Blanenská knihovna čtenářům nabízí v lekotéce nové hry
15. prosince 2020, kultura, přečteno: 648×
Víte, že hra je tou nejdůležitější formou osvojování světa? A to nejen u dětí! Myslíme si, že právo hrát si by měly mít všechny děti bez rozdílu. To je důvod, proč po celém světě začaly v knihovnách vznikat lekotéky – sbírky her a hraček, které si mohou rodiny půjčit domů ke hraní. Také u nás v knihovně jsme za finanční podpory Ministerstva kultury fond „lekotéky“ v roce 2018 založili.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
U jejího vzniku stála také krásná spolupráce se Základní školou speciální v Blansku, především s panem ředitelem Martinem Koupým a speciálním pedagogem Dominikem Synkem, kteří nám cennými radami pomohli při výběru zajímavých, ale i edukačně smysluplných her, které by byly užitečné i pro děti se speciálními učebními potřebami. Za dva roky své existence se hry dostaly do mnoha dětských rukou a věříme, že udělaly radost mnoha dětem i rodičům. Půjčování her z lekotéky je podmíněno čtenářskou registrací, kterou mají v naší knihovně všechny děti zdarma, platí se pouze jednorázový poplatek za kartičku ve výši 25 korun.
V knihovně si čtenáři mohou půjčit stolní hry. FOTO Lukáš Dlapa
Momentálně je sice knihovna veřejnosti uzavřená, ale již teď pro vás chystáme v rámci lekotéky další velkou várku novinek. Doplnili jsme ji o hry zaměřené zejm. na zrak a hmat. Mezi novými položkami najdete hmatová puzzle, nejrůznější skládačky pracující s barvami a tvary, dále hry rozvíjející jemnou motoriku a logické, matematické nebo prostorové myšlení. Hry jsou určeny nejmenším dětem asi od jednoho roku až po mladší školáky.
Právě hry pro mladší školáky mohou hravou formou doplnit školní výuku, příp. distanční výuku. Najdete zde také hmatovou knihu s textem jak klasicky tištěným, tak v hmatovém brailově písmu. Děti se tak mohou dozvědět více o světě nevidomých, kde hmat a sluch nahrazuje oči. Mezi výrobci her nejsou jen známé značky jako Djeco, Haba, Mindok, Granna, Janod nebo Vilac, ale i malí čeští výrobci, které chceme podpořit – např. Pipasik, jehož srdcem i hlavou jsou dvě kreativní maminky.
Při výběru her jsme se řídili principy italské pedagožky Marie Montessori. Mezi ty nejdůležitější patří princip "Zvládl/a jsem to sám/sama." Pro rozvoj dětí je totiž důležité nabídnout jim příležitost uspět: sám či s lehkou dopomocí dospělého zvládnout novou činnost či vyřešit nový úkol. Důležitý je proces učení, i když může vést přes chyby a klopýtání. Konečný úspěch pak děti motivuje k dalšímu poznávání a rozvoji.
Nákup nové hmatové lekotéky byl finančně podpořen Ministerstvem kultury v rámci projektu Knihovna 21. století. Věříme, že knihovna se již brzy opět otevře a lekotéka přinese mnoho radosti dětem i rodičům. Vždyť, není toto právě ta správná doba, kdy si můžeme společně hrát?
Lukáš Dlapa
vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů
Další články v kategorii „kultura“
27. června 2022
OBRAZEM: Blansko rozezněly koncerty, nechyběl ani mezinárodní fotbalový turnaj
26. června 2022
Zažít Blansko jinak opět zaplní centrum města, na sousedskou slavnost se lze hlásit do konce června
13. června 2022
OBRAZEM: Blansko hostilo unikátní akce. Podívejte se na fotografie
10. června 2022
Přípravy výstavy o Josefu Mánesovi vrcholí
7. června 2022
Naše princezna ze mlejna: 135 účinkujících i filmová Eliška s Jindřichem
6. června 2022
Dětský den v parku pobavil děti i dospělé
17. května 2022
Na zámek se během muzejní noci chystají slavné osobnosti
12. května 2022
Městská galerie zve na vernisáže výstav, autorská čtení i na výtvarné dílny
10. května 2022
Ženy oslavily Den matek, zahrály jim kapely, čekalo je i filmové představení
1. května 2022
Čarodějnice měly po dvou letech sraz na přehradě