Za zavřenou bránou muzea vzniká nová stálá expozice
3. dubna 2021, kultura, přečteno: 235×
Téma objevování v Moravském krasu je jedno ze zásadních, kterým se Muzeum Blanenska ve své činnosti zabývá. Aktuálně je mu věnována sklepní instalace s názvem Objevitelé Moravského krasu. Expozice ve dvou sklepních místnostech blanenského zámku připomíná amatérské objevitele, kteří v období od 18. století do třicátých let století 20. razili cestu do tajuplného podzemního světa a zasloužili se o jeho poznání.
Za zavřenou bránou muzea se právě rozbíhají přípravné práce na nové stálé expozici. Ta ponese název podle knihy Jinřicha Wankla, významného krasového badatele, Obrazy z Moravského Švýcarska. Expozice věnovaná Moravskému krasu se přesune do prostornějších místností v prvním patře zámku, na hlavní prohlídkovou trasu a přímo do prostor, které pravděpodobně Wankel osobně využíval.
Vizualizace jedné z místností nové expozice. FOTO: Muzeum Blanenska
V místnostech, kde má být nová expozice vybudována, je momentálně historizující expozice s názvem Bydlení na blanenském zámku a navazuje na nově vybudovanou a otevřenou expozici blanenské umělecké litiny. Vytvořením nové expozice dojde k jejich propojení prostřednictvím osobnosti Hugo Františka Salma a lékaře Jindřicha Wankla, který pro jeho železárny pracoval. V podzámčí si založil své vlastní muzeum, kde shromažďoval výsledky svého bádání a položil tak základy blanenského muzejnictví.
Badatel Jan Knies. FOTO: archiv Muzea Blanenska
Historie výzkumu v Moravském krasu zahrnuje nejen speleologii, ale také zoologii, speleopaleontologii a samostatnou kapitolou jsou osobnosti objevitelů 19. století. Nová expozice ponese odkaz Martina Kříže, Karla Mašky a Jana Kniese, kteří bádání v krasu zasvětili léta výzkumů a práce a vytvořili rozsáhlé sbírky přírodnin. Kromě představení odkazu významných osobností najdou návštěvníci v budoucí expozici také průřez nejstaršími dějinami regionu od prvohor až po čtvrtohory.
Krasové muzeum Jana Kniese ve Sloupu. FOTO: archiv Muzea Blanenska
Do expozice se přesune unikátní kopie kostry jeskynního lva. V expozici nebude chybět ani propojení s Karlem Josefem Salmem, který se stejně jako později jeho syn věnoval výzkumům v krasu, a dodnes jsou jejich sbírky k vidění na zámku v Rájci nad Svitavou. Pokud se vše podaří, expozice by měla být otevřena počátkem roku 2022 na výročí uplynutí 150 let od významného objevu v Býčí skále.
Pavlína Komínková
vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů
Další články v kategorii „kultura“
4. dubna 2021
Galerie přichází s originálním návodem na upotřebení jara
31. března 2021
Knihovníci doplnili regály s literaturou v Senior centru a v domě s pečovatelskou službou
25. března 2021
Muzeum Blanenska: Výstava Šachové příběhy bude! Necháme se překvapit, jestli on-line nebo naživo
24. března 2021
Městská knihovna loni zakoupila více než dva tisíce nových knih
20. března 2021
Blanenské kino chystá ke stému výročí filmový dokument, výstavu fotek nebo prohlídky zázemí
17. března 2021
Centrum města oživí Velikonoční cesta. Návštěvníky čeká sváteční výzdoba i soutěž
13. března 2021
Blansko a jeho proměny – střed města mění svou tvář
10. března 2021
Blansko má svého Knihožrouta. Čtenáři do něj mohou vracet výpůjčky z místní knihovny
6. března 2021
Buď připraven! Muzeum pracuje na nových výstavách
28. února 2021
Galerie připravuje výstavu výtvarnice Irmy Charvátové