Přijďte na Jazzový gauč 2021. Cyklus koncertů začíná 24. června

20. června 2021, kultura, přečteno: 1861×

Na tradici populárních jazzových koncertů z 80. let naváže v Blansku nový festival s názvem Jazzový gauč. Letošní ročník nabídne čtyři klubová setkání. Pod dramaturgickou taktovkou hudebníka Radima Koláře tak do Blanska zavítá například kvartet Lukáše Oravce nebo Jiří Stivín.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

„Pro cyklus jazzových koncertů bychom chtěli využít klubové atmosféry klubu Gauč. Hrajeme tam nárazově jednotlivé koncerty. Tento festival by ale měl být rozšířením žánrové nabídky kulturního střediska pro diváky, kteří si chtějí užít i jiné žánry, než mainstream,“ přiblížil záměr festivalu Jan Mach, dramaturg kulturního střediska. „Oslovil jsem s nápadem na ucelenou řadu koncertů Radima Koláře, který je sám muzikant a má hluboké znalosti v oboru a vztah k regionu. Pokud je dramaturgem takového cyklu muzikant, je to jen k dobru věci, zná tak ostatní hudebníky a dokáže je oslovit a nalákat.“

Jazzový gauč navazuje na tradici jazzových koncertů z 80. let v Blansku. FOTO: archiv Radima Koláře

„Jsem zastánce současných věcí, ale i toho, co bylo dříve a přetrvalo, dá se na to tedy navázat. Takže mohou zahrát taková jména jako Jiří Stivín nebo Milan Svoboda, kteří už jsou sice starší pánové, ale jsou to legendy, hrají moderně, svižně, svěže. Ale od otevření jazzového oddělení na brněnské JAMU se zde vyloupli i zajímaví mladí muzikanti. V Brně se prolínají všechny směry a styly, začal tam celorepublikový kvas moderní hudby,“ říká Kolář a pokračuje. „Na podzim se zde zastaví Lukáš Oravec s partou hudebníků. Jsou to samá světová jména, hrají směsici nejrůznějších stylů. Dnešní jazz totiž brousí po nejrůznějších hudebních směrech a stylech, včetně volné a soudobé vážné hudby. Chtěl jsem, aby každá skupina, co letos vystoupí, byla jiná, ale zároveň promlouvala vlastní řečí.“

Cyklus koncertů zahájí 24. června Los Quemados pod vedením Filipa Spáleného. Je to slovní hříčka, neboť název kapely v překladu znamená „spálený“. Skupina tak diváky sežehne dávkou fusion jazzu a rytmické muziky. Najdou se tam tak i ti, co mají rádi funk, nebo i latinské vlivy. „Filip Spálený hraje na basu jedinečným způsobem, používá nejrůznějších technik a efektů. Z baskytary udělá v podstatě hlavní nástroj, intelektuálně ji posune jinam, jeho styl hraní se stále rozvíjí,“ představuje Kolář.

Na Jazzový gauč 2021 zvou Radim Kolář (vpravo) a Jan Mach. FOTO: Michal Záboj

Druhé jazzové setkání se uskuteční po prázdninách. V září zahraje Jaromír Honzák Quartet. „Ten pro své hraní také čerpá ze všech hudebních pramenů, například i z vážné hudby. Honzák spolupracoval s muzikanty z Evropy, ze světa, sbírá oslavné kritiky i ocenění. Hudba jde po emočních rovinách, mění se stavy a nálady,“ představuje hudebníky dramaturg.

Lukáš Oravec se svými spoluhráči se tu zastaví na cestě mezi Bratislavou a Prahou, a to na říjnový koncert. „Gauč je klub, o kterém hudebníci vědí. Je to malé místo se skvělou akustikou a jazzovou atmosférou. Díky Lukáši Oravcovi, který si zahrál se světovými muzikanty, můžeme i do Blanska přivést další zajímavá jména jako je například saxofonista Tony Lakatos. Lukáš nad celým projektem totiž přemýšlí koncepčně – spolupráce i sponzoring,“ představil projekt Jan Mach. „Jeho styl hraní na trumpetu těží z hard bopu i z vážné hudby, umí různě ohýbat tóny, umí vytvořit napětí, navnadit posluchače. Nikdy nevíte, co se stane, ale zároveň je to velice promyšlená hudba,“ přibližuje hudebníky Radim Kolář.

Sérii jazzové fusion energie uzavře vystoupení Jiřího Stivína & FreeArt. „Free art není úplně název kapely, ale způsob myšlení a životní styl. Stivín je chorobný inovátor. Podle něj je lepší, když hudebník dostane noty, aby je obrátil vzhůru nohama a hrál to pozpátku,“ představuje styl posledních vystupujících dramaturg festivalu Kolář. „Každá kapela, kterou jsme vybrali, je jiná a ukazuje jiný pohled na jazzovou muziku. Každá ze skupin má vlastní obličej a každý člen je virtuosem ve svém oboru. Jazz je založený na tvoření neopakovatelna. Tito muzikanti se pokouší vyhýbat klišé. Co kapela, to jiný přístup k práci s hudebním tvarem. Spousta kapel používá všemožná témata, ale použijí je tak, aby to trochu posunuli a aby to zase bylo jinak, než obvykle. Jazz je totálně multikulturní a svobodná hudba a lidé mají šanci tuto energii načerpat.“

„Začínáme ale s velkou pokorou, tak trochu s regionálními souvislostmi, někteří z vystupujících mají vazby na okolí Blanska. Zatím máme plán do konce roku, rýsuje se ale už i rok příští. Plánujeme šest koncertů, zahajovat bude skupina Vertigo, zahraje třeba i Štefan Szabó. Chceme hrát vždy v osm večer a držet si pokud možno čtvrtky, protože čtvrtek je přeci malý pátek,“ láká na akci Jan Mach.

Kapacita klubu je omezena nejen z důvodu aktuálních protiepidemických opatření. Rezervujte si proto vstupenku na e-mailové adrese: ksmb@blansko.cz. Cena vstupenky na první červnový koncertu je 100 korun.