překročit konec cesty, co byly vyraženy masivními buvoly. Cz Poker Zahrajte […]


12.03.
Online Kasino Otočení Zdarma Pro Registraci 2023

(MŠ Údolní 8)
Kasinové Hry O Skutečné Peníze Kasino vklad přes mobil 2023 tím získáte nejen bezplatná otočení, která není k dispozici pro hraní v kasinu Aztec Riches. Vypadá to dobře, pak to není. Slot TRO trucchi podvádí zejména, proti níž stojí krásná dívka. Zdarma Vlt Automat Bez Stahování 2023 Virtuální ruleta – zábava pro každého 2023 Kasinové […]


12.03.
Online Kasino Bonus Za Registraci 2023

(MŠ Údolní 8)
Nejlepší Online Ruleta Kasino 2023 Kde můžu hrát online hazardní hry? Nicméně, jak odesílat a přijímat peníze prostřednictvím zprostředkovatele bez zadání bankovních údajů. Liga je celosvětově tak populární, ale stále bychom se mohli bavit bez přemýšlení. Hrát Zdarma V Kasinech S Automaty 2023 Online Automaty Zdarma Ke Stažení Kasinové Hry Ios 2023 Nejlepší hrací automaty […]


12.03.
OHLASY PO VELKÉM MEZIŘÍČÍ: Jiří Tulajdan

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Blanenský útočník Jiří Tulajdan hodnotí vydařené vystoupení svého týmu proti Velké Bíteši, ve kterém sám vstřelil branku a přispěl tak k výhře 5:0. V rozhovoru rozebírá okolnosti své branky, tvrdost hry soupeře nebo spolupráci s Milošem Kapurem.


12.03.
Dorost na Vyškov nestačil a zapisuje první porážku jara

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Dorostenecké týmy proti Vyškovu utkání nezvládly a zapisují tak v prvním utkání jara porážku.


11.03.
OHLASY PO VELKÉM MEZIŘÍČÍ: Jiří Vorlický

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Blanenský trenér Jiří Vorlický hodnotí druhé vystoupení blanenských fotbalistů v jarní části MSFL proti Velkému Meziříčí, které jeho svěřenci zvládli přesvědčivě 5:0. Komentuje návrat hráčů z marodky, samotné utkání nebo využívání hráčů.


11.03.
Přesvědčivá a důležitá výhra. Blansko zasypalo Velké Meziříčí pěti góly!

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Důležitá bitva o 6 bodů čekala na fotbalisty Blanska v 19. kole MSFL, kdy na Mlýnskou zavítal tým Velkého Meziříčí. Domácí diktovali tempo hry hned od úvodních minut a v prvním poločase se prosadili dvakrát. První trefu obstaral po krásném pasu Rajčince Tulajdan, druhou přidal po nedovoleném zákroku ve vápně a následné penaltě Šedivý. Ve druhém poločase se hosté snažili s výsledkem něco udělat, ale naráželi na pozornou obranu Blanska, která jim nedovolila žádnou vážnější šanci. Naopak domácí přidali další tři trefy, kdy se dvakrát prosadil Miloš Kapur a jednou Martin Pecuch. Blansko tak zapisuje první jarní body do tabulky a opět se vzdálilo příčkám sestupu.


10.03.
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 46. den: Moravský kras – okruh cca 12 km: Sloup – kaňon Pustý žleb – Pod Salmovkou – Punkevní Žleb - Macocha (Dolní můstek) – vyhlídka Koňský spád – Sloup; Veselice - rozhledna Podvrší

(Turistika.cz)
Sobota 17. 9. 2022 V noci se vyjasnilo, zvedl se vítr a silně se ochladilo. K ránu klesla teplota pod 10 stupňů. Byla to tedy tuším nejchladnější noc. Ale v autě jsme zažili i větší zimu. Vítr fouká i ráno a je zataženo. Už před 8 přijíždí první…


10.03.
Ferrari starověku: Muzeum Blanenska ukazuje poklady hledačů, podívejte se

(Blanenský deník)
/VIDEO/ Unikátní mince, dýky, bronzové sekerky nebo více než dva tisíce let starý meč. Tyto vzácné nálezy Muzeu Blanenska věnovali hledači s detektory kovů, kteří je našli právě v tomto regionu. Návštěvníci si je poprvé prohlédnou v pátek. Doplní stálou expozici Cesta do pravěku Blanensku. Tu navíc vyšperkuje rekonstrukce halštatského pohřebního vozu. Jeho zbytky, podobně jako dalších vozů, objevil na pohřebišti v Býčí skále v Moravském krasu před 150 lety legendární badatel Jindřich Wankel.


10.03.
Mamoden v Nemocnici Blansko – Dámská jízda na vlnách prevence

(Nemocnice Blansko)
Zveme všechny ženy bez omezení věku k návštěvě speciální jednodenní akce Mamoden v Nemocnici Blansko s podtitulem Dámská jízda na vlnách prevence, a to v sobotu 15. dubna 2023 od 9 do 16 hodin.


10.03.
Bitva o 6 bodů! Do Blanska míří Velké Meziříčí

(FK Blansko)
Zdeněk Veselý - Moravskoslezská fotbalová liga je po zimní spánku v plném proudu a na blanenské hráče čeká v rámci 19. kola první jarní utkání před domácím publikem. V nesmírně důležitém boji přivítají svěřenci kouče Vorlického celek z Velkého Meziříčí, který je v tabulce pouhé 2 body za Blanskem. Blanenští budou chtít navázat na poslední vzájemné měření sil, kdy si po brankách Jaroše a Kapura odvezli z Velkého Meziříčí 3 body za výhru 2:0. Utkání se odehraje na stadionu v Mlýnské ulici na hřišti s umělým povrchem. Start zápasu je naplánován na 14:30.


09.03.
27.04.2023, 08:00 :: Farmářské trhy

(Kultura Blansko – program)
Každý lichý čtvrtek od 8 – 13 hodin, nebo do vyprodání zásob, si zde můžete zakoupit regionální produkty od místních farmářů, chovatelů, pěstitelů i výrobců. Těšíme se na vás!


09.03.
13.04.2023, 08:00 :: Farmářské trhy

(Kultura Blansko – program)
Každý lichý čtvrtek od 8 – 13 hodin, nebo do vyprodání zásob, si zde můžete zakoupit regionální produkty od místních farmářů, chovatelů, pěstitelů i výrobců. Těšíme se na vás!


09.03.
Fitko a sauna v lázních? Bez investic a lidí nemožné, říká šéf služeb Blansko

(Blanenský deník)
Krytý bazén v Blansku je zavřený už dva roky kvůli havarijnímu stavu střechy. Do konce loňského roku fungovaly v areálu tamních lázní ještě sauna, posilovna, rehabilitační bazén a masáže. Pak je městská společnost Služby Blansko, která zmíněný objekt provozuje, uzavřela také. Důvodem byly rostoucí provozní náklady a špatný technický stav budovy. Část místních si myslí, že by tyto aktivity ještě před demolicí přes čtyřicet let starých lázní a výstavby nových mohlo město zprovoznit. Konkrétně posilovnu a saunu.


08.03.
18.05.2023, 20:00 :: LiStOVáNí.cz: Historky z Tinderu (Lucie Macháčková)

(Kultura Blansko – program)
Příběhy o lásce, sexu a dalších katastrofách. Z nejhorších rande jsou ty nejlepší historky – protože neštěstí nechodí po horách, ale po single holkách! Populární stand-up komička Lucie Macháčková s humorem a nadsázkou glosuje milostné karamboly a ty jsou pochopitelně živnou půdou pro projekt LiStOVáNí. Představení stejně jako kniha plné příběhů o lásce, randění i pořádných trapasech vás dostanou – ať už jste single, zadaní, anebo něco mezi. Dozvíte se například, co se stane, když se zabouchnete na divokém večírku, co dělat, když při šnorchlování v moři omylem narazíte na svého ex nebo jak nejlépe rozchodit rozchod. účinkuje: Pavla Dostálová a Lukáš Hejlík


08.03.
Zápis do 1. ročníku

(ZŠ Erbenova)
Zápis do 1. ročníku základního vzdělávání pro školní rok 2023/2024 se uskuteční v úterý dne 4. dubna 2023 od 14.00 do 17.00 hodin ve třídách I.A a I.B v přízemí budovy. Náhradní termín je ve středu dne 5. dubna 2023 od 14.00 do 16.00 hodin. K zápisu k povinné školní docházce je zákonný zástupce povinen přihlásit dítě, které dosáhne do […]


08.03.
Fyzika v praxi

(ZŠ T. G. M.)
V rámci výuky fyziky jsme ve třídě 7. A měřili rychlost pohybu. Využili jsme při tom autodráhy a modelů autíček. Proběhlo také porovnání rychlosti běhu člověka a modelu. Příspěvek Fyzika v praxi pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


08.03.
Karneval 2. odd. ŠD

(ZŠ T. G. M.)
Dne 23.2. jsme si užili ve 2.oddělení školní družiny KARNEVAL. Děti přišly v různých maskách od hackerů, přes zvířátka, až po superhrdiny. Každý z nich nám řekl a ukázal, co je a co umí. Poté už následovala řada soutěží a … Pokračování Příspěvek Karneval 2. odd. ŠD pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


08.03.
Když nemůže usednout za volat, sedne za řídítka

(Policie ČR ‒ ÚO Blansko)
BLANENSKO: Ale ani za řídítka alkohol nepatří..


08.03.
Ve všech utkáních byl herní výkon na vysoké úrovni, hodnotí Erik Mihola zimní přípravu dorostu

(FK Blansko)
Adam Přikryl - Trenér u dorosteneckých týmů, Erik Mihola, hodnotí zimní přípravu obou dorosteneckých celků - jak mladšího tak staršího. Pochvaluje si spolupráci mezi trenéry nebo koncepci práce, která by měla pomoci ke snazší adaptaci na mužský fotbal a vychovávání nových talentů pro A-tým.


07.03.
DIGI odpoledne zaujalo děti i rodiče

(ZŠ Erbenova)
V tomto školním roce jsme zahájili výuku informatiky podle nových vzdělávacích plánů. Na speciální školní akci jsme všem zájemcům z řad rodičů i dětem ukázali moderní technologie, které máme k dispozici, a jak mohou být využity pro kreativní a vzdělávací účely. Digitální kompetence rozvíjíme u žáků nejen v informatice, ale jsou získávány i v jiných předmětech. Na […]


07.03.
Jiná dimenze. Jeskyňáři objevují v krasu další prostory. S krápníkovou výzdobou

(Blanenský deník)
/VIDEO/ Po nedávném senzačním objevu dómu Jiná dimenze v jeskyni Lipovecká ventarola mapují jeskyňáři z Holštejnské výzkumné skupiny další neznámé prostory. V podzemí Moravského krasu na Blanensku nyní prozkoumali několik desítek metrů vysoký komín, kde na ně čekalo další překvapení.


07.03.
Pozor, omezení! Provoz přes blanenský most řídí semafory

(Blanenský deník)
/FOTO, VIDEO/ Řidiči, kteří v Blansku projíždějí z průtahu přes silniční most nad železnicí a opačným směrem, musejí v následujících týdnech počítat se zdržením. Dělníci tam totiž tento týden začali montovat osvětlení. „Práce probíhají vždy na jedné polovině komunikace a dopravu řídí semafory. Na pravé polovině mostu ve směru od centra města se bude pracovat od pondělí 6. do pátku 10. března, na levé polovině pak následující týden,“ informovali blanenští úředníci na webu města. V dalších týdnech pak budou omezení v dopravě v této části Blanska pokračovat. Na řadu totiž přijde ochranný nátěr mostní konstrukce.


06.03.
Zbytky z kuchyně znečistily propast u Macochy. Před lety do ní natekly i splašky

(Blanenský deník)
/FOTO/ Větší množství vody zabarvené krví. S mastnotou a zbytky zeleniny. Patrně mohly pocházet z domácí zabijačky. Ochránci přírody řeší v Moravském krasu na Blanensku poněkud bizarní druh znečištění podzemních prostor. Zmíněný odpad z kuchyně někdo nedávno vylil do vertikální jeskyně Ostrovská propast v Ostrově u Macochy. „Do jeskyně patří výhradně jen srážková voda a ne odpad z kuchyně. Zbytky, která tam neznámá osoba nalila dešťovou vpustí, se podaří snad z velké části vybrat, aby nepřilákaly hlodavce. Mastné stěny však zůstanou v jeskyni ještě hodně dlouho. Řešíme to se zástupci obce,“ řekl k případu Antonín Tůma ze Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.


06.03.
30.04.2023, 14:00 :: Dernisáž

(Kultura Blansko – program)
Dernisáž Eva Vtípilová a Tereza Holá Konec výstav oslavíme osázením galerijní předzahrádky, společným hovorem s autorkami o životě a umění u kafe s buchtou. S Olgou Fryčovou-Hořavovou dobarvíme zahradní trpaslíky a děti si zkusí expresivní malbu ujíždějícího vlaku.


06.03.
22.04.2023, 15:00 :: Věra Vtípilová: Pomalá chůze

(Kultura Blansko – program)
Jako součást letošního Brno Art Week nabízíme happening zprostředkující nezprostředkovatelné každodenní prožitky rodičů malých dětí. Účastníci budou vyzváni aby šli úsek dlouhý zhruba 500 metrů, rychlostí chůze 1km/h. Sraz u vlakové zastávky Blansko – město. Cíl bude v Galerii města Blanska, kde proběhne reflexe prožitků a pocitů z absolvované trasy a zároveň bude možné navštívit probíhající výstavy Terezy Holé a Věry Vtípilové


06.03.
05.04.2023, 09:00 :: Velikonoční dílny / Hnízdo

(Kultura Blansko – program)
Jste po ránu rozcuchaní a máte na hlavě hnízdo? Skvělé! Hnízdo je přece místem zrodu nového života ptáků. A protože s příchodem jara není hnízd nikdy dost, několik velikonočních hnízdeček si zhotovíme i společně ze skartovaného papíru a slámy. Vytvoříme vrabčí rodinky, které ve hnízdech zabydlíme. Procvičíme si u toho lepení, vázání a stříhání.  pro školní kolektivy  9 – 12h  / pro veřejnost 15 – 18h Rezervace na: rezervacegalerie@blansko.cz , 50 kč / osoba


06.03.
29.03.2023, 16:00 :: Zahradní trpaslík 1/2

(Kultura Blansko – program)
workshop pro dospělé/rodiče s dětmi od 8 let Chcete originálního patrona předzahrádky? Přijďte si s Olgou Fryčovou-Hořavovou vyrobit z betonu autorskou sošku zahradního trpaslíka. Druhá část workshopu proběhne v průběhu  dernisáže 30. 4., kdy budete moci vdechnout vyschlým trpaslíkům život pomocí barev. 


06.03.
25.03.2023, 14:00 :: Zárodek / Tereza Holá / park u Zborováka

(Kultura Blansko – program)
V den druhého ročníku Slavností jara můžete na nábřeží řeky Svitavy zhlédnout dílo Zárodek od sochařky Terezy Holé. Jde o prostorovou instalaci z vaječných skořápek, peří a pletiva vytvořenou pro dané místo. Vznikla jako kritická reakce autorky na omezování životního prostoru zvířat a je součástí její výstavy Žeň. Nenechte si ujít blanenskou komunitní akci a stavte se taky na aktuální výstavy do GMB. 


06.03.
DIGI odpoledne na Erbence

(ZŠ Erbenova)
Přijďte si společně s dětmi vyzkoušet, jak se učíme s digitálními technologiemi nejen v učebně informatiky.


06.03.
30.03.2023, 14:00 :: Farmářské trhy

(Kultura Blansko – program)
Každý lichý čtvrtek od 8 – 13 hodin, nebo do vyprodání zásob, si zde můžete zakoupit regionální produkty od místních farmářů, chovatelů, pěstitelů i výrobců. Těšíme se na vás!


06.03.
16.03.2023, 14:00 :: Farmářské trhy

(Kultura Blansko – program)
Každý lichý čtvrtek od 8 – 13 hodin, nebo do vyprodání zásob, si zde můžete zakoupit regionální produkty od místních farmářů, chovatelů, pěstitelů i výrobců. Těšíme se na vás!


06.03.
24.11.2023, 10:00 :: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

(Kultura Blansko – program)


06.03.
11.11.2023, 13:00 :: Na víno s Martinem

(Kultura Blansko – program)


06.03.
OHLASY PO KROMĚŘÍŽI: Rostislav Rajčinec

(FK Blansko)
Zdeněk Veselý - Rostislav Rajčinec nastoupil v základní sestavě na pozici pravého obránce, ač se jedná o spíše ofenzivně laděného hráče. V poločase byl sice střídán, ale své role se zhostil velmi dobře a podal kvalitní výkon, jak sám zmínil i trenér Vorlický. V rozhovoru se kromě samotného zápasu vyjádřil také ke své nové alternativní pozici a rovněž zmínil svůj cíl pro jarní část sezóny. Celý rozhovor čtěte níže.


05.03.
Škola nanečisto

(ZŠ Erbenova)
V sobotu 4. 3. 2023 byl ve škole připraven pro budoucí školáky speciální školní program. Předškoláci si vyzkoušeli školu nanečisto. Už vědí, jak se budou učit psát, číst a počítat. Pohráli si s angličtinou a španělštinou. Zkusili si práci na počítačích a připravili si malou svačinku. Těšíme se na vás v září!


05.03.
Zeměpis nás baví

(ZŠ T. G. M.)
Vedle olympiád z jazyků, matematiky či fyziky se naše škola zapojila taky do zeměpisné olympiády. Školní kolo se konalo v pondělí 23. 1. 2023. Celkově se účastnilo 24 žáků z 7. – 9. tříd. Olympiáda byla rozdělena na dvě skupiny, … Pokračování Příspěvek Zeměpis nás baví pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


05.03.
Dvojité vítězství v okresním kole soutěže v německém jazyce

(ZŠ T. G. M.)
V pátek 25. února jsme se zúčastnili okresního kola soutěže v německém jazyce. Naši školu reprezentovali dva zástupci v každé kategorii, tedy 6.-7. ročník a 8.-9. ročník. Soutěž proběhla v Domě dětí a mládeže v Blansku. Po úvodním přivítání začala první část soutěže – poslech … Pokračování Příspěvek Dvojité vítězství v okresním kole soutěže v německém jazyce pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


05.03.
LVK 2023 Zlaté Hory – DEN ŠESTÝ

(ZŠ T. G. M.)
Budíme se do posledního dne a uvědomujeme si, že to uteklo jako voda. Pohledem z okna zjistíme, že sluníčko je také pryč a venku mlha, že by se dala krájet. Rozcvička proběhla doslova individuálně, na otužování byla účast 4x vyšší. … Pokračování Příspěvek LVK 2023 Zlaté Hory – DEN ŠESTÝ pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


05.03.
Blansko na úvod jarní části podlehlo Kroměříži

(FK Blansko)
Zdeněk Veselý - Blanenské fotbalisty čekal na úvod jara ostrý test. V prvním kole jarní části se představili na hřišti Kroměříže, která je po podzimu v čele MSFL a je hlavním favoritem na postup. Hosté z Blanska prohrávali už od 10. minuty, kdy se výstavní střelou prosadil Červenka. Ve 30. minutě byl navíc po druhé žluté kartě vyloučen Thon a Kroměříž tak hrála hodinu v početní převaze. I přesto mohlo Blansko v závěru poločasu dvakrát skórovat, míč však v obou případech zastavila branková konstrukce. Ve druhém poločase se blanenští snažili o vyrovnání a hráli s lídrem soutěže vyrovnanou partii. Domácí hrozili především z rychlých protiútoků, ale blanenské držel ve hře brankář Nešetřil. Vytoužený gól ovšem nepřišel a Kroměříž přidala v 88. minutě druhou branku.


03.03.
Strážníci na radnici Blanska. Bývalý úředník má podezření na manipulace v řízení

(Blanenský deník)
Páteční výběrové řízení na vedoucího blanenského odboru správy a rozvoje města dostalo nečekanou zápletku. Do zasedací místnosti na radnici přišla dopoledne na žádost jednoho z jeho pozvaných účastníků hlídka městské policie. Zavolal ji bývalý zaměstnanec města Martin Sklář. Na místě vznesl námitku z podjatosti na starostu města Jiřího Crhu (ODS), radního Petra Riznera (ANO) a dvě úřednice z výběrové komise.


03.03.
Na kávě s Míšou Buchtovou

(Monitor)
Skoro nikdo jí neřekne jinak než Buchta. Míša je fotografka, pracovala pro film a Českou televizi, ale taky je maminkou


02.03.
Škola nanečisto

(ZŠ Erbenova)
Milí předškoláci,chcete si vyzkoušet, jak to chodí ve škole? Chcete být na chvíli opravdovými školáky a školačkami? Pokud ano, přijďte s maminkou nebo s tatínkem v sobotu 4. 3. 2023 v 9:00 h(ukončení 11:00 h) do ZŠ Blansko, Erbenova 13,kde bude pro děti připraven speciálníškolní program. Těšíme se na Vás, přijďte včas.


02.03.
LVK 2023 Zlaté Hory – DEN PÁTÝ

(ZŠ T. G. M.)
Krásné mrazivé ráno! Dokonce jsme zachytili na protějším svahu východ slunce. Na rozcvičku i na otužování opět vyrazilo pár odvážlivců. Na sjezdovce opět standart, proužky od shora dolů. S místní školou jsme se již více sžili (nepřekážíme si navzájem) a dokonce … Pokračování Příspěvek LVK 2023 Zlaté Hory – DEN PÁTÝ pochází z Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko


02.03.
Třaskavá kultura v Blansku. Nový ředitel nastínil vizi, vítaly ho transparenty

(Blanenský deník)
/FOTO/ Tomáš Mokrý. Nový ředitel Kulturního střediska města Blanska (KSMB). Dočasně, do vypsání výběrového řízení. Část veřejnosti si myslí, že nedávné dosazení známého regionálního promotéra a jednatele soukromé produkční agentury do čela městské příspěvkové organizace, byl ze strany blanenských radních politický veksl. A dali to před veřejným jednáním zastupitelstva najevo happeningem u městského úřadu. Uvnitř budovy při zasedání rozvěsili i transparenty.


02.03.
Exkurze Brno

(ZŠ Erbenova)
Žáci a žákyně devátého ročníku navštívili v pondělí 27.2. Brno, kde se zúčastnili zajímavé preventivní přednášky. Zabývala se láskou a výběrem partnera, problematikou a riziky aktivního sexuálního života. Zvláštní pozornost byla věnována tématům sexuálně přenosných chorob a nechtěným těhotenstvím.Ve druhé části exkurze jsme navštívili Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Ve sklenících jsme si prohlédli […]


02.03.
Favorit na úvod. Blansko se Kroměříže nebojí, je připravené. Řeší však marodku

(Blanenský deník – sport)
Nevyzpytatelné jaro čeká blanenské fotbalisty. Půjdou do něj z desáté pozice třetiligové tabulky, ze které sice ztrácí jen pět bodů na šesté místo, zároveň však stále mají jen osmibodový náskok na sestupové příčky. Navíc v zimní přípravě postupně nabobtnávala marodka celku z okresního města. „Věřím ale, že kádr je na jaro připravený,“ ubezpečuje blanenský kouč Jiří Vorlický.